koszty

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 10 lut 2007, 14:58



z racji tego samego zawodu małe sprostowanie " kW
Niestety nie tylko mnie" przymuliło ".Mówimy o kWh-kilowatogodzinach,bo za nie płacisz.
uważam że najwięcej prądu zżera oświetlenie a nie ogrzewanie zbiornika ( mojego ) - a takowe nie zależy od wielkości ale co w tym akwarium siedzi .
Nie do końca z Tobą się zgodzę .Są pomieszczenia gdzie tem wynosi np 20 st C,a i są z tem 25 st C ,jak uważasz Alek w którym pomieszczeniu będzie tańsze podgrzanie baniaka np 600l do wymaganej tem 28 stC zakładając że w akwa jest jeszcze napowietrzacz i jakby nie było chłodzi wodę .
opieranie się na wyliczeniach niki28 że 400 litrów to 40 zł więc pewnie 250 litrów da 25 zł jest całkowicie złym podejściem do tematu
Jest to oczywiśćie teoria.W moim przypadku mówiłem o ośw 2 razy 40W ,w roślinnym możesz mieć zdecydowanie więcej ,i wtedy moje wyliczenia na nic się zdają.Tak jak mówiłem .Wszystko w praniu się okaże

niki 28

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 10 lut 2007, 19:00

Właśnie zakładam nowy zbiornik ok 600l z oświetleniem 4x80W świecącymi 12 godz dziennie,dwoma grzałkami pracującymi bez przerwy po 80W+ 300W grzałka z termoregulatorem mająca służyć jako dogrzewająca gdyby w pokoju temp nagle spadła poniżej 24 stopni kabel grzejny na dno o mocy 90W dwa filtry o łącznej mocy 80W i to wszystko wychodzi w cyklu dwumiesięcznym ok 320 zł sama elektrownia musisz liczyć do tego wodę pokarm i cała otoczkę następna 100 na dwa miesiące (skromnie licząc)

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 10 lut 2007, 19:15

Coś ta 600-tka drogo Cię wychodzi .Rozumiem rozbieżnośći ,ale takie duże ?Zastanawiam się jaką Ty masz tem w pokoju ,skoro masz tak rozbudowany system grzejny w baniaku.W mojej 4-setce mam 2 grzałki z termostatem ,jedną 100, drugą 150W.Jak pracują 8 h w ciągu doby to jest wszystko ,przy średniej tem w pokoju 23-24 st C.Chętnie posłucham kogoś kto ma taki sam baniak jak Ty.Porównamy wtedy koszty.

niki 28

Awatar użytkownika
GościaK
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 248
Rejestracja: 30 gru 2005, 17:52
Lokalizacja: Kętrzyn/Mazury
Kontaktowanie:

Post autor: GościaK » 10 lut 2007, 19:27

cocoloco pisze:
grzałka 200 W na 400 litrów to trochę za mało, kiedyś w 200 litrach miałem 150 W ale non stop była włączona
ja mam dwie po 150 na 550 litrów i brak pokrywy - pracują około 1/3 czasu dziennie - ten aspekt zależy od wielu czynników , u jednego starczy i będzie miała wolne moce przerobowe u innego nie da rady .
z tego co widziałem na fotkach to masz HQI a one grzeją jak wiadomo to jedynie nocą pewnie grzałka się włącza a poza tym nigdy nie liczyłem ile to kosztuje bo i po co, skoro się na to zdecydowałem , to tak jak z dziećmi ;)

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 10 lut 2007, 22:42

Niki innym wybaczył bym ale Tobie... zgadnij o co mi chodzi :-) Zresztą do Kazika też piję ....
Wiem wiem czepiam się, ktoś musi robić za złego policjanta.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 11 lut 2007, 02:39

uważam że najwięcej prądu zżera oświetlenie a nie ogrzewanie zbiornika ( mojego )
Nie do końca z Tobą się zgodzę .Są pomieszczenia gdzie tem wynosi np 20 st
w nawiasie jest "mojego" - bo u mnie to 508 W x 14 godzin czyli samo oświetlenie to 105 zł miesięcznie u Ciebie wychodzi tylko za 15 zł .
Więc nie musisz szukać innego aby porównać - przecież mozesz obliczyć ile u mnie idzie na pozostałe i eureka wydajemy podobnie ;)

krzysztof19615
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 kwie 2006, 10:11
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Post autor: krzysztof19615 » 11 lut 2007, 10:31

8) Miałem możliwość takiego sprawdzenia przy zmianie pomieszczen tego samego akwa. Akwa 250l-kozt energii to 60zł miesiecznie.przy swietlówkach3*36wat+ grzałka 250wat+2 filtry kubełkowe.Czas oświetlenia akwa 14h. Do tego nalezy jeszcze dodać podmiany wody z osmozy myślę ze wszystko razem to ok. 80zł :) Zmieniłem teraz na wiekszy zbiornik 500l i oswietlenie HQI+3-eheimy :) Przy 500l koszt utrzymania ok 150zł :( tak myślę )CZEGO SIE NIE ROBI PALETEK :lol: :lol:
MOTTO-jAK cię nie stać na besen kąpiesz się w wannie :lol:
jak cię stać na samochód ,to i stać na benzynę :lol:

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 11 lut 2007, 10:33

Jacku myślę że nie bardzo się zrozumieliśmy jeśli idzie o ustawienie temp w moim zbiorniku wobec tego spieszę z wyjaśnieniem.Wbrew pozorom nie różni się ono jeśli idzie o pobór mocy zbytnio od Twojego jest po porostu inaczej skonfigurowane,za temperaturę w akwarium odpowiada tylko 160W w ciągłym grzaniu i na zbiorniku 600 podnosi ono temp o 6 więc jak widzisz temp w pokoju mam podobną do Ciebie ,natomiast grzałka 300W jest ustawiona na temp 28 stopni w wypadku gdyby wystąpiła jakaś awaria w elektrociepłowni i temperatura w pokoju spadła powiedzmy do 15 stopni,natomiast jeśli wszystko jest ok ona praktycznie się nie załącza.Natomiast jeśli idzie o kabel grzejny na dno ,nie ma on nic wspólnego z temp w zbiorniku,jego zadaniem jest poprawić czy przedłużyć dobrą kondycję podłoża.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 11 lut 2007, 16:28

Niki innym wybaczył bym ale Tobie... zgadnij o co mi chodzi
Wiem o co chodzi Piotrek .Na przyszłość będę "uważał" żeby się nie mylić .Na egzaminie już bym oblał :oops:
w nawiasie jest "mojego" - bo u mnie to 508 W x 14 godzin czyli samo oświetlenie to 105 zł miesięcznie
Cóż Alek, sumując wszystkie moje odbiorniki świetlne w moim domu,to i tak nie "zamknę" się w mocy ośw którą serwujesz tylko do Twojego akwa :shock: .Widocznie masz w tym jakiś cel.Z resztą rośliny masz super
Jacku myślę że nie bardzo się zrozumieliśmy
Myślę że tak .Ubezpieczyłeś się tylko grzałką 300W,i uważam że dobrze .Natomiast nie zgodzę się z Tobą że za tem w Twoim akwa odpowiada tylko 160 W.Kabel grzejny o mocy 90W też musisz brać pod uwagę jako dodatkową grzałkę ,nie ważne że jest w dnie .Czyli w Twoim akwa całkowita moc grzejna wynosi 250W pracy ciągłej, no chyba że kabel grzejny pracuje okresowo.

niki 28

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości