Oświetlenie w 300l plus wybór dobrych świetlówek ...

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Dziadek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 lip 2007, 00:14
Imie i Nazwisko: Artur Nowak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3miasto
Kontaktowanie:

Oświetlenie w 300l plus wybór dobrych świetlówek ...

Post autor: Dziadek » 03 paź 2007, 19:34

Witam...
Wiem ze dobór oświetlenia w akwarium to temat stary i budzący sporo kontrowersji, który był już wiele razy poruszany na tym forum to jednak i ja po wielu przemyśleniach nad doborem prawidłowego oświetlenia postanowiłem poprosić o pomoc doświadczonych akwarystów;-)
Ponieważ zamierzam się z kupnem akwa (narożne Berlin około 300l ) gdzie standardowo montują oświetlenie T8 4x18W co według mnie jest stosunkowo za mało, postanowiłem je zmienić na T5 4x24W dł. około 55cm, co na taki zbiornik daje około 0.32W/l myślę ze przy zastosowaniu dodatkowo odbłyśników takie oświetlenie powinno wystarczyć ???

Co do samego zbiornika to myślę, że nie będzie to sterylniak tylko jakaś namiastka roślinnego a oświetlenie jak wiadomo bardziej potrzebne jest roślinom niż rybom, ale wracając do oświetlenia to chciałbym aby ryby były dobrze wybarwione, no i roślinność jako tako pięła się dobrze;-) z tego, co przeczytałem na forum to mój wybór byłby pomiędzy następującymi świetlówkami:

- Sylvania Grolux
- Sylvania Daylight
- Sylvania Aquastar
- Philips 865 lub 965
- Hagen Sunglo

Zastanawiam się jeszcze jak je ułożyć względem, która pierwsza a która ostatnia...
Moja propozycja:
Licząc od tylu
1Sylvania Grolux
2 ?
3 ?
4 Sylvania Daylight

I tu moje pytanko, co dołożyć/ująć, jakie są wasze propozycje??
Pozdrawiam i z góry dzięki za odp...

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 04 paź 2007, 10:33

Chyba grolux jako pierwsza z przodu? Co chcesz z tyłu wybarwić? Tło?
Świetlówki bierz najpopularniejsze 6500K, a jak chcesz coś lepiej, to patrz aby współczynnik oddawania barw (Ra) był jak najwyższy.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 04 paź 2007, 10:52

A spytam jaki kolor wody lubisz i będziesz miał w tym baniaku?
Powiedzmy 'herbaciany' czy 'czysty'?
Jakie kolory palet?
Pytam nie bez powodu, bo w zależności od wody i ubarwienia paletek stosowałem przez kilka lat wszystkie rodzaje świetlówek Hagena, a obecnie bawię się Sylvaniami i w zależności od koloru ryb i samej wody poleciłbym Ci różne oświetlenie jako według mnie odpowiednie.
Do tego Ty będziesz miał mało światła w tym narożnym baniaku, więc jednak na światło 'widziane' przez rośliny musisz patrzeć bardziej niż na to ładnie wybarwaijące ryby, by choć trochę zeileni Ci tam chciało rosnąć.

Awatar użytkownika
Dziadek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 lip 2007, 00:14
Imie i Nazwisko: Artur Nowak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3miasto
Kontaktowanie:

Post autor: Dziadek » 11 paź 2007, 20:12

Witam...
Co do akwa to będzie to raczej tzw. „czyste”, ale dobrze byłoby usłyszeć, jakie proponowałbyś w „herbacianym"?
A co do wyboru "paletek" to będę wybierał pomiędzy niebieskimi Blue Diamond, Cobalt oraz czerwonymi Marlboro red, red Turkus może jeszcze Pigeon blood red – wydaje mi się, że chyba w nazewnictwie się nie pomyliłem;-)
Wiem, iż światła będzie zdecydowanie za mało, ale myślę, że dacie rade pomóc, aby dobrać odpowiednie oświetlenie tak jak pisałem wcześniej, aby paletki delikatnie wybarwić no i aby ta zielenina się, choć trochę pięła do góry...
Pozdrawiam i dzięki za odp.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2007, 19:28 przez Dziadek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 11 paź 2007, 21:13

- Philips 865
- Sylvania Aquastar
- Philips 865
- Sylvania Grolux

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 12 paź 2007, 06:49

A co do wyboru naleśników to będę wybierał pomiędzy niebieskimi Blue Diamond, Cobalt oraz czerwonymi Marlboro red, red Turkus może jeszcze Pigeon blood red – wydaje mi się, że chyba w nazewnictwie się nie pomyliłem;-)
Zapewne w nazewnictwie się nie pomyliłeś, ale niestety takich naleśników nie jadłem. Ja jestem prosty chłopak i jak już to jakieś z serkiem, bitą śmietaną i polewą, w akwarium zaś mam paletki. Widzę natomiast że niektórzy miastowi to naleśniki do akwarium wrzucają, tylko nie rozumiem po co???? Może mi wyjaśnisz???

jasku
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 15 wrz 2007, 06:53
Lokalizacja: Duesseldorf

Post autor: jasku » 12 paź 2007, 07:47

przepraszam ze dolacze sie do tematu ale nie chce zasmiecac forum podobnym skoro juz jeden jest
a mianowicie posiadam akwa 540L i swiatelko 4x 54w T5 swietlowki to
JBL 2x natur plus 2x tropic do tego odblysniki takrze JBL
kolejnosc to- od przodu:
natur
tropic
natur
tropic
chcialbym aby roslinki ladnie rosly i ladnie sie rybki prezentowaly.
co o tym sadzicie czy ktos mial te swietlowki i czy byl z nich zadowolony
wiem ze pytam po fakcie ale niewiem czy dobrze wybralem.
ps.
palety planowane to: malboro red i pigeon blood red

Awatar użytkownika
Dziadek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 lip 2007, 00:14
Imie i Nazwisko: Artur Nowak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3miasto
Kontaktowanie:

Post autor: Dziadek » 15 paź 2007, 19:30

Witam...
Faktycznie Łukaszu masz racje w akwarium powinny pływać paletki... Wcześniejszy post zmieniłem. ;-]Wiesz jak to jest człowiek uczy się przez całe życie a i tak biedny umiera... Dzięki wielkie za zwrócenie uwagi będę pamiętać na przyszłość, aby naleśników nie wrzucać do akwarium...
Pozdrawiam...

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 16 paź 2007, 06:48

Wiesz jak to jest człowiek uczy się przez całe życie a i tak biedny umiera...
Mądry człowiek uczy się całe życie, a głupi nie słucha rad innych :wink:
Nie stresuj się Artek moją ripostą, ale wielu na tym forum irytuje takie nazewnictwo i z całą pewnością więcej uzyskasz odpowiedzi jak zapytasz o ....... paletki.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 16 paź 2007, 14:17

Jeki - popieram. Również cenię proste i rzeczowe słownictwo.
Artur -nie sugeruj się nazewnictwem świetlówek, zwrócić uwagę na jej barwę /ilość Kelwinów/ i wówczas możesz kupić jej zamiennik o wiele, wiele tańszy. Zwróć też uwagę na Ra /wsp.barwy/, jest to pierwsza cyfra opisująca świetlówkę np. 8650 tj. 8 - wsp. barwy 80%; 650 - 6500K. Nie kupuj świetlówek o Ra mniejszym od 80%.
pozdrawiam.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość