Czy takie ułożenie świetlówek będzie dobrze???

Moderator: Sylwek

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Czy takie ułożenie świetlówek będzie dobrze???

Post autor: sierocki » 06 maja 2007, 14:07

Hej posiadam zbiorniczek 240l, w którym trzymam oczywiście paletki.Chciałbym aby troszkę u mnie ruszyła roślinność bo z tym ciężko.Zakupiłem już sporo roślinek + nawóz i żelazo.Obecnie rośnie mi tylko lotos tygrysi, natomiast żabienice bardzo powoli.
Co sądzicie o takim rozmieszczeniu świetlówek, które zamierzam zastosować?Świetlówki: 1xflora glo 30w, 1x30w power glo (lub flora glo?),2x24w philips aquarelle, 1x24w aqua medic plant. Razem 132w na 240l.
Załączniki
fas.JPG
fas.JPG (18.53 KiB) Przejrzano 6955 razy

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Post autor: przynenta » 06 maja 2007, 14:16

Nie lepiej zastosować 4 x 39W T5 lub nawet 5 belek?

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re:

Post autor: sierocki » 06 maja 2007, 14:27

Akwarium ma 120cm długości więc 39w świetlówka będzie trochę za długa.Ale nie pytam o inne rozwiązania tylko o to czy to, co planuję będzie wystarczające?

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re:

Post autor: przynenta » 06 maja 2007, 14:35

sierocki pisze:Akwarium ma 120cm długości więc 39w świetlówka będzie trochę za długa.?
850mm

Ja mam 3x30 W w 240 l i rośliny nie narzekały :wink:

Ilość światła wg mnie wystarczy, co najwyżej możesz podzielić rośliny na bardziej wymagające w jednej strony a z przeciwnego końca mniej światłolubne.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 06 maja 2007, 14:39

Zrób tak jak radzi Ci Tomek. Trochę masz namieszane /dla mnie to jakieś takieś to oświetlenie.
Głównie zwróć uwagę w tym przypadku, aby stateczniki nie wpadły Ci do akwa - ta obudowa nie jest przystosowana termicznie do takiej mocy świetlówek.
Druga sprawa to, że nie wspomniałeś o CO2, które w tym przypadku jest niezbędne z nawozami.
pozdrawiam

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re:

Post autor: sierocki » 06 maja 2007, 14:45

Pokrywa wytrzyma oświetlenie, bo 2 świetlówki 24w mają własne stateczniki wmontowane, natomiast 3 statecznik od świetlówki 24 watowej będzie zamontowany wraz z 2 oryginalnymi od 30watowych świetlówek.Myślę że zamontuję jakiś wentylator na górze pokrywy aby chłodził stateczniki.
Co do co2 to mam lajona z sondą, pH stałe 6.5, do tego butla 1.5kg.

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re:

Post autor: przynenta » 06 maja 2007, 14:55

sierocki pisze:.Myślę że zamontuję jakiś wentylator na górze pokrywy aby chłodził stateczniki.
Ja wstawiłem odpowietrzniki meblowe tj. można zobaczyć nieraz w szafkach kuchennych. Tanio szybko i bez kabelków.
Załączniki
P1000890.JPG
P1000890.JPG (27.84 KiB) Przejrzano 6922 razy

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 06 maja 2007, 15:01

Nie zrozumiałeś mnie. Nie piszę, że statecznik będzie przeciążony dodatkową świetlówką bo to i tak jest nierealne, tylko, że jak umieścisz dodatkowe stateczniki w pokrywie obudowy, to uszkodzisz obudowę i utopisz stateczniki. i ... :evil: i :x
pozdrawiam

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re:

Post autor: sierocki » 06 maja 2007, 15:03

Mam dobrego elektryka on mi wszystko instaluje:), jakoś z tego wybrnę.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 06 maja 2007, 16:15

Piszesz, że żabienice nie za bardzo chcą Ci rosnąć. Ja także miałem podobną sytuację choć oświetlenia w akwarium miałem sporo 0,72l obecnie mam 0,36 i rośliny nie narzekają, także żabienice. Problem z żabienicami jest taki, że one przede wszystkim pobierają składniki z podłoża. Gdy zastosujesz kulki nawozowe np. Filtus firmy MHK i dasz pod korzeń zaczną rosnąć natychmiast. Spróbuj i potwierdź czy pomogło czy nie.

Co do oświetlenia to zamiast tych trzech świetlówek 24W zastosuj 2 świetlówki 30W i możesz kupić do tych czterech świetlówek dwa stateczniki z sklepu AQUA-LIGHT http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... ffd0a9c2bd np. typ TCI 236. Mocowo będzie podobnie (12W światła mniej), ale zabudować to wszystko powinno być łatwiej. Wszystkie inne elementy jak oprawki bryzgoszczelne dostaniesz także w tym sklepie lub na Allegro.

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 06 maja 2007, 16:38

Wiesz napisałeś że wychodzi Ci 132W na 240 litrów w zasadzie powinno to starczyć na rośliny pod warunkiem że będą to standardowe świetlówki lub T5 które mają strumień świetlny prawie jeszcze raz taki duży jak akwarystyczne.Niestety w świetlówkach jeśli idzie o lumeny Wat Watowi nie jest równy a roślinie do fotosyntezy potrzebna wpierw jest mac światła a pózniej dopiero jakość

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Re:

Post autor: sierocki » 06 maja 2007, 16:53

No spróbuje z żabienicami podłożyć kulki pod korzenie, może coś z tego wyjdzie.

Co do mocy świetlówek co to dokładnie znaczy moc a lumeny?Np mając świetlówkę flora glo 30w jak mam ją traktować?Czy jest dobra czy zła?

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re:

Post autor: Amorphis » 06 maja 2007, 16:59

sierocki pisze:Akwarium ma 120cm długości więc 39w świetlówka będzie trochę za długa.Ale nie pytam o inne rozwiązania tylko o to czy to, co planuję będzie wystarczające?
A ja Ci powiem, że będzie za krótka i będziesz miał niedoświetlone boki. Sprawdź sobie długości świetlówek T5 (które to większość tu poleci), a nie T8.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 06 maja 2007, 17:50

Co do doboru oświetlenia polecam lekturę http://www.akwarium.betanet.pl/ ( po prawej stronie są cztery odnośniki: Filtr pulsacyjny, Dwutlenek węgla, Węgiel aktywny, Oświetlenie - dobór) kliknij nas ten ostatni OŚWIETLENIE - DOBÓR jest tam szczegółowo opisane jak dobrze dobrać oświetlenie do akwarium.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 06 maja 2007, 19:34

Dzięki, bardzo ciekawy artykuł.

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości