świetlówka aquamedic

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

świetlówka aquamedic

Post autor: bohen21 » 06 paź 2010, 20:25

witam mam pytanie czy świetlówka o barwie 15000K nadaje się do akwarium z paletkami i roślinami?? chodzi mi dokładnie o ten model:
http://www.sklep.aquamedic.pl/index.php ... ow/id/5778
mam zbiornik 500L o wysokości 70 cm są w nim narazie 2 świetlówki t5 54W power glo z hagena i plant grow aqua medica i zastanawiam się co jeszcze dołożyć. wiem że barwa 15kk wchodzi już w niebieski i w morskich akwariach fajnie uwydatnia białe kolorki, a mam paletki snow white i pigeon blood blue to by mogły ciekawie wyglądać, a może niebieskie aktyniczne światło dołożyć??

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: świetlówka aquamedic

Post autor: TURYSTA » 07 paź 2010, 09:20

Dużo widma niebieskiego może zakończyć się inwazją glonów. Widmo niebieskie nie tylko wybarwia ale stymuluje wzrost roślin , glonów.
Jeśli chcesz osiągnąć wybarwienie ryb czerwony/niebieski sylwiana gro lux spisze się bardo dobrze a dodatkowo będzie świetlówka stymulującą wzrost roślin. Do tego dołożyć philips 965 jest to barwa dzienna ładnie podkreśla naturalne kolory.
Wadą tego mixa jest zbyt różowe światło gro luxa więc lepiej zastosować mix 965 x gro lux x 965.
Można też zamiast gro luxa zastosować aquarelle.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Re: świetlówka aquamedic

Post autor: bohen21 » 07 paź 2010, 14:06

ale ja już mam power glo które jest biało różowe i plant grow i też jest dośc różowe, dlatego zastanawiam się nad niebieskim i białym światłem

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: świetlówka aquamedic

Post autor: arturo » 08 paź 2010, 08:26

Świetlówka o jakiej piszesz nie nadaje się do akwarii słodkowodnych, widmo światła 15000K powoduje, że ryby są prawie prześwietlane jak promieniami RTG i wyglądają trupio-blado, nie polecam, efekt jest mizerny.
Za to od lat korzystam z mniejszej świetlówki 10000K którą mogę śmiało plecić, daje piękne białe światło a rośliny przy tej ilości Kelvin'ów pięknie bąblują, choć to już górna granica, przy jakiej nie będą gniły i bezpieczeństwo wzrostu glonów jest spore. Wiedz jednak, że w przypadku roślin hodowanych i sprzedawanych, zmiana światła na te, o którym piszę, będzie się wiązała z "odchorowaniem" przez rośliny tak sporej ilości światła i jego widma, ale jak już zaskoczą, jest pięknie.... pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: świetlówka aquamedic

Post autor: TURYSTA » 08 paź 2010, 10:11

bohen21 pisze:ale ja już mam power glo które jest biało różowe i plant grow i też jest dośc różowe, dlatego zastanawiam się nad niebieskim i białym światłem
Widzisz czytanie ze zrozumieniem idzie Ci bardzo ciężko. Skoro wiesz że wiesz a jednak nic nie wiesz to popatrz na to co już masz :

1 Power glo - jest w niej 90 % światła niebieskiego
2 Plant grow - barwa niebieskie i czerwona to jej główne składniki

Skoro chcesz jak piszesz białe światło to tylko 965 lub inna świetlówka o barwie 6500 K. Im więcej takich świetlówek tym jaśniej w akwarium.
Na przyszłość kupując świetlówki nie patrz na nazwy czy też firmę patrz na wykresy widma które Ci więcej powiedzą niż jakiś marketingowy chwyt.
I tak Philipsy czy Osram mają bardzo dobre świetlówki i dużo tańsze , a przy okazji spełniające swoją role w akwarium.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Re: świetlówka aquamedic

Post autor: bohen21 » 08 paź 2010, 14:26

pisząc że chce białe lub niebieskie światło to miałem bardziej na myśli kolor świecenia niż widmo, jak wiagomo te świetlówki które mam dają efekt różowości w akwariumi dlatego zastanawiałem się nad niebieskim światłem

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości