Brązowe Glony

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 02 sty 2007, 17:16

J-23 pisze:Fakt ze Miroslawowi rosna lotosy i zabienice sugeruje ze to moze byc ten przypadek. Ja sie na ogol gapie na swoje limnofile, zwlaszcza na aquatike- ona prawie wszystkie mineraly bierze bezposrednio z wody. Jak przrestaje rosnac a igielki na jej czubku robia sie rozowe to nawet nie musze mierzyc fosforanow tylko leje je do akwa na slepo.
J-23
Nie wiem, czy dotyczy to wszystkich żabienic, ale Echinodorus tropica też różowieje ślicznie przy niemierzalnych fosforanach. No chyba że u mnie w podłożu też ich nie ma, a to dziwne coś (popaprana paprotka), co mi rośnie ma jeszcze inny pomysł na fosforany..

Rafał

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 02 sty 2007, 23:40

:D Uff, wreszcie udało mi się od kilku godzina połączyć z forum PKMD!
Pojawia się błąd połączenia ale najważniejsze, że już jestem:)
Oświetlenie, które mam jest zbyt słabe? Nie mam pojęcia czy są rury o l=90 cm powyżej 30W i nie wiem czy moja obudowa by to wytrzymała. Świetlówki mam od sierpnia 2006r. Mój problem występuje od ponad roku a moc oświetlenia i miejsce akwa się nie zmieniło... Sam już nie wiem?!

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 03 sty 2007, 19:06

Oczywiście, że masz za mało wat światła na tym swoim zbiorniku. Tutaj poszukaj sobie kalkulator oświetlenia i będziesz wiedział ile światła jest Ci potrzebne. http://www.holenderskie.pl/art.php?go=71

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 04 sty 2007, 07:58

Ok, dziękuję faktycznie jest mało światła...teraz muszę poszperać w necie i zakupić mocniejsze rury:) :D

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 22 sty 2007, 22:07

No i okrzemki zniknęły za to pojawiły się krasnorosty wyglądają jak włosy , niestety nazwy nie pamiętam , ale dokuczają mi strasznie. Zacząłem podawać od trzech dni kh2po4 bo poziom fosforanów cały czas 0 , glony mają się wyśmienicie. Może macie jakiś pomysł na krasnorosty.
Do wody dodaję symfonie złotą , kh2po4 i k2so4. Nawóz ten podaję od około 3 tygodni. Wodę podmieniam raz w tygodniu około 40% zbiornika 50ro i 50 kranówki.
Dzisiaj kupiłem 10 otosek , narazie siedzą w kwarantannie , ciekawy jestem czy dadzą radę glonom. Jak macie jakeś wskazówki odnośnie włosiastych glonów to będę wdzięczny

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 22 sty 2007, 22:31

Jak Ty Fal się tu ,,uchowałeś" pisząc prawie 200 postów i nie napisałeś chociaż swojego imienia w profilu? :D .
Na krasnorosty z metod naturalnych najlepsza jest kosiarka C. siamensis ale tylko młoda i zdecydowanie Ci ją polecam. Starsze i większe kosiarki mają glony w ,,nosie" bo wolą podbierać jedzenie paletkom. Rozwojowi tego glonu sprzyja zasadowa woda i wysoka twardość wody (ale to idzie zawsze w parze :D )oraz rzadko podmieniana woda. Otocinclus odżywia się głównie glonami zielonymi i on Ci tu nie pomoże.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 23 sty 2007, 09:40

Krasnorosty rosną najchętniej w miejscach przepływu wody, często wystarczy tylko zmniejszyć przepływ filtra lub inaczej skierować strumień.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 23 sty 2007, 13:53

No właśnie z tym przepływem wody to jest tak ,że tam gdzie rosną , ruch wody jest niewielki ,a glony wyglądają tak , jak bym wyrwał sobie garść włosów z głowy i wrzucił do akwarium między rośliny. Nie sądzę ,że rosną z powodu zbyt wysokiego przepływu wody , musi być jakiaś inna przyczyna ,zle za cholere nie wiem jaka.
Z drugiej strony jest ciekawie bo zawsze muszę z czymś walczyć i to jest miłe bo cały czas się uczę.
Dispar profil swój uzupełnie , obiecuję.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 23 sty 2007, 13:53

No właśnie z tym przepływem wody to jest tak ,że tam gdzie rosną , ruch wody jest niewielki ,a glony wyglądają tak , jak bym wyrwał sobie garść włosów z głowy i wrzucił do akwarium między rośliny. Nie sądzę ,że rosną z powodu zbyt wysokiego przepływu wody , musi być jakiaś inna przyczyna ,zle za cholere nie wiem jaka.
Z drugiej strony jest ciekawie bo zawsze muszę z czymś walczyć i to jest miłe bo cały czas się uczę.
Dispar profil swój uzupełnie , obiecuję.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 23 sty 2007, 14:39

Krasnorosty rosną najchętniej w miejscach przepływu wody, często wystarczy tylko zmniejszyć przepływ filtra lub inaczej skierować strumień.
Dotyczy to też bąbli powietrza z napowietrzacza. One też tworzą ruch wody i w tych okolicach też lubią rosnąć.
Tak więc opróch wylotu z filtrów pomyśl o wylocie z napowietrzacza, jeśli masz kurtynę np. to takich miejsc masz sporo.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 23 sty 2007, 21:37

Właśnie o to chodzi ,że te cholerne włosy rosną na blyksa japonica na innych roślinach ich nie ma , a blyksa posadzona jest na środku gdzie nie ma ani napowietrzania , ani ruchu wody , za to jest dużo światła , zastanawiam się czy nie zwiększyć nawożenia.
Tak żeby z samego nawozu , otrzymać fe na poziomie 0,25 w tej chwili podaję na poziomie 0,1.
Zwiększę też nawożenie kh2po4 cały czas prawie nie mierzlne.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 23 sty 2007, 22:58

Krasne chetnie atakuja rosliny wolno rosnace albo takie ktorych wzrost jest (z roznych przyczyn) zahamowany. Fosforany MUSISZ miec w wodzie w sensownym stezeniu- IMO nie mniej niz 0.2-0.3 ppm, 0.5 tez nie bedzie za duzo. U mnie krasne zjadly kilkanascie krzaczkow blyxy, ostaly sie jedynie 2-3 posadzone w nieco zacienionym miejscu. Mam wrazenie ze pogloski o duzym zapotrzebowaniu na swiatlo sa w przypadku tego chwasta nieprawdziwe.
J-23

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 23 sty 2007, 23:07

Oooo - witam imiennika :D . Dlaczego Ty ciągle lejesz do tego swojego akwaruim nawozy? :shock: . Zbiornik mamy podobny tylko mam trochę większą obsadę ryb i nie daję prawie wcale żadnych nawozów. A może wyrzuć te nawozy i kup TMG ? Możliwa jest też opcja - nie miał chłop kłopotów to sobie nakupił testów :D . Kup z 5 małych kosiarek i wykoszą Ci ten glon.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 24 sty 2007, 10:33

Jeśli chodzi o nawożenie to powiem tak , nawoże bo lubię jak w zbiorniku jest jasno , światło faluje po dnie sprawiając wrażenie ruchu , w momencie kiedy lustro wody pokrywa się rzęsą w zbiorniku robi się ciemno i zielono. Glony w tedy nie rosną , ale zbiornik traci na uroku. jeśli ściągnę rzęse z lustra wody 3 dni i są glony , czyli jest jakiś problem ,który chcę wyeliminować , a z którym na dzień dzisiejszy sobie nie radzę.
Jeśli chodzi o TMG to mnie to nie kręci , lubię kombinować , być może jest to moja największa wada , ale naprawdę lubię mieszać nawozy , majsterkować , czasami pomysły są strasznie chybione kasa wyrzucona w błoto ,ale co tam , wiem napewno ,że drugi raz tego błędu nie popełnie a jestem bogatszy o nowe doświadczenie.
Co nie zmienia faktu ,że problem z glonami jest nadal

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 26 sty 2007, 11:13

Po dodaniu fosforanów , ustępują glony zielone , zwiększyłem też dawkę samego nawozu z 10 ml dziennie do 15ml co daje w przeliczeniu na fe około 0,20.
Krasnorosty cały czas w wyśmienitej formie , jedyną rzecz jaką zauważyłem to to ,że rosną na lisciach starych , na młode wogóle nie wchodzą.
Po tygodniu zobaczę jak dalej będzie się sytuacja rozwijała , zbiornik zarasta mi ponownie rzęsa. Dzisiaj zbiorę rzęse i pewnie będzie znowu meksyk , ale co tam w końcu znajdę przyczynę i wyeliminuję dziadostwo ze zbiornika.

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości