Strona 1 z 1

pojawiają się glony

: 27 cze 2008, 08:30
autor: acquariofilo
Witam! No i zaczyna się...nigdy w swojej kilkuletniej praktyce akwarystycznej nie miałem większych problemów z glonami. Ale to były inne warunki, miejsce (okolice lublina), zatem inna woda, inne ryby itp. Pojawiają mi się glony - lekko zielone zrobiły się szyby, zaobserwowałem też pojedyncze nitkowe, jakieś dziwne kłębki (brązowe) na mchu. Ekspertem w glonach nie jestem więc wybaczcie mi ogólnikowe opisy. Akwa 240 l. Woda to mieszanka RO z kranówką. TWO=5, TWW=4, PH=7, NH3=0, NO2=0, NO3=10 (przed podmianą - co tydzień około 15 %). W akwarium pływa cała masa krewetek (ok 50 red cherry i orange), 6 otosków, 7 kirysków sterbai i stadko neonów czerwonych. Oświetlenie to 4x39W T5. Przez pierwszy miesiąc włączona była tylko połowa światła przez jakieś 6-7 godz. dziennie. Od kilku dni połowa włoczona jest 12 godzin a przez 6 również całość. Glony zaczęły pojawiać się jeszcze przed zmianą natężenia świecenia, więc raczej tu nie leży bezpośrednia przyczyna. Obserwacja roślin każe mi myśleć, że coś im brakuje. Fakt, od kiedy pojawiły się azotany, wszystko jaknby drgnęło, ale nie rewelacja. Jak szalona rośnie jedynie shinnersia, całkiem nieźle microsorum. Reszta jakby w miejscu. Dziwię się bo nawet nurzaniec amerykański słabo. Lotos nie rośnie, żabienica amazońska karłowacieje, a sate liście dostają brązowych plam i obumierają. Stawiam na brak potasu. Spróbuję dodać sam potas. Bardzo zależy mi aby rośliny same poradziły sobie z glonami, bez drastycznych zabiegów z mojej strony. Na razie nie zmniejszam światła i czekam na dostawę aquapotasu. Zastanawiam się nad zastosowaniem wywaru z kory dębu - w celu lekkiego zakwaszenia wody i zaaplikowania garbników (myślę, że i neonom i kiryskom by się spodobało), a przy okazji może i glony by na tym ucierpiały. Czekam na rady, bo w tej materii sam sobie nie poradzę. Z góry dzięki iżyczę miłego dnia. Marcin

: 27 cze 2008, 14:49
autor: TURYSTA
hmm a jakie masz po4 ?
Pewnie nie prawidłowy stosunek no3 do po4 i efekt gotowy
brązowe glony to krasnoroty lub okrzemki
zielone kropki zielenice
Zwiększ podmianę wody z 15 do 25 %
Najlepiej jak byś dziennie podmieniał wodę 10 % przez jakiś okres
Co do oświetlenia świetlówki tez mogą być powodem jak długo je masz?
Może jakieś foto ?

: 28 cze 2008, 11:29
autor: masz999
Ja w sumie też od czasu restartu zbiornika mam problem z zielenicami.
A glony rosną i rosną.
Sam się zastanawiałem o co chodzi :D
W sumie zielenice schodzą z roślin bez problemu ale kłopot polega na tym że raz w tygodniu muszę czyścić akwarium.
Na dodatek upodobały sobie również piasek jako swoje siedlisko (w mniej zarośniętych rejonach)
Może ktoś ma jakiś złoty środek?
Dodam że roślin jest sporo.
Dodawałem też szybko rosnące.
W tej chwili nie dodaje żadnych nawozów oprócz glinianych kulek pod lotosy.
No2 nie namierzalne
No3 w granicach 20
Akwarium 450l
6 dorosłych palet ,3 bocje
Po4 nie mam czym zmierzyć
PH w granicach 5.5-6.0

: 28 cze 2008, 11:31
autor: masz999
zapomniałem dodać
Podmiana wody co najmniej raz w tyg i co najmniej 60l do 100l

: 29 cze 2008, 10:34
autor: TURYSTA
Czy jeden czy drugi najlepszym rozwiązaniem podmieniać codziennie wodę.
Po około 2 tygodniach powinien problem zniknąć .

Maciej czym zakwaszasz wodę ? ro+ kran czy kwas ?

Re: pojawiają się glony

: 29 cze 2008, 11:00
autor: fangornn
acquariofilo pisze: Zastanawiam się nad zastosowaniem wywaru z kory dębu - w celu lekkiego zakwaszenia wody i zaaplikowania garbników (myślę, że i neonom i kiryskom by się spodobało), a przy okazji może i glony by na tym ucierpiały. Czekam na rady, bo w tej materii sam sobie nie poradzę. Z góry dzięki iżyczę miłego dnia. Marcin
Z korą dębu to raczej ostrożnie, bo można przedawkować i doprowadzić do przyduchy ryb. Wywar po zaparzeniu jest gęsty. Proponuję Ci szyszki olchy.

Efekt:

Ładniejszy herbaciany kolor wody, brak możłiwośći przedawkowania i związanych z tym konsekwencji. Poza tym nie muszisz robić wywaru z szyszek olchowych, poprostu wrzuć je do akwarium i po sprawie, same zatoną . Garbniki i tak się uwolnią do wody.

Druga sprawa:

Ani korą dębu (łać. nazwa cortex quercus) ani szyszkami olchy, nie zakwasisz wody. Do tego można użyć HCL czda. W odpowiednich proporcjach oczywiśćie.

: 29 cze 2008, 14:17
autor: masz999
Mariusz już odpowiadam na pytanie.
Leję 50% kran +50% ro.

: 29 cze 2008, 18:03
autor: TURYSTA
No to zacznij od codziennych podmian