Mordo Ty Moja cz 2

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 26 lut 2009, 10:46

Dawno nic nie wstawiałem :)

Obrazek

no i jeszcze jedno :)

Obrazek

a co mi tam :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 26 lut 2009, 19:20

Kosmos! :D :D

Awatar użytkownika
pyton79
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:55
Imie i Nazwisko: Leszek Pytka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pabianice
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: pyton79 » 26 lut 2009, 20:31

Kategorycznie powinno się zakazać tego wątku!!!Ponieważ za chwilę PKMD straci rzeszę ludzi na rzecz nowego forum-PKMS i co wtedy?????
P.S-sprostowanie PKMS-Polski Klub Miłośników Solniczki,oczywiście na czele Prezes ,Założyciel Dariusz Falkowski :lol: Hi hi

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 05 mar 2009, 22:40

No i jedziemy dalej :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 06 mar 2009, 08:46

Piękne !
Darku chylę czoła nad Twoim kunsztem foto.Zdjęcia jak by nie z tej planety a i jakość jak dla mnie superowa.Nie wiem co w Twoim morszczaku się dzieje trzymasz wysokie napięcie i tylko małymi skrawkami odkrywasz tajemnice.:)))

Awatar użytkownika
janusz32
senior
senior
Posty: 162
Rejestracja: 08 kwie 2008, 17:42
Imie i Nazwisko: Janusz Łyżwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szydlowiec
Lokalizacja: Szydłowiec

Post autor: janusz32 » 09 mar 2009, 21:04

Coś wspaniałego, też bym takie chciał.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 14 mar 2009, 23:46

Jak wam się podobają to macie następną serię :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 15 mar 2009, 00:43

Darku, a kiedy fotka całego akwarium?
Drażnisz się tylko z nami urywkami tego morskiego świata

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 15 mar 2009, 09:43

Gajowa pisze:Darku, a kiedy fotka całego akwarium?
Drażnisz się tylko z nami urywkami tego morskiego świata
Ja zaczynam podejrzewać, że Darek chodzi do ZOO i robi fotki a jego zbiornik jeszcze nie wystartował. :wink:

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 15 mar 2009, 10:38

A ja proszę o usuniecie tego wątku !!!
Tak piękne zdjęcia to czysta tortura, zawsze marzyłem o takim morskim akwarium !

Oby tak dalej !

PS. Miło by było Darku jak byś coś napisał o swoich spostrzeżeniach, już nabytej praktyce, kosztach utrzymania tego wszystkiego.

Pozdrawiam Marek

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 15 mar 2009, 13:48

Marek81 pisze:A ja proszę o usuniecie tego wątku !!!
Tak piękne zdjęcia to czysta tortura, zawsze marzyłem o takim morskim akwarium !
Ad1. Nie zgadzam się :!:
Ad2. I bardzo dobrze , nuu bo kto tutaj zagląda:?: Sami masochiści przecież.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 17 mar 2009, 23:29

Przygoda moja z morszczyzną trwa krótko i cały czas się uczę. Jakąś wiedzę nabyłem , ale to cały czas jest kropla w morzu , oczywiście mogę się podzielić z wami moimi spostrzeżeniami.

W morskim akwarium podstawą jest czystość wody ( nic nowego :) ) i na tym należy się skupić maksymalnie , to powoduje , że nie będzie większych problemów w przyszłości w zbiorniku , i właśnie dlatego stosuje się po filtrach RO dodatkowo żywice DI , oczyszczają one wodę do tego stopnia , że miernik TDS pokazuje 0 , po samym RO TDS wskazuje 18 czasami 20 wszystko zależy od tego jaką mamy wodę w kranie. Taką żywicę wymienia się raz na pół roku , koszt zakupu samej żywicy to 200 pln.

Następny punkt to dobra sól , która musi posiadać w określonych ilościach wapń , magnez , stront , jod itd..... , przy podmianach wody powiedzmy 10% tygodniowo w niewielkim zbiorniku , pozwala nam utrzymać parametry na stałym poziomie , niestety przy większych akwariach jest konieczność dozowania wapna , magnezu , strontu itd.. Żeby zalać akwarium 500 L dobrą solanką musimy się liczyć z kosztem 500 pln

Kolejny etap przygody w morszczyznę to skała , jest to serce zbiornika , czym lepsza skała tym więcej bakterii , które rozkładają azotany , fosforany itd... przyjmuje się że 20% wielkości akwarium to skała , koszty bardzo dobrej skały to 50 pln za kg
W każdym zbiorniku powinien być odpieniacz białek i tutaj nie należy oszczędzać , ja przez głupotę wydałem nie potrzebnie dużo pieniędzy i zawsze coś mi nie pasowało , dlatego kupiłem raz a porządnie :) koszt do mojego zbiornika to 3800 pln

Oczywiście cała zabawa nie kończy się na odpieniaczu , skale itd .... bardzo ważne w morskim jest utrzymanie wszystkich parametrów wody na określonym poziomie , dlatego musimy się zaopatrzyć w kalkreaktory , kalkmiksery , pompy do dozowania magnezu , strontu itd , koszty aż nie chce pisać bo jest to majątek i na tym zabawa się nie kończy bo musimy zaopatrzyć się w filtry do węgla , a później w absorbery fosforanów.
Ciekawostką jest to , że korale twarde nie tolerują PO4 większego jak , uwaga 0,03 , żeby było śmieszniej nie ma na rynku testów tak dokładnych , dlatego musimy się zaopatrzyć w takie małe elektroniczne urządzonko z hanny które wskaże nam bardzo dokładny pomiar fosforanów , cena 1400 pln i to tylko po to żeby wiedzieć jaką mamy wartość fosforu masakra :)
Ważną a nawet podstawową sprawą w akwarium morskim jest cyrkulacja , przyjmuje się 30 - 50 krotności pojemności akwarium na godzinę , czyli jeśli zbiornik jest 500 l to ruch w akwarium musi być od 15 - 25 tyś litrów przemielonej wody na godzinę , koszty pomp są bardzo różne , powiedzmy że dobry producent woła nawet 2 tyś pln

Jeśli jeszcze nie macie dosyć to powiem tak , jeśli postawicie zbiornik zalejecie go wodą odczekacie 2 miesiące i postanowicie kupić troszkę korali to koszt jednego korala od 120 - 500 pln , oczywiście można kupić taniej od ludzi , którzy zamykają zborniki lub zmieniają aranżacje.Nie możemy też zapomnieć o oświetleiu 1 wat na litr.


Z ciekawostek mogę wam podpowiedzieć , że NO3 można zbić wlewając wódkę do akwarium , oczywiście maleńkimi ilościami są na to wzory.

Co do chorób ryb morskich , w moim przypadku tylko ospa , niestety walka z ttym jest bardzo uciążliwa ze względu na bezkręgowce , no i ryb nie da się wyłowić z akwarium , no chyba że zdemolujesz cały zbiornik.

Ale gdy już tak sobie wieczorem usiądę przed akwarium i popatrzę na to co stworzyłem to jestem zadowolony , no może nie do końca bo raz na 2 miesiące jeden gościu przychodzi i mnie denerwuje ........ rachunkiem za prąd 600 pln za 2 miesiące masakra

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 18 mar 2009, 08:13

Miałem dwukrotnie przyjemność zobaczenia tego zbiornika w całej okazałości. Można zachorować bo to naprawdę śliczny wycinek natury którego paletkowicz nie jest w stanie zrobić do dysków.
Boję sie że jak zobacze go jeszcze raz to się rozchoruje na dobre i zacznę o tym myśleć na serio budując coś podobnego.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 18 mar 2009, 09:05

Darku szacunek za fanatyzm :))Profesjonalizm aż miło patrzeć.Koszta pomijam ale czego się nie robi dla hobby :)

Czapa
senior
senior
Posty: 104
Rejestracja: 25 kwie 2007, 08:10
Imie i Nazwisko: Krzysztof Kamiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grajewo
Lokalizacja: Grajewo

Post autor: Czapa » 18 mar 2009, 13:36

Ładne,ale twoje akwarium z PALETKAMI ładniejsze.Ma to coś,taki niepowtarzalny klimat.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości