Brązowe Glony

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 01 sty 2007, 19:55

Witam,
J-23 w moim przypadku PO4=0, a pomiar robię testem JBL'a (stosuje w filtrze kubełkowym żywicę PhosEx Ultra) i azotany wg pomiaru testem Zooleka wynoszą ok. 0,03, a mimo to glony brązowe są zgodnie z tym co pisałem powyżej!
:shock:
I co w tej sytuacji robić?

Pozdro Mirek :D

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 01 sty 2007, 20:12

[quote="J-23"]Przecież rosliny wyzsze bez fosforanow nie maja prawa rosnac! A glony sobie poradza. Zerowy poziom azotanow albo fosforanow to najlepszy znany mi patent na inwazje glonow wszelakich. [quote]

Ten zerowy poziom azotanów to mogę potwierdzić. W przeszłości jako laikowi wmawiano, że na rozwój glonów przede wszystkim ma wpływ wysoki poziom azotanów w moim akwarium. No i pewnego dnia podczas wojaży po sieci natknąłem się na stronę www.triamond.pl był tam opis jak wykonać denitrator......no i wykonałem. Po około dwóch miesiącach gdy bakterie dobrze się zalęgły dostałem wynik No3=0, ale problem glonów nie był rozwiązany :(. Pojawiły się czarne glony na listkach a rośliny powoli obumierały.

Nie zagłębiałem się w temat, lecz słyszałem, że ważne w akwarium jest światło oraz stosunek NPK w wodzie. Wówczas dobrze rosną rośliny wyższe i wygrywają walkę z glonami.

Problem glonów rozwiązałem w następujący sposób:

- podmiana wody 30% tygodniowo
- nawóz RoślineX dostępny na allegro
- kulki nawozowe Filtus pod żabienice
- zasadziłem rośliny wolno rosnące oraz więcej szybko rosnących
- przerywam rośliny jak ich mam za dużo systematycznie a nie naraz

Dwa ostatnie punkty z mojego doświadczenia (zaznaczam, że skromnego) wydają się najistotniejsze !!!

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 01 sty 2007, 20:23

Mirosław pisze: [...] a mimo to [...]
Jakie "mimo"? Raczej "DLATEGO"!
J-23

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 01 sty 2007, 20:48

Zgubiłem jedno zero... wartość NH3=0,003 - czeski błąd.
Czy taka wartość ma wpływ na glony brązowe?

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 01 sty 2007, 20:59

Mirosław pisze:Zgubiłem jedno zero... wartość NH3=0,003
Dzizas.....NH3 to AMONIAK, po jaka cholere ty to mierzysz??
Po co trzymasz w filtrze zywice antyfosforanowa skoro nie masz w wodzie fosforanow?
Dlaczego nie przeczytasz na sieci jakichs kompletnych podstaw nt hodowli roslin akwaryjnych?
J-23

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 01 sty 2007, 21:33

[/quote]
Po co trzymasz w filtrze zywice antyfosforanowa skoro nie masz w wodzie fosforanow?
[/quote]
Właśnie dlatego, że mam żywicę w filtrze to PO4 mam=0 !Gdy nie stosowałem żywicy wartość PO4 przekraczała 10 (wartość mierzalną w moim teście)!!! Wcześniej doraźnie stosowałem Phosvec z Sery ale niewiele pomagał.
Natomiast faktycznie podałem NH3, a miało być NO3 - AZOTANY nie amoniak.
Proszę o wybaczenie bo jest to moje pierwsze forum i stąd może te błędy lub jeszcze szum noworocznego szampana:):):)
Dodam, że problem z glonami mam od ponad roku. Nie wiem na ile wpływ miał na glony Aquacid Zooleka, który zmieniłem na pH"-" Sery. Przy aquacidzie drastycznie wzrastał poziom PO4 stąd ta zmiana.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 01 sty 2007, 22:10

Przyjmij na poczatek do wiadomosci ze zarowno obecnosc azotanow jak i fosforanow w wodzie jest NIEZBEDNA roslinom do tego aby mogly rosnac. Wie to kazdy chlop i dlatego sypie na swoje pole nawozy azotowe i fosforowe. A jesli twoje rosliny nie beda rosnac to beda rosnac glony... czego wlasnie doswiadczasz w swoim akwarium.
J-23

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 01 sty 2007, 22:41

J-23 pisze: jesli twoje rosliny nie beda rosnac to beda rosnac glony... czego wlasnie doswiadczasz w swoim akwarium.
J-23
ale ja nie pisałem, że mi źle rosną rośliny! Moje lotosy i żabienice kwitną aż miło i co tydzień podcinam (lotosom) liście, a żabienicom nieco rzadziej!!!
Mam problem z brązowymi glonami na liściach i korzeniach. Niestety pogodziłem się z tym i przyzwyczaiłem do tego. Jeśli 2 razy w miesiącu wyczyszczę gąbką liście i "poskrobie" korzenie to akwa jest piękne :D
Mirek

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 01 sty 2007, 23:54

Mirosław pisze:
J-23 pisze: jesli twoje rosliny nie beda rosnac to beda rosnac glony... czego wlasnie doswiadczasz w swoim akwarium.
J-23
ale ja nie pisałem, że mi źle rosną rośliny!
To znaczy ze cos nie tak z twoim testem fosforanowym. Rosliny bez fosforu rosly nie beda.
Skoro ten brazowy glon da sie zczyscic z lisci gabka to prawdopodobnie sa to okrzemki. Ponoc pomaga na to zwiekszenie oswietlenia (prawdopodobnie zamiast okrzemkow rozwina ci sie wtedy inne glony ;)) a na pewno zamiast gabki mozesz wyreczyc sie malymi glonojadami- otocinclusami. Okrzemki to jeden z ich przysmakow.
J-23
PS. Glony (jakiestam, w zaleznosci od warunkow jakie panuja w zbiorniku) sa w niemal kazdym akwa roslinnym. Nawet taki autorytet rosliniarzy jak Takeshi Amano zaleca trzymac w akwa roslinnym glonozerne otoski i krewetki a stanowczo odradza walke z nadmiernie rozwijajacymi sie glonami przy pomocy chemii.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2007, 00:39 przez J-23, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 02 sty 2007, 00:19

J-23 pisze:Przyjmij na poczatek do wiadomosci ze zarowno obecnosc azotanow jak i fosforanow w wodzie jest NIEZBEDNA roslinom do tego aby mogly rosnac. Wie to kazdy chlop i dlatego sypie na swoje pole nawozy azotowe i fosforowe. A jesli twoje rosliny nie beda rosnac to beda rosnac glony... czego wlasnie doswiadczasz w swoim akwarium.
J-23
To święta prawda.
Lotosy i żabienice to mogą rosnąć nawet w wiadrze :D . Przy glonach brązowych (okrzemkach) najczęstszą przyczyną ich występowania jest zbyt mała ilość światła w akwarium. Ile tam masz wat na litr wody?
To co napisał Fal o roślinach wyższych i szybkorosnących też powinieneś wziążć pod uwagę.
P.S. W czasie gdy zacząłem pisać ten post nie było jeszcze postu J-23 tego wyżej. Dlatego mój jest o tym samym :D .

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 02 sty 2007, 00:37

niki 28 pisze: W moim poprzednim akwa też miałem problem z okrzemkami , więc oprócz częstych podmian wody zastosowałem do filtra węgiel aktywny .Nie uwierzycie, ale po tygodniu okrzemki zaczęły znikać . Węgiel "zabrał" widocznie nadmiar w\w pierwiastków z wody
Nie usunal zadnych pierwiastkow, miales prawdopodobnie problem z tzw. DOC, czyli rozpuszczonymi w wodzie zwiazkami organicznymi. To raj dla glonow, wiecej na ten temat mozesz poczytac np tu:
www.akwarium.nyzio.com/artyk/wplyw_doc.htm
J-23

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 02 sty 2007, 01:01

http://www.akwarium.nyzio.com/artyk/wplyw_doc.htm
Ja wrzuciłem to w Ulubione - bardzo ciekawy temat.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 02 sty 2007, 01:32

Lepiej sobie skopiuj stronke na dysk. jest tam pelno roznych wartych przeczytania artykulow, a stronka lubi znikac na dosc dlugo.

Btw. bez bicia sie przyznaje ze bzdure palnalem kilka postow wyzej. Otoz rosliny MOGA rosnac przy zerowym poziomie fosforanow w wodzie- pod warunkiem ze moga ich sobie zaczerpnac korzeniami. Fakt ze Miroslawowi rosna lotosy i zabienice sugeruje ze to moze byc ten przypadek. Ja sie na ogol gapie na swoje limnofile, zwlaszcza na aquatike- ona prawie wszystkie mineraly bierze bezposrednio z wody. Jak przrestaje rosnac a igielki na jej czubku robia sie rozowe to nawet nie musze mierzyc fosforanow tylko leje je do akwa na slepo.
J-23

Awatar użytkownika
Mirosław
junior
junior
Posty: 54
Rejestracja: 01 sty 2007, 13:24
Lokalizacja: Skawina
Kontaktowanie:

Post autor: Mirosław » 02 sty 2007, 09:20

Bardzo pięknie dziękuję wszystkim za sugestie i zaraz biorę się za czytanie info zawartych pod linkiem wskazanym przez Was:)
Odnośnie oświetlenia w akwa (100 cm dł. i pojemności ok. 200 litrów) to: 2 rury 90 cm, a każda po 30W. Z przodu świeci Aquastar Sylvani, a tył to Fluora Osram.
Co do rybek pożerających glony to mam 3 otoski, 8 kosiarek ale raczej wcinają pokarm, który sypie paletom...nie wiem czy to emeryci:)
Mirek

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 02 sty 2007, 16:08

Jedyne co wcina ci glony to osoki i małe zbrojniki, kosiarki i duże zbrojniki wolą jeść pokarm rybi lub zielsko, na pewno nie glony, chyba że maluszki kosiareczki i glony nitkowate, to jeszcze jak cie mogę. Ja bym nazwe glonojady zastrzegł tylko do paru gatunków, większosć to roślinożercy i pokarmożercy. 3 otoski na 200 literków z szalejacymi glonami to tak jak by nic z glonami nie walczyło. Co do brązowych okrzemek to żarówki bez podawania dat ich zakupu są za słabe, ćwiczyłem taki układ, więcej śwaitła potrzebujesz i to nie znaczy wcale dłużej świecącego. Może pomóc zamontowanie odbłyśników lub wymiana świetlówek na nowe. Przy czym najprawdopodobniej zwiększenie oświetlenie zabije okrzemki ale zajmą ich miejsce inne glony, 3 otoski będą nadal bezsilne.

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość