Oswietlenie żarówkami LED

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
janusz32
senior
senior
Posty: 162
Rejestracja: 08 kwie 2008, 17:42
Imie i Nazwisko: Janusz Łyżwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szydlowiec
Lokalizacja: Szydłowiec

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: janusz32 » 26 sty 2011, 21:09

Znalazłem taką diode miał ktoś z Was z nią doczynienia?
http://www.rgblighting.pl/sklep/cree-sm ... star-.html

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 26 sty 2011, 22:24

Tak coś mi się wydaję że to sam emiter który lutuję się na gwiazdkę (radiator ) . Na tej samej stronie po prawej masz tą samą diodę już na radiatorze.

Awatar użytkownika
janusz32
senior
senior
Posty: 162
Rejestracja: 08 kwie 2008, 17:42
Imie i Nazwisko: Janusz Łyżwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szydlowiec
Lokalizacja: Szydłowiec

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: janusz32 » 27 sty 2011, 16:35

Widze Mariusz,że jesteś spostrzegawczy tylko ta podstawka kosztuje 1.8zł przy zakupie 10 diód mam jedną gratis.
Pytałem czy ktoś z Was zastosował te diody.
Rozmawiałem dziś ze sprzedawcą i wybór z tej serii jest dość spory tylko trzeba wiedzieć co się chce a przeglądając załącznik z ich strony nie bardzo kumam o co tam chodzi.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 28 sty 2011, 09:09

Sam nie zalutujesz emitera do gwiazdki. Emiter jednak musi mieć odprowadzone ciepło.

Awatar użytkownika
janusz32
senior
senior
Posty: 162
Rejestracja: 08 kwie 2008, 17:42
Imie i Nazwisko: Janusz Łyżwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szydlowiec
Lokalizacja: Szydłowiec

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: janusz32 » 28 sty 2011, 18:56

Myśle,że na przylutowanie znajdzie się spośób w dzisiejszych czasach.
Co do odprowadzenia ciepła w jak najbardzej się z Tobą zgadzam wystarczy kawałek laminatu i po kłopocie potem wszystko do listwy alu.
Jak narazie największy problem to jakie diody - diodę wybrać.
Jeśli ktoś z was ich używał i ma jakąś opinie lub wie mniejwięcej jak odczytać dane było by to dla mnie a może i dla innnych bardzo pomocne.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: roh » 28 sty 2011, 19:28

janusz32 pisze: potem wszystko do listwy alu
Ja mam tak zmontowanych 5 szt w korytku aluminiowym na silikon-jak na razie świecą.Do tego dołożyłem taśmę RGB(z 3 kolorami- żółtym , białym zimnym i białym ciepłym),przy czym druki RGB zwarłem na minus i też nieźle funkcjonują.

Awatar użytkownika
janusz32
senior
senior
Posty: 162
Rejestracja: 08 kwie 2008, 17:42
Imie i Nazwisko: Janusz Łyżwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szydlowiec
Lokalizacja: Szydłowiec

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: janusz32 » 31 sty 2011, 21:43


TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 01 lut 2011, 09:39

6000-7000 lumen :) Co będzie ją chłodziło ?

Awatar użytkownika
janusz32
senior
senior
Posty: 162
Rejestracja: 08 kwie 2008, 17:42
Imie i Nazwisko: Janusz Łyżwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szydlowiec
Lokalizacja: Szydłowiec

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: janusz32 » 01 lut 2011, 16:00

Agregat z klimatyzacją :lol:

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: loccutus » 08 lut 2011, 11:06

Cześć Panie i Panowie ;)

Widzę, że nadal dzielnie walczycie z tematem, to postanowiłem się pochwalić troszkę swoimi osiągnięciami na tym polu, w ramach ciekawostki - może kogoś coś zainspiruje, będę bardzo zadowolony. Ponieważ lampy są przeznaczone na rynek USA, stąd takie a nie inne moce / wymiary i funkcjonalności - takie wymagania jankesów po prostu i co poradzisz...

Razem z kolegą rozpoczęliśmy jakiś czas temu prace nad nową marką i tak oto powstała pierwsza lampa LED ze stajni Reef Technology International, projekt można powiedzieć polsko-amerykański. Pierwsza, bo na tym modelu z pewnością się nie skończy - prace nad kolejnymi są już bardzo zaawansowane.
MK I - "Prometheus", została zaprojektowana całkowicie w Polsce.

Obrazek

Priorytetem była jakość materiałów, dlatego naprawdę nie oszczędzaliśmy na koszcie materiałów i podzespołów użytych do budowy lampy. Nie ma po prostu kompromisów - jeśli coś można było zrobić lepiej lub taniej, wybraliśmy opcję "lepiej". I tak:

Obrazek
Obrazek

Ledy:
Matryca lampy składa się z 4 wymiennych modułów LED, każdy zbudowany jest z:

Obrazek

6 szt. Białych CREE XP-G R5 o binach z przedziału temperatury barwowej 7000-8300K,
6szt ledów Royal Blue 450nm CREE XP-E,
oraz 3 sztuk Blue 470 nm CREE XP-E
każdy moduł jest zintegrowany z 3 kanałowym driverem, który wysterowuje wszystkie ledy prądem 1A

Ledy oraz elektronika driverów osadzona jest na podłożu aluminiowym. Ciekawostką jest że podłoża są wielowarstwowe, co w odróżnieniu od powszechnie stosowanych podłoży jednowarstwowych, znacznie ułatwiło prawidłowe zaprojektowanie elektroniki driverów pod kątem
sprawności. Moduły osadzone są na dosyć sporych radiatorach co w połączeniu z aktywnym chłodzeniem dwoma wentylatorami, oraz systemem przeciwdziałającym mieszaniu się powietrza ciepłego z zimnym wewnątrz obudowy, skutecznie chłodzi moduły led. Każdy moduł LED dysponuje własnym cyfrowym czujnikiem temperatury. Wiatraki ruszają dopiero wtedy gdy są naprawdę potrzebne. Mimo to mało je słychać, nawet jeśli pracują na 100% - poniżej zdjęcie z testów przeciążeniowych - kable wszędzie i wichura na maxa.


Obrazek



Matryca z modułami LED sterowana jest komputerem, który generuje w czasie rzeczywistym 12, 10-bitowych przebiegów PWM, co umożliwia ustawienie ponad 1000 poziomów jasności dla każdej z grupy kolorowych LEDów na każdej płytce niezależnie.

Obrazek

Ponadto komputer lampy może współpracować z kolejnymi 7mioma lampami wykorzystując przemysłowy standard RS485. Jeśliby ktoś powiesił te 8 lamp nad akwarium, to dysponuje wtedy 96-ma niezależnie sterowanymi "punktami" świetlnymi nad zbiornikiem. Daje to wprost nieograniczone możliwości symulowania najróżniejszych efektów zachmurzeń,wschodów i zachodów, faz księżyca połączonych z przemieszczaniem się jego tarczy w ciągu nocy itd. To są te bajery, które jednych kręcą u innych pozostają w pogardzie - no ale są. Komputer lampy to umożliwia więc dlaczego nie ?

Obrazek

Ponieważ tak skomplikowane nastawy nie byłyby możliwe do wprowadzenia do CPU ręcznie, toteż mamy do dyspozycji software na PC i możliwość podłączenia na kilka sposobów. Kablem RS232 - stara metoda, ale niektórym wciąż odpowiada. Kablem USB, przy pomocy modułu Bluetooth lub Wifi.

Obrazek

Poszczególne komponenty lampy są bardzo łatwe do ewentualnego serwisowania. Po prostu wszystko da się łatwo rozkręcić, wyjąć, odczepić i zlożyć z powrotem. Wszystkie kable marki BQ-Cable, złącza to tylko i wyłącznie markowy Micro-Fit system Molex'a.

Obrazek
Obrazek

I jeszcze pare screenshotów softu - będzie on dostępny zarówno na Iphone, jak i na maszyny oparte na windowsie w tym i windows mobile. Ponieważ soft nie działa bez lampy - do oglądania są tylko screenshoty ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Najważniejsze Dane techniczne:

* Wymiary lampy 360x270x140
* Zasilanie - Meanwell GS220. 220W/24V, całkowity pobór mocy - do 200W
* Ledy Cree o mocy łącznej do 192W - domyślnie bez optyki - kąt emisji światła 125* 7000K–8300K White LEDs, 470nm Blue LEDs, 450nm Royal Blue LEDs
* Przewidywany czas pracy do spadku strumienia do 85% wartości nominalnej - 50,000godzin
* Maksymalna zmierzona temperatura rdzeni LED - 105*C
* W pełni modularna budowa, umożliwiająca wymianę każdego podzespołu bez specjalistycznych narzędzi
* Możliwość rozbudowy systemu do 8 lamp. 1Master/7 Slave. Funkcja wybierana przełącznikiem z tyłu lampy
* Specjalnie zaprojektowana pod kątem zarządzania ciepłem obudowa ze szczotkowanej stali szlachetnej.
* Bezprzewodowa komunikacja z komputerami PC, Mac, iPad, Smartphonami.
* Wyświetlacz LCD tekstowy do obrazowania stanu i trybu pracy lampy

i na koniec kilka całkiem nowych filmów z cyklu "how it works" :)

http://www.youtube.com/watch?v=TFeOUZjBRyM

http://www.youtube.com/watch?v=5piTMLpVu3M

http://www.youtube.com/watch?v=MWU7HgxnJNY

Pozdrawiam serdecznie wszystkich pozytywnie zakręconych dłubaczy w światełkach.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 08 lut 2011, 11:42

Wszystko ładnie cacy. Nie rozumie tylko jednego dlaczego nikt nie produkuje lamp do standardowych rozmiarów akwarium obejmujących powierzchnię świecenia w 98 %.
Twój moduł fajny, bez sensu kupowanie kilku modułów lamp żeby oświetlić akwarium o długości 2 metrów.
Poczekam aż w końcu ktoś zacznie produkować standardy , póki co ekonomiczne rozwiązanie zrób to sam .

dopisze
Drugi i nie zrozumiałem bublem jest brak optyki dla diod. Chcemy uzyskać ekonomi w świeceniu a większość światłą ucieka poza akwarium. Chyba ekonomiczniej będzie skierować strumień w taflę wody.
Wystarczy spuścić z akwarium trochę wody i widzimy gdzie światło świeci.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: Hypno » 08 lut 2011, 11:55

O cenę nie pytam bo orientuję się jak wygląda, a że siedzę to nie spadnę :-)

Ja w swoim stylu dorzucę jednak wadę :D a co!

Układ generuje sporo ciepła bez dwóch zdań. Brana była pod uwagę opcja chłodzenia wodą ze zbiornika w celu oszczędności zużycia prądu dla zbiornika? Czy Jankesi mają nadal w tyłku oszczędności mimo kryzysu jaki ich spotkał :-)

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: loccutus » 08 lut 2011, 11:58

Tak może powiedzieć ktoś, kto nie zna realiów takiej produkcji - z całym szacunkiem - a dlaczego ?

1 - zdajesz sobie sprawę jaka jest różnica w kosztach wyprodukowania 4 obudów o długości 50cm a jednej 2 metrowej ? +50%
2 - zdajesz sobie sprawę z tego jaka jest masa lampy 4x panel ? miałem do czynienia z taką na wymiar dla zbiornika 180cm. 70kilogramów. Obsługa akwarium w 4 osoby -no czysty poemat. No cóż nasz klient nasz pan...
3 - zdajesz sobie sprawę z możliwości transportu takiego "parapetu" najeżonego szkłem i ważącego 70 kilo, nad zbiornik 180cm ? NIKT nie chciał tego wziąć do przewozu - trzeba było samochód firmowy puścić na drugi koniec Polski, bo nawet PKP nie chciało tego zabrać.
4 - kupujesz 2 lampy z gwarncją na 5 lat na LEDy, powiększasz zbiornik po 2 latach i .... wywalasz tamte dwie i kupujesz nową, czy dokupujesz kolejne 2 ?

itd...
Optyka jest w opcji - nikt jej nie che...

Piotrek... u nich prąd jak woda tani, prądem się chałupy grzeje, oni nie kupują ledów dla oszczędności prądu tylko dla tego co ledy z koralami robią...

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 08 lut 2011, 12:06

Coś z kg przesadziłeś . Mam radiator alu na szerokim bardzo masywny 16,5 cm szerokości długości 2 metry nie całe 10 kg
Co do funkcjonalności się zgodzę , do ekonomi nie.

Dokup modułów też bania , pozostałe moduły będą mocniej świecić od pozostałych. Spadek mocy świecenia do 85 % pozostałych sprawi że różnice będą widoczne wizualnie.
Zakup po czasie wydaje się też nie trafny chodź jednak możliwy jako uzupełnienie.

Co do transportu też się nie zgodzę przesyłka taka kosztuje w okolicach 140 zł + vat.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: Hypno » 08 lut 2011, 12:13

Oj Turysto... a myślałem, że się zmieniłeś. A Ty nadal... nie znam się nie wiem ale z chęcią podyskutuję.... jakie to ... polskie!

Dawno się z Tobą nie sprzeczałem. :D

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości