zielony piasek

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 14 mar 2009, 09:52

Możesz podać tego węgla 1.5ml na 50lit., bo masz silne światło i sporo roślin w tym szybkorosnące.
Podawaj go zawsze rano przed zapaleniem światła, bo okres połowicznego rozkładu tego specyfiku, to 7-8godz. Jak dasz go na noc, jak niektórzy podaja inne nawozy, to do rana połowa się rozłoży.
Ja zawsze nawoże w kolejności: światło, węgiel, makro, mikro.
Nie mam doświadczenia w zbiorniku z paletkami, które chyba produkują dużo makro, więc wskazówki Mariusza zdają się miec sens, tym bardziej, że on też chyba trzyma paletki, więc m lepsze pojęcie o funkcjonowaniu takiego zbiornika.
Ja nawożę metodą EI, gdzie wszystkich nawozów jest zawsze pod dostakiem i nie mam praktycznie glonów.
O EI można poczytać troche tutaj: http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... d9dd8c4046

Pozdrowienia

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 14 mar 2009, 10:55

Maciek mam zero doświadczenia z tym węglem. Prawdę mówiąc widzę go pierwszy raz w życiu. Nigdy tego nie stosowałem więc bladego pojęcie nie mam.
Micro lać jest lepiej wieczorem ze względu na światło i druga sprawa jest czas aby się wymieszało z wodą.Makro wydaję się zbyteczne ze względu na karmienie dysków jak ich odchody.Dyski mają sporą przemianę materii a sama karma dostarcza wiele.
Ale jest też druga strona medalu. Jeśli ktoś dba dobrze o swój zbiornik i systematycznie odmula podmienia wodę, azot i fosfor mogą spaść do wartości zerowych lub może dojść do złego stosunku azot fosfor i glony a czym to się kończy to wiemy.
Dlatego sugeruję przypilnować macro ale go nie lać, po prostu sprawdzić jak się macro zachowuje przy podmianach zarówno przed jak i po oraz w ciągu tygodnia.
Oczywiście lanie potasu ma sens bo ciągnie pobór mikro. Trzeba też sobie przypilnować magnezu.
Krótko mówiąc brzmi to skomplikowanie ale takie to nie jest.Najlepiej poznać swój zbiornik i jego zachowania a z czasem się zrozumie czego rośliny pragną. Mnie to trochę zajęło a właściwie wciąż zajmuje i może kiedyś zrozumie o co w tym wszystkim chodzi.

No i muszę dopisać - proszę pamiętać że rośliny samymi łodygami i liśćmi nie żyją .Nie na darmo mają korzenie które są też odpowiedzialne za transport karmy do wszystkich części roślin.

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 14 mar 2009, 11:51

Węgiel biorę na siebie. Chodziło mi głównie o dozowanie makro z dyskami, bo wiem, że produkują go sporo, normalnie zalecałbym osiągniecie odpowiedniego poziomu makro przed podaniem mikro, ale skoro dyski dozują makro, to wszystko wydaje się byc w porządku. Podawać węgiel i potas, poczekać 2-3 dni aż dyski zadozują makro i potem dodać mikro. Dla mnie wygląda w porządku i to jest dokładnie to co napisałeś.
Ja mikro też podaję na noc, ale węgiel jak napisałem wcześniej należy podawać rano.
Edit: I masz rację z tym magnezem, bo bigant ma miekką wodę i moze go tam być za mało. Ja bym podawał MgSO4x7H20 do wody do podmian. Pół łyżeczki na każde 30litrów wody podmienionej powinno być ok.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 18 mar 2009, 21:14

Na chwilę obecną moje akwarium wygląda tak:
[img][img]http://img256.imageshack.us/img256/1309/img0735a.jpg[/img]
[/img]

Niektóre rośliny wymagają przycinki jest ogólne dziadostwo, ale nie chciałem ich ruszać w trakcie walki z gloniszczem.
Glon wyhamował prawie w 100%. Pozostały tylko jego szczątki. Węgiel leję codziennie w zalecanej dawce.

Wyraźny wzrost widać na przykładzie tej rośliny:
[img][img]http://img4.imageshack.us/img4/304/img0725ad.jpg[/img]
[/img]

ta z kolei bardzo gubi liście:
[img][img]http://img12.imageshack.us/img12/3699/img0732a.jpg[/img]
[/img]

po kolorze młodych listków bacopy, wnioskuję że brak jej żelaza, ale nic nie dosypuję jak radziliście:
[img][img]http://img12.imageshack.us/img12/8044/img0733a.jpg[/img]
[/img]

na blyxie widać wyraźnie pozostałości po wrośniętym glonie, nie wiem czy to cholerstwo samo kiedyś się odczepi od jej listków:
[img][img]http://img256.imageshack.us/img256/2659/img0730a.jpg[/img]
[/img]

Zwiększyłem czas świecenia do 8h i jutro podmienię z 30% wody. Staram się zbierać z dna wszystkie niedojedzone resztki pokarmu. Ogólnie jest o niebo lepiej niż na początku. Natomiast tej roślinie nie przeszkadzał we wzroście glon, ani jego brak:
[img][img]http://img509.imageshack.us/img509/1162/img0736a.jpg[/img]
[/img]

tylko paletki nie wiedzą o co mi się tak rozchodzi i ciągle im grzebię w wodzie;)
[img][img]http://img509.imageshack.us/img509/9095/img0738a.jpg[/img]
[/img]

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 18 mar 2009, 21:18

Jak odpadają liście trzeba by zbadać fosfor a przy okazji azot.
Fe masz w micro więc na razie się wstrzymaj.
Próbuj te nitki szczoteczką do zębów potraktować.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 18 mar 2009, 21:54

Mariusz micro na razie nie lałem, tak jak radziłeś. Podaję tylko węgiel w płynie i potas przy podmianach.
Pomiary testami Sery z przed 5 min:
NO3 - 25mg
PO4 - 1mg

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 18 mar 2009, 21:56

Zacznij podawać micro jak napisałem. Azot fosfor ok brakuje micro.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 24 mar 2009, 22:03

Idąc dalej szlakiem TURYSTYCZNYM :) wymieniłem dzisiaj dwie świetlówki.
T5 AquaMedic - Reef White 10000K/54W zamieniłem na T5 Philips Master 'TL'5 HO 90/965
T8 Philips - 830/38W zamieniłem na T8 Philips 'TL'D 90 de Luxe 965
Jak to wpłynie na wzrost roślin i tym samym na pogrążenie glona zobaczymy.
Jedno co się od razu rzuca w oko, to zupełnie inne oddanie barwy całego akwarium. Zieleń jest zieleńsza, niebieski kolor u ryb jest żywy i nieprzekłamany. Kolor czerwony jest nadal pięknie wyeksponowany przez podbicie pasma świetlówkami T8 Arcadia - Original Tropical 36W i T5 AquaMedic - Plant Grow/54W . Piasek kwarcowy wreszcie jest biały. Zupełnie inny świat :)

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 24 mar 2009, 22:32

To się cieszę że ci barwa przypadła do gustu.
965 fajnie się zgrywają z aqurelle.U mnie tak to pędzi.
Mogą się pokazać glony bo zmieniłeś widmo. l też rośliny mogą dostać kopa i tym samym przytłumią glona:)

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 24 mar 2009, 22:39

Mariusz wypluj te słowa o glonach przez lewe ramię ;)

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 24 mar 2009, 22:41

Lepiej nie bo napluje do herbaty :)

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 28 mar 2009, 15:37

Kto mi wytłumaczy dlaczego między szybą a piaskiem robi się to świństwo i co można z tym zrobić
Załączniki
Obraz.jpg
Obraz.jpg (52.73 KiB) Przejrzano 8717 razy

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 28 mar 2009, 16:09

U mnie też od czasu do czasu pojawia się w tym miejscu detrytus i glon. Ja to czyszczę palcem i odsysam wężem.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 28 mar 2009, 16:27

Nie ma się czym przejmować. To efekt padania światła na przednią szybę i glony w dolej warstwie.
Są dwa rozwiązania zostawić to lub odsunąć piasek od przedniej szyby tak około 2 cm i się nic nie będzie działo.
Robert a jak tam Twoje glony ?

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 28 mar 2009, 19:19

Glon jest w całkowitym odwrocie(mam nadzieję). Jedyne jego pozostałości widać jeszcze na blyxie. Rośliny ruszyły, nie wiem tylko czy jest to spowodowane laniem węgla w płynie, czy zmianą oświetlenia na 965. Może to i to? Potas i węgiel leję tak jak w instrukcji, nie wiem tylko w jakich ilościach mam podawać micro? Na razie nie sypię do akwarium chelatu żelaza, mam taki w proszku kupiony na allegro.

[img][img]http://img12.imageshack.us/img12/3103/img0753a.jpg[/img]
[/img]

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości