Zaś te krasnorosty.

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Nosek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 222
Rejestracja: 19 gru 2004, 10:15
Lokalizacja: Dębica
Kontaktowanie:

Zaś te krasnorosty.

Post autor: Nosek » 16 sty 2005, 11:43

Niestety kolejany raz poległem i nie wiem dlaczego. Zbiornik 360 l podmieniam dwa razy w tygodniu po 35-40 l za każdym razem. Woda do podmian z RO. Azotyny niemieżalne, amoniak niemieżalny do 0,2 zaleznie czy po karmieniu. NO3 zasadniczo waha sie od 5-15 Oświetlenie POwer Glo 2 sztuki (30 i 20 WAT) Aquarele 30 WAT. PH 6,4 TWo 4 TWw 1 (albo zero :)) Woda wymieniana w całości koncem listopada. Ryby karmione 3 razy dziennie z czym na wieczór około 20 mrożonkami (na 1,5 godziny przed zagaśnieciem światła. Ehhhh żeby choć te krasnorosty siadały na roślinach a nie na tle to pół biedy bo rośliny mozna zmienic :) Co sądzicie bo mnie juz trafia. A i jeszcze dodatkowo działą denitrator :)

Awatar użytkownika
Nosek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 222
Rejestracja: 19 gru 2004, 10:15
Lokalizacja: Dębica
Kontaktowanie:

Post autor: Nosek » 16 sty 2005, 12:11

Pytanie czy kupić należy lampe UV i na ile ona pomoże :(

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 16 sty 2005, 13:45

Qurcze blade ......u mnie to samo i tak samo.....przed miesiacem wlozylem do akwarium pare "slabych " roslinek i zaczelo sie ...dzis lub jutro leci 2/3 roslin do wiadra....probuje juz zaatakowane listki "pojedynczo" obcinac i powiem tylko .."syzyfowa praca" ....ostatnio probowalem UV niestety w tym wypadku wcale nie pomogla. Jeszcze jedno innych glonow nie ma.
eugen

Awatar użytkownika
Nosek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 222
Rejestracja: 19 gru 2004, 10:15
Lokalizacja: Dębica
Kontaktowanie:

Post autor: Nosek » 16 sty 2005, 14:49

U mnie też innych glonów nie ma zastanawiam się czy to czasem nie wina oświetlenia. Wymieniłem wczoraj korzeń na dwa mopani mam nbadzieje ze choć one nie bedą miały przez jakiś czas tych czarnych krzaczków. A odnośnie lampy UV zamóiłem własnie przed godzina w sklepie internetowym zobacze co bedzie jak się ją podłaczy :) oby mnie choć pomogła. Kiedy miałem zrastaw świetlówek SUN golo 20 WAT Sylwian Grolux i Aquastar nie miałem problemów z krasnorostami choć akwarium stało prawie rok a teraz 2 miesiace i bulba a pozostałe p[arametru się nie zmieniły oprócz swietlówek :()

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Re:

Post autor: yoyi » 16 sty 2005, 15:15

Na krasnorosty potrzebna jest cierpliwość i brak przerybienia w akwarium. Lampa UV TO WYRZUCONE PIENIĄDZE W BŁOTO jeżeli ma nam służyć tylko i wyłącznie do pozbycia się ich. JA miałem ten sam problem w starym akwa. Całe zarośnięte w krasnorostach. Zostawiłem je sobie w takim stanie jakim było po wyciągnięciu palet i przełożeniu do nowego baniaka. Postanowiłem że zrobię sobie akwa cos w stylu Amano. Zmieniłem tylko żwir w 1/3 na nowy drobniejszy i porządnie odmuliłem dno. Podmieniłem wode w 70% i w żadnym wypadku nie usuwałem mechanicznie krasnorostów. Teraz po ok. 3 tygodniach widzę jak z dnia na dzień jest ich coraz mniej. Podmieniam jedynie wodę 10% tygodniowo i nic więcej. Obsada to 8 razbór klinowych 9 miniatórowych "tęczanek" i 8 wilekich jak krowy kosiarek plus 30 krewetek Amano i 10 ancitrusów. Baniak ma 200l i nie chodzi w nim UV tylko jeden kubełek wypełniony do połowy substratem eheima z odzysku oraz podżwirówka. Krasnorosty schodzą same bez iniczej pomocy (choć ostatnio zuważyłem że kosiarki zaczynają je podskubywać, ale to wynika z tego że nie przekarmiam towarzystwa). Posumowując - mówię stanowczo NIE dla UV na krasnorosty.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 16 sty 2005, 18:11

W swoim poprzednim akwarium udalo mi sie wygrac wojne z krasnorostami. To byl blitzkrieg- juz po 12 miesiacach walki osiagnalem taki stan zbiornika ze zaczely porzadnie rosliny rosnac i to one zameczyly krasnorosta. Tylko nie pytajcie mnie w jaki sposob namowilem rosliny do wzrostu- bo sam nie wiem. Prawdopodobnie najbardziej pomogla wymiana podloza na bazalt (przedtem byl kwarc) i gliniaste kulki nawozowe pod korzenie.
W obecnym akwa wojna trwa od ponad roku i nic nie wskazuje na sukces.
Chwasty nie rosna (sam nie wiem dlaczego) za to glonisko ma sie doskonale.
J-23
PS. Korzen mopani mam caly slicznie (tfu) porosniety czarnymi klakami.

Awatar użytkownika
Nosek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 222
Rejestracja: 19 gru 2004, 10:15
Lokalizacja: Dębica
Kontaktowanie:

Post autor: Nosek » 16 sty 2005, 19:54

A mie chodzi głównie o tło strukturalne na którym na wysokości od 20-40 cm porastaja mi krasnorosty. Wyzej sie niespinaja bo woda podczas podmian jest tam spuszczana, a nizej tez nie tylko nie wiedziec czemu :)

MarcinR
junior
junior
Posty: 33
Rejestracja: 29 gru 2004, 09:44
Imie i Nazwisko: Marcin Ryszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tworków k/Raciborza
Lokalizacja: Racibórz
Kontaktowanie:

Post autor: MarcinR » 05 lut 2005, 21:37

Witam,

Fajna strona o glonach:

http://www.glony.republika.pl/

"Jak zwalczyłem krasnorosty"

Pozdrawiam Marcin

Odpowiedz

Wróć do „Glony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości