Brązowe Glony

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Brązowe Glony

Post autor: Fal » 13 sie 2006, 13:57

Witam,
Nie mogę sobie poradzić z brązowymi glonami na lisciach roślin. Czy ktoś miał z tym dziadostwem do czynienia i jeśli tak to jak sobie poradził.
Parametry wody:
PH - 6.6
TWW - 4
NO3 - sądzę ,że w granicach 5-10 , mierzę testerem tetry a tam na podziałce jest 0 a następny pomiar 12,5. test pokazuje 0 ale nie sądzę żeby było 0
PO4 - 0 ( wiem ,że powinno być wyższe , pomiar jednak robiłem po podmianie wody)
Podmiana wody raz w tygodniu 1/2 zbiornika , zbiornik 500l
Oświetlenie 3x 70W HQI + świetlówka 58W , dwa filtry wewnętrzne jeden zewnętrzny 35L.
Obsada 10 palet , około 50 krewetek
Parametry niby ok a z brązowym glonem na lisciach roślin nie mogę sobie poradzić.
Naworzę podczas podmian Planta garnier classic + ferro zgodnie z zaleceniami producenta.
Jeśli macie jakieś wskazówki jak się pozbyć tego dziadostwa to będzie super.
Pozdrawiam
Fal

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 13 sie 2006, 20:16

Jak długo to akwarium dojrzewa,ile czasu po restarcie jest filtracja ?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 13 sie 2006, 22:29

Akwarium chodzi z 8 miesięcy. Od 2 miesięcy mam zainstalowane HQI i od tego czasu mam problemy z brązowymi glonami na liściach i zielonym glonem na piasku. Wygląda to tak jakby było za mocne oświetlenie , ale rosliny w zbiorniku są światłolubne ,dla tego nie mam pojęcia co jest nie tak. Od miesiąca podaję nawozy , rośliny rosną szybciej , ale glon cały czas nie odpuszcza. Czyli musi czegoś brakować ,tylko czego? Makro czy mikro ,a może czegoś innego?

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 14 sie 2006, 09:26

Podstawą jest światło, mikro i makro, oraz co2.
Rośliny będą tak rosły jak pozwoli im najsłabsze ogniwo z tej trójcy.
Może co2 blokuje wzrost roślin????
Zmiana światła też owocuje wzrostem glonów, one szybciej się zaaklimatyzują niż roślinki.
Oświetlenie zwiększyłeś więc musisz też zwiększyć nawożenie i co2, inaczej bedzie nadmiar i może to powodować wzrost glonów.

Awatar użytkownika
slawol
członek PKMD
Posty: 258
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:46
Imie i Nazwisko: Sławomir Gruszka
Lokalizacja: Poznań

Post autor: slawol » 14 sie 2006, 23:14

Rozwiązanie Twojego problemu jest na tej stronie www.akwarium.nyzio.com szukaj tam w spisach treści są 2.Sugeruj się tym co Ci Napisał Jeki i pod tym kątem tam szukaj wiadomości, równowaga biologiczna. A tak na szybko wpuścił bym z 30 ryb z rodzaju Otocinclus,a teraz troszeczkę cyfr.
Prawidłowe oświetlenie akwarium z rośliną jest w granicy od 30-60 lumenów/litr regulują to rośliny,wobec tego zobaczmy co TY masz
3x5500lum=16500
1x5000lum normalna świetlówka 58W
Razem21500 dzielimy przez 500lwody i mamy 43 lum/litr sporo,bez CO2 słabo
Druga wersja
3x5500lum=16500
1x1500lum świetlówki typu Fluora, Gro-lux,Aquarelle
Razem18000 dzielimy przez 500l wody i mamy36 lum/litr, mniejsza dawka CO2 ale powinna być jest to już całkiem przyzwoite światło.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maanba
junior
junior
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2005, 15:49
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontaktowanie:

Re: Brązowe Glony

Post autor: maanba » 15 sie 2006, 10:53

Fal pisze:...Naworzę podczas podmian Planta garnier classic + ferro zgodnie z zaleceniami producenta....
ja bym sprawdził poziom żelaza w wodzie, bo dawkowanie ferro zgodnie z zaleceniami producenta moim zdaniem często może powodować znacznie nadmierne kumulacje, a od tego do sinic lub innych brązowych glonków juz blisko.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 15 sie 2006, 14:37

Jeśli chodzi o żelazo pomiar wykazuje 0,25 czyli norma. Jedyne co mnie męczy i wydaje mi się ,że to może mieć wpływ na wzrost glonów to nadal nie mieżalny poziom PO4. Z tego co wyczytałem poziom fosforanów przy stosunkowo dobrze oświetlonym zbiorniku powinien wynosić od 0,5 - 1. Dlatego też zamówiłem już nawóz z macroelementami , zobaczę czy to coś poprawi.
Czekam na dalsze wskazówki i podpowiedzi
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 15 sie 2006, 15:02

Moja wskazówka - skończ z nawozami !! też przerabiałem taką lekcję z pomiarami mikro i makroelementów z oświetleniem z dozowaniem CO2 - efekt ? w produkcji glonów byłem w ścisłej światowej czołówce .
Kiedy dałem sobie na wstrzymanie i jedynie kulki nawozowe dałem w podłoże i zastosowałem osłonę z roślin szybkich sytuacja uległa zmianie . W chwili obecnej krewetki tylko a szybach bocznych mają możliwość poskrobać a mi ułatwia to policzyć ich populację .
Rośliny wskaźnikowe pokazują po barwie kiedy sięgnąć po nawóz (używam Florovit do kaktusów albo paprotek) - odcień żółtawy dodaje 10 ml nawozu na 550 litrów . Czyli wydajność opakowania 0,5 litra starcza na około 1 rok . Wodę mam 50/50 (RO+kranówka) wymiana około 30-50 % tygodniowo .

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 15 sie 2006, 15:23

kilka fotek
Załączniki
glon 1.JPG
glon 1.JPG (92.89 KiB) Przejrzano 10977 razy
glon2.JPG
glon2.JPG (100.78 KiB) Przejrzano 10977 razy
Glon 4.JPG
Glon 4.JPG (122.21 KiB) Przejrzano 10977 razy

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 15 sie 2006, 15:26

Są też rośliny które mają się dobrze
Załączniki
glon 3.JPG
glon 3.JPG (112.36 KiB) Przejrzano 10976 razy

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 15 sie 2006, 15:30

A tak wygląda cały zbiornik
Załączniki
akwa.JPG
akwa.JPG (96 KiB) Przejrzano 9609 razy

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 15 sie 2006, 16:07

Rzuć mi na skrzynkę fotkę w dobrej rozdzielczości - coś mi się wydaje że ta trawka to nadaje się na trawnik ale przed dom .

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 15 sie 2006, 17:52

cocoloko napisał
skończ z nawozami !! też przerabiałem taką lekcję z pomiarami mikro i makroelementów z oświetleniem z dozowaniem CO2 - efekt ? w produkcji glonów byłem w ścisłej światowej czołówce
Też miałem ten sam problem .Jak skończyłem z nadmiernym nawożeniem ,a ograniczyłem się do małych ale dość częstych podmian wody , problem okrzemek zniknął
ja bym sprawdził poziom żelaza w wodzie
i zarazem fosforanów w wodzie .Jedno i drugie w nadmiarze też powodują rozwój okrzemek.
W moim poprzednim akwa też miałem problem z okrzemkami , więc oprócz częstych podmian wody zastosowałem do filtra węgiel aktywny .Nie uwierzycie, ale po tygodniu okrzemki zaczęły znikać .Węgiel "zabrał" widocznie nadmiar w\w pierwiastków z wody ,i sytuacja zaczęła sie poprawiać .Od tego czasu jak narażie mam spokój z glonami , oby jak najdłużej

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 01 sty 2007, 18:47

Witam serdecznie,
mam identyczny problem z brązowymi glonami na liściach roślin głównie lotosów (nie ma znaczenia czy roślina ma 15, czy 30 cm) i korzeniach w akwa! Raz w miesiącu wyciągam korzenie i odrapuję je z brązowego błotka, a liście wycieram raz na tydzień delikatnie gąbką:( Kosiarki i otoski nie pomagają, a żadnych nawozów nie używam doraźnie stosuje tabletki Sery pod korzeń roślin. Nie stosuje CO2, ani filtra RO. Próbowałem odglonić akwa Algolem f-my JBL ale nic nie pomogło...niejako się już pogodziłem z tą sytuacją. Jeśli są jakieś rozwiązania tego problemu to będę wdzięczny za pomoc:)

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 01 sty 2007, 19:12

Fal pisze:Jeśli chodzi o żelazo pomiar wykazuje 0,25 czyli norma. Jedyne co mnie męczy i wydaje mi się ,że to może mieć wpływ na wzrost glonów to nadal nie mieżalny poziom PO4.
Przecież rosliny wyzsze bez fosforanow nie maja prawa rosnac! A glony sobie poradza. Zerowy poziom azotanow albo fosforanow to najlepszy znany mi patent na inwazje glonow wszelakich.
Dlatego też zamówiłem już nawóz z macroelementami , zobaczę czy to coś poprawi.
LOL, nie prosciej wlac do akwarium wiadro wody, do ktorego uprzednio dodalismy 0.5 ml kwasu fosforowego?
J-23

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości