600 litrów na drugim piętrze!!!

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
mirek-gniezno
senior
senior
Posty: 112
Rejestracja: 20 paź 2006, 15:18
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

600 litrów na drugim piętrze!!!

Post autor: mirek-gniezno » 05 gru 2006, 10:36

Żyjąc nadzieją, że kiedyś założę akwarium o pojemności 600 litrów w bloku na drugim piętrze- postanowiłem sprawdzić jaką wytrzymałość ma strop w tym że budynku. Poszedłem więc do spółdzielni i dowiedziałem się, że maksymalne obciążenie to 150kg/m2!!! A więc to akwarium, które mam, czyli 240 litrów- jest już zagrożeniem budowlanym :shock: :? !!!
Mam pytanko! Czy ma ktoś w bloku akwarium o pojemności 450 litrów- lub więcej oczywiście? Czy realizację moich marzeń muszę odłożyć do momentu, aż nie wybuduje swojego domu? :(

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 05 gru 2006, 10:47

Mirek norma jest grubo zaniżona, i tyczy się całości stropu, a np. pod ścianą nośną jest dużo więcej, ale dobrze że zdajesz sobie sprawe z tego co robisz, a nie zarzucasz potem "skąd miałem wiedzieć". Taki wątek już był i tam sam przestrzegałem przed nadmiernym obciążeniem stropu, ale było to bardziej w kwesti informacji, żeby ludzie zdawali sobie sprawę, że robią to na własne ryzyko.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 05 gru 2006, 11:05

Ja znam gościa który na 11 piętrze ma regał i 1500 l w nim. Wojtek (nasz admin) może też coś powiedzieć na temat takich kłopotów :-)

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 05 gru 2006, 11:30

Ja bedę miał akwarium (już mam ale nie zalane) 900 litrów.Mieszkam w bloku i rozmawiałem kiedyś ze znajomym architektem pytając o wytrzymałość stropów w bloku i wręcz się roześmiał jak powiedziałem o co chodzi...

Owszem są jakieś normy które nieraz wskazują że za bardzo obciążymy strop,ale te normy są bardzo bardzo zaniżone...Szczególnie stare budownictwo z płyt betonowych zbrojonych drutem żebrowanym są praktycznie niezniszczalne...

Praktycznie niebezpieczeństwo że strop się zawali pod ciężarem akwarium jest żadne.
Owszem,nie wolno tego też całkowicie bagatelizować ale myślę że spokojnie możesz stawiać swoją 600-tkę...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 05 gru 2006, 11:37

To prawda, jeżeli miał byś strop z pustaków Teriva czy coś takiego, to już zdecydowanie trzeba uważać przy tym. Płyty tzw "Żerań" wytrzymają bez problemu. Do ściany nośnej z takich płyt możesz spokojnie przykręcić taki zbiornik i powiesić, tak żeby nie dotykał podłogi :-)

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 05 gru 2006, 11:46

U mnie stoi 600 L w bloku i jak narazie strop wytrzymuje

Awatar użytkownika
axel32
junior
junior
Posty: 35
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:34
Lokalizacja: Świecie
Kontaktowanie:

Post autor: axel32 » 05 gru 2006, 14:43

Witam umnie w bloku 600 stoi 3 lata .Pytałem przed administratora nie było problemu po za wniesieniem 210 cm długie dobrze że parter :) pozdrawiam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 05 gru 2006, 15:35

150kg/m2 czyli jak pokój ma 26m2 to możesz tam postawić maksymalnie 4 tony łącznie!
Jest to norma dla całości metrażu stropu, a maksymalne obciążenie dla 1m2 jest najmniej 4 krotnie wyższe
od tej normy.
Inaczej zacny chłop z zacną żoną na ręklach ważąc łącznie 210 kilogramów na 2 stopach, to jakieś 0.3m2 spadli by kilka pieter w dół w niejednym wieżowcu.
Jak z całością mebli i rodziną nie przekroczysz 2 ton w 20 kilku metrowym pokoju powinno być ok.
Tylko nie podchodź do akwarium, bo to dodatkowe obciążenie stropu.
Oglądanie z 1m najmniej i w turach, nie cała rodzina na raz blisko baniaka.
Problem jest poważny, ale wypowiedzi administracji głupkowate, naprawdę sugeruję spytać nadzór budowlany lub architektów, rozwieją obawy w niejednym bloku z płyt betonowych.

Awatar użytkownika
mirek-gniezno
senior
senior
Posty: 112
Rejestracja: 20 paź 2006, 15:18
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: mirek-gniezno » 05 gru 2006, 16:32

vega1 pisze:Szczególnie stare budownictwo z płyt betonowych zbrojonych drutem żebrowanym są praktycznie niezniszczalne...
Ja właśnie mieszkam w wieżowcu, który ma 30 lat i zbudowany jest z płyt żelbetonowych, zbrojonych drutem!!! :D

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 05 gru 2006, 19:36

Mirku!
- nie wpuszczać do domu sąsiadów, którzy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie ile waży 1 litr H2O... (ale za to: dzięki temu dowiedziałem się, że 1 l wody wazy 1,6 kg, a akwarium 840 l waży 8 ton....) - wbrew pozorom - nic śmiesznego... z takimi się nie dogadasz....
- akwa wnoś do bloku w nocy ( :lol: :lol: :lol: ) - ja tego nie zrobiłem i nie mam zamiaru powtarzać tego błędu....
- tak jak pisał TOM - ja z Ewą na kolanach, stanowimy zagrożenie budowlane!!!!!!!!!!!!! - cytat z tutejszego szefostwa technicznego spóldzielni....
- w tej chwili sie przeprowadzamy, a jako, że Ewa lubi rozrabiać - mamy w całym mieszkaniu cegły: 3 tony!!!!
Wojtek
P.S.
Żyjemy nadal (9 pietro wieżowca....)
P.S. do P.S.:
Jak ktoś znajdzie szczepionkę na głupotę - Nobel murowany.... (a nawet 3 :lol: :lol: :lol: :lol: )

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 05 gru 2006, 23:27

My też żyjemy dalej i....spokojnie pomimo tego iż w jwdnym kącie pokoju stoi baniak 460l a w drugim 350l / o mniejszych nie wspominam/
Ryby mają się dobrze a my jeszcze lepiej :D
Stropy z płyty żerańskiej, obydwie ściany nośne przy szerokosci pokoju 3,5m.
Myślę, że tak naprawde pewne obawy można miec w "starym" budownictwie z drewnianymi stropami, ale jak ktoś stwierdził - lepiej mieć obawy przed postawieniem baniaka niż problemy po....................

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 06 gru 2006, 10:43

fomalhaut pisze:........Jak ktoś znajdzie szczepionkę na głupotę - Nobel murowany.... (a nawet 3 :lol: :lol: :lol: :lol: )
Niestety to chyba niemożliwe:(
Ale, z drugiej strony, jaki ten świat byłby nudny bez IDIOTÓW !!!!

PS. Potwierdzam zwiększoną , w stosunku do "przepisowej", wytrzymałośc' stropów żelbetowych. Jedyne co może paśc' to wylewka i , ewentualnie izolacja, a i to tylko ze względu na niedbałośc' wykonania. Przy wszelkich "parametrach" w budynkach zakłada się znaczne granice bezpieczeństwa. Przecież trzeba uwzględniac', że np. w betonie będzie więcej piasku (kosztem cementu) niż założono, że komuś czegoś tam się nie chciało doczepic', dobudowac', dokleic' ... itd. itp.

Awatar użytkownika
bqa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 273
Rejestracja: 10 gru 2004, 20:19
Imie i Nazwisko: Maciej Dziedzic
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Post autor: bqa » 14 gru 2006, 14:37

U mnie również spokojnie stoi sobie 500L wody i cała reszta osprzętu (filtry, baniaki na wode, etc.) i jeszcze sąsiadowi do sypialni nie wpadlem ;) . Też drugie piętro w bloku z płyty...

Awatar użytkownika
mirek-gniezno
senior
senior
Posty: 112
Rejestracja: 20 paź 2006, 15:18
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: mirek-gniezno » 14 gru 2006, 15:14

A więc jak tylko będzie możliwość to 600-ka stanie w dużym pokoju na drugim piętrze!!! :D :D :D

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 14 gru 2006, 16:00

miałem 450l. na czwarytm piętrze i było OK a mam znajomych co maja 1000l w wieżowcu na 10 piętrze także spoko.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości