Pomóżcie oświetlić 540l-60 cm wysokie?

Moderator: Sylwek

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Pomóżcie oświetlić 540l-60 cm wysokie?

Post autor: El-tee » 23 sty 2008, 22:12

Jakie świetlówki użyć, mam oprawy standartowe-2 belki 4x
1200mm czy może doświetlić akwa diodami?

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 23 sty 2008, 22:39

Witaj Pawle, źle się zabrałeś do tematu, po pierwsze nie mamy pojęcia co chcesz osiągnąć w akwa, po drugie jakiej mocy świetlówki, bo rozmiar niewiele mówi. Napisz odpowiedzi na dwa pytania a postaramy się pomóc, może uda Ci się jakieś zdjęcia wkleić, pozdrawiam

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 23 sty 2008, 23:13

Jeśli baniak ma wymiary 150x60x60 to w wersji roślinnej przynajmniej 3-4x80wat T5, jeśli biotop BW to wystarczy jedna rura T8 36wat :)

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 24 sty 2008, 09:59

Ja mam 160*60*60 i 4*58W. Rośliny rosną jak głupie.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 24 sty 2008, 13:43

Doświetlenie diodami to chyba tylko w nocy dla efektu, a nie "doświetlenia".

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Post autor: stanpiter » 24 sty 2008, 20:35

amorphis pisze:Doświetlenie diodami to chyba tylko w nocy dla efektu, a nie "doświetlenia".
Racja, efekt nocny ładny, lecz nic przy ledach nie urośnie - chyba że w sypialni :wink:

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Post autor: El-tee » 24 sty 2008, 20:50

Akwa ma być roślinne.
Co do doświetlenia diodami miałem na myśli dioy imitujące światło dzienne, jedna lampka ma więcej luxsów niż żarówka 100w.

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Post autor: El-tee » 24 sty 2008, 20:57

rady3 jaki jest koszt zakupu swietlówek 58w i czy są to świetlówki T5 czy T8?

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 24 sty 2008, 22:47

Pawle, skoro ma to być roślinne to masz dwa wyjścia, sam zadecyduj które wyjdzie tańsze i które sprosta Twoim oczekiwaniom estetycznym. Jeśli chodzi o świetlówki to musisz kupić lub samemu skonstruować zestaw T5, czyli cieniutkie świetlówki o dużej mocy w stosunku do tego co masz teraz, czyli T8. Jedna belka T5 ma 54W mocy, ale ona ma 115cm długości, a nadal nie napisałeś jakie długie masz akwa, jeśli standard długości 150cm to zawsze boki będą niedoświetlone, więc pomyśl nad długością 150cm i większą mocą co za tym idzie. Przy świetlówkach 120cm potrzebujesz 4x54W, do tego układ elektroniczny do tych świetlówek, uchwyty i przewody. Pamiętaj, że nie moc ma szczególne znaczenie ale długość fali emitowanej przez oświetlenie, dlatego jak już poprzednicy pisali, diodami możesz sobie oświetlić sypialnię, obojętnie jak będą mocne, emitują długość fali świetlnej nieprzydatną dla roślin i zgniją przy takim oświetleniu.
Przy dłuższych belkach wystarczą 3 ale 4 nie będą przesadą, ale pamiętaj, belki T5 w stosunku do tego co masz teraz będą pobierały dużo więcej prądu. Do tego potrzebujesz dobre świetlówki, ja osobiście gustuję w Aqua Medic, kto był to widział, białe jasne światło tropikalne wymieszane ze świetlówkami emitującymi widmo dla roślin. Koszt jednej świetlówki ok. 50zł
Druga opcja to metalohalogen, moc 150W jeden a potrzebujesz 2-3 i do tego oprawy wraz z systemem sterującym. Wtedy na pewno doświetlisz wysokie akwa.
Może te linki pomogą:

http://saurama.aqua-web.org/index.htm

http://www.libra-zoolamp.com.pl/index.p ... t&Itemid=1

http://zoolight.pl/sklep/index.php

pozdrawiam

El-tee
senior
senior
Posty: 132
Rejestracja: 21 lis 2007, 19:59
Imie i Nazwisko: Paweł Cholaś
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kowalowice
Lokalizacja: Kowalowice

Post autor: El-tee » 24 sty 2008, 23:57

Wychodzi na to, że za oświetlenie zapłacę wiecej niż za akwa 540l :(

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 25 sty 2008, 00:09

Rurka T5 80wat na długość 145cm więc czy to jest zbiornik o długości 150 czy 160cm nie robi dużej różnicy, boki będą dobrze doświetlone.
3-4 takie rurki i masz jasno że na dnie każdy paproch będzie można obejrzeć a ryby jak w rentgenie ;)

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 25 sty 2008, 00:30

El-tee pisze:Wychodzi na to, że za oświetlenie zapłacę wiecej niż za akwa 540l
Zebys wiedzial.

Mam od 8 miesiecy akwarium 300x50x50 cm, a w nim 4 swietlowki T5 54 W (lewa czesc, 136 cm) i 4 T5 80 W (prawa czesc, 164 cm). I mam notoryczne problemy z przegrzewaniem sie lamp. Zamontowalem wentylator, halasuje niezmiernie i jest to prowizorka do czasu az wymysle cos innego. Producent pokrywy jest juz na mnie zly z powodu ciaglych reklamacji i twierdzi, ze to wina mojego pradu. W to akurat nie wierze, bo mam w domu 3 komputery, ktore pracuja bez zadnych nawet listew z filtrami nie mowiac o UPSach przez ~16 h dziennie i nic sie nie dzieje. W kazdym razie uwazaj ze zbyt gestym oswietleniem T5 w zamknietej pokrywie. Ta technologia jest bardzo wyzylowana i przy niedostatecznej wentylacji w zamknietej przestrzeni sie nie sprawdza. Byc moze HQI jest lepszym rozwiazaniem.

Komercyjne gotowe lampy T5 maja absurdalnie wysokie ceny (pewnie dlatego, ze to dosc niszowe produkty, w dodatku maja przymiotnik "morski"). Popatrz np.:

http://www.um-um.pl/akw-morska_oswietle ... 120cm.html

http://www.um-um.pl/aqua-medic-lampa-aq ... 180cm.html

Na taki zestaw do mojego akwarium musialbym wydac ~8500 zl. To sporo wiecej niz kosztowalo akwarium, szafka pod akwarium i pokrywa z obecnym oswietleniem. Jestem troche w kropce, nie wymyslilem jeszcze co zrobie z oswietleniem i ciekaw jestem, co inni w tym watku doradza.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 25 sty 2008, 09:23

Możesz dokładnie napisać co sie przegrzewa - świetlówki czy układy zapłonowe?
kazik

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 25 sty 2008, 10:52

Przegrzewaja sie lampy (swietlowki sa ok). Podobno pala sie stateczniki w srodku (tak twierdzi sprzedawca).

Pierwsze objawy sa takie, ze lampa zaczyna gasnac po kilku godzinach swiecenia (wylacza ja wewnetrzne zabezpieczenie termiczne). Oprawa lampy gdy sie jej dotknie to parzy. Potem czas swiecenia sie skraca, a ostateczne stadium to smierc zupelna i chaotyczne migotanie lub kompletna ciemnosc.

W bezposredniej bliskosci wentylatora (taki wielki lazienkowy i bardzo glosny) oprawa lampy jest ciepla, troche dalej juz parzy. Oprawy 3 z 4 lamp sa plastikowe i ten plastik wypacza sie od goraca. Jedna lampa 2 x 80 W jest aluminiowa i wyglada solidniej, ale tez gasnie miej wiecej w polowie dnia. Producent pokrywy (i akwarium) odmawia juz kolejnych wymian w ramach gwarancji a ja nie chce tego egzekwowac sila, bo nie tedy droga. Dla mnie jest oczywiste, ze problemem jest zbyt wysoka temperatura pod pokrywa, dlatego musze cos w tym oswietleniu zmienic. Dolozenie wiekszej ilosci wentylatorow nie wchodzi w gre, bo i tak jest juz bardzo glosno, poza tym nie ma tam w srodku miejsca. Sprobuje wywiercic od gory kilka otworow o srednicy 1-2 cm i zobacze, czy to cos zmieni.

Lampy mam podwojne, tzn. jeden statecznik na 2 swietlowki. Byc moze poeksperymentuje z pojedynczymi belkami oswietleniowymi. Zanim zdecyduje sie wymienic pokrywe na cos lepszego to moze pociagne jeszcze jakis czas na tej prowizorce.

Z tego co sie zdazylem zorientowac, to wszystkie gotowe pokrywy z oswietleniem duzej mocy sa otwarte i wisza nad akwarium albo maja azurowa konstrukcje z duza wentylacja. Pomysl z 8 swietlowkami T5 w zamknietej pokrywie nie byl dobry. Niepotrzebnie sugerowalem sie niektorymi pomyslami z forum dawnego holenderskie.pl.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 25 sty 2008, 13:51

Moim zdaniem, ale to tylko moje – świetlówki nadają się do akwa do 50 cm.Ty masz wysokość 60 cm /super :D /– i tu ja bym zaryzykował, dużo nie stracisz bo ok. 70zł. Kupiłbym 4 świetlówki Philipsa 120cm do opraw tych co już posiadasz /jedna o wsp. i barwie 830 – cena 9zł, jedna o 960 – cena 18 zł i dwie sztuki Aquarella -ok.22 zł /cen dokładnie nie pamietam/. I tu jak przedmówcy napisali ważna jest barwa światła a nie nazwa świetlówki. Wiadomo boki bedziesz miał niedoświetlone, ale jak bedą ci rosliny rosły w środku to pomyslisz nad doświetelniem boków.
I jeszcze jedna zasada musi być spełniona: równowaga światła, CO2 i nawożenie.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości