rozmnażanie skalarów

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

MaciekL
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:51
Lokalizacja: Ozorków

rozmnażanie skalarów

Post autor: MaciekL » 05 sty 2009, 22:12

Wiem, że to forum głównie dla hodowców paletek, ale wielu z was ma bogate doświadczenia akwarystyczne.
W 100 l akwarium pływa u mnie para skalarów, która złożyła ikrę i zaopiekowała się nią do tego stopnia , że zaczęły już pływać małe skalarki. Pytanie brzmi tak, czy dorosła para długo opiekuje się młodymi czy nastąpi taki moment , że dorosłe zjedzą małe. Nie jestem hodowcą i nie zależy mi na dużej ilości młodych , ale chciałem poobserwować jak wygląda macierzyństwo u skalarów.

grigor
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2007, 10:35
Imie i Nazwisko: Grzegorz Bucki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wola Radziszowska
Lokalizacja: Wola Radziszowska

Post autor: grigor » 06 sty 2009, 12:30

Ja także mam parkę skalarów które bardzo dobrze opiekują się młodymi, i trzymałem je z razem ok 1,5 miesiąca do takiego czasu aż przystąpiły do kolejnego tarła,i odłowiłem małe bo rodzice zaczęły je odganiać.Więc jeżeli masz dobrą parę to zostaw je razem aż zauważysz że znowu przygotowywują się do kolejnego tarła, lub jak ci zacznie ubywać młodych.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 06 sty 2009, 15:26

grigor pisze:i trzymałem je z razem ok 1,5 miesiąca do takiego czasu aż przystąpiły do kolejnego tarła,i odłowiłem małe bo rodzice zaczęły je odganiać.
To raczej parę się powinno odłowić a nie małe.



Odpowiadając autorowi postu.
Rozmnażałem skalary nie raz nie dwa i zauważyłem jedną rzecz ciekawą. Samiec intensywniej broni młodych od samicy. Jeżeli nie są razem z młodymi, to lepiej dla potomstwa. Jeśli będą chciały podejść jeszcze raz do tarła, wtedy młode staną się dla nich intruzami. Tak to u mnie wyglądało. Aha i nie zapomnij o jednej rzeczy. Częstsze podmiany wody w zbiorniku z młodymi są gwarancją sukcesu.Młode skalarów są bardzo wymagające. Ale mam cichą nadzieję że bierzesz to pod uwagę. Pozdrawiam.

Ps. Jeśli masz pytania, chętnie pomogę w sprawie.

grigor
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2007, 10:35
Imie i Nazwisko: Grzegorz Bucki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wola Radziszowska
Lokalizacja: Wola Radziszowska

Post autor: grigor » 06 sty 2009, 19:06

Tomku ja parę skalarów wycieram w akwarium tarliskowym o pojemności 60l i gdy widzę że szykują cię do kolejnego tarła to wtedy młode przenoszę do innego większego akwarium, a parę zostawiam aby znów się wytarły i odchowały młode. ale oczywiście nie podważam twojej teorii , i każdy ma swój sposób.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 06 sty 2009, 22:08

Oczywiście. Każdy ma swoje doświadczenia w akwarystyce i nie ma jednego właściwego sposobu na cokolwiek. Dzielmy się swoją wiedzą i swoim doświadczeniem, po to to forum jest.

MaciekL
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:51
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: MaciekL » 06 sty 2009, 23:06

fangornn pisze:
Ps. Jeśli masz pytania, chętnie pomogę w sprawie.
Mam pytania
1. Czy taki pokarm jak Fluid JBL nadaje się dla małych skalarów?
2. Od kiedy należy zacząć karmić małe, czy od chwili kiedy pływają?
3. Czy małe skalary przyjmują taż jakiś suchy pokarm, pytam bo planuję tylko jedno stoisko do wylęgu artemii a wtedy robią się przerwy ok. 24 godziny.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 07 sty 2009, 07:20

Ad.3 Ugotuj jajko na twardo obież białko (zjedz) smacznego. Nastepnie żółtko rozetrzyj na kawałku tektury, połóż na kaloryferze , wysusz. Po wyschnięciu zbierz je z tektury zmiel w młynku (jeśli masz) jeśli nie to musisz to zrobić inaczej, ale bardzo drobno , jak najdrobniej. Następnie zagotuj wody , wystudź. Nalej do szklanki tak mniej, więcej 1/4 wsyp łyżeczkę do herbaty startego żółtka, intensywnie mieszaj. Poczekaj aż żółtko opadnie na dno. weź do strzykawki tej zawiesiny , która jest nad opadłym żółtkiem i podawaj tą zawiesinę w skupiskach narybku.

Ad.2 Nie, przez pierwsze dni, mają własny (spadek po matce) woreczek pokarmowy. Sam zauważysz kiedy zacznie znikać.

Ad.1 Sądzę że tak, jeżeli będzie o odpowiedniej wielkości i podawany w odpowiedniej ilości. I nie zapomnij o podmianach wody.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: rozmnażanie skalarów

Post autor: fangornn » 06 lip 2009, 09:54

I cóż w temacie nowego :?: Sukces :?:

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: rozmnażanie skalarów

Post autor: jzajonz » 06 lip 2009, 21:55

Nie polecam żółtka ani żadnego innego suchego pokarmu na pierwsze karmienia. Skalary wyrosną na karły i tyle.
Zaraz po zniknięciu woreczka żółtkowego skalary powinny otrzymać pokarm żywy.
Rozmnażałem skalary przez wiele lat ale wtedy nie było artemii więc przesiewałem oczlika aby uzyskać jak najdrobniejszy pokarm. Na śląsku nazywa się to "ształb". To ten sam pokarm który jest podawany neonkom tuż po narodzeniu.
W dzisiejszych czasach użyłbym artemię.

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: rozmnażanie skalarów

Post autor: hudy » 07 lip 2009, 06:50

Skalarkom zaraz po rozpłynięciu wystarczy artemia. Do pierwszych karmień uzywać bardzo młodej artemi, zaraz po wykluciu.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: rozmnażanie skalarów

Post autor: fangornn » 07 lip 2009, 07:53

jzajonz pisze:Nie polecam żółtka ani żadnego innego suchego pokarmu na pierwsze karmienia. Skalary wyrosną na karły i tyle.
U mnie się sprawdziło i wszystko było ok. A żywą artemią w pierwszej fazie rozwoju narybku położyłem cały miot . Odniosłem nieodparte wrażenie, że to artemia zjadła skalarki a nie na odwrót. Nie neguję waszych wypowiedzi bo jesteście ekspertami z doświadczeniem dużo większym niż ja ale w ten sam sposób wychowywałem mioty bojowników (betta splendens) i również było ok. A wiecie że narybek bojownika jest bodaj jednym z najmniejszych ze wszystkich gatunków ryb.

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: rozmnażanie skalarów

Post autor: hudy » 07 lip 2009, 12:08

Rybki zdechły z głodu. Poprostu nie trafiłeś na początek wylęgu artemi. A żółtko jajka to pokarm który można dawać sporadycznie/uważać bo zmienia jakość wody/ raczej też nie polecam, no i nie każda rybka to zje. Oczywiście biore pod uwagę ilość wychowanego wylęgu. Karmiąc jajkiem nie osiągniesz dobrego wyniku.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: rozmnażanie skalarów

Post autor: fangornn » 07 lip 2009, 12:11

hudy pisze:Rybki zdechły z głodu. Poprostu nie trafiłeś na początek wylęgu artemi.
Przecież zjadły tą artemię a potem zeszły z pełnymi brzuchami. Szczegółowo opisywałem to wcześniej w którymś z wątków, nie pamiętam w którym.

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: rozmnażanie skalarów

Post autor: hudy » 07 lip 2009, 12:36

Przyczyna była inna np. brak podmiany wody.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: rozmnażanie skalarów

Post autor: fangornn » 07 lip 2009, 15:21

Zbyniu codziennie im podmieniałem wodę 10 L na dobę , czasami więcej i częściej.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości