Zielone szyby

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 28 lut 2008, 14:38

Sobieskis pisze:Poddaje się...
:) A to był jakiś pojedynek? Czy wymiana poglądów?

Rafał

Sobieskis
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 23 mar 2007, 15:19
Lokalizacja: Józefów
Kontaktowanie:

Post autor: Sobieskis » 28 lut 2008, 18:54

Ja wyjaśniłem to w sposób najbardziej dla mnie zrozumiały (powstawanie glonów na szybach) na podstawie nabytych doświadczeń. Ty wyjaśniłeś to tak jak co najmniej absolwent studiów kierunku związanego z jakąś gałęzią biologi.
Powracając do swoich doświadczeń to może je pokrótce opisze by reszta miałą pewną przestrogę. Zaczynałem od akwa ogólnego gdzie podmieniałem co 2 miesiące około 25 l wody (poj. zbiornika - 200 l.). Ówczas nie miałem problemu z nadmiarem zieleni. Gdy zająłem się dyskowcami (a one na początku mi chorowały) zacząłem używać Metronidazolu i Bacterio Pur Direct. Potem była lampa UV i pochowałem całą biologie zarówno tą dobrą jak i tą złą na cmentarzu. Od tego momentu zacząłem i ja mieć problemy z zielonymi szybami. Mało co pomagało dolewanie baktrii denitryfikacyjnych.
Przyznam, że i do tej pory choć w mniejszym stopniu męczę się z w/w problemem.

Pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 29 lut 2008, 08:49

A ja dorzucę .Odnośnie glonów zielonych na szybie to też może być wina oświetlenia a konkretnie barwy i przy małych nadmiarach bigos gotowy
Sam mam dodatkowo problem ze słońcem które zagląda do zbiornika i w tych miejscach jest ich więcej ale częste czyszczenie przedniej szyby załatwia sprawę .
Ale z mojego doświadczenia wynika że pod świetlówkami osram biolux pomaga się im rozwijąć oczywiście nie w jakiś mega nadmiarach ale mimo woli na tylnej szybie i bocznych w górnych częściach są widoczne zielone kropki

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 16 mar 2008, 18:47

Sobieskis pisze:Poddaje się...
:shock: :lol: :lol:

Drogi Rafale co się stanie jeśli zbiornik nie posiada filtra biologicznego w formie technicznej??
Np grzałki i mała pompka do napowietrzania i mieszania wody?? :wink:
NH3 zjada roślinność szybko rosnąca np limnophilia, plenum dobija NO3 które rośliny pomijają przy pobieraniu jeśli mają dostępny NH3??

Awatar użytkownika
Tyman
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2006, 11:03
Imie i Nazwisko: Wojtek Laskowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: herne

Post autor: Tyman » 31 sie 2008, 13:53

Witam

Cale te problemy z akwarium roslinnym z paletkami sa wlasnie dzieki wydajnej filtracji biologicznej a raczej dzieki organice jaka tam sie odklada i zostaje systematycznie dozowana do akwa przez filtr. Trzeba sie zastanowic co sie chce:

1 piekne akwa roslinne z dodatkiem paletek
2 piekne akwa z paletkami i dodatkiem roslin
3 akwarium tylko z paletkami

Dla wyjasnienia:
1 akwarium glownie z filtracja mechaniczna czesto czyszczona (wymieniana)
2 filtracja dosc dobra biologicznie ale tu uzupelniaja nas rosliny
3 bardzo dobra filtracja pod kazdym wzgledem (nitryfikacja-denitryfikacja)

Co potrzeba by to dzialalo:
1 mocne swiatlo min 0,6W/L , Co2 , mase nawozow makro i mikro (zalezy od obsady zbiornika)
2 jak wyzej ale juz bez szalenstw z nawozeniem i swiatlem
3 staramy sie jak najbardziej o naturalne warunki dla ryb (dyskowce)

Pozdrawiam
Wojtek L.
Załączniki
13.05.08.jpg
By nie byc goloslownym:
-akwa z potezna filtracja biologiczna (sump 160L w 50% wypelniony zlozem biologicznym) na tej focie juz jest ladnie bo od miesiaca dziala bez filtracji biologicznej
13.05.08.jpg (98.95 KiB) Przejrzano 6360 razy
03.07.08.jpg
-akwa dzialajace od 3 miesiecy bez filtracji biologicznej (nie moglem zniest tych okresowych tapniec wlasnie dzieki nagromadzonej organice we filtracji)
03.07.08.jpg (94.37 KiB) Przejrzano 6360 razy

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 01 wrz 2008, 17:38

A nagła przycinka 50% roślin jak widać pomiędzy dwoma fotkami to nie jest poważne naruszenie biologii przy masie nawozów i oświetlenia? Czyli po prostej do glonarium.
BTW piękne oba :), na dolnym trochę dywanik tylko szpeci...

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 01 wrz 2008, 20:06

Sobieskis pisze:Poddaje się...
Uproszczę Ci Rafała wywód: jak są zielone glony płaskie w baniaku to nie jest tak źle, oznacza to bowiem, że roślinom też jest dobrze w tym baniaku, w tej wodzie, tak jak glonom zielonym.

Awatar użytkownika
Tyman
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2006, 11:03
Imie i Nazwisko: Wojtek Laskowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: herne

Post autor: Tyman » 02 wrz 2008, 17:42

_TOM_ pisze:
Sobieskis pisze:Poddaje się...
Uproszczę Ci Rafała wywód: jak są zielone glony płaskie w baniaku to nie jest tak źle, oznacza to bowiem, że roślinom też jest dobrze w tym baniaku, w tej wodzie, tak jak glonom zielonym.
Witam
Jak sie dokopie to starych fotek to zobaczycie rosliny a raczej z trudem je zobaczycie przez glony zielone na szybach (nalot) rosliny ktore wygladaja marnie i nie rosly miesiac mimo to ze byl nalot :idea:

Pozdrawiam
Wojtek

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości