Świetlówki HAGEN'a - czy warto kupić?

Moderator: Sylwek

SosnA
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 16 sty 2006, 10:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Świetlówki HAGEN'a - czy warto kupić?

Post autor: SosnA » 17 sty 2006, 01:08

To mój pierwszy post na Forum PKMD więc na wstępie witam wszystkich serdecznie...

a teraz delikatnie przejde do mojego pytania

restartuje swój zbiornik 500L i chciałbym zrobić taką sytuacje ze po prawej stronie dno wysypie żwirem i posadze rośliny a po lewej zostawie puste gładkie dno na którym będą lezały tylko korzenie, zbiornik będzie typowym paletkarium, nie przewiduje raczej innych dużych ryb, musze wymienić oświetlenie, bo te co obecnie posiadam jest zbyt słabe, stąd moje pytanie.

Chciałem kupić kilka swietlówek by lepiej oświetlić rośliny po prawej i kilka tańszych choć jasnych świetlówek po lewej nad korzeniami (np:osram skywhite 880), powiedzmy że razem będzie to 4x2 świetlówek (może 10 - 5x2)

Najpierw może podam dane:
zbiornik ma długość 200cm dlatego swietlówki 30W 90cm
wysokość na 50cm (żwir i poziom wody dają jakies 42-45cm)

chciałem zastosować HAGEN'a bo swietlówki są dosyć popularne,
tylko nie wiem jaką kombinacje świetlówek dać i jaka kolejność w przypadku kiedy jedna część zbiornika ma być raczej ciemniejsza (tam gdzie korzenie i miejsce do pływania) bo i po co zbytnio doświetlać korzenie, nie wiem jaką kombinacje świetlówek mam wybrac dla roślin, chciałbym zastosować 4sztuki czyli 120W czy to nie będzie mało jak na połowe z roślinami, nie mam zamiaru sadzić jakichś super wymagających roślin, ale chciałbym zeby to jakoś wyglądało, jestem w stanie dać nad roślinami 150W, to dodatkowy wydatek, ale być może niepotrzebny, pytam się o rade bo naprawde nie wiem co mam o tym myśleć, zastanawiałem się nawet czy zamiast świetlówek nie zainstalować HQI ale wtedy to by trochę głupio wyglądało, pół zbiornika ze swietlówkami i poł HQI.

Powiedzcie co o tym myślicie. Bo ja już nie wiem co myśleć...

MarcinWaWa
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 14 sty 2006, 17:12

Post autor: MarcinWaWa » 17 sty 2006, 22:49

Witam. Ja osobiści dałbym hqi po stronie roślinnej drugą pozostawił nieoświetloną.
Dlaczego?
Bo moim zdaniem roslinom wyjdzie to bardziej na zdrowie, a i ryby będą miały swoją "ostoję" wśród korzeni gdzie będą mogły sie schować przed zbyt silnym światłem.
Osobiście osiągałem zdecydowanie lepsze rezultaty trzymając rosliny pod hqi. !50W dla wiekszości gatunków powinno wystarczyć.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na świetlówki to nie ma sensu płacić sporych w sumie pieniędzy za świetlówki Hagena. Dla roślin znakomicie sprawdzą sie swietlówki philipsa(tld...), osram(lumilux...).
Osobiście dałbym sześć: 2x 30W philips tld 965 / to na tył
2x 30W osram lumilux plus 840 / po stronie roślinnej
1x 30W sylvania grolux/philips aquarele /z przodu po stronie roślin
/(dla wybarwienia ryb)
1x 18W grolux po stronie korzennej dla lekkiego rozjaśnienia mroku.

To moje osobiste odczucia
.
zastanawiałem się nawet czy zamiast świetlówek nie zainstalować HQI ale wtedy to by trochę głupio wyglądało, pół zbiornika ze swietlówkami i poł HQI
Uważam że nic w tym głupiego miałem kiedyś w ten sposób oświetlone akwarium. Hqi dla roślin, świetlówki żeby podkreślic kolory ryb.
Pozdrawiam.
Marcin.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość