Od podstaw 500L

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 25 maja 2008, 19:30

Jeszcze kilka postów i Fal zamontuje 2 kubełki w miejsce sumpa, przynajmniej więcej mniejsca w baniaku bedzie :wink: :mrgreen:

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 25 maja 2008, 20:59

Jeszcze kilka postów i Fal zamontuje 2 kubełki w miejsce sumpa, przynajmniej więcej mniejsca w baniaku bedzie
I najlepiej na tym wyjdzie .Przy okazji ,nie "głupiejąc" od rad kolegów :wink: .Jest jeszcze przecież jedno wyjśćie -z któreś z tych rad nich skorzysta

niki 28

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 25 maja 2008, 21:18

Panowie , uważam że generalnie jesteście przewrażliwieni :) , zabezpieczyłem zbiornik w różne sposoby przed przelaniem , jest jeszcze odpływ brudnej wody do ścieków , więc na wypadek przytkania mediów , woda idzie do ścieku. Jedynym mankamentem może być spalenie się pompy. Z drugiej strony dostęp do mediów filtracyjnych jest bardzo prosty i łatwy więć przeczyszczenie gąbki raz w tygodniu to żadna tragedia. W końcu coś muszę przy tym zbiorniku robić :).
Z drugiej strony bardzo wam dziękuję za podpowiedzi , musiałem też trochę zweryfikować plany , zakup młodych rybek :) , co powoduje znaczne przyśpieszenie startu zbiornika , na razie będzie bez podłoża z wiadomych powodów :) , ryba na szkle rośnie zdecydowanie szybciej , a na tym mi bardzo zależy.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 25 maja 2008, 21:26

niki 28 pisze:
Jeszcze kilka postów i Fal zamontuje 2 kubełki w miejsce sumpa, przynajmniej więcej mniejsca w baniaku bedzie
I najlepiej na tym wyjdzie .Przy okazji ,nie "głupiejąc" od rad kolegów :wink: .Jest jeszcze przecież jedno wyjśćie -z któreś z tych rad nich skorzysta

niki 28
E tam, 1000 razy się zastanowię, zanim włożę jakąś rurkę do baniaka - więc żadne rury mi szkła w środku nie szpecą. O, pardones - widać deszczownię - choć nad jej wyjęciem nad poziom wody ostatnio reż się zastanawiam - i w szkle nie pozostałoby nic poza naturą. Żadnego bujania się z maskowaniem grzałek, termometrów, rurek filtrów etc - wszystko siedzi w sumpie.

Więc - sump: tak i to wszystkimi kończynami, ale nie taki jak wymyślił sobie Fal.

Najbardziej rozbroił mnie tekst o braku problemu z czyszczeniem gąbek co tydzień. Swój sump czyszczę mniej więcej w odstępach rocznych, a i to zwykle z powodu jakieś katastrofy elektrycznej albo gruntownej zmiany aranżu.

Rafał

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 25 maja 2008, 21:57

Najbardziej rozbroił mnie tekst o braku problemu z czyszczeniem gąbek co tydzień.
Na tym etapie nie potrafię powiedzieć , czy będę gąbki czyścił raz w tygodniu , raz na miesiąć , a może rok. Myślę ,że życie szybko zweryfikuje , czy taki sump to pomyłka. Nigdy nie miałem do czynienia z sumpem , więc to pierwszy mój prototyp , być może okaże się wielką klapą i za dwa tygodnie będę zasuwał do sklepu kupić dwa kubły :). Chcialem zbudować zbiornik gdzie nie będzie żadnych polączeń , węży , kubełków , po prostu nic pod szafką , tylko elektryka. Taki był mój zamysł czy się sprawdzi ? Nie wiem :)

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 25 maja 2008, 22:16

Darek - poprzedni post był bez złośliwości jakby co. Zwyczajnie nie przemawia do mnie przepływ góra-dół - i sądzę że faktycznie będziesz musiał go czyścić tak często, jak napisałeś - co tydzień.

Rafał

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 25 maja 2008, 23:19

Rafal_W pisze:... nie przemawia do mnie przepływ góra-dół - i sądzę że faktycznie będziesz musiał go czyścić tak często, jak napisałeś - co tydzień.
Rafał
U mnie przepływ również góra-dół i od prawie dwóch miesięcy gąbki nie czyszczone ; bo i nie ma z czego!
Jeśli będą się brudzić w takim tempie, to czyszczenie raz w roku staje się realne. No może jedynie ta w kominie dla przyzwoitości raz w miesiącu zostanie przepłukana.

Być może to zasługa wielkości sumpa (120x50x50).

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 26 maja 2008, 06:23

Darek - poprzedni post był bez złośliwości jakby co. Zwyczajnie nie przemawia do mnie przepływ góra-dół - i sądzę że faktycznie będziesz musiał go czyścić tak często, jak napisałeś - co tydzień.
Rafał ,żadnego postu nie odieram jako złośliwość , to są wasze rady i doświadczenia , ja w sumpie z doświadczeniem wyglądam cieniutko , w zasadzie wogóle nie wyglądam :) więc , każda wasza opinia i rada , jest dla mnie pomocna i niemal na wagę nie zatopienia chałupy :)
Chcę jeszcze dzisiaj podskoczyć do szkalrza i zapytać jaka jest realna szansa na zmianę przegród w sumpie na przepływ boczny. W końcu z założenia miał to być baniak bezobsługowy :)

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 26 maja 2008, 07:35

Darek, mam coś podobnego i opisywałem to tu:
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... pic&t=1514
Działa już ponad 1,5 roku i jest ok. Wkłady ułożyłem tak:
1. gąbka 5cm, złożona poczwórnie flizelina, gąbka 10cm, gąbka 10cm ceramika 20cm
2. ceramika 20cm, ceramika 20cm i różności( gąbka która ma się ożywić do innego akwarium, torf, szyszki itp)
3.różności, ceramika 10cm, zeolit 10cm, gąbka 20cm.
4. pompa, grzałka, dopływ ze stałej podmiany

Imo ważne byś na koniec 3 komory dał gąbkę, bo zabezpieczy pompę przed ewentualnym kawałkiem ceramiki, który mógłby się dostać do głowicy i ją uszkodzić.
Wszystkie gąbki gruboziarniste, flizelinę muszę myć lub zmieniać często, ale taki jej urok, za to woda kryształ i reszta filtra czysta. Gąbki wstępne jak pamiętam to raz w miesiącu a jak nie pamiętam to rzadziej, a pozostałe media z nudów (w końcu coś przy zbiorniku trzeba robić) raz na pół roku i oczywiście nie wszystkie na raz.
Zbiornik praktycznie bez obsługowy.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 29 maja 2008, 21:29

Dzięki Łukasz za rady , dostosowałem się do Twoich podpowiedzi , zbiornik od dwóch dni jest zalany i chodzi. Dyski czekają kiedy je tam wsadzę , ale jeszcze trochę czasu muszą poczekać , pewnie z 2 tygodnie.
Tak jak wspomniałem zbiornik zasiedli około 17 sztuk podrostków , później będzie selekcja i najładniejsze zostaną myslę tak z 10 sztuk.
Później będę z tego zbiornika budował coś na wzór 840 , korzenie , mech no i obowiązkowo żywe tło , ale to dopiero za kilka miesięcy , teraz podrostki muszą urosnąć :)
Wszystkim jeszce raz dziękuję za podpowiedzi

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 17 lip 2008, 10:24

Powiedzmy ,że minęło trochę czasu , chcę podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami odnośnie funkcjonowania sumpa.

Zalety
1. rewelacyjny dostęp do mediów , rybska zero stresu
2. duża ilość gąbki ceramiki
3. system pracuje bez problemowo i cicho
4. brak rurek w akwarium , grzałek itp...
5. stała temperatura przy stałej podmianie , duża grzalka mała komora do nagrzania , woda w zasadzie wlatuje idealna.

Wady
1. Pierwsza i zasadnicza przy zbiorniku otwartym duże parowanie wody , co skutkuje obniżeniem się poziomu wody w sumpie , a co za tym idzie robi się hałas. Bez stałej podmiany , i przykrycia całego zbiornika z góry uważam ,że nie ma sensu stosować takiego rozwiązania. To jest jedyna wada tego urządzenia , dla jednych duża dla drugich żadna. W moim przypadku nie ma wady , bo jest stała podmiana.

Reasumując ja jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania , gąbki czyściłem jak narazie raz , dlatego że futruję dosyć mocno rybska , są małe i chcą rosnąć :)

Jakub
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 16 gru 2007, 16:25
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: Jakub » 19 lip 2008, 20:12

Rzeczywiście narobić się przy tym nie można. Mam coś podobnego o objetości 120l, stoi pionowo z boku akwarium 420l, ma 3 komory i dziala na zasadzie naczyń połączonych. W pierwszej gąbka taka jak używana w tarliskowych, w drugiej ceramika, w trzeciej pompa, grzałka i dodatkowe napowietrzanie. Jedyne o co trzeba dbać przy dużym karmieniu to czyszczenie pierwszej gąbki. Ale to już zależy od sumienia właściciela. Można raz na rok jak coś nie tak, mozna raz na tydzień lub jak ktoś lubi codziennie.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości