Oswietlenie żarówkami LED

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: niki 28 » 28 gru 2009, 21:41

No właśnie,niby nieco ciemniej a rośliny mają się dobrze,u mnie jest tak samo .Myślę że to specyficzna przenikliwość światła z ledów.Z innymi źródłami swiatła bywa różnie.Niby jaśniej ,a zawsze "coś" ,a to glony ,a to znowu rośliny mają jakieś problemy .Ja osobiście przy tego rodzaju oświetleniu nie mam żadnych problemów.

niki 28

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 28 gru 2009, 21:46

A ja myślę że dzieję się tak dlatego że jest duży udział widma niebieskiego :)

lopuch
junior
junior
Posty: 49
Rejestracja: 11 wrz 2009, 11:57
Imie i Nazwisko: Tomasz Łopuszyński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: lopuch » 12 sty 2010, 23:50

Mam pytanie poszukuje jakiegos dobrego sciemniacza PWM do mojego oswietlenia LED. Najchetniej chcialbym znalezc taki ktory umozliwial by ustawianie czasu przez jaki ma sie rozjasniac i sciemniac w granicach 1-6 godzin. Dobrze by bylo zeby mial jakies urzadzenie liczace czas z potrzymaniem bateryjnym/akumulatorowym (chodzi o to zeby po zaniku pradu wiedzial od jakiej wartosci wystartowac a nie zaczynac od nowa rozjasniania). ZNalazlem jedynie takie cos http://allegro.pl/item871010739_powolny ... _swit.html. Nie jestem znawca ale potrzebuje zewnetrznego programatora czasowego (wiec nie wiem czy spelnia funkcje o ktora mi chodzi) i dodatkowo maksymalny okres rozjasniania i sciemniania wynosi 99min tylko.

Prosze o pomoc o ile ktos zna jakis lepszy sciemniacz lub kogos kto takie cos potrafi zrobic (prosze o kontakt na priv ososby ktore potrafia takie cudo stworzyc)

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: dylus » 24 sty 2010, 20:28

Witam zastanawiam się nad ledami do zbiornika 130x50x60h ,znalazłem na allegro taką ofertę http://www.allegro.pl/item894773372_wod ... biala.html ale nie wiem ile tego powinno być dane aby uzyskać 0,5 w/l no i jaką barwę zastosować ???? Białą ciepłą czy białą zimną ?

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: Andrew72 » 24 sty 2010, 20:43

130x50x60 daje nam akwarium 390l
390x0,5W=195W
Metr ledów = 4,8w
czyli 195/4,8 = 40,6 m
w taśmie jest 5 m czyli ok 8 szpul
Zakładam że 0,5W/l mocy led oczekujesz.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: dylus » 24 sty 2010, 20:50

Andrew72 pisze:130x50x60 daje nam akwarium 390l
390x0,5W=195W
Metr ledów = 4,8w
czyli 195/4,8 = 40,6 m
w taśmie jest 5 m czyli ok 8 szpul
Zakładam że 0,5W/l mocy led oczekujesz.
No to koszty kosmiczne .Kurczę a może wystarczy ich mniej ?Zupełnie nie kumam jak to przeliczyć w stosunku do zwykłego światła .

Proszę uzupełnić profil zgodnie z regulaminem PKMD

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: Andrew72 » 24 sty 2010, 21:01

dylus pisze:
Andrew72 pisze:130x50x60 daje nam akwarium 390l
390x0,5W=195W
Metr ledów = 4,8w
czyli 195/4,8 = 40,6 m
w taśmie jest 5 m czyli ok 8 szpul
Zakładam że 0,5W/l mocy led oczekujesz.
No to koszty kosmiczne .Kurczę a może wystarczy ich mniej ?Zupełnie nie kumam jak to przeliczyć w stosunku do zwykłego światła .
Drogie ale niebawem odezwą sie osoby co takie oswietlenie led robili. I doradzą Tobie zeby stosować ledy 1W. Przelicznika świetlówka /Led nie wypowiadam sie bo go nie znam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 24 sty 2010, 21:10

Dylu Tą taśmą to sobie możesz kibelek oświetlić a nie lustro wody :)
Ledy i to 1 watowe :)

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: dylus » 24 sty 2010, 21:19

A czy ktoś może mi odpłatnie coś takiego zmajstrować ???? W rozsądnej cenie .


Uzupełnij profil !

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 24 sty 2010, 21:54

"A czy ktoś może mi odpłatnie coś takiego zmajstrować ???? W rozsądnej cenie ."
390 l oświetlić dobrymi ledami + zasilanie itd 2000 około jak będziesz sam majstrował.
Firma która zajmuje się oświetleniem led wyceni Ci to na około 5-6 tyś.
Robiłem niedawno wycenę i policzyli mnie za same ledy 6 tyś zł netto :)

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: dylus » 25 sty 2010, 10:58

TURYSTA pisze:"A czy ktoś może mi odpłatnie coś takiego zmajstrować ???? W rozsądnej cenie ."
390 l oświetlić dobrymi ledami + zasilanie itd 2000 około jak będziesz sam majstrował.
Firma która zajmuje się oświetleniem led wyceni Ci to na około 5-6 tyś.
Robiłem niedawno wycenę i policzyli mnie za same ledy 6 tyś zł netto :)

Kurcze normalnie masakra !!!!!! Jak się do tego zabrać ??? A tak na szybko to ile tego musiał bym zastosować w zbiorniku ??? Zakładam że roślinki nie będą zbyt wymagające .Myslę że koszt 6 tyścięcy złoty to jakieś nieporozumienie .

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 25 sty 2010, 11:46

Przeliczę tak abyś miał oświetlenie 1l / 1 wat ( przy led ) - ładując już w to pieniądze na jakieś 20 lat lepiej zainwestować raz a dobrze. Możesz zawsze świecić 50 % mocy mniej.

390 l
ilość diod białych zimne oparte na serii Cree xp-e
1 wat 350 ma
157 białych x 13,90
39 - niebieskich x 12 zł
39 - czerwonych x 12 zł
Razem 235 diod
Cena za diodę około 15 zł
2182 + 936 = 3118 zł
To by był zamiennik 7 świetlówek T5 54 waty 378 wat / led 235 wat ( będzie o jakieś 60 jaśniej niż w przypadku t5 )

Można zrobić taniej jak pisałem wyżej.
Aby sam baniak oświetlić i w miarę było jasno i coś dla roślin 0,5 wat / 1 l

78 białe x 13,90
19 - niebieskich x 12 zł
19 - czerwonych x 12 zł
Razem 116 diod
1084 + 456 = 1540
To był by zamiennik 4 świetlówek t5 54 waty 216 wat / led 116 wat ( będzie jaśniej o około 60 % jak w przypadku t5 )

Z kosztami można zejść do 1500 zł jak nie masz wymogów a rośliny nadal będą rosły.
Taniej nie masz co liczyć chyba że kupisz gotowe rozwiązanie które zaczynają się pojawiać , masowa produkcja = niższe koszta.
Ceny za diody pochodzą z katalogu detalisty zawsze jest jeszcze opcja kupić taniej te same diody.

Witkacy
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 26 gru 2004, 23:31
Imie i Nazwisko: Witold Romanek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: Witkacy » 25 sty 2010, 23:02

Mam pytanie .. na które pewnie jest już odpowiedź ale odnalezienie jej na 40 stronach nie jest proste :lol: .
Rozumiem że temat oświetlenia LED narodził się przede wszystkim z powodu mniejszego zużycia prądu wynikającego z technologii LED. Jaki jest więc przelicznik odpowiednika T5 w/w przykładzie 4x54 = 216 W. TURYSTA – napisałeś
To był by zamiennik 4 świetlówek t5 54 waty 216 wat / led 116 wat ( będzie jaśniej o około 60 % jak w przypadku t5 )
Będzie jaśniej miałeś na myśli sam efekt wizualny czy natężenie (luxy)? Krótko i zwięźle ile muszę zapalić Wat LED żeby efekt był taki sam jak np 300W T5 lub HQI :?:

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: dylus » 26 sty 2010, 08:28

Witkacy pisze:Mam pytanie .. na które pewnie jest już odpowiedź ale odnalezienie jej na 40 stronach nie jest proste :lol: .
Rozumiem że temat oświetlenia LED narodził się przede wszystkim z powodu mniejszego zużycia prądu wynikającego z technologii LED. Jaki jest więc przelicznik odpowiednika T5 w/w przykładzie 4x54 = 216 W. TURYSTA – napisałeś
To był by zamiennik 4 świetlówek t5 54 waty 216 wat / led 116 wat ( będzie jaśniej o około 60 % jak w przypadku t5 )
Będzie jaśniej miałeś na myśli sam efekt wizualny czy natężenie (luxy)? Krótko i zwięźle ile muszę zapalić Wat LED żeby efekt był taki sam jak np 300W T5 lub HQI :?:

No właśnie .Dotychczas w zbiorniku 130x50x60=390l miałem 4x54w t5 .Jak pisał TURYSTA jeśli 117 jedno watowych ledów da ten sam efekt i do tego bedzie jaśniej o 60% to chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby dać mniej ledów i mieć efekt jak przy t5 .

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oswietlenie żarówkami LED

Post autor: TURYSTA » 26 sty 2010, 09:41

Witkacy
Ja to robię tak
Świetlówka o odpowiednim widmie i temperaturze ma odpowiednią ilość Lumen.
Dobieram pod to ilość odpowiednich diod o odpowiednim widmie + uzupełnienie widma o czerwony i niebieski.
"Będzie jaśniej miałeś na myśli sam efekt wizualny czy natężenie (luxy)? Krótko i zwięźle ile muszę zapalić Wat LED żeby efekt był taki sam jak np 300W T5 lub HQI :?:"
Efekt wizualny bierze się z widma i jasności diod. Świetlówka świeci w koło swej osi, dokładając odbłyśnik daje Ci więcej światła w zbiorniku. ( odbłyśnik to nie lustro więc straty i tak są duże + przenikliwość światła odbitego ) W diodach światło masz ukierunkowane i całą jej wartość masz skierowaną prosto w taflę wody.
Czynnik 2 kąt świecenia . Didy z kątem 120 stopni zawieszone bez soczewek skupiających sprawią że dużo światła ucieknie Ci z baniaka na podłogę i ściany boczne.
Zakładasz optykę z kątem skupienia do 90 stopni diody rozmieszczasz co 8,1 cm na wysokości 4,2 cm i masz równo i wszędzie oświetlony cały baniak na całej tafli wody + dno.
Więcej światła w akwarium ( czytaj jaśniej ) niż w przypadku T5 T8 a nawet HQI.
To jest wizualizacja o której wspomniałeś jednak pamiętaj o jednym najpierw widmo LED,póżniej dobór diody,następnie jej jasność lumen.

Zacytuje użytkownika Apisto z innego forum który to ładnie ujął :
"Wat-[W] jednostka mocy - to ile źródło światła pobierze energii
Wat-[W] jednostka strumienia energii - to ile energii wypromieniuje źródło światła
Kandela[cd]-Jest to światłość z jaką świeci w określonym kierunku źródło o określonych parametrach ( z ta wielkością związane jest takie zjawisko jak olśnienie)
Lumen[lm]-Jest to strumień świetlny przez źródło światła o światłości jednej kandeli ( i spelniające inne powiedzmy mniej wazne kryteria)
Luks[lx]-Lux (lx) to ile światła mamy na danej powierzchni = 1 lumen (lm) padający na powierzchnię 1m2

po nitce do kłębka -prosto co z czego:
z [W] energii elektrycznej źródło uzyskuje wydajność [W/sr] a w konsekwencji posiadadania światłość czyli jasność w kandelach [cd] te kandele skierowane w odpowiednią stronę ( z odp. miejsca) dają nam strumień świetlny czyli lumen dalej ten nasz lumen jak pada na powierzchnię to daje nam ileś luksów[lx]

1 lm = 1 cd?sr
1 lx = 1 cd?sr / m2
( sr - kąt bryłowy sterydian)

z teraz żeby to skomplikować to dołożyć do tego należy barwę, na którą się składa wykres widma i tu dochodzimy do tego że dwa różna źródła światła o dwóch różnych wykresach jeden z przydatnym dla roślinek w odpowiednich "korytarzach fotosyntezy" a drugi z wyciętymi lecz pozostałymi tak dobranymi że oba źródła maja taka sama temp, barwową,

należało by wybór zaczynać od - przydatności ( nie koniecznie fotosynteza może względy wizualne-co kto lubi) - czyli wykres ,barwa, następnie ilość lumenów no a jak zależy nam na $ to ilość lm z 1W by wyszło ekonomicznie a wszystko po to by osiągnąć pożądaną ilość luksów w odpowiedniej jakości na głosi , kamieniu czy innym ślimaku.

i tu kolega( przepraszam koledzy) starają Wam się od dawna powiedzieć ze ważne jest wykres widm owy i ten nm fali ale mało kto słucha i wszyscy o tych watach ze 5W mniej itd .Jak będzie dobre światło to będzie potrzeba go mniej też i ekonomiczniej. "



Dyluś -Tu akurat chcesz zaoszczędzić i robisz błąd. Wydajesz około 1500 zł tylko po to aby.
Pisałeś o 0,5 l masz. Mniej diod faktycznie można dać. Jest jeszcze jeden czynnik o którym pewnie zapomniałeś. Diody podczas świecenia w przeciągu najbliższych dwóch lat stracą najwięcej na jasności, odczujesz spadek lumen ale nie spadek widma.
Przy odpowiedniej temperaturze pracy diody proces ten jest rozłożony na około 100 do 250 tyś H.
Diody tracą około 30 % na jasności w tym okresie jednak najwięcej w ciągu pierwszych dwóch lat. Tak więc dziś zaoszczędzisz a za lat 2-3 będziesz się wściekał że można było ten czynnik ująć.
Zawsze jak będzie Ci za jasna na starcie czy w dalszej explatacji, możesz świecić np 80 % lub mniej mocy diod.
Więc jak chcesz zaoszczędzić to tylko w ten sposób. Mniej diod będzie Ci sprawiało problem rozmieszczenia diod na całych 130 cm. Mniej diod spowoduje że nie zmiksujesz dokładnie światła.
Reasumując , jeśli zbiornik beż roślin wkładasz diody patrzysz tylko na ich jasność wtedy omijasz czerwone i niebieskie led i masz 78 diody ( rośliny będą dalej rosły ale już nie tak jak to powinno wyglądać) , jeśli z roślinami uzupełniasz o te czerwone i niebieskie i masz wtedy masz ich więcej o 38.
78 watami oświetlić ładnie baniak hmm wielka sztuka żaden żarnik HQI żądna świetlówka Ci nie pomoże a led tak.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości