tło wewnętrzne z kory dębu?

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

lukaszx6
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 27 lut 2006, 22:19
Imie i Nazwisko: Łukasz Kulesza
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

tło wewnętrzne z kory dębu?

Post autor: lukaszx6 » 31 mar 2007, 19:42

Witajcie.Patrząc dzisiaj w akwarium pomyślałem,aby urozmaicić tylnią szybę zbiornika ciekawym tłem..Wpadło mi do głowy aby do tego celu użyć kory dębu(słyszałem,że dąb nie gnije).I mam tutaj do Was pytanie bardziej doświadczeni,czy kora oraz gałęzie dębu nadadzą się do włożenia do akwarium na stałe,bez jakichkolwiek prac konserwujących drewno?Miałem niedawno gałęzie jabłoni u siebie w zbiorniku,niestety zaczęły się rozkładać,pomimo iż były gotowane ponad godzinę w solance.Proszę o pomoc w tej kwestii.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Post autor: bjarka » 31 mar 2007, 20:17

Szkoda Twojej pracy. Kora dębu nawet jak nie zgnije, to po jakimś czasie się rozsypie. Ja kombinowałam z korą kokosową, ale było podobnie.

ate
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 07 mar 2007, 12:59
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Post autor: ate » 31 mar 2007, 22:02

Bez zabiegów konserwacyjnych raczej długo to nie wytrzyma, ale możesz zrobić tło strukturalne z takiej kory, podświetlić jakąś świetlówką z góry i postawić za akwa (tez fajnie wygląda :) ) . Tylko tylna szyba musi być czysta :wink:

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 31 mar 2007, 22:49

Albo zrób sobie z czego chcesz i zalej żywicą Epidian 5.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 01 kwie 2007, 16:17

Korę dębu, korzenie i gałęzie miałem w baniaku, nie preparowane, poza oczyszczeniem jedynie. Korzenie nadal mam. Kora gnic nie gnije, ale się rozpada z czasem, co jakiś czas wyciągac i zdrapywa miękkie części musiałem. Czeka Cię to samo, więc na stałe nie przyklejej. Tło z kory za akwarium znacznie lepszą opcją.

lukaszx6
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 27 lut 2006, 22:19
Imie i Nazwisko: Łukasz Kulesza
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszx6 » 01 kwie 2007, 20:40

Dzięki za odpowiedzi.Już sam nie wiem czy wewnątrz czy na zewnątrz akwa wykonać tło z kory..wolałbym wewnątrz,ponieważ mam jakiś niedosyt na tylniej szybie heh :wink:,głónie chodzi mi o sinice na tej właśnie szybie,których nie mam sił czyścić.Sprobuję najpierw opcję z tłem wewnątrz,a potem na zewnątrz baniaka.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 01 kwie 2007, 21:17

Takie tło równie dobrze będzie wyglądało umieszczone z tyłu akwarium a dodatkowo możesz nakleić na nie jakieś korzenie pocięte w cienkie paski. Niektóre korzenie z miękkiego drewna są dość plastyczne. Masz zamiar wrócić do klimatu akwarium które pokazywałeś wcześniej? Jeśli takie zrobisz to chyba nie powineś mieć sinic przy niskim ph wody.
Byłeś już na tym torfowisku Karaska o którym pisaliśmy?

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 02 kwie 2007, 06:38

lukaszx6 pisze:............ Już sam nie wiem czy wewnątrz czy na zewnątrz akwa wykonać tło z kory.............
W zasadzie już Ci odpowiedziano. Kora w wodzie zaczyna się macerować, mięknie i powoli poddaje procesowi rozkładu.
To na temat kory ogólnie.
Kora dębu - poddaje się temu samemu procesowi, a ponadto będzie powodować (nie tylko ona wywołuje to zjawisko) brązowienie wody, a także wprowadzać do niej niekontrolowaną ilość garbmików .......

Krótko mówiąc, rozwiązanie nie jest zbyt fortunne.

Umieszczenie kory za tylną ścianą zbiornika jest jednak rozwiązaniem doskonałym i daje ciekawe efekty. Stworzenie z kory rastra dostawionego do szyby, pozwala na odsuwanie dekoracji i czyszczenie tylnej zewnętrznej ściany zbiornika, gdyż powoli podlega ona zabrudzeniom.

Efekt tak udekorowanego akwarium pokazuję na akwarium z pielęgnicami cytrynowymi, Wykonałem je jakieś 12 lat temu i długo służyło .........
Załączniki
Amphilophus citrinellus 2.jpg
Amphilophus citrinellus 2.jpg (102.33 KiB) Przejrzano 5107 razy

lukaszx6
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 27 lut 2006, 22:19
Imie i Nazwisko: Łukasz Kulesza
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszx6 » 02 kwie 2007, 07:07

Dispar jeszcze nie byłem,może w któryś weekend się wybiorę.Nie mam narazie czasu,przygotowywuję się do ważnego w moim życiu egzaminu gimnazjalnego,który usytuuje moją drogę w porządanej dziedzinie-weterynarii.Oczywiście,że przywrócę poprzedni stan akwarium!Ale to już w wersji bardziej stylowej..
Andrzeju tło rewelacyjne,chyba jednak zrobię je na zewnątrz zbiornika.Być może nawet zostanie podświetlone lampką biurkową i zobaczymy owoce mojej pracy.Co do akwarium,zakupiona już jest osmoza,na środę,czwartek powinna dojść,wtedy się zacznie :),musiałem wyjąć kaskadę,ponieważ wydawała z siebie okropny chlupot przelewając wodę do akwarium. :wink:

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 02 kwie 2007, 10:47

DISPAR pisze:T....... Jeśli takie zrobisz to chyba nie powineś mieć sinic przy niskim ph wody.....
Niestety mam odmienne doświadczenie w "tym temacie" :(
U mnie wewnętrzne tło z korka prasowanego było miejscem intensywnego rowoju sinic i glonów, na dodatek prawie nie do usunięcia, ze względu na "bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu".
Po wyjęciu tła z akwarium wykorzystałem je, zgodnie z radami Andrzeja i Tomka, jako tło zewnętrzne -----> i ładne toto i łatwe w czyszczeniu (akwarium i samego tła) :)

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości