GLONY

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Maciek
senior
senior
Posty: 170
Rejestracja: 08 gru 2004, 00:17
Lokalizacja: Koluszki
Kontaktowanie:

GLONY

Post autor: Maciek » 03 lut 2005, 22:32

Glony ( Algae ), to stosunkowo prosto zbudowane organizmy samożywne. Ich ciało nazywamy plechą, ponieważ nie mają właściwych tkanek, chociaż nieliczne z nich wykazują dosyć skomplikowaną budowę. Podstawowym barwnikiem fotosyntetyzującym jest chlorofil - podobnie jak u roślin. Ale występują też inne barwniki np.: fikobiliny (niebieska fikocyjanina i czerwona fikoerytryna występujące u krasnorostów i sinic), karoten, żółte ksantofile. Dzięki nim glony mają różne zabarwienie. Pozwala to im przystosować się do różnych warunków oświetleniowych. Glony mają też różny stopień organizacji; od jednokomórkowych np. okrzemki przez kolonijne np. skrętnica, po wielokomórkowe duże plechy np. ramienica. Glony świetnie rozmnażają się przez fragmentację, dlatego w krótkim czasie mogą stać się plagą.
To taka książkową definicja pojęcia glonów. Przejedzmy teraz do podziału glonów na poszczególne grupy.


Zielenice ( Chlorophyta )
Najbardziej reprezentatywna grupa glonów. Liczą ok. 11000 gat. Zawsze zielono zabarwione wskutek zawartości chlorofilu. Są jednokomórkowe i jednokomórkowe -kolonijne, wielokomórkowe np. gałęzatka. Większość żyje w wodach słodkich. Niestety w przypadku nadmiernego, niekontrolowanego rozwoju są one utrapieniem akwarystów. Formy jednokomórkowe są przyczyną zakwitów wody (zielonkawe jej zabarwienie), a wielokomórkowe nitkowate ciągną się pasmami na roślinach i wszystkich przedmiotach. Są jeszcze osiadłe w formie kropek na liściach i przedmiotach np. na anubiasie. Wszystkie cechują duże wymagania świetlne i najchętniej duża zawartość składników mineralnych , azotu, fosforu i innych. Często rozwijają się błyskawicznie dzięki zdolności do rozmnażania wegetatywnego przez fragmentację plechy chociażby. Niestety w początkowej fazie dojrzewania zbiornika wygrywają z roślinami, gdyż szybciej potrafią zagospodarować nadmiar związków "odżywczych" i dużo szybciej się rozmnażają. Na szczęście rośliny produkują specjalne substancje ograniczające wzrost glonów i lepiej potrafią wykorzystywać zasoby środowiska powoli eliminując glony z akwarium. W początkowym okresie jednak musimy rośliny wspomagać i usuwać nadmiar glonów, jeśli się pojawi. W dojrzałym baniaku rzadko dochodzi do zakwitów zielenic czy innych glonów. Najczęściej akwarysta sam nieświadomie powoduje tą sytuację dożywiając nadmiernie swoje rośliny lub zaniedbując akwarium i nie sprzątając w nim. Dochodzi do zachwiania równowagi biologicznej.

Sinice ( Cyanophyta )
Sinice to jednokomórkowe, bezjądrowe organizmy żyjące często w nitkowatych koloniach. Zaliczane są umownie do glonów. Są jednymi z najstarszych organizmów żyjących na Ziemi. Pierwsze żyły ok. 3,5 mld lat temu. Bardzo dobrze wykorzystują zasoby środowiska, są często organizmami pionierskimi i jako jedne z pierwszych zasiedlają nowe tereny (np. dojrzewające akwarium).Rzadko tworzą zakwity wody, ale jest to możliwe przy zbyt intensywnym oświetleniu. Może być to groźne dla ryb, ponieważ w nocy zużywają duże ilości tlenu. Ponadto wydzielają do wody trujące substancje. Toksyny wydzielane są głównie wtedy, gdy komórki się starzeją i obumierają. Niektóre są neurotoksynami porażającymi układ nerwowy zwierząt, inne porażają wątrobę. W akwarium często tworzą "aksamitne dywany" przypominające gęstą pajęczynę. W sprzyjających warunkach bardzo szybko rosną, ale łatwo usuwać je mechanicznie. W dotyku śliskie, łatwo odchodzą od liści i innych przedmiotów, maja nieprzyjemny zapach.


Krasnorosty ( Rhodophyta )
Grupa ta w większości przypadków występuje w wodzie słonej. Do podłoża przytwierdzają się za pomocą plechy. Wyróżniamy dwa rodzaje krasnorostow: formy pędzelkowate-lubią ruch wody i chętnie osiedlają się przy wylocie z filtra, sa zmora akwarystów gdyż usuniecie ich z akwarium graniczy z cudem. Drugi rodzaj krasnorostow to formy nitkowate z rodzaju Compsopogon, tzw. „brody”, o których mało mi wiadomo. Z "akwaryjnych" Krasnorostow znane są szczególnie szantrasje. Glony te rzadziej doprowadzają do zakwitów wody w akwarium.


Okrzemki
Liczą ponad 10000 gatunków. Są jednokomórkowe, ale często tworzą kolonie. Ciało komórki okryte jest krzemionkową ścianą komórkową, zbudowaną jak pudełko - z wieczka i denka. Barwa złocisto-brązowa. Preferują słabe oświetlenie i w akwarium rozwijają się głównie w miejscach słabo oświetlonych. Kolonie porastają wszystkie przedmioty, także liście roślin blokując im światło. Te z braku światła giną. W dotyku okrzemki są szorstkie (krzemionka), trudno schodzą z powierzchni.


CDN...
1)Czynniki powodujace masowy wzrost glonow w akwarium.
2)Zapobieganie masowemu wzrostowi glonow w akwarium.

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 03 lut 2005, 22:44

Temat ten zostanie na tak dlugo zablokowany az Maciek nie skonczy wszystkiego.

Zablokowany

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości