Zmiana wystroju akwa ...

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Zmiana wystroju akwa ...

Post autor: birdas » 06 paź 2008, 21:51

W lipcu 2009 r. planuję zmianę wystroju swojego akwarium. Już teraz o tym myślę i powoli kompletuję sprzęt. Aktualnie (jak pewnie kojarzycie) mam akwarium roślinne, w którym z miesiąca na miesiąc pogłębia się kryzys związany z wyniszczaniem roślin przez glony. W związku ze zmianą wystroju akwa mam kilka pytań:
1) będzie piasek kwarcowy + plenum - ile kg będę potrzebował piasku do akwa 450 l ? Plenum wstępnie planuję wykonać tak jak Ireneusz Kaczor z wykorzystaniem podstawek do tortów obszytych materiałem.
Jeśli ktoś dysponuje wiarygodnym linkiem do zakupu odpowiedniego piasku z opcją wysyłki to będzie miło ;)
Jaka granulacja piasku będzie najlepsza ?
2) Akwa będzie miało kilka korzeni. Wykorzystam ten co mam + coś kupię. Czy korzenie muszą być z mangrowca czy może być np. dąb, mopani ?
Czy korzeń wyłowiony z dna jeziora też się nadaje ? Nie mam czasu na samodzielne szukanie korzenia i preparowanie więc zapewne zakupię takowe na allegro.
3) Roślin w akwa wstępnie nie przewiduję (z wyjątkiem mchów) - czy dodanie krewetek to dobry pomysł ? Dzięki wygraniu "aukcji" na forum mam krewetkarium w którym pływa mnóstwo krewetek. Chciałbym je docelowo przenieść do akwa z paletkami - czy lekko herbaciana woda, brak roślin to dobre środowisko na krewetek ?
4) Oświetlenie w akwa to 4 x 54 [W] T5 - czy powinienen zejść z ilością światła do 2 x 54 [W] T5 ?
5) Nie wykluczam zmiany całej obsady. Na jaką ? Osobiście podobają mi się rybki odmiany alanquer lub brown - czyli odmiany brązowej. Jakie inne odmiany wchodzą w "grę" aby prezentowały się ładnie w lekko herbacianej wodzie ?
6) Czy restart akwa wykonać z wykorzystaniem części wody z bieżącego zbiornika + dojrzały filtr biologiczny i od razu spuszczenie rybek (np. jakbym został przy tych co mam) czy wszystko od zera + dojrzewanie akwa miesiąc ?
7) Czy zastosować jakiś PH-komputer ? Kojarzę sprzęt regulujący PH za pomocą CO2, ale skoro nie będzie CO2 to za pomocą czego regulować to PH ? Woda do podmian to kranówka o KH=GH=0.
8 ) Czy mając plenum można zastosować dodatkowo denitryfikator oparty na butli z keramzytem czy dać sobie z tym spokój ?

Dzięki za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 06 paź 2008, 22:08

ad 1) 10 litrów piasku waży około 15 kilogramów (mniej więcej, zwykle więcej). Znając powierzchnię dna i planowana grubość powinieneś nie mieć już problemów ze stosownym obliczeniem. Granulacja piachu - imo pył - do 0,5 mm.

ad 2) Drewno - pełna dowolność. W kwaśnej wodzie jeszcze większa, bo bakterie gnilne mają tam nielekko.

ad 3) w bardzo miękkiej i kwaśnej wodzie krewetkom będzie niezbyt dobrze. Możesz spróbować, ale nie przewiduję sukcesu.

ad 4) Spróbuj oświetlenia punktowego, a nie liniowego - w klimatach nieroślinnych to ty wybierasz efekt

ad 5) nie wiem :)

ad 6) zdecydowanie z wykorzystaniem wody i filtrów

ad 7) nie. Kwasowość wody regulować będzie ilość produktów przemiany materii, CO2 naturalnie wydalanego przez ryby i garbniki. Przy sprawnym plenum wręcz będziesz musiał czasem trochę dokwasić.

ad 8 ) nie próbowałem, imo - przy zachowaniu rozsądku w ilości ryb nie będzie on potrzebny.

Rafał

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 06 paź 2008, 22:36

Rafal_W pisze: ad 1) 10 litrów piasku waży około 15 kilogramów (mniej więcej, zwykle więcej). Znając powierzchnię dna i planowana grubość powinieneś nie mieć już problemów ze stosownym obliczeniem. Granulacja piachu - imo pył - do 0,5 mm.
No właśnie ... jaka grubość ? Ile będzie dobrze, żeby nie przesadzić i nie dać za mało ? Czu plenum dać na całej powierzchni dna czy może tylko z tyłu ?
ad 2) Drewno - pełna dowolność. W kwaśnej wodzie jeszcze większa, bo bakterie gnilne mają tam nielekko.
No tak ... kwaśna woda. Mam nadzieję, że jak wszystko wymienię to powstanie kwaśna woda. Bo jak na razie to bez CO2 poniżej 7,0 to nie udaje mi się zejść. Nawet wodę do podmian zakwaszam do poziomu 5,5 to i tak w akwa 7,0 ... :?
ad 3) w bardzo miękkiej i kwaśnej wodzie krewetkom będzie niezbyt dobrze. Możesz spróbować, ale nie przewiduję sukcesu.
Z myślą o krewetkach planuję dodawać PGHM aby podnieść twardość i uzupełnić wapń i magnez. Jak nie wyjdzie to trudno ... zostanie krewetkarium lub je zlikwiduję.
ad 4) Spróbuj oświetlenia punktowego, a nie liniowego - w klimatach nieroślinnych to ty wybierasz efekt
No nie jest mi to na rękę ... może 2 x 54 [W] z przodu + punktowe z tyłu ?
Albo na odwrót ... ?
Przy sprawnym plenum wręcz będziesz musiał czasem trochę dokwasić.
... czasem dokwasić aby uzyskać jakie PH ? Jakiego PH mam się spodziewać w takich warunkach ?
ad 8 ) nie próbowałem, imo - przy zachowaniu rozsądku w ilości ryb nie będzie on potrzebny.
Jeśli nowa obsada to 10-12 szt. młodzieży. Jeśli ta co mam to 15 sztuk ... tych co mam :)

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 07 paź 2008, 07:36

Marcin, ja na 375 l. zużyłem 60 kg piasku kwarcowego (nad plenum), więc myślę, że jak kupisz 80 kg, to zostanie Ci zapas.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 07 paź 2008, 07:44

Marcinie, postaram się dołożyć z własnego doświadczenia parę odpowiedzi:
ad1. ilość piasku zależy od wysokości warstwy.... można to łatwo obliczyć doświadczalnie..
ad2. może być wiele rodzajów korzeni, masz blisko siebie kolegę GURAMI który zajmuje się tym zawodowo, a ma i potrafi zrobić cuda, wiem, bo z nim współpracuję przy zakładaniu akwarii....
ad3. jeśli tylko będą miały się gdzie ukryć.... ale nie pooglądasz ich sobie zbytnio....
ad4. nie potrzebujesz aż tylu rur, dwie w zupełności wystarczą, ale Rafał poddał dobry pomysł, ale to rzecz gustu i przyzwyczajenia...
ad5 w herbacianej wodzie wszystkie odmiany ryb niebieskich wygladają jak gów.... w lesie.... są szre i bure, więc miej to na uwadze....
ad6 po co od zera, masz wszystko gotowe...
ad7 wyrzucenie pieniedzy....
ad8 tylko po co, chcesz ograniczyć prace nad akwa do obsługi raz na dwa miesiące??!! W formie o jakiej myślisz i tak pozostanie Ci obsługa w formie ściągnięcia gówienek i wymiany wody....
pozdrawiam

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 07 paź 2008, 08:13

1) będzie piasek kwarcowy + plenum - ile kg będę potrzebował piasku do akwa 450 l ? Plenum wstępnie planuję wykonać tak jak Ireneusz Kaczor z wykorzystaniem podstawek do tortów obszytych materiałem.
Jeśli ktoś dysponuje wiarygodnym linkiem do zakupu odpowiedniego piasku z opcją wysyłki to będzie miło
Jaka granulacja piasku będzie najlepsza ?
Ja wsypałem do swojego akwarium 648 l 9 worków po 20 kg. Przy tej ilości warstwa piasku z tyłu akwa to jakieś 12-15 cm z porzodu 7-10 cm. Plenum mam na całej powierzchni dna. Proponuję Ci wsypać 6-7 worków zwłaszcza, że przy kazdych podmianach przy oczyszczaniu dna część piasku trafia do wiaderka a potem do kibelka.
2) Akwa będzie miało kilka korzeni. Wykorzystam ten co mam + coś kupię. Czy korzenie muszą być z mangrowca czy może być np. dąb, mopani ?
Czy korzeń wyłowiony z dna jeziora też się nadaje ? Nie mam czasu na samodzielne szukanie korzenia i preparowanie więc zapewne zakupię takowe na allegro.
Generalnie wszystko na tak. Jednak z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, żebyś nie rezygnował z preparowania. Część korzeni - niewiem czemu - pomimo tego, iż były gdzieś moczone potrafi zacząć gnić w wodzie akwariowej. Po wygotowaniu z solą problem znika.
3) Roślin w akwa wstępnie nie przewiduję (z wyjątkiem mchów) - czy dodanie krewetek to dobry pomysł ? Dzięki wygraniu "aukcji" na forum mam krewetkarium w którym pływa mnóstwo krewetek. Chciałbym je docelowo przenieść do akwa z paletkami - czy lekko herbaciana woda, brak roślin to dobre środowisko na krewetek ?
Przez długi czas ok. 2 lat miałem u siebie amano przy ph=6. Nie było problemów, aczkolwiek były rośliny. Myślę, że wrzucisz parę do testów to wyjdzie w praniu. Można wrzucić dla nich parę liści Ketapangu.
4) Oświetlenie w akwa to 4 x 54 [W] T5 - czy powinienen zejść z ilością światła do 2 x 54 [W] T5 ?
To już wedle uznania i tego jakich efektów oczekujesz. U siebie miałem najpierw 8x54 W T5. Teraz poprostu podzieliłem je na sekcje tak, że o każdej porze dnia palą się przemienie dając złudę zmian światła w ciągu normalnego dnia.
5) Nie wykluczam zmiany całej obsady. Na jaką ? Osobiście podobają mi się rybki odmiany alanquer lub brown - czyli odmiany brązowej. Jakie inne odmiany wchodzą w "grę" aby prezentowały się ładnie w lekko herbacianej wodzie ?
Rzecz gustu. Mi osobiście najbardziej w herbacie podobają się diamondy i blue turkusy. Swego czasu też chorowałem na alanquery. Ma się podobać Tobie
6) Czy restart akwa wykonać z wykorzystaniem części wody z bieżącego zbiornika + dojrzały filtr biologiczny i od razu spuszczenie rybek (np. jakbym został przy tych co mam) czy wszystko od zera + dojrzewanie akwa miesiąc ?
Tylko i wyłącznie w taki sposób. Nie ma nic lepszego jak już dojrzała woda.

8 ) Czy mając plenum można zastosować dodatkowo denitryfikator oparty na butli z keramzytem czy dać sobie z tym spokój ?
Na pewno nie zaszkodzi. Ja u siebie zostawiłem hydroponikę.

grzegorzcisek
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:07
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Post autor: grzegorzcisek » 07 paź 2008, 08:28

Tak to jest zwłaszcza przy małym dziecku. Małe nie dopilnowanie i atak glonow w baniaczku. Wiem po swoich doświadczeniach.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 07 paź 2008, 08:45

Dzięki za odpowiedzi. Już co nieco się wyjaśniło. Wiem, że ph-komputera nie będę kupował, że należy wykorzystać część wody z akwa i dojrzałe filtry, że korzenie mogą być dowolne - oczywiście w zakresie normalności. Nie planuję korzeni świerkowych itp. tylko jak się trafi dąb to też nic złego się nie stanie.
Pojawiają się całkowicie rozbieżne informacje odnośnie ilości piasku więc wezmę z tego jakąś średnią i kupię ok. 100-120 kg.
Ten człowiek "Gurami" jest skąd ? - mogę prosić adres e-mail, GG, może adres stronki (jak ma) na priv'a ?
Z krewetkami to nie ma problemu żeby wykonać eksperyment. Jeśli zmieniłbym obsadę to nie wiem jak się zachowają te nowe paletki, ale te moje to są na tyle leniwe, że one na pewno za krewetką by nie biegały. One się nawet boją tubifex'u w podłożu ... :(
Arturze pisałeś, że odmiana niebieska nie bardzo do herbaty. Czy browny i alangery to też odmiana niebieska ? Jaka odmiana Twoim zdaniem najlepiej się prezentuje w takich warunkach ?
Co do tego denitryfikatora to zapytałem bo go po prostu mam i mogę go albo podłączyć albo nie. Rozumiem, że plenum robimy w celu eliminacji NO3, więc pomyślałem dodatkowo o kolejnej denitryfikacji. Chyba jej nigdy za wiele ? - bez względu na to jak częste planuję podmiany to chyba to nie zaszkodzi ?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 07 paź 2008, 09:32

grzegorzcisek pisze:Tak to jest zwłaszcza przy małym dziecku. Małe nie dopilnowanie i atak glonow w baniaczku. Wiem po swoich doświadczeniach.
Nie bardzo rozumiem co ma jedno z drugim wspólnego ...

grzegorzcisek
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:07
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Post autor: grzegorzcisek » 07 paź 2008, 10:02

Aktualnie (jak pewnie kojarzycie) mam akwarium roślinne, w którym z miesiąca na miesiąc pogłębia się kryzys związany z wyniszczaniem roślin przez glony.
To apropo tych glonow co wykańczają twoje roslinki. Ja jak mi dzieci się zjawiły to też miałem mniej czasu na serwis akwa i nawet 2 dniowa zwłoka w podmiankach zaraz powodowała powrót glonów, a potem 2-3 tyg. walki i znowu do jakiegos czasu spoko

Awatar użytkownika
maciek71
członek PKMD
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2005, 16:09
Imie i Nazwisko: Maciej Macniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: North of Poland
Lokalizacja: 54°42′N 18°24′E

Post autor: maciek71 » 07 paź 2008, 11:01

Witam!
Na priva wysłałem Ci adres do firmy Gurami.Mam nadzieje że ci pomoże.
Pozdrawiam :D

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 07 paź 2008, 18:30

Czy to oświetlenie punktowe to oparte na diodach LED ?
Jeśli tak to jakiego koloru barwa światła ?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 10 paź 2008, 13:42

No to jaka odmiana ładnie się prezentuje w wodzie herbacianej ? Ni i co z tym oświetleniem punktowym ? Może ktoś ma takie w swoim zbiorniku i pokazałby fotki ? - zarówno oświetlenia jak i efektu w akwa.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 10 paź 2008, 18:33

birdas pisze:No to jaka odmiana ładnie się prezentuje w wodzie herbacianej ? Ni i co z tym oświetleniem punktowym ? Może ktoś ma takie w swoim zbiorniku i pokazałby fotki ? - zarówno oświetlenia jak i efektu w akwa.
Odmiany - wszelkie pomarańczowe.

Oświetlenie punktowe:
http://www.pawiookie.pl/galeria/galeria ... rcinc.html
http://www.pawiookie.pl/galeria/galeria ... dycja.html
http://www.pawiookie.pl/galeria/galeria ... -king.html
http://www.pawiookie.pl/galeria/galeria ... rafal.html

Rafał

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 10 paź 2008, 19:34

Dzięki Rafale. Jeśli zmienię obsadę to będzie to odmiana pomarańczowa. Co do oświetlenia to będę musiał na spokojnie to sobie przemyśleć. Na pewno jedną belkę 2 x 54 W będę chciał zostawić i do tego np. 2 halogeniki.
Czy belka na przodzie czy z tyłu to nie wiem - będę uruchamiał akwa to zobaczę. W końcu oświetlenie jest oparte o boczne szyby więc z przesunięciem nie ma problemu.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości