3 wskazówki dotyczące oświetlenia

Moderator: Sylwek

Ewcia
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2008, 19:38
Lokalizacja: Olsztyn
Kontaktowanie:

3 wskazówki dotyczące oświetlenia

Post autor: Ewcia » 14 kwie 2008, 12:01

Witam wszystkich serdecznie!
Bardzo proszę o udzielenie mi 3 wskazówek dotyczących oświetlenia mojego akwa.
Zacznę od tego,że moje akwarium jest stosunkowo młode (a może i nie :) ) ma około 8 miesięcy.
Pojemność 450 l (wymiary: 150 szer. * 50 gł. * 60 wys. ).
Obsada: 8 dyskowców, 2 kiryśniki, 3 bocje wspaniałe, 10 bystrzyków, 2 gurami mozaikowe, 6 skalarów i 3 glonojady (L018 i czarny z czerwonymi końcówkami płetw ale numerku nie znam).
Korzeń zajmuje 1/2 akwarium (może ciut więcej), jest rozciągnięty, ale palety mają się gdzie chować (w razie jak skalary zaczną składać ikrę,albo gdy one zaczynają zaloty :). Do tego 4 skałki zielone i 2 jaspisy czerwone.

W akwarium mam tylko dwie świetlówki, gdyż sprzedawca (u którego kupowałam wszystko łącznie z rybkami-znawca paletek :wink: ) zapewniał mnie,że to wystarczy, bo paletki nie lubią zbyt dużego oświetlenia, są to Arcadia T5 Plant Pro 36W i Arcadia T5 Orginal Tropica 36W. Międzyczasie padły mi wszystkie rośliny oprócz anubiasów i zaczyna wyłazić okrzemek. Chcę dokupić listwę i wymienić stare oświetlenie (wiem,że nie można robić wszystkiego na raz, czyli najpierw dołożyć dwie nowe, a po jakimś czasie wymienić dwie stare), ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać.

No i w końcu moje pytania :)
1. jakie i ile powinnam mieć świetlówek (u Sieniawskiego przeczytałam,że 4, ale jakich??), tak żeby i rybkom było dobrze i żeby roślinki rosły??
2. co ile powinno wymieniać się świetlówki??
3. które według was świetlówki są najlepsze??

Pomóżcie !!!! Każda rada na wagę złota :) Gdyby potrzebne były dodatkowe informacje chętnie dopiszę wszystko co wiem.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 14 kwie 2008, 12:45

Na więcej świetlówki podobnej lub tej samej mocy jak dodasz to ziele będzie rosło.
Czyli 1 dodatkowa podwójna listwa wystarczy.

Świetlówki możesz wymieniać 1 co roku, czyli pełna wymiana w 4 lata ... przynajmniej ja tak robię, no chyba, że mnie najdzie jakiś impuls na inną barwę światła, to bywa że szybciej zmeinię rurę niż po roku czasu. Raz tak było, że zmieniłem wszystkie T8 na T5 na raz, nei poszło źle, trzeba tylko stopniowo wydłużać czas świecenia i ilość rur włączonych.

Ile osób pewnie tyle zdań, które świetlówki. Podobnie jak z testami. Każdy chwali swoje.
Taka natura Polaków, gdzie 2 Polaków tam 3 zdania.
Troche zależy też rodzaj świetlówki od tego jaki kolor masz ryb i jaką barwę chcesz podkreślić.
Ja używam Sylvania, inni Phillipsa a jeszcze kiedyś używałem Hagena.
Np. czerwone dyski ładnie wyglądają przy Sylvania Grolux, niebieskie w zwykłej Sylvania.

Wszystko powyższe to moje subiektywne odczucia / wrażenia. Gusta są przedziwne.

Ewcia
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2008, 19:38
Lokalizacja: Olsztyn
Kontaktowanie:

Post autor: Ewcia » 14 kwie 2008, 13:03

Dzięki TOM za wskazówki.
Co do kolorów ryb są przeróżne 1 czerwona, 1 zółta, 1 pomarańczowa, 1 niebiesko-czerwona i w paski są :) Poplątanie z pomieszaniem. Pytanie czy zostawić 36 W i dołożyć 2 * 36W czy też większe?? Jak sądzisz?
Koleś co sprzedawał mi ryby mówił o wymianie świetlówek co trzy miesiące i to obydwu :)) Teraz wiem,że chodziło o coś innego niż dobra rada...

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 14 kwie 2008, 13:20

Łoł, co kwartał 4 nowe świetlówki?
U mnie, to by glony się ucieszyły, roślinki pewnie nic by przeciw temu nie miały, ale ja wolę porządnego dyska za to kupić i 1 rurę na rok jak wymienię to nie ma szkody dla mojego baniaka.
Z lenistwa i lubości do zdublowanych urządzeń w akwarystyce polecam Ci identycną drugą listwę na 2xt5 36w, będzie łatwiej bo wszystki świetlówki tej amej długości, można zamieniać i przekładać z nudów.
No i taka długość jak już masz na bank wejdzie pod pokrywę, a dłuższe, czyli większej mocy nie wiem, nie dałaś info i fotki pokrywy czy tam większej mocy wejdą?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 14 kwie 2008, 14:02

Mam bardzo podobne wymiarami akwarium i w nim obecnie są 4 szt. @ 36W Philips Aquarele i to nie żadne T5 tylko zwykłe. Nie będę upierał się, że to wystarczy gdyż ziele u siebie w większej ilości mam od niedawna, ale z tego co już zauważyłem to wygląda na to że jest OK. Znaczy się limnofilia rośnie jak szalona, lotos kolejne liście puszcza a i czerwone roślinki także wyraźnie ruszyły. Myślę, że przy tym oświetleniu spokojnie ładne ziele utrzymasz, musisz jednak zwracać uwagę na wygląd roślin i reagować dodatkami odpowiednimi, znaczy się o nawozy chodzi. Unikaj dodawania nawozów z azotanami i fosforanami tych raczej przy zbiorniku z dyskami będziesz miała nadmiar niż niedobór. Zaopatrz się w mieszanki z mikroelementami (czyli pierwiastkami śladowymi) i delikatnie dodając je będziesz widziała efekty. Za namową Michcia ja u siebie mam w pogotowiu chelat żelaza i mieszankę Bartka Lipczyńskiego. Mówił prawdę, że dodanie chelatu rano daje efekty już wieczorem. Proponuję dodawać na początek ilości nawozu nie przekraczające 20% wskazywanych dawek i stopniowe zwiększanie ich po obserwacjach, zwłaszcza glonów :-) W pierwszym momencie zanim to zielone paskudztwo nie podda się definitywnie nie przycinaj ziela, pozwól żeby wybujało nad miarę. I rada praktyczna. Na świetlówkach flamastrem wodoodpornym pisz datę kiedy zostały zamontowane konkretne rury. Po kilku miesiącach nikt już nie pamięta kiedy to było i kiedy trzeba wymienić. Najkrótszy ołówek lepszy od najdłuższej pamięci :-)

A i jeszcze jedno ustal sobie reżim podmian wody. Chodzi mi o to, żebyś wymieniała raczej często mniej wody niż raz a dużo. Poza tym postaraj się żeby woda do podmian była zawsze taka sama. Ta sama ilość RO i kranówki, tyle samo odstana i tej same temperatury. O ile to ostatnie raczej mniej ważne jest to zwiększenie udziału kranówki w RO może skutkować natychmiastowym atakiem glonów. Proponuję ustalić proporcje tak aby twardość ogólna była na poziomie 10-12 stopni, co będzie raczej dobrym kompromisem dla ryb i roślin.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 14 kwie 2008, 14:24

koledzy już sporo napisali, więc może to ci "rozjaśni" akwa..... może być pomocne....

http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Ewcia
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2008, 19:38
Lokalizacja: Olsztyn
Kontaktowanie:

Post autor: Ewcia » 14 kwie 2008, 14:39

Dziękuję Wam bardzo. Bardzo cenne rady. Dobrze co zapisałam się na tą stronkę,bo byłaby katasrofa :D No cóż lepiej podyskutować z praktykami niż z teoretykami :)
Piotrze z flamastrami świetny pomysł :) Co prawda prowadzę "dzienniczek akwariowy", ale opisanie flamasterm nie zaszkodzi :)
Tomku pokrywa jest aluminiowa z akwa-rynkaru (150*50) chyba nic większego nie wejdzie:) Myślę,że stopniowe dołożenie dwóch świetlówek wystarczy.

Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
ttoommuuss
junior
junior
Posty: 30
Rejestracja: 03 lut 2008, 14:28
Imie i Nazwisko: Tomasz Bukowski
Lokalizacja: Grajewo
Kontaktowanie:

Post autor: ttoommuuss » 14 kwie 2008, 15:00

u mnie jest okło 0.5 W / na litr i rosliny bujają więc jak masz 450l akwa zamontuj 4x54W T5 { dł około 120cm } z elektronicznymi statecznikami i bedziesz miał nadmiar roslin . heeh :D

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 14 kwie 2008, 22:48

1 Dość duży koszt wymiany całego oświetlenia.
2 Jeśli Ewa zmieni całe oświetlenie to czeka ją batalia z glonami a gdy stopniowo będzie dokładała kolejne rurki i wydłużała ich czas świecenia może ominie ją inwazja ;)

Awatar użytkownika
Emi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 18 cze 2007, 08:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Post autor: Emi » 06 maja 2008, 15:57

To fakt, niemniej wymiana na T5 to najlepsze co ostatnio zrobiłam i jest nieporównanie więcej światła niż w przy T8 więc można dać ich mniej i zajmują mniej miejsca. Poza tym bezmigotliwy start na statecznikach elektronicznych także jest nie do przecenienia. Ewcia może zamontować sobie dodatkowo 5x54W T5 na stateczniku elektronicznym, do tego jakieś odbłyśniki i będzie całkiem, całkiem.

Awatar użytkownika
jaroslawp
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 03 cze 2006, 17:58
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: jaroslawp » 06 maja 2008, 18:34

Właściwie napisano już wszystko. Dodam jedynie, że wymagana ilość światła zależy również od gatunków roślin jakie się ma zamiar hodować w zbiorniku. Nie wszystko ziele ma wysokie wymagania. W takim przypadku wystarczy takie oświetlenie jakie jest. Dla roślin światłolubnych przydałoby się więcej światła.
Aha i nie ma świetlówek T5 36W. Są 39 watowe. 36W to jest typoszereg T8.
Rury T5 to: 39, 54 i 80W.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 06 maja 2008, 21:30

A ja jeszcze jedno dodam już z własnego doświadczenia. Możecie sobie ładować i 20 szt. T5 @ 54W a i tak niektórych roślin nie utrzymacie..... bez odpowiednich nawozów. Dotyczy to zwłaszcza roślin o czerwonym zabarwieniu. Tu już zaczyna się zabawa z dobieraniem nawozów i typowych parametrów wody. O ile jeszcze ludwigię da się jakoś wymęczyć (choć będzie tracić czerwony kolor) to już takich cudów jak limnophilia aromatica nie bardzo da się utrzymać bez większej dbałości. Potem zaczyna się jazda ile czego w jakich proporcjach i czy do wody czy pod korzenie fafkulce czy w sprayu :-)

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 06 maja 2008, 21:47

Witam! Posiadam akwe-165x45x60.Od dwóch lat zainstalowanw jest 4x t-5(54waty-czyli 120 cm.)Oświetleniem sterują 2-programatory-12.00-22.00-dwie rury,14.00-20.00-następne dwie.Przy wysokości 60cm około godz.15.00 zawsze obserwuję intensywny proces fotosyntezy w postaci setek bąbelków tlenu unoszących się ku powierzchni.Nawóz do roślin robię samemu na bazie (Złotej Symfoni) z dodatkiem K2So4.Wpierwszych miesiącach ustalałem dawkę na podstawie poziomu Fe.Obecnie wiem że jeśli około wspomnianej 15.00 nie następuje (bąblowanie) to znak że pora dodać nawozu.Powracając do T-5-polecam jak najbardziej,poza zaletami wymienionymi już przez kolegów podstawowym i niewątpliwie najważniejszym atutem jest fakt świecenia ciągłego (na układzie elektronicznym nie występuję efekt migotania z częstotliwością sieci,czyli 50hz)Producent przewiduje 20.000 godzin pracy swietlówki czyli licząc po 10 godz.dzienne/365 daje 5,5 roku-tak tak panowie 5,5 roku!!! moje świetlówki a konkretnie philips 840 i 860 mają 2 lata bez wymiany i nie mają nawet ciemnych końcówek.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 07 maja 2008, 07:04

Paweł to od razu pochwal się przepisem na ten nawóz i jak dawkujesz.

Awatar użytkownika
konowalczyk
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: konowalczyk » 07 maja 2008, 20:37

Hypno pisze:Paweł to od razu pochwal się przepisem na ten nawóz i jak dawkujesz.
Witam Hypno! jeszcze chyba mnie nie skreślili z listy więc odpowiadam na Twoje pytanie-IMHO najlepiej jest przygotować taki roztwór by stężenie żelaza było takie jak w TMG. W tym celu należy rozpuścić 30g nawozu w 500ml wody. Dawkowanie powinno być wówczas analogiczne do TMG, czyli w słabo oświetlonych akwariach bez CO2 5ml/50l/tydzień, w typowych zbiornikach roślinnych 2-3 razy większa dawka. Po swoich ostatnich eksperymentach dochodzę do wniosku że w proporcje mikroelementów w symfonii mogą być lepsze od tych w TMG. Chodzi mi tu o nawóz podrabiany, oryginalny może dawać inny efekt.I coś jeszcze-Plon jest proporcjonalny do zawartości najbardziej ograniczonego w dostępności składnika odżywczego - jakikolwiek byłby - w stosunku do potrzeb rośliny. Jego dodanie powoduje proporcjonalny wzrost plonu aż do punktu gdy wystąpi kolejny niedobór.


Krótka interpretacja - nie da się zrekompensować niedoboru A poprzez dodanie dużej ilości B, należy dodawać to czego brakuje. Prawo to choć sformułowane dla składników mineralnych, stosuje się również do światła. Nic nie zastąpi regularnych podmian a te w akwariach z zielskiem i małą obsadą mają za zadanie rozcieńczenie nagromadzonych substancji mineralnych.Pozdrawiam P.K

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości