Oswietlenie żarówkami LED

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: stanpiter » 08 wrz 2010, 17:51

sq4avs pisze:Stosowałem tą samą metodę z pastą tylko z lutownicę na gorące powietrze za pierwszym razem obtapiło mi soczewkę
Bo było dmuchać od dołu (przez laminat) i nic by nie topiło, wymaga to jednak trochę wprawy :wink:

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: loccutus » 08 wrz 2010, 18:06

;) ten sam efekt mam na kuchence... a jakie wypieki wychodzą :D

sq4avs
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2010, 07:50
Imie i Nazwisko: Rafał Orodziński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Białystok
Lokalizacja: Białystok

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: sq4avs » 09 wrz 2010, 07:50

No to parę fotek. Fotki ramy przed przycięciem kabli. Na razie 32 ledy białe zimne, zostanych dodane jeszcze (w przypływie gotówki, 8białych, 8czerwonych, 8 niebieskich). Wykonanie mechaniczne mego Kolegi zreszto na jego akwarium ja robiłem tylko elektronikę. Drugie ze zdjęć na świetlówkach 2*18W + kompakt 23W, na ledach jaśniej i bardziej równomiernie, fotki chyba jednak tego nie oddają.
Załączniki
c.jpg
c.jpg (78.48 KiB) Przejrzano 7124 razy
b.jpg
b.jpg (83.28 KiB) Przejrzano 7124 razy
a.jpg
a.jpg (85.21 KiB) Przejrzano 7124 razy

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 09 wrz 2010, 09:12

Mam obawy co do grzania się diod.Raczej będziecie musieli pomyśleć jak schłodzić poprzeczki z diodami. Myślę że radiator spokojnie by spełnił swoją rolę lub profil z woda i małym filterkiem.
Myślę też że dużo światłą idzie na boki i zamiast doświetlić akwarium oświetlacie podłogę.
Może pomyśleć o soczewkach skupiających.

sq4avs
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2010, 07:50
Imie i Nazwisko: Rafał Orodziński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Białystok
Lokalizacja: Białystok

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: sq4avs » 09 wrz 2010, 09:18

Diody świecą na 330mA i za bardzo nie grzeją, na każdą przypada > 30cm2 aluminium. Mam pytanie jak mocujecie diody na klej termoprzewodzący czy smar termoprzewodzący i śruby? Profil z wodą odpada bo aluminium nie jest zdrowe dla ryb (zboczenie zawodowe 1 studia to chemia) chodź chłodzenie byłoby najlepsze.

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: loccutus » 09 wrz 2010, 09:35

330mA dla XP-/E/G to pikuś - przy takiej powierzchni aluminium z powodzeniem da rade i nie trzeba nic więcej. Zresztą jaki problem zrobić kilkugodzinny test na wygrzewanie żeby się o tym przekonać ?

sq4avs
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 maja 2010, 07:50
Imie i Nazwisko: Rafał Orodziński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Białystok
Lokalizacja: Białystok

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: sq4avs » 09 wrz 2010, 11:26

Test wygrzewania przeszedł pomyślnie ;-)

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: cocoloco » 19 wrz 2010, 11:59

ta konstrukcja przypomniała mi lata młodości , ożywiła wspomnienia . Jest coś w niej na pograniczu Misia czy Alternatywy 4

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: rady3 » 21 wrz 2010, 16:18

cocoloco pisze:ta konstrukcja przypomniała mi lata młodości , ożywiła wspomnienia . Jest coś w niej na pograniczu Misia czy Alternatywy 4

Nooo i teraz widać, że wróciłeś. :)

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: niki 28 » 21 wrz 2010, 18:39

rady3 pisze:
cocoloco pisze:ta konstrukcja przypomniała mi lata młodości , ożywiła wspomnienia . Jest coś w niej na pograniczu Misia czy Alternatywy 4

Nooo i teraz widać, że wróciłeś. :)
I to z jakim wejściem. :o :P :wink:

A NA TAK POWAŻNIE :!: :!: :!: .Nikt z akwarystów,czy też uzytkowników nie tylko naszego forum nie wyobraża sobie już innego ośw swojego akwa jak ośw Led .Od czasu jak założyłem ten wątek,padło tu tyle propozycji,rozwiązań,nowości ,że oczopląsów można by dostać.Cieszę się ,że "moja skromna uwaga"pozwoliła większości na przejście na lepsze,oszczędniejsze i wygodniejsze oświetlenie naszych akwariów.Nie mniej nie stoimy w miejscu.Wszak technika idzie w górę.Będziemy mieli coraz to więcej nowości i możliwości w tym zakresie.


Ps Alek,i żadnych mi tam świetlówek w Twoim nowym baniaku.Ledami zrobisz sobie taką "amazonię" że hej :shock: :P :wink: .

niki 28

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 09 lis 2010, 13:42

Ostatni czas pokręciłem się trochę po świecie żarówek LED.
Opisze żarówki które świecą w systemie dookolnym trzonek E 27, barwa światłą ciepła.
Pewnie każdy z was ma chęć zmienić oświetlenie nie tylko w akwarium ale jak i w domu.
Chcąc więc obniżyć rachunki za prąd postanowiłem wymienić w domu część oświetlenia na LED żarówki. Sprawa wydawała by się bardzo prosta , niestety tak owa nie jest i dzięki pazerności sprzedających nie będzie.
Dziwne zastosowanie przelicznika 1:10 jest nie na miejscu. Jeśli wam ktoś odpowie że żarówka
4 wat led jest odpowiednikiem 40 wat tradycyjnej żarówki z góry zakładajcie że to wielkie kłamstwo. Dlaczego ?
Wystarczy zapytać ile lumen ma ta ów 4 wat Led żarówka.
Zazwyczaj 4 watowe żarówki oparte na zwykłych diodach smd mają w granicach 250 lumen, zwykła 40 wat żarówka ma ich 425 do 450 lumen . Wniosek 8 watowa żarówka LED da nam 500 lumen a to będzie ciut więcej od zwykłej 40 watowej żarówki. Wydawało by się że mamy już wszystko jasne i już można zabrać się za zakupy. Na tym etapie znowu nas spotka niespodzianka.
Zwykła żarówka 40 watowa daje mniej światła niż 40 watowa żarówka energooszczędna.
Znowu musimy zweryfikować dane .Pamiętając o tym że przy starcie energooszczędna żarówka pobiera dużą dawkę energii i nie można stosować ściemniacza, jest przeznaczona do długiego świecenia.
Możemy za tym sięgnąć po żarówki LED. Nie będzie to już tak ekonomiczne ale za to będziemy po włączeniu mieć 100 % mocy jak i można zastosować ściemniacz.
Dla przykładu energooszczędna żarówka Philips 12 wat daje nam 750 lumen jej odpowiednikiem jakim znalazłem są żarówki diodowe 9 lub 10 a nawet 12 wat. Niby oszczędność mała,jednak patrząc na cykl włączania i wyłączania ,czy tryb rozgrzewania zdecydowanie lepiej zastosować żarówkę Led.
Drugi przypadek zdecydowanie może nas zniechęcić, ena zakupu samej żarówki LED. Za to możliwości jakie otrzymamy powinny zachęcić wielu domowników.
Czas płynie a technologia Led nabrała rozpędu. Można wnioskować, może za rok za dwa te same 4 czy 12 watowe żarówki Led będą zdecydowanie jaśniejsze.

domfer77
Posty: 1
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:24
Imie i Nazwisko: dominik
Miejsce zamieszkania/miasto/: lucan
Lokalizacja: IRE-Lucan

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: domfer77 » 09 lis 2010, 21:02

Witam wszystkich.
Mam pytanie czemu nikt tutaj nie pisze ile kosztują gotowe zestawy led np.power sun
gdyż ich ceny kalkują się w granicach kilku tyś dla większego akwarium gdzie potrzebujemy paru modułów
-więc gdzie tu są oszczędności -na prądzie to rzeczywiście trzeba będzie czekać ładnych parę
lat zanim nam to się zwróci a jak się już zwróci to cena zestawu podejrzewam będzie porównywalna do obecnej ceny świetlówek
pozdrawiam

Proszę uzupełnić profil

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 10 lis 2010, 09:01

Nikt tu nie pisze o gotowych modułach, gdyż my je składami sami i kosztują kilka stówek.
No tak ale to trzeba przeczytać większą część tego wątku aby się coś więcej dowiedzieć jak sobie kowal poradził.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: stanpiter » 10 lis 2010, 10:27

TURYSTA pisze:Nikt tu nie pisze o gotowych modułach, gdyż my je składami sami i kosztują kilka stówek.
No tak ale to trzeba przeczytać większą część tego wątku aby się coś więcej dowiedzieć jak sobie kowal poradził.
A jak sobie - kowal :mrgreen: poradził dowiecie się z fotek już wkrótce :wink:

bgaweda
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 17 sie 2010, 20:16
Imie i Nazwisko: Boguslaw Gaweda
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: bgaweda » 11 lis 2010, 16:02

mam akwarium 85x45x60 cm 230 l. chce zainstalowac listwe led 60 led na 1mb mmoc tj 9,5 W ile powinienem jej zainstalowac gdybym chcial chodowac Z DYSKAMI rosliny: a)światłolubne i b) mniej wymagające?
dziekuje

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 21 gości