Zmiana oświetlenia na T5

Moderator: Sylwek

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Zmiana oświetlenia na T5

Post autor: bingant » 19 sie 2007, 15:56

Witam.
Mam zamiar zmienić światełko w moim akwarium 150x50x50. Obecnie mam dwie świetlówki T8 Tropical Oryginal 38W firmy Arcadia i PowerGloo 40W. Bardzo mało tego światła i rośliny wegetują. Zastanawiam się nad mianą na T5, albo 2x80W albo 3x54W. Obecne świetlówki chyba będę musiał wymontować, bo w mojej oryginalno-plastikowej pokrywie jest dosyć ciasno. Moje pytanie, jakie świetlówki radzicie wybrać w pierwszym i drugim wariancie? i dalej( bo zielony jestem) jaki statecznik/jakiej firmy najlepiej dokupić? Za odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Robert.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 19 sie 2007, 16:10

http://www.aqva-light.pl/

Świetlówki Philips 865 T5 HO lub 965 (lepsze oddawanie barw). Zielsko rośnie na tym jak wściekłe, ze względu na bardzo duży strumień świetlny. Barwa lekko zachmurzonego nieba (dość biało), więc bez przekłamań. No i cena :) Statecznik dobierz w zależności od opcji, raczej jeden, zarówno dla wersji 2 jak i 3 świetlówkowej.

Oczywiście mam nadzieję że wiesz, że światło to tylko część zabawy z roślinami - i więcej lumenów to więcej potencjalnych kłopotów przy źle zbilansowanym nawożeniu. O sztuce dobrego prowadzenia palet w roślinnym nie wspomnę..

Rafał

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 19 sie 2007, 16:47

Myślę ,że czeka Ciebie sporo kłopotów z glonami , ja zmieniłem z HQI właśnie na T5 i wywołałem burze. Właśnie mam najazd glonów , myślę że trochę to potrwa zanim wszystko wróci do normy , ale byłem świadomy tego , że glony zaatakują.
Pozdrawiam
Fal

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 19 sie 2007, 17:11

Wcześniej miałem jakieś dwie chińskie Sun-Ree czy jakoś tak i glonów nie było, przy cotygodniowej podmianie wody przecierałem tylko przednią szybę, ale nie z glonów tylko tego nalotu. Po zmianie na te z pierwszego postu dwa razy w tygodniu musiałem szorować szyby w środku. Kiedyś mnie nie było 8 dni w domu i po powrocie jak zobaczyłem przednią szybę to mnie zatkało - piękny falujący dywan. Glony długości ok. 2 cm pokryły całą przednią szybę. Biedna moja teściowa, która dawała paletom jeść, miała oczy jak ping-pongi, kiedy tłumaczyła mi, że robiła tylko to co jej kazałem i jak ją uczyłem:))) Miałem piękne drzewo na korzeniu, którego liśćmi był pióropusz z microsorium pteropus i wszystko szlag trafił. Teraz mam 2 korzenie i cryptocoryne. Na zaglonionym dnie już byłem, teraz może być tylko lepiej

Awatar użytkownika
rafdisc
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 554
Rejestracja: 01 maja 2006, 19:16
Lokalizacja: Legionowo
Kontaktowanie:

Post autor: rafdisc » 19 sie 2007, 18:09

Światło to nie jedyny powód występowania glonów sprawdź parametry wody NO3- i NO2, azotany i azotyny. Zwiększ ilość lub częstość podmienianej wody. Glony przy oświetleniu z pierwszego postu, pojawiły się bo zastosowałeś silniejsze oświetlenie(niż te chińskie) ale ja bym stawiał bardziej na wodę.

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 19 sie 2007, 20:14

Lampa na swietlowki T-5 80 W moze Ci sie nie zmiescic na dlugosc. Nie wiem, jaka masz pokrywe. Na pewno wejda 2 lampy 2x54 W kazda.
Jezeli pokrywe dopiero planujesz zrobic, to proponuje cos podobnego do rozwiazania u mnie.
To akwarium ma szerokosc taka jak u Ciebie, tzn. 50 cm, wysokosc tez. Lewa czesc to 2 lampy 2x54 W (dlugosc 135 cm), prawa 2 lampy 2x80 W (dlugosc 165 cm). Mozna grzebac w akwarium przy wlaczonym tylnym oswietleniu.

Jesli chodzi o wybor swietlowek do tego typu pokrywy: nie wybieraj swietlowki o wysokiej temperaturze barwnej (ultrafiolet) do zamontowania jako druga od tylu. Przy grzebaniu w akwarium tylne lampy mam wlaczone i te swietlowki troche daja po oczach, takie widmo podejrzewam, ze nie jest zdrowe. U siebie w tym miejscu mam daylighty.

Przy paletkach ten problem raczej nie wystapi, ale gdybys chcial odpalic takie oswietlenie przy bardzo malej obsadzie ryb i bez CO2 moze nastapic tzw. biologiczne odwapnienie wody, bo rosliny bardzo szybko Ci wyjedza dwutlenek wegla z wody i zaczna rozkladac kwasny weglan wapnia; odlozy sie kamien na lisciach i niebezpiecznie wzrosnie pH.

Dla wiekszosci roslin wystarcza Ci z powodzeniem dwie swietlowki T-5, a nie cztery (na forumach roslinnych mozna przeczytac, ze to oswietlenie "dla akwarium bez roslin", ale sporo w tym snobizmu). Trzeba wtedy jakos inaczej rozwiazac problem grzebania w akwarium przy wlaczonym oswietleniu, bo oswietlenie tylko z tylu nie pokazuje takich kolorow ryb jak powinno.
Załączniki
2007_04_30_akwa.jpg
2007_04_30_akwa.jpg (40.36 KiB) Przejrzano 10096 razy

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 19 sie 2007, 21:07

Niestety ja mam plastikową pokrywę, ale to nie jest najgorsze. Największym błędem, było kupienie akwarium panoramicznego z wyprofilowaną przednią szybą. Totalna pomyłka, do tego taki baniak jest droższy. Same świetlówki nawet 80W można upchnąć w takiej pokrywie,zasięgnąłem już języka w tej sprawie i mam koncepcję jak to wykombinować. Twoje akwarium, to dla mnie marzenie - jego rozmiary. Właśnie rozpocząłem przebudowę domu-końca nie widać:(- ale jak skończę, to zmienię baniaczek na większy. Planuję 2 metry długości, 50cm wysokość i 70 cm szerokość. Do tego tak wszystko wykombinowałem, że w pokoju będzie widać tylko przednią szybę, a cała reszta będzie z ścianą, gdzie będę miał takie małe pomieszczonko 2,5 na 2 metry jako zaplecze. Już to widzę w swojej wyobraźni.

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 20 sie 2007, 08:58

Akwarium zawsze jest za male.
Gdybym mial mozliwosc dostepu z obu stron to zrobilbym sobie szerokie na 1 m ;) Ale to moze w nastepnym lokum, jak juz bede obrzydliwie bogaty. Szklo 15 mm jest 2 x drozsze od 12 mm.
Dwie swietlowki T-5 80 W powinny Ci wystarczyc dla wiekszosci roslin. W starym akwarium mialem 0.25 W/l (2 x 30 W T-8) i rosliny dawaly sobie rade:

http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=14139

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 20 sie 2007, 09:37

Fajne miałeś to akwarium, tylko że przy większej obsadzie palet, trudno by było utrzymać w czystości dno.

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 20 sie 2007, 09:55

No wlasnie, to bylo troche za male akwarium dla paletek. Mialem 3 sztuki. Gdy podrosly, to najsilniejsza do tego stopnia terroryzowala pozostale, ze musialem je oddac bo inaczej umarlyby z glodu. Przez ok. 2 miesiace plywala sama. Dokupilem jej nowe towarzystwo dopiero po przeprowadzce do obecnego lokum.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 20 sie 2007, 10:16

Ja mam akwa 150x50x60 (450 l) i oświetlenie mam zrobione tak:

Obrazek

Na to zakładam pokrywę z paneli, a te belki ze świetlówkami są postawione na bocznych krawędziach szyb akwariowych.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 20 sie 2007, 12:25

Nie wiem czy dobrze to widzę, ale czy wyciąłeś wzmocnienia akwarium? Chodzi mi o tą poprzeczną szybę, która jest przyklejona pomiędzy przednią a tylną szybą, widzę tylko jej kawałek.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 20 sie 2007, 14:50

Nie - jest nadal. Na samym środku akwa. Na niej również opierają się belki oświetleniowe.

Awatar użytkownika
masz999
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 31 lip 2007, 23:14
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Post autor: masz999 » 19 lis 2007, 14:08

Proponuję dokupić zestaw na 2x 54w t5. Można go z powodzeniem zamontować w pokrywie do 450l panoramy. Ja właśnie zamówiłem sobie w sklepie internetowym. Koszt bez świetlówek to 165zł. Jak zamontuję dodam zdjęcia. Na razie czekam na przesyłkę. Swoją drogą ten kto produkuje te pokrywy powinien dostać po głowie. 2 x t8 na 450l i to przy wysokości 50cm to trzeba być idiotą aby coś takiego zaprojektować. Jak niby mają w tym rosnąć rośliny?
A propos Power-glo (to nie jest świetlówka na porost roślin) Proponuję ją zamienić na Flora-glo.
adres sklepu w którym można się zaopatrzyć w zestaw 2 x54w t5 to
http://www.aqua-terra.pl/?p=productsMore&iProduct=540

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 21 lis 2007, 22:47

Wielkie dzięki za link, pokaż jak Ci to wyszło i napisz jak się sprawuje. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości