Wady i zalety LAMP

Moderator: Sylwek

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 02 lis 2008, 09:48

Dawid uv na zakwit lub mleczną wodę. Lub do wody do podmian.
Ale jak będziesz stosował lampę uv codziennie a chcesz mieć rośliny to nic z tego.
UV rozkopuje całe mikro a już Fe na bank.
To taka metoda z deszczu pod rynnę w przypadku akwarium roślinnego.
Co do glonów to ich nie zabijesz uv bezpośrednio , ale żeby nie mieć glonów to odpowiednia chemia wody i nie przesadzać z nawozami.
Ja mam uv użyłem jej tylko raz na zakwit i do dziś dnia leży.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 02 lis 2008, 12:12

ok , czyli wniosek taki że warto kupić i podłączyć wtedy gdy będzie potrzebna. Wielkie dzięki.
Jak na razie zamówiony mam filtr F105, skimmer i ten nawóz AQUAPOTAS. Za godzinę jadę po lampę , tego Atmana.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 02 lis 2008, 20:37

Młody1919 pisze:czyli plan z stałym podpięciem UV pod drugi filtr i włączanie jej w razie potrzeby odpada? Bo tak to by była podpięta i spokój...
Jeśli Cię dobrze rozumiem to jest to dobry pomysł. Ja u siebie miałem lampę UV wpiętą na wylocie filtra biologicznego. Jak nie była potrzebna to była wyłączona i przez lampę przepływała woda tak jakby jej tam nie było. Jak zaszła potrzeba jej uruchomienia to włączałem do prądu i działała. Później wyłączałem z prądu i woda tylko przez nią przepływała.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 02 lis 2008, 21:09

No dokładnie Marcinie o to mi chodzi , wyjąłeś mi to z ust. Tylko nie byłem w 100% pewien czy na wlocie czy na wylocie, a nie chciałem na forum głupstwa strzelić... A zastanawia mnie następująca sprawa, a mianowicie, wiadomo (patrząc na przeźroczyste węże filtrów) że osadza się na nich osad czyli te całe pożyteczne bakterie itd.. więc jeżeli lampa będzie podpięta cały czas to nie zajdzie ona właśnie tym osadem i nie straci swoich właściwości ? Chyba że wyciągnięcie żarnika i oczyszczenie go załatwi sprawę ?
A pisząc podepnę jeszcze jedną sprawę:
Mając 2 filtry , Uni i Fluvala jak rozplanować ich zadania?
Pod Fluvala 105 chciał bym podpiąć skimmer i lampę UV a jako media zastosować samą gąbkę , w UniMax250 zastosować to co było oryginalnie tylko pozbyć się ceramiki , bo coś mi się wydaje ze może ona podnosić mi Ph, gdzieś o tym słyszałem... Czy to przejdzie?
Ostatnio zmieniony 02 lis 2008, 21:24 przez Młody1919, łącznie zmieniany 1 raz.

Iwek_22

Post autor: Iwek_22 » 02 lis 2008, 21:18

Nawet w instrukcji chyba podają, że trzeba co jakiś czas oczyścić, ale nie żarnik, tylko obudowę żarnika, bo on bezpośrednio nie ma kontaktu z wodą.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 lis 2008, 08:53

Młody1919 pisze: Tylko nie byłem w 100% pewien czy na wlocie czy na wylocie, a nie chciałem na forum głupstwa strzelić...
Na wylocie.
A zastanawia mnie następująca sprawa, a mianowicie, wiadomo (patrząc na przeźroczyste węże filtrów) że osadza się na nich osad czyli te całe pożyteczne bakterie itd.. więc jeżeli lampa będzie podpięta cały czas to nie zajdzie ona właśnie tym osadem i nie straci swoich właściwości ?
Nie straci właściwości bo żarnik jest w obudowie. Poza tym popatrz na to tak. Masz filtr biologiczny więc i masz wstępną filtrację mechaniczną. Za filtrem mechanicznym płynie więc woda w miarę czysta. Dalej jest filtr biologiczny, który również czyści wodę (ma wkłady, gąbki itp). Na wylocie filtra (a więc tam gdzie jest lampa) woda leci czyściutka. Ja u siebie po 1,5 roku wykręciłem lampę żeby oczyścić obudowę żarnika i okazało się, że niepotrzebnie bo była czyściutka.
[...] tylko pozbyć się ceramiki , bo coś mi się wydaje ze może ona podnosić mi Ph, gdzieś o tym słyszałem...
Nie słyszałem o przypadku aby ceramika podnosiła PH ...

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 03 lis 2008, 15:24

A to dobrze, widocznie źle słyszałem... Właśnie o takie wytłumaczenie mi chodziło. Czy oprócz tego macie jakieś propozycje co można by dokupić dość potrzebnego? Może jakieś nawozy i odżywki, AQUAPOTAS już mam. Coś jeszcze ??

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 03 lis 2008, 15:52

Dawid możemy pisać cała listę co potrzebujesz oj jest tego wiele.
Ale najważniejsze pytanie zadaj sobie samemu, co ja potrzebuje aby moje akwarium było ok ? I na pewno znajdziesz masę odpowiedzi w swoich myślach i tego się trzymaj.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 lis 2008, 18:57

Nawozy i odżywki mogą być potrzebne - te których Ci brakuje w wodzie. A więc jakie masz braki ? - nie wiesz ? - to nie myśl o ich zakupie bo ich efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Wydasz pieniądze, a glony to sobie spożytkują.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości