Jak pozbyć się tych glonów ?

Moderator: Sylwek

Kanapa
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 wrz 2005, 19:46
Lokalizacja: Białystok

Jak pozbyć się tych glonów ?

Post autor: Kanapa » 12 lut 2006, 14:09

Pływają w toni glony wielkości ok 3-4 mm. zielone. Jest ich mnóstwo. Nie wiem co z nimi zrobić.
Zbiornik 350l. 132W oświetlenia 10-12 godz. dziennie
Two 5, Tww 0, ph 6,5 NO3 20-30 ml/l

daro
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 24 wrz 2005, 17:10
Lokalizacja: Płock

Post autor: daro » 12 lut 2006, 20:22

Dobrym rozwiazaniem jest lampa uv,no i krewetki

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 12 lut 2006, 21:24

kosiarki tez niezle sobie radza

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 12 lut 2006, 21:52

a rośliny Ci rosną, czy stanęły w miejscu??

Kanapa
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 wrz 2005, 19:46
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Kanapa » 13 lut 2006, 16:33

Cabomby musze cały czas przycinać, to chyba rosną.

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 13 lut 2006, 22:04

Moim zdaniem masz za dużo fosforanów- wiem że to brzmi banalnie ale skoro rośliny rosna to raczej wszystkie makroelementy są dostępne. A Cabomba jest raczej wymagajaca. Piszesz że masz tww=0, troche dziwie sie jak możesz mieć w takich warunkach stabilne ph?? czego używasz do zakwaszania wody? Napisz coś więcej, przy takiej ilości danych raczej trudno o odpowiednią diagnozę. Zdjęcie by sie przydało. Wiem jak to jest kiedy juz cholera człowieka bierze a nie może sie ustrojstwa pozbyć. Wiem bo sam dłuuugo walczyłem po restarcie swojego akwarium. Co robiłeś żeby pozbyć sie tych glonów? Miałem kiedyś podobną sytuacje i podmiana wody i rozwiązywała sprawę.

Kanapa
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 wrz 2005, 19:46
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Kanapa » 13 lut 2006, 22:44

Fosforanów nie mierze. Z glonami zacząłem walczyć od czasu posadzenia roślin, wcześniej miałem tylko korzenie i anubiasy. Zainstalowałem nową belkę ze świetlówkami, nasadziłem roślin i pooooszło, wszystko zielone.
Odnośnie Tww, mam jakiś żwirek barwiony i podnosił mi pH. Miałem Two-9, Tww-5, pH 7-7,5. Poczytałem trochę postów i dowaliłem torfu. Z przerażeniem stwierdziłem w akwarium Tww-0, ph spadło do 6,5 i zacząłem mierzyć, co godzinę pH, niżej nie spadało, to odpuściłem.
O jutra zaczynam ostre podmiany wody, zobaczymy, co z tego wyniknie.
Załączniki
15.JPG
Tak to wygląda.
15.JPG (23.69 KiB) Przejrzano 9501 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 14 lut 2006, 16:56

uwaga na skaczace za szybko ph przy podmianach jakie zamierzasz zrobic. lepiej co godzinke wymien 5l butelke, niz 100l na tydzien

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 14 lut 2006, 22:48

Skoro dołożyłeś nowe oświetlenie to nie masz co sie dziwić... Rośliny musza sie przystosować do nowych warunków. Napisze ci co sądzę. Od razu mówie że jest to moje subiektywne zdanie.Masz za mało roślin, nie wiem jak inni ale ja mam problemy z utrzymaniem zbiornika dobrze oświetlonego przy małej ilości roślin bez glonów(oczywiście nie stosując przesadnie częstych dużych podmian, co jest równoznaczne z osłabieniem kondycji roślin). Pamiętaj że swiatło to energia którą wprowadzając do zbiornika wcześniej czy później "ktoś" wykorzysta, dobrze by było żeby były to rośliny. Mając wczesniej słabe oświetlenie glonów nie było gdyż miały nieodpowiednie warunki. Nie wdając sie zbytnio w analizę problemu to sadzę ze powinieneś dołożyć szybkorosnace mało wymagające rośliny takie jak np. Limnofilia, Paprotnica.Kiedy akwa sie ustabilizuje możesz stopniowo wg gustu je redukować. Mamy w akwariach intensywne oświetlenie, mały nadmiar związków odżywczych w tym CO2 i jest wszystko w porzadku... Wystarczy deficyt jednego ze składników i już będzie to czynnik limitujący wzrost roślin wyższych(lub nadmiar w przypadku makroelementów, wyłaczając potas którego nadmiar raczej nie powoduje gloniska)... a wtedy całe to dobro nawet w odpowiednich ilosciach wykorzystaja glony. Ladne akwarium.
Ps miałem na mysli zdjęcie glonów, ale coś tam widać w toni

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 14 lut 2006, 22:56

Aha zmierz ph z samego razna przed włączeniem światła to sie zdziwisz... no chyba że masz jakiś inny bufor niż węglanowy.

Kanapa
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 12 wrz 2005, 19:46
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Kanapa » 21 lut 2006, 20:50

Dosadziłem roślin, paczka torfu Sery w dodatkowym filtrze, delikatne podmiany wody i dzisiaj mogę napisać, że wygrałem tę bitwę z glonami. Wielkie dzięki za pomoc.
Mógłby ktoś spisać spostrzeżenia i refleksje zawarte na tym forum i powstałaby całkiem niezła i miarodajna lektura dla pasjonatów paletek.

Awatar użytkownika
zelik
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 339
Rejestracja: 11 lis 2005, 19:21
Lokalizacja: KIELCE
Kontaktowanie:

Post autor: zelik » 21 lut 2006, 21:13

Moim zdaniem wygrałeś z glonami poprzez podmiane czyli spadło NO3 to które miałeś wcześniej jest chyba troszeczke za wysokie

Awatar użytkownika
Zb
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 29 sty 2006, 21:26
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Zb » 21 lut 2006, 21:54

Przy paletkach NO3 powinno być na poziomie 5 do 10 ml/l i na pewno należy na nie uważać. Z mojego doświadczenia wynika jednak na na glony wiekszy wpływ ma duzy poziom fosforanów, które przy podmianach również się rozcieńczyły. Z tego co piszesz zamieszanie zaczęło się po zwiększeniu oświetlenia i tu na pewno słuszne było zwiększenie obsady roślin. Ciekawe co nastapi gdy skończysz te zwiększone podmiany wody? Czy akwa się ustabilizuje czy znów skoczy NO3 i PO4 a w konsekwencji ... Oby nie. Warto monitorować te dwa parametry.

Pozdrawiam

Zb

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości