HQI

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
fm82
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2009, 23:21
Imie i Nazwisko: Marcin Czerwinski
Lokalizacja: New York

HQI

Post autor: fm82 » 29 sty 2009, 21:32

Czy moze ktos sie orientuje czy pasuje zarnik hqi do lampy halogenowej.
http://cgi.ebay.com/Metal-Halide-Aquari ... 7C294%3A50
A czy ta zarowka pracowala by w zwyklej oprawce /cienki ze mnie elektronik/
http://cgi.ebay.com/400-W-Watt-10000K-M ... 240%3A1318
Z gory dzieki.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: bohen21 » 29 sty 2009, 22:03

z tego co się orientuje to do żarnika metalhalogenowego musisz mieć specjalny układ zapłonowy, a sam żarnik ma zupełnie inną konstrukcję niż zwykły halogen więc do oprawki nie będzie pasował

Awatar użytkownika
fm82
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2009, 23:21
Imie i Nazwisko: Marcin Czerwinski
Lokalizacja: New York

Post autor: fm82 » 30 sty 2009, 03:47

No wlasnie juz co nie co znalazlem na ten temat.Szkoda ze ceny starterow sa takie drogie,nie bardzo oplaca sie konstrukcja we wlasnym zakresie.Zarniki hqi sa troche dluzsze od halogenowych,ale z mala przerobka mozna by bylo obsadzic go w standardowej obudowie.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 30 sty 2009, 09:23

Ta sztuczka może Ci się udać. Ale będą problemy z temperaturą i glonami . HQI jeśli chcesz już mieć to raczej przy otwartym zbiorniku.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: bohen21 » 30 sty 2009, 09:43

musisz sobie zadać pytanie czy jest sens zakładać HQI, jeśli masz zamiar mieć typowo roślinny zbiornik to tak, ale jeśli kilka roślinek i to średnio wymagających odnośnie światła i paletki to nie polecam, lepiej sobie złożyć jakąś ładną pokrywę ze standardowymi świetlówkami

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 30 sty 2009, 10:33

Lampa HQI to lampa wyładowcza, podobnie jak świetlówka, dlatego potrzebuje specjalnego ukaładu zapłonowego ze statecznikiem, a halogen to lampa żarowa podobnie jak żarówka. Jak chcesz dłużej "bawić się" akwarystyką, to na dłuższą metę HQI będzie tańsze, ze względu na koszt eksploatacji. Halogen zamienia około 6-8% dostarczonej energii na światło, a resztę na ciepło, podczas gdy wydajność świetlna HQI wynosi około 30%.
Edit:
Linki do tanich, kompletnych lamp HQI:
http://cgi.ebay.com/New-400-Watt-Metal- ... 7C294%3A50
http://cgi.ebay.com/400-Watt-Metal-Hali ... 7C294%3A50

Awatar użytkownika
fm82
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2009, 23:21
Imie i Nazwisko: Marcin Czerwinski
Lokalizacja: New York

Post autor: fm82 » 30 sty 2009, 13:42

Dzieki panowie.HQI nie chce stosowac dla palet choc zbiornik ma ponad 80cm wysokosci to mimo tego nie bede oslepial ryb,a lotos to przy t8 sobie rosnie.Mialem tez t5 4x64,ale z powodu glonow lezy na szafie,no i butla co2 juz nie pracuje-jednym slowem nie wyszlo-moze to i lepiej dla ryb.
To akwarium w przyszlosci bedzie zalane slona woda,bo przy tej wysokosci to zadna lampa nie zda egzaminu.Palety doczekaja sie troche wiekszego zbiornika choc w tym dobrze sie czuja.

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 20 lut 2009, 14:43

Panownie.. z całym szacunkiem ale strasznie sterotypami walicie.
1. Nie trzeba mieć roślinnego aby mieć HQI. Efekt świetlny powstały przy HQi oraz kolorystyka ryb jest niepowtażalna. Widziałem kilkanaście zbiorników z HQi bez ani jednej rośliny i jej właściciele nigdy by nie zamienili tego typu oświetlenia na nic innego
2. Oślepianie ryb? sorry ale przy akwa 45cm kolega ma HQi i do tego jasny piasek i nie ma tego zjawiska!!! Poczytajcie trochę o temeraturze barwowej, lumenach, słońcu na głębokości kilku metrów itd....
3. Glony - akurat tutaj to już wogóle abstrakcja. Oczywiście z właśnego doświadczenia powiem, że można sie sinic i wszystkiego nabawić.. ale to z własnej niewiedzy. Jak kupiłem lampe 3x150W to od razu podłączyłem ją na 12h.... do tego mały ruch wody w akwa bo wewnętrzne pompy były w "drodze" i po kilku dniach SINICE!!! ale to z mojej niewiedzy i braku doświadczenia wynikało....

Co do przerabiania opraw... Mam w domu jedną samorubkę.. jest to wykonalne ale IMHO bez sensu. Lepiej użyć obudowę przemysłową.. są na allegro sprzedawane nawet jako akwarystyczne. Pamiętajcie, że przy HQi trzeba wiedzieć co się robi bo napięcia są duże i mogą zabić.. Ale poczytać co i jak i z czym zawsze warto... i wtedy podłączenie nie straszne...

Resumując... Nie prawdą jest, że HQi jest dla roślin. Rybska wyglądają pięknie w tym świetle. Jest ono droższe w zakupię ale z czasem oszczędzamy na żarnikach. Mało tego mamy bardzo duży wybór zarników i możemy fajnie nimi kombinować przy większych baniakach.

P.S: proponuję jak coś stateczniki elektroniczne.. droższe ale mniej strat prądowych a więc i mniejszy ciut rachunek za prąd i trwałość samych żarników.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 20 lut 2009, 14:47

Misyo nie wiem skądś Ty się wziął ale piszesz jak nawiedzony :)) Sorry :)))

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 20 lut 2009, 15:01

Turysta: bo mam inne zdanie? Bo mam w akwa bez roślin HQi? Bo każdy kto do mnie przyjdzie nie wierzy "w oświetlenie"?
Przy takiej argumentacji nie chce mi się wdawać dalej w dyskusje.. a mógłbym Cie zarzucić tutaj kilkunastoma linkami do opisów ludzi którzy takie rozwiązanie mają i chwalą pod niebiosa...

Więc albo zaczniesz używać argumentów i sensownie się wypowiadać albo daj sobie spokój... bo obrażając mnie autorytetu sobie nie zbudujesz.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 20 lut 2009, 15:47

Misyo pokaż mi swoje akwarium powiem Ci co sądzę o Twych poradach :)

Linkami i różnymi rozwiązaniami możemy Cię tu zasypać.Inni mogą mieć słonia w trampach i wieloryba w akwarium. My tutaj skupiamy się co można zrobić i z czeg aby żyło się nam naszym milusińskim lepiej.
Nikt nie ma Cię zamiaru obrażać. Przynajmniej ja.
Sam chciałeś aby Cie przekonać do dysków http://pkmd.pl/index.php?name=PNphpBB2& ... pic&t=4567

To ja to w końcu jest prawisz nam tu sorry myślicie po staremu .Może i myślimy ale to są rozwiązania na które lata się pracuje.

Misyo
junior
junior
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2009, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Post autor: Misyo » 23 lut 2009, 08:38

Turysta: Niestety zdjęcia trochę stare i trochę w innym nisz paletkowy klimat.
Jak siedziałem na forum malawi kilka lat temu było dokładnie to samo... HQi to do roślin, oślepia ryby, HQi wymaga metrowej wysokości itd... do czasu, aż kilka osób zamontowało to u siebie. Okazuję się, że wszyscy od razu stwierdzili... BOMBA. Ryby wyglądają na prawde rewelacyjnie. I nie ma szans jakąkolwiek kombinacją świetlówej uzyskać takiego efektu.
Podobno tylko LEDy ale nie jakieś tam żarówki czy matowane standardowe dają jeszcze ciekawsze efekty.. Ale takie lampy kosztują po kilka tysięcy USD. Z kolegą planujemy zbudować taką lampę ale jakieś foto czy linki pokaże jak już projekt nabierze tempa... Na razie kombinuje jak tu tanio z chin diody skombinować... Bo u nas 25pln/sztuka kosztuje a do jednego klastra potrzeba 30sztuk... i do 200cm szerokości szkła jakieś 5 klastrów potrzebne....

Obrazek
Oczywiście to nie paletki, oczywiście zdjęcie nie robione pod publikę (z filtrami na wierzchu itd). Ale lampe a o to tu chodzi widać ;-)

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu widać jaka różnica jest pomiędzy 16k a 6500.... gdzie rosną rośliny a gdzie jest surowo... Ale za to ryby zwłaszcza niebieskie wyglądają lepiej w 16k a na przykłąd zółte w ciepłym świetle...


EDIT:

TURYSTA!!!! Pozwolisz, że Ciebie samego zacytuję ;-) Normalnie nie mogłem się powstrzymać jak to przeczytałem na roślinyakwariowe.pl.. Mam nadzieje, że to Ty bo ten sam Nick 8)
"Nie ma to jak obalać mity."

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości