Oswietlenie żarówkami LED

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: bohen21 » 14 sty 2009, 00:23

Jeśli chodzi o rośliny to nie masz jakiś wielce wymagających świetlnie, ja w akwa mam 2 świetlówki, jedną 40 W Aqua glo, a drugą 30 W Power glo i 2 (mam zamiar założyć jeszcze jedną) żarówki energooszczędne Philips Tornado 23W o temp świecenia 6500K i z nich jestem najbardziej zadowolony bo rośliny mają kolor jak pod żarnikami HQI. Razem to 116W a miałoby być jakbym założył jeszcze jedną żarówkę 139W, więc dość sporo. Więc wymiana świetlówek na jakieś dobre ledy mogłaby się okazać bardzo trafna, ale ledy nie są zbyt tanie i boję się że wywale pieniądze w błoto a kolor będzie nieciekawy

sunflower
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 422
Rejestracja: 08 sty 2009, 18:03
Imie i Nazwisko: ania ohirko
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznań

Post autor: sunflower » 14 sty 2009, 08:06

a czy są ledy które w jakiś sposób koloryzują? tak jak świetlówki? A że jestem kobietą to jeszcze zapytam -to się przyczepia do pokrywy czy są jakieś takie oprawki czy coś?

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 14 sty 2009, 08:06

Jacek jak długo masz takie oświetlenie? Pytam bo jestem ciekaw jak po dłuższym czasie zareagują rośliny. Wiadomo widmo i te sprawy.

tomekk
junior
junior
Posty: 47
Rejestracja: 10 lut 2005, 09:06
Imie i Nazwisko: Tomasz Krzymowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Siedlce
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: tomekk » 14 sty 2009, 08:39

Ile czasu świecisz tym właśnie światłem?

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 14 sty 2009, 08:42

sunflower pisze:a czy są ledy które w jakiś sposób koloryzują? tak jak świetlówki? A że jestem kobietą to jeszcze zapytam -to się przyczepia do pokrywy czy są jakieś takie oprawki czy coś?
Koloryzujące ładne powiedzenie ale to nie tak.
Odpowiednia barwa oświetlenia a właściwie jej widmo pozwala podkreślić kolory ryb.Z tego co wiem w led jeszcze tego nie ma.Jest tylko barwa zimna i ciepła.

sunflower
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 422
Rejestracja: 08 sty 2009, 18:03
Imie i Nazwisko: ania ohirko
Miejsce zamieszkania/miasto/: poznań
Lokalizacja: poznań

Post autor: sunflower » 14 sty 2009, 08:48

no dziękuję bardzo - nie wiem co to za mania mężczyzn że się czepiają słówek ;) -żartuję oczywiście. Dzięki. A jak jest z tymi oprawkami na te ledy?

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 14 sty 2009, 08:49

Mam pytanie Jacku, czy można jakoś określić ilość wat takiego oświetlenia na jakiś dany litraż
Obliczysz sobie bez problemu.Tak jak mówiłem wcześniej przy każdym produkcie są podane dane techniczne.Moja jedna żarówka ma 30 diód łącznej mocy 1,5W ,a to jest odpowiada 30W ośw zwykłego ,czyli zwykłej żarówki żarowej.Odnośnie ilości watów na litrarz akwa, czy też na jego powierzchnię,to z tym bywa różnie.Z doświadczenia wiem że każdy inaczej podchodzi do tej kwestii.Nie podam Ci tu żadnych schematów bo napewno wielu się zemną nie zgodzi.Jedni mają np w 450-cio l baniaku kilkaset wat oświetlenia,inni zaledwie połowę z tego,albo i jeszcze mniej.Nie ma tu jakiś określonych zasad które stanowią o tym czy rośliny będą Ci rosły czy nie,i czy będziesz miał glony czy nie .Najlepiej bedzie jak moc oświetlenia dobierzesz sobie doświadczalnie.Będzie go za mało to sobie dołożysz.
a czy są ledy które w jakiś sposób koloryzują? tak jak świetlówki? A że jestem kobietą to jeszcze zapytam -to się przyczepia do pokrywy czy są jakieś takie oprawki czy coś?
Są .Są na przykład zielone ,niebieskie ,czerwone,i żółte .Co do ich przymocowania Aniu,no to tu już by była potrzebna jakaś fachowa ręka,która przymocuje do obudowy akwa jedno kilku rodzajów oprawek w zależności z jakim trzonkiem mocującym chcesz żarówki kupić.
Dla zainteresowanych podam że:
Ledy emitują dwie tem barwowe światła biała zimna i biała ciepła oczywiście nie mówię o kolorowych
Dostępne dwa rodzaje napięć zasilania 12V i 230V
Dostepne w różnych mocach od 1do bodajże 3W zróżną ilością diód i tak
10 led -10W zwykłej zarówki
20 led-ok15W
30led -ok 30W
48led -ok45W
60led-ok60W
80led-ok75W
Pozatym mozna wyróżnić różny kąt padania światła w zależności od usytuowania samych diód w żarówce
Jacek jak długo masz takie oświetlenie? Pytam bo jestem ciekaw jak po dłuższym czasie zareagują rośliny. Wiadomo widmo i te sprawy.
Robert krótko,ale już wiem że z roślinami nie będzie kłopotu dlaczego?
Bo tem barwowa jest taka sama jak halogenówek które miałem wcześniej i rośliny rosły
Bo nie zmniejszyłem a zwiększyłem moc ośw w przeliczeniu z halogenkami.Wcześniej miałem 150 W teraz mam 180W,a całkowita moc pobierana z sieci to 9W

niki 28

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 14 sty 2009, 10:01

Jacku -rozwala mnie Twoja pewność co do roślin.
Ja wole poczekać na efekt końcowy sęk w tym że aby mieć pewność w 100 % trzeba czasu.Podchodzę do led bardzo spokojnie i rozważam za i przeciw. Najbardziej co mnie zastanawia to jaki będzie efekt końcowy.Na razie poszukuje osób które mają ledy przy roślinach wymagających dobrych warunków świetlnych jak heniek czy glosstogina.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 14 sty 2009, 10:32

Jacku -rozwala mnie Twoja pewność co do roślin.
Dobrze wiesz Mariusz że prawidłowo rosnące rośliny to nie tylko światło ale i podłoże,CO2, nawożenie a nawet miejsce posadzenia rośliny.W żadnym akwa nie ma tak żeby każda roślina dostała taką samą porcję światła tym bardziej w zbiornikach mocno obsadzonych.
Powiem więcej,są akwaria w których dana roslina będzie rosła,a w innym choćbyś stawał na głowie nie .Generalnie nie chcę rozważać nad problemem wzrostu roślin w róznych akwariach jedno jest pewne .Każde akwarium trzeba oświetlić,ale nie łudź się że znajdziesz złoty środek na to że Twoim w akwa będzie Ci rosła nawet pokrzywa.W latach gdzie o takim wyborze opcji oświetlenia jakie mamy dziś akwaryści mogli sobie tylko pomarzyć,mając do dyspozycji zwykłe żarówki,a świetlówka była jakimś kosmicznym SF również uzyskiwano dobre efekty wzrostu roślin,a co za tym piekne akwaria .Ja osobiście sie nie przejmuję .Będzie za mało światła w moim akwa,to zwiekszę jego moc.Będzie nie odpowiednia jego barwa,to zmienie na inną .Grunt ,że ryby "nie bedą narzekać"a rośliny beda rosnać i spełniac swoją rolę

niki 28

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: bohen21 » 14 sty 2009, 10:43

Turysta jeśłi masz halogeny to zawsze można je wymieniać stopniowo na ledy, ja mam zamiar na początek jedną świetlówkę 40W wymienić na zestaw ledów, jak roślinką nic nie będzie będe wymieniał dalej. A jaką barwe preferujecie, bo zimna chyba lepiej uwydatni zieleń roślin

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 14 sty 2009, 10:45

Niki ale wybór w barwie światła jest mały. W sumie dwa ciepła i zimna.
Nie neguję że to wypali. Po prostu trochę inaczej podchodzę do tematu .Jak pisałeś możesz mieć 1000 wat i nic nie urośnie.
Mnie głownie chodzi o reakcję roślin wymagających lepszego oświetlenia czytaj barwy.
Zawsze jest rozwiązanie led włączyć z T8. Ale mnie chodzi po głowie zrobić 100 % led.
Zastosowałeś ok poczekamy na rezultat.Czas to jedyny wskaźnik który da odpowiedzi na pytania.
Więc moc mocom ,efekt efektem.A na resztę trzeba poczekać.

pyszczak6
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2005, 22:28
Imie i Nazwisko: Robert Marciniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: łódź
Lokalizacja: łódź

Post autor: pyszczak6 » 14 sty 2009, 13:44

Witam ja także probowałem z ledami. Kupiłem (allegro) 4 sztuki białe i 2 niebieskie efekt tych niebieskich w nocy bajka ale niestety po dwóch dniach niebieskie wysiadły a z tych białych świecą już tylko dwie z czego jedna migocze .Napięcie 230v umocowane były nad szyba przykrywającą akwarium,wiec albo kupiłem wadliwe albo powinien być transformator i ledy na 12v

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 14 sty 2009, 16:08

Dla zainteresowanych tematem
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... 342#133342
zdjęcia filmy specyfikacje nawet coś dla morszczyzny :)
Popracujemy większą grupa nad tym tematem.Łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie.

Abym naszym dyskom żyło się lepiej
http://pl.youtube.com/watch?v=ppVPqgzkVGI

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 14 sty 2009, 19:06

Dla zainteresowanych tematem
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... 342#133342
zdjęcia filmy specyfikacje nawet coś dla morszczyzny
Popracujemy większą grupa nad tym tematem.Łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie

Czytałem .Bardzo rzeczowa i owocna dyskusja.

niki 28

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 14 sty 2009, 20:27

Jacku po woli krok po kroku i się dowie człowiek co i jak.
Jak widać są już na świecie gotowe oświetlenia dla akwarium roślinnego czy morskiego.Ja o tym nie wiedziałem ale już wiem.Przy okazji znalazłem na allegro diody o barwie 4000-5000 7000 3000 Cena nie jest przerażająca. Muszę się wywiedzieć ile diod będzie potrzebne na mój baniak i jakich do roboty jak to powiada zgred.

http://www.lediko.com/file.php?nazwa=pl ... a_akwarium

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości