Zielone szyby

Moderator: Sylwek

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Zielone szyby

Post autor: jkkk3 » 15 lut 2008, 18:29

witam
Od 2wóch dni leczę rybki neguvonem na przywry.Kompiel długotrwała.W cześniej stosowałem capifos.
Zanim zastosowałem lekarstwo opróżniłem akwa. z kamyków i wyczyściłem ze świństwa jakie pozostało na dnie.Podmieniłem 1/4 wody i wyczyściłem 1 filtr drugi nie(Tetra 700 i Fluval 204-Terra gąbki, fluval keramzyt oba na w locie gabki)).Dziś zauważyłem że zaczynają zielenieć szyby i to dość znacznie.Do tej pory raczej czyściłem tylko przednią i to dosyć żadko.
Co mogło sie stać.Czyżby zaburzyłem równowagę w akwa.
Jak zaradzić

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 15 lut 2008, 22:29

Zielony nalot na szybach to zwykłe i najpopularniejsze glony płaskie.
Jak woda by się zieleniła mógłbyś obawiać się padnięcia biologii, ale te zielone glony o tym nie świadczą, bez obawy.
Jak Ci przeszkadzają to gąbka w ruch.
Zmniejsz ilość godzin świecenia lub ilość świetlówek, powinno pomóc.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 17 lut 2008, 10:43

cytat adamn
UWAGA: Neguvon zabija w akwarium florę bakteryjną ale wirków i wrotków już nie. Odbudowanie jej w zbiorniku zajmuje około 10-14 dni.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 17 lut 2008, 19:13

U mnie po neguvonie nie zauważyłem:
- wzrostu NO2 mimo obfitego karmienia i sterty 3 gatunków zdechłych ślimaków
- wzrostu NO3 po "zabiciu flory bakteryjnej", a niby powinno się to stać w filtrach podżwirowym i denitratorze
- żadnych zewnętrznych zmian (poza kolorkiem ciała i oczu ryb) typu glony, czy zmiany na roślinkach
Wniosek:
- w moim dekoracyjnym biologia nie padła po neguvonie
- mam nadzieję, że zrobiły to pasożyty, rybki już wróciły do siebie i wyglądają "jak nowe".
Twoje glony to moim zdaniem wyjęcie podłoża i czyszczenie filtra(ów), tak naruszyłeś tym biologię.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 18 lut 2008, 09:11

Dziś na szybie przedniej znalazłem dużo białych robaczków.Takich małych glizdek.Skąd to się wzięło.
Czy można by dodać biostartera czy czekać aż wszystko samo wróci do normy
Niby w opisie adamn pisze że podczas leczenia nie powinno się dodawać żadnych uzdatniaczy

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 18 lut 2008, 10:22

Te białe robaczki to wypławki, za dużo karmisz mięsem (jedna z przyczyn). Nic z nimi nnie rób; same się pojawiły, same znikną.

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 22 lut 2008, 09:20

Witam ponownie
Leczenia jeszcze nie zakończyłem a woda zaczyna zielenieć.Jeszcze nie tragedia ale.....
Czy użyć lampy UV?Pomoże?

Awatar użytkownika
masz999
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 31 lip 2007, 23:14
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Post autor: masz999 » 27 lut 2008, 14:42

Jak zakończysz leczenie to podmieniaj przez jakiś czas często wodę
Powinno pomóc

tyshowian
junior
junior
Posty: 48
Rejestracja: 25 lut 2007, 18:51
Imie i Nazwisko: Wiesław Gnyla
Lokalizacja: Tychy

Post autor: tyshowian » 27 lut 2008, 15:17

Ja na zieloną wodę użyłem lampy UV
i za dwa dni nie było śladu po glonach
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
masz999
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 31 lip 2007, 23:14
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Post autor: masz999 » 27 lut 2008, 17:03

Uv działa na zakwit wody a nie na glony na szybach i roślinach. :)
Bo niby jak miałoby na nie działać :)

Awatar użytkownika
Karwen
senior
senior
Posty: 122
Rejestracja: 21 mar 2007, 21:36
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: Karwen » 27 lut 2008, 22:25

Mi w walce z glonami pomogły szybko rosnące gatunki roślin:P Zeskrobałem glony myjką do naczyń i posadziłem rośliny. Do tej pory ani śladu zielonego glona u mnie:P

Sobieskis
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 23 mar 2007, 15:19
Lokalizacja: Józefów
Kontaktowanie:

Post autor: Sobieskis » 28 lut 2008, 08:56

amorphis pisze:U mnie po neguvonie nie zauważyłem:
- wzrostu NO2 mimo obfitego karmienia i sterty 3 gatunków zdechłych ślimaków
- wzrostu NO3 po "zabiciu flory bakteryjnej", a niby powinno się to stać w filtrach podżwirowym i denitratorze
- żadnych zewnętrznych zmian (poza kolorkiem ciała i oczu ryb) typu glony, czy zmiany na roślinkach
Wniosek:
- w moim dekoracyjnym biologia nie padła po neguvonie
- mam nadzieję, że zrobiły to pasożyty, rybki już wróciły do siebie i wyglądają "jak nowe".
Twoje glony to moim zdaniem wyjęcie podłoża i czyszczenie filtra(ów), tak naruszyłeś tym biologię.
Dobrze mówisz. Silne antybiotyki i non stop "chodząca" lampa UV zabijają wszystki bakterie, zarówno świństwa jak i bakterie nitryfikacyjne. Bakterie nitryfikacyjne żywią sie związkami amonowymi. Jeśli ich nie ma poziom NO2 NO3 wzrasta. Są one pokarmem dla glonów a więc ich nadmiar prowadzi do zielenienia szyb i innych elementów znajdujących się pod wodą. Rozwiązaniem jest tu tylko równowaga biologiczna.
Pozdrawiam
Sebastian

grzegorzcisek
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:07
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Post autor: grzegorzcisek » 28 lut 2008, 10:25

Ja po tej kuracji bym jeszcze dał do filtra na pare dni węgiel to wyciągnie całą chemię.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 28 lut 2008, 10:54

Sobieskis pisze:
Dobrze mówisz. Silne antybiotyki i non stop "chodząca" lampa UV zabijają wszystki bakterie, zarówno świństwa jak i bakterie nitryfikacyjne. Bakterie nitryfikacyjne żywią sie związkami amonowymi. Jeśli ich nie ma poziom NO2 NO3 wzrasta. Są one pokarmem dla glonów a więc ich nadmiar prowadzi do zielenienia szyb i innych elementów znajdujących się pod wodą. (...)
- Neguvon ma tyle wspólnego z antybiotykami co ja z zakonem Karmelitów
- lampa UV tłucze organizmy pływające w toni i dzięki temu dostające się do lampy. Bakterie nitryfikacyjne są głównie "stacjonarne" - osiadłe na elementach wystroju zbiornika czy też w filtrach i się w toni nie szlajają, chyba że kolonia rozrasta się do zbyt dużych rozmiarów.
- bakterie nitryfikacyjne przerabiają NH3 do NO2; jeśli nie ma bakterii nitryfikacyjnych (upraszczam) to rośnie poziom amoniaku, a NO3 pozostaje bez zmian
- glony jak rośliny wyzsze najbardziej lubią NH3, potem NO2 na końcu NO3; uzależnianie wzrostu glonów od samego wzrostu NO3 to grube uproszczenie, zresztą mało prawdziwe. Jeżeli już (w warunkach nadmiaru NO3) rosną glony to rzecz dotyczy głównie glonów nitkowatych (typu oedogonium i podobnych). Glony płaskie, zielone mają wymagania podobne do roślin wyższych i są objawem względnego nadmiaru makroelementów do mikroelementów, ale w zbilansowanych stosunkach, pasujących również roślinom wyższym.

Rafał

Sobieskis
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 23 mar 2007, 15:19
Lokalizacja: Józefów
Kontaktowanie:

Post autor: Sobieskis » 28 lut 2008, 14:04

Poddaje się...

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości