CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 12 gru 2011, 16:52

WITAM MAM PROBLEM Z GLONAMI sa czarne I BARDZO UPARTE, nie posiadaja wloskow, ciezko je usunac. rosna na anubias szybie i kamyczkach. MECHANICZNE USUWANIE RACZEJ NIE WCHODZI W GRE. Poniewaz pozbede sie roslin w tEN SPOSOB, zaciemnienie zbiornika pomaga na chwile. CIEKAWOSTKA GLONY NIE ATAKUJA INNYCH ROSLIN.
PROSZE O POMOC
WODA: PH 6.5; KH 3; NH 0; NO2 0; NO3 10; PO4 1; TEM. 27.3
OSWIETLENIE: 2X54 T5 DZIEN I NATURA. SWIETLOWKI MAJA 4 MIESIACE.
NAWOZENIE: CO2 20MG/L; PO4; NO3; I ZESTAW PROFITO ZAWIERAJACY WSZYSTKIE POTRZEBNE PIERWIASTKI
PODLOZE; PIACH KWARCOWY.



WIEC PROPONUJE PODJECIE DYSKUSJI NA TEN TEMAT, MOZE BYC CIEKAWIE?
Załączniki
GLONY 2.jpg
GLONY 2.jpg (81.88 KiB) Przejrzano 11190 razy
glony.jpg
glony.jpg (93.6 KiB) Przejrzano 11190 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: _TOM_ » 12 gru 2011, 20:41

przestań dodawać PO4 i NO3, zaciemnienie pomoże, ale wymagane jest 7 dni pełnej ciemności, pełnej, oznacza brak nawet światła pokojowego.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 12 gru 2011, 23:18

Witam Tom. Niestety nie moge przestac dodawac po4 i no3 poniewasz rosliny mi padna. :) Mozesz mi wiezyc jak bym nie musial to bym nie dodawal. :? W tydzien po4 z poziomu 1.0 potrafi zniknac z wody (bez podmian) :shock: to samo z no3 chociaz wolniej, wode badam 2x w tygodniu. Jesli przestane dodawac po4 i no3 to po pierwsze rosliny mi padna, po drugie glony beda mialy lepsze warumki, a przeciez musi byc jakas konkurecja ( chodzi mi o konkurecje glony vs. rosliny).

Tak zaciemnienie pomaga, ale na chwile (moze na 2 tyg. i znowu zaczynaja rosnac) aczkolwiek robilem zaciemnienia 3 dniowe.
moze jakas inna metoda :wink:


ps. wiem co to znaczy zaciemnienie :mrgreen: :D

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 12 gru 2011, 23:23

zalacznik
Załączniki
nowe akwa.jpg
nowe akwa.jpg (82.45 KiB) Przejrzano 11169 razy

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 24 gru 2011, 00:58

straszna cisza tu panuje. DYSKUSJA potrzebna :D a co powiecie na to ze lotosa skierowalem, nad anubias-y czesciej podmieniam wode i glony przestaly sie rozprzeszczeniac. (czy to mozliwe? ) tak to wyglada. wiec pozostaje pytanie jak je usunac? wycinanie lisci odpada. zaciemnienie tez. Jakies pomysly :D

:idea: CO MYSLICIE O WODKA (STERYLIZACJA)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: _TOM_ » 24 gru 2011, 10:59

nobleKoziol pisze:Witam Tom. Niestety nie moge przestac dodawac po4 i no3 poniewasz rosliny mi padna. :) Mozesz mi wiezyc jak bym nie musial to bym nie dodawal. :? W tydzien po4 z poziomu 1.0 potrafi zniknac z wody (bez podmian) :shock: to samo z no3 chociaz wolniej, wode badam 2x w tygodniu. Jesli przestane dodawac po4 i no3 to po pierwsze rosliny mi padna, po drugie glony beda mialy lepsze warumki, a przeciez musi byc jakas konkurecja ( chodzi mi o konkurecje glony vs. rosliny).
No to jak nie możesz przestać dodawać PO4 i NO3 do akwarium to pokochaj glony :) Innej rady nie mam dla Ciebie :) Stąd też tutaj cisza zapanowała zapewne, bo skoro przyczyny powstawania glonów nie usuwasz, to co Ci radzić, nawet jak sie ich pozbędziesz zaciemnieniem, odrosną, bo znowu dodasz to samo i ten sam błąd popełnisz ponownie, bo niby musisz. Bez tego nie znam metody pozbycia się ich przy ciągłym dodawaniu PO4 i NO3 do akwa. Ryb raczej też nie utrzymasz przy życiu zbyt długo dozując NO3 do akwa.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 24 gru 2011, 12:43

_TOM_ pisze:
nobleKoziol pisze:Witam Tom. Niestety nie moge przestac dodawac po4 i no3 poniewasz rosliny mi padna. :) Mozesz mi wiezyc jak bym nie musial to bym nie dodawal. :? W tydzien po4 z poziomu 1.0 potrafi zniknac z wody (bez podmian) :shock: to samo z no3 chociaz wolniej, wode badam 2x w tygodniu. Jesli przestane dodawac po4 i no3 to po pierwsze rosliny mi padna, po drugie glony beda mialy lepsze warumki, a przeciez musi byc jakas konkurecja ( chodzi mi o konkurecje glony vs. rosliny).
No to jak nie możesz przestać dodawać PO4 i NO3 do akwarium to pokochaj glony :) Innej rady nie mam dla Ciebie :) Stąd też tutaj cisza zapanowała zapewne, bo skoro przyczyny powstawania glonów nie usuwasz, to co Ci radzić, nawet jak sie ich pozbędziesz zaciemnieniem, odrosną, bo znowu dodasz to samo i ten sam błąd popełnisz ponownie, bo niby musisz. Bez tego nie znam metody pozbycia się ich przy ciągłym dodawaniu PO4 i NO3 do akwa. Ryb raczej też nie utrzymasz przy życiu zbyt długo dozując NO3 do akwa.
Dziekuje za posty. Tak naprawde to mialbyc temat do dyskusji. Juz tlumacze uzywam testu firmy D-D (koszt 120zl) i w high range test: po4 1.0 lub p-po4 0.31 po tygodniu wynik testu high range test pokazuje po4 0 lub p-po4 0 a w low range test po4 0.16 lub p-po4 0.052. poprostu duzo szybko rosnacych roskin.
Podobne wyniki no3. no2 nie zmiezalne.
Po 2 tygodniach roslinki zaczynaja zulknac (yellow)
Czy nie sadzisz ze raczej to moze byc problem stosunku po4 do no3? (tabela by sie sprzydala)
Glonow przybywa powoli ale skutecznie. (4 miesiace do stanu ze zdjec)

A co sadzisz o dodawaniu alkocholu do aqwa? Czy slyszales o czyms takim? ( sterylizacja) Wiem z dobrego zrudla ze pomaga na zzucic no3 i zlikwidowac glony w MORSKIM aqwa (KOLEGA AQWARYSTA) zyja tam ryby korale LPS-y I SPS-y

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: _TOM_ » 25 gru 2011, 00:05

a może żółkną roślinki bo mają za mało żelaza albo mikroelementów albo potasu albo jeszcze czegoś innego, a nie z powodu braku azotanów ???
o dodawaniu alkoholu słyszałem, nigdy nie oddawałem w swoich akwariach, wystrzegam się chemii w baniaku, likwiduje 1 problem ale tworzy drugi lub trzeci.

Awatar użytkownika
maciek71
członek PKMD
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2005, 16:09
Imie i Nazwisko: Maciej Macniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: North of Poland
Lokalizacja: 54°42′N 18°24′E

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: maciek71 » 25 gru 2011, 09:14

nobleKoziol pisze:Czy nie sadzisz ze raczej to moze byc problem stosunku po4 do no3? (tabela by sie sprzydala)
Aczkolwiek poniższa tabela nie dotyczy glonów czarnych jak je nazywasz ale przedstawia zależności pomiedzy po4 a no3
Załączniki
tabela.jpg
tabela.jpg (210.44 KiB) Przejrzano 11090 razy

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 26 gru 2011, 00:40

_TOM_ pisze:a może żółkną roślinki bo mają za mało żelaza albo mikroelementów albo potasu albo jeszcze czegoś innego, a nie z powodu braku azotanów ???
o dodawaniu alkoholu słyszałem, nigdy nie oddawałem w swoich akwariach, wystrzegam się chemii w baniaku, likwiduje 1 problem ale tworzy drugi lub trzeci.
Co prawda nie mam testu zelaza... itd. ale dodaje co tydzien zestaw: Fe; K; Mg; Mn; Li;Cu;Sn;Zn;IMo;BCo;Ni;
i nie mialem problemow z żółknieciem do czasu kiedy no3 i po4 znikly. Dlatego stwierdzilem ze to ciekawy temat :D
A co do alkocholu to tez wydaje mi sie troszeczke dziwne, bo bakterie mozna wybic i boom. (moze cos wiecej o alko) wkoncu to proces fermentacji (naturalny) i destylacji (juz nie taki naturalny).

dzieki za posty sa dla mnie wazne :D

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 26 gru 2011, 00:55

maciek71 pisze:
nobleKoziol pisze:Czy nie sadzisz ze raczej to moze byc problem stosunku po4 do no3? (tabela by sie sprzydala)
Aczkolwiek poniższa tabela nie dotyczy glonów czarnych jak je nazywasz ale przedstawia zależności pomiedzy po4 a no3


Dziekuje za super tabele. Tak glon czarny to tylko moje nazywnictwo. zabuzenia pomiedzy po4 i no3 powoduja wystepowania glonow.

Mozesz podac jakis prosty przyklad uzywania tablicy, byl bym wdzieczny bo ja nie do konca ja rozumiem. (moge sie mylic)

Awatar użytkownika
maciek71
członek PKMD
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2005, 16:09
Imie i Nazwisko: Maciej Macniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: North of Poland
Lokalizacja: 54°42′N 18°24′E

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: maciek71 » 28 gru 2011, 18:39

Tabela jest łatwa do odczytania,poniżej masz legendę.Dla przykładu jeżeli azotany masz na poziomi 10 mg/l to to fosforany powinny byc w przedziale 0,7-1,5 mg/l.Wszysto co jest na biało to oznacza brak glonów,oczywiście jężeli odczyty masz na granicy to do wzrostu glonów niedaleko.Wydaje mi się że najlepiej jest utrzymywać współczynnik Redfielda na poziomie 15,jest to po środku skali tzw nie występowania glonów (dla przykładu 9 mg/l azotany / 0,9 mg/l fosforany x 1,5 = 15).Mam nadzieję że w maire jasno Ci to wytłumaczyłem :D .

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 28 gru 2011, 19:42

Dziekuje wyjasniles jasno i wyraznie :D tak tez podejrzewalem nie ma sensu schodzic do niskiego poziomu zawartosci po4 do no3 bo bedzie trudniej utrzymac zaleznosc.
Ktos mi powiedzial ze to moze byc nadmiar nawozow w aqwa i chyba ma racje (chciaz nawozy byly obliczone na 100l a ja mam 240 brutto). Wiec obnizam jeszcze o polowe i zobaczymy :mrgreen:

Pozatym wyjelem zainfekowane kozenie porosniete roslinami i krasnorostem wrzucilem do sterylniaka i zaciemnilem (na 7 dni). :twisted:

Awatar użytkownika
maciek71
członek PKMD
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2005, 16:09
Imie i Nazwisko: Maciej Macniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: North of Poland
Lokalizacja: 54°42′N 18°24′E

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: maciek71 » 28 gru 2011, 21:02

Co do nadmiaru nawozu w akwa to bym się zastanowił,dla mnie to troche bomba z opóznionym zapłonem,może w każdej chwili wybuchnąc :shock: .Jeżeli przeniosłeś korzenie z roślinami do zaciemnionego sterylniaka to pozbedziesz sie krasnorostów ale po powrocie do akwa zapewne ponownie opanują twoje anubiasy jeżeli nie zlikwidujesz przyczyny ich powstawania.Moim zdaniem powinieneś podmieniać wode w akwa aby obniżyć poziom po4 (głowna przyczyna powstawania krasnorostów) a poza tym anubiasy są wolno rosnące i przy tym podatne na porastanie przez krasnorosty.Kiedyś w swoim akwa miałem anubiasy i mimo dbania o niski poziom po4 starsze liście porastały niewielką ilością krasnorostów.Jednak czasami mogą one byc swego rodzju ozdobą,zobacz na zdjęcia korzeni w akwarium Piotra(stanpiter) no ale aby utrzymać je w ryzach potrzeba trochę doświadczenia.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: CZARNE GLONY ATAKUJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Post autor: nobleKoziol » 29 gru 2011, 01:42

Galeria/moje wielogatunkowe. Tam jest moje aqwa i zdjecie z dojzewania zbiornika po 4miesiacach anubias porusl 3 kozenie. Wiec nie rosnie tak wolno :D PO4 na niskim poziomie 1.0 i schodze jeszcze troszku. Wydaje mi sie raczej ze kozenie sa ogniskiem, po pierwsze sa stare i porosniete glonem zastanawiam sie nad wymiana na nowe. Po drugie glon atakuje tylko anubiasy, to daje do myslenia

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości