zielony piasek

Moderator: Sylwek

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 02 mar 2009, 08:49

hci cz.d.a nie zawiera fosforu ? Zrób jak pisałem będzie ok.
Rzęsa rośnie bardo dobrze przy wysokim azocie :)

Pogrzebałem w necie i nie widać w nim fosforu.
Pozostaje Ci sprawdzić kran czy nie zawiera fosforu.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 02 mar 2009, 09:54

Wczoraj zrobiłem podmianę 50% i będę się stosował do Twoich zaleceń Mariusz.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 02 mar 2009, 10:34

A to ok spoko :0 Masz świetną kranówę i nie za wiele światła w/l .Twój zbiornik nie potrzebuje intensywnego nawożenia a nawet mogę snuć teorie że nie wymaga tego wcale. Ale to się poustala jak się wyjdzie na prostą.
Powodzenia i cierpliwości. Po pierwszym tygodniu powinny zaniknąć przyrosty nitek. A w drugim zanikać, trzecim to czas na przeczekanie i decyzje.

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 02 mar 2009, 21:10

bingant
Patrząc na zdjęcia Twoich glonów i parametry wody, to mogę zgadywać, że masz za mało CO2.
W 95% glony, przy dobrych poziomach makroelementów jakie masz w wodzie, to brak lub za niski poziom CO2.
0.4W/l w dużym zbiorniku, to wcale nie tak mało, więc zanim zaczniesz podawać CO2, to albo wyłącz połowę świetlówek, albo skróć czas oświetlania, jak pisał Mariusz.

Edit; Właśnie widziałem zdjęcia Twojego baniaka w poprzednich postach i patrząc na ilośc powietrza lecącą z napowietrzacza, to Ci powiem że poziom CO2 nie przekracza u Ciebie 10mg/l, a powinien wynosić przy Twoim świetle ok. 25mg/l
Pozdrowienia.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 02 mar 2009, 22:31

spider72 ta fotka, o której wspominasz jest nieaktualna. Obecnie moje akwa wygląda jak na zdjęciu poniżej. Nie napowietrzam wcale poprzez kostkę. Powrót wody z Tetry 1200ex mam przez deszczownie, której otwory są skierowane na tylną szybę. Nie powodują w ten sposób nadmiernego ruchu wody. Filtr jest skręcony na 50% mocy. Za akwarium mam 40-to litrowy sump podłączony na zasadzie naczyń połączonych, w którym mam grzałkę i napchane pełno waty perlonowej. Służy jako mechaniczny. Wodę z niego pompuje do zbiornika pompka 650l/h lekko skręcona i strumień powrotny uderza w spód tylnego wzmocnienia akwarium. Ogólnie w zbiorniku nie ma wyraźnego ruchu wody.

Obrazek
Obrazek[/img]

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 03 mar 2009, 09:45

Akwa wygląda fajnie, ale moim zdaniem i tak masz za mało CO2, jakie masz pH w zbiorniku? Ograniczenie ruchu wody w zbiorniku, też nie jest dobre, bo przepływ wody roznosi składniki pokarmowe, zwłaszcza CO2, które jest szybko zużywane w okolicach liści, ze wzgledu na jego duży pobór przez rośliny. CO2 jest najważniejszym nawozem, wazniejszym od innych makroelementów, bo rośliny i inne organizmy białkowe, to w większości węgiel. Dla roślin priorytety są następujące: światło, CO2 jak źródło węgla, makroelementy, mikroelementy. Glony nie są objawem nadmiaru nawozów (oczywiście w rozsadnych granicach), lecz najczęściej świadczą o braku jakiegoś elementu, przy czym węgiel jest najważniejszym z nich.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 03 mar 2009, 10:17

Spider ale kolega robi podmiany na kranie więc węglowodany są w wodzie. 0,4 wata to nie 0,7 0,8. W akwarium z tak słabym oświetleniem spokojnie można sobie poradzić z nitkami bez co2. Jednak co2 może być przydatne a zarazem zdradliwe.
Przydatne ze dostarczy węgiel a zdradliwe że rośliny nie będą go w stanie wykorzystać przy tak słabym świetle i poleci Ci ph jak pozostawisz je bez kontroli.Już o tym pisałem wraz ze wzrostem mocy oświetlenia rośnie popyt na składniki odżywcze dla roślin.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 03 mar 2009, 21:45

spider72 w tej chwili w akwa mam TwW 1 i pH 6,5

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 06 mar 2009, 13:52

Ja mam w zbiorniku TwW 2 i pH 6.3, a czasem spadnie do 6.0 i rybom i krewetkom krzywda się nie dzieje. Oswietlenie w tym zbiorniku to tylko 0.6W/litr
Obrazek

Mam jeszcze drugi zbiornik, krewetkarium mojego syna, który jest low-tech i ma światło o mocy 0.30 W/litr. Przez wiele miesięcy akwarium było ok., ale później masa zielona się podwoiła i zaczęły pojawiać się glony. Poniewaz stosuję metodę EI do nawożenia, to wiem, że wszytkie składniki, były w wodzie, więc mogło brakować tylko węgla. Jak zacząłem podawać węgiel regularnie (jednak "w płynie", a nie z CO2, ze względu na wielkość akwarium), to glony już się nie pojawiły.
Moim zdaniem u Ciebie zaszedł ten sam przypadek. Albo musisz ograniczyć ilość masy zielonej, albo zacząć podawać węgiel. który jest najważniejszym nawozem, bo rośliny zawierają go 43% suchej masy.

Pozdrowienia

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 06 mar 2009, 14:01

E no ładniusie :)Spider gratulacje :)

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 06 mar 2009, 15:45

Eeeee.. tam, na zdjęciu jest "trochę" przerośnięte i widać krasnorosty na anubiasie i przy dnie. Ostatnio je trochę przystrzygłem i krasnorosty już prawie wykończyłem, ale tak na prawdę to dupa ze mnie nie "akłaskejper" :lol: Potrafie utrzymać rośliny w całkiem dobrej kondycji, ale nie potrafię nic sensownego z nich ułożyć.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 06 mar 2009, 15:56

Ćwicz ćwicz aż pewnego dnia.
Ja tam Twoich krasnali nie zauważyłem. Co prawda mam podobny problem ale powoli sobie z tym radzę. Jak wpuściłem dyski i dołożyłem napowietrzanie plus mały filterek
zwiększył się ruch wody i efekt krasnale w miejscach przepływu.Wyciąłem filter ograniczyłem napowietrzanie i na efekty nie było trzeba długo czekać.
Ale baniak się mi podobać:)Coś będę musiał więcej poświecić swojemu bo tak nie może być :)
Powodzenia

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 06 mar 2009, 21:23

spider72 o jakim węglu w płynie mówisz?

Awatar użytkownika
spider72
junior
junior
Posty: 43
Rejestracja: 22 sty 2009, 15:15
Lokalizacja: Wick, Szkocja

Post autor: spider72 » 06 mar 2009, 21:53

A na przykład o EasyCarbo firmy EasyLife, który mozna kupic w Polsce. Ja uzywam Flourish Excel firmy Seachem, ale na duże akwarium taniej wychodzi CO2, chyba że użyjesz Aldesanu E (odkażalnik medyczny), tylko że z dyskami w baniaku, to ja bym raczej nie ryzykował Aldesanu, bo nikt go na dłuższą metę jeszcze chyba nie stosował.
Gdzie co kupić, ile kosztuje i jak stosować możesz poczytać tutaj; http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=24450 bo nie chce mi sie znowu tego wszyskiego pisać.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 06 mar 2009, 23:04

Robert a u Ciebie jakaś poprawa po kilku dniach ?

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość