Jak będzie lepiej ?

Moderator: Sylwek

krisaga
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:36
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Jak będzie lepiej ?

Post autor: krisaga » 17 sie 2007, 18:31

Witam
Chciałbym poznać Wasze zdanie w temacie przykrywania akwa szkłem, jak będzie lepiej. Czy przykryć i oświetlać przez szybę? Czy oświetlać bezpośrednio?

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 17 sie 2007, 20:30

Cześć, w jakim celu ta szyba miałaby być?
Teoretycznie, z punktu widzenia światłolubnych roślin szyba pogarsza sprawę. Z kolei rybom to nie robi różnicy ..jeśli chodzi o światło ;).
Zauważyłem natomiast u siebie, że o szybę mniej się kaleczą niż jak mają na drodze odbłyśniki świetlówek, kiedy zachce się którejś polatać, a to się zawsze może zdarzyć :mrgreen:.

Jest jeszcze np. kwestia rdzewiejących uchwytów do odbłyśników(z Allegro) - nad szybą nie rdzewieją - przynajmniej u mnie ;).

Reasumujac - w sterylnym mam szyby i znoszę niedogodności związane z manipulacjami typu karmienie, podmiana itp.
W "ogólnym"(pokrywa Juwel) wywaliłem właśnie odbłyśniki, jedną świetlówkę i ..rośliny. Niedługo wpuszczam tam ryby i zobaczę jak im będzie bez szyby u góry i odbłyśników ;).

pozdr

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 17 sie 2007, 21:50

Przykrycie zbiornika szkłem głównie ma ograniczać parowanie wody - zalecane przy pokrywach płyty meblowej.
kazik

wojam
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2006, 20:13
Imie i Nazwisko: Wojtek Mackiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojam » 18 sie 2007, 06:16

Poza tym szybę łatwiej umyć, niż czyścić kilka świetlówek i odbłyśników.

krisaga
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:36
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: krisaga » 18 sie 2007, 16:21

Właściwie mamy takie same poglądy i Wasze uwagi są słuszne
Moja pokrywa jest z płyty meblowej i pomimo wyklejenia od środka folią aluminiową to i tak jest spuchnięta. Ponadto parowanie wody osadza kamień i rzeczywiście łatwiej jest umyć szybę. Poruszałem temat bo mam mierne sukcesy w hodowli roślin i myślałem, że szyba może ma na to istotny wpływ - pewnie wiele jeszcze nauki przede mną.
Swoją drogą szkoda, że nikt nie napisał - weź 4kg cukru i 10dkg drożdży, zalej 10l wody i za miesiąc zaproś na degustację
Dzięki za wypowiedzi - dalej czytam o roślinkach.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 18 sie 2007, 17:20

Jak w podtekście pytania o szyby przykrywkowe chodziło Ci o roślinki, to nie trafiłeś z wyborem odpowiedniego działu :wink:
Jeśli masz dość watów w oświetleniu to mimo szybek rosnąć jakieś ziele musi chcieć, może postaraj się o dobry materiał, roślinki od akwarysty, nie te ze sklepu, to ma znaczenie potem czy rośnie czy nie. Dobre światło, dobre roślinki sadzonki, a szybki nie przeszkodzą we wzroście.

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 18 sie 2007, 19:30

krisaga pisze:Moja pokrywa jest z płyty meblowej i pomimo wyklejenia od środka folią aluminiową to i tak jest spuchnięta.
Zrobiłem Maciejowi ( BQA ) pokrywe z płyty meblowej. Maciej nie ma szyb a pokrywa nie puchnie, nie jest też niczym wyklejona za to ma kilka otworów wentylacyjnych do odprowadzania wilgoci. Poproś to może ci zrobi fotke.
kazik

krisaga
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 21 gru 2006, 21:36
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: krisaga » 18 sie 2007, 20:50

Jeszcze jedno pytanko - zalecane oświetlenie to 0,5w/l, a oświetlając pół zbiornika to też trzeba liczyć jak na całość czy połowę skoro rośliny są jedynie pod lampą.
Ps. TOM - jest o 4szt. mniej i jest nadzieja na następne 4szt

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości