CO2 dwutlenek wegla.

Moderator: Sylwek

G.dog
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2008, 15:51
Lokalizacja: glasgow UK

CO2 dwutlenek wegla.

Post autor: G.dog » 16 lut 2009, 23:21

Mam pytanie do formulowiczow, nie jest ono inteligetne ale licze na wasza pomoc!
co2 dwutlenek wegla jest jak nam wszystkim wiadomo niezbedny do utrzymania bujnego wzrostu roslin!
Moje pytanko brzmi: Czy jest jakas ruznica pomiedzy co2 uzywanym w barach do robienia piany w piwie a co2 do migomatu czy argonu. jakie co2 nalezy zastosowac jako nawoz dla roslin, czy jest to bez ruznicy? czy w obu przypadkach uzywa sie tego samego gazu co2? pozdro

Awatar użytkownika
tomasz334
senior
senior
Posty: 163
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:46
Imie i Nazwisko: Tomasz Jajo
Lokalizacja: Będzin

Post autor: tomasz334 » 17 lut 2009, 09:12

co2 to jest co2 i bez różnicy

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 17 lut 2009, 11:20

tomasz334 pisze:co2 to jest co2 i bez różnicy
Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić.
Zasadnicza różnica pomiędzy CO2 spożywczym (piwo , akwarium ) a technicznym (spawalnictwo)polega na sposobie ich produkcji.
Tak przynajmniej tłumaczył mi to pan u którego napełniam butle.
Więcej na ten temat można wyszukać w internecie. :D
A to mały przykład

http://www.alejahandlowa.pl/tr/produkt/ ... 47173.html
Ostatnio zmieniony 17 lut 2009, 11:24 przez Bogdan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bohen21
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 14 gru 2008, 10:38
Imie i Nazwisko: Norbert Bochański
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: bohen21 » 17 lut 2009, 11:21

przecież migomat to jest to urządzenie używane w barach:) a argon to zupełnie inny gaz. większośc paletkowiczów używa co2 nie do wzrostu roślin tylko do utrzymania stałego ph w wodzie bo co2 jednocześnie zmniejsza ph. więc równie dobrze możesz poszukać butli od migomatu, wszystko zależy jaka duża butla cię interesuje, jaki masz zbiornik, bo jak jedno akwa i nie za duże to taka butla dostępna w sklepach akwarystycznich 1,5kg w zupełności wystarczy

Awatar użytkownika
tomasz334
senior
senior
Posty: 163
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:46
Imie i Nazwisko: Tomasz Jajo
Lokalizacja: Będzin

Post autor: tomasz334 » 18 lut 2009, 07:48

Bogdan pewnie i tak, ja kupuję CO2 w sklepie dla spawaczy i jest ok , rośliny rosną ryby żyją . Dodam że znajomy to stosował stare gaśnice śniegowe bo miał ich kilka do likwidacji i też było ok.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 18 lut 2009, 08:41

Też stosuję CO2 tzw. techniczny od lat i nigdy nie miałem żadnego problemu, wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, jak mnie poinformowano w punkcie sprzedaży, jeden od drugiego różni się tylko i wyłącznie proponowanymi wielkościami opakowań i tyle, jego skład chemiczny pozostaje bez zmian!!!! pozdrawiam

Awatar użytkownika
loccutus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 11 paź 2005, 11:39
Imie i Nazwisko: Leszek Mikołajczak
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Post autor: loccutus » 18 lut 2009, 15:48

Spożywczy - gdzieś słyszałem ale pewności nie mam - jest ponoć czystszy od technicznego, ale generalnie do akwarium nie ma różnicy. Podawałem już i taki i siaki i nie było nieprzyjemnych następstw poza koniecznością lania nawozów i przycinaniem ziela. W końcu się wkurzyłem i odpuściłem sobie hi-techy. Teraz rośnie samo - im mniej łap wkładam tym nawet lepiej.

Awatar użytkownika
Szpak
junior
junior
Posty: 64
Rejestracja: 16 mar 2006, 17:21
Lokalizacja: Rumia
Kontaktowanie:

Post autor: Szpak » 18 lut 2009, 21:20

Z tego co wiem to w technicznym jest ponad dziewięćdziesiąt % dwutlenku węgla (chyba 96, ale nie jestem pewien), a w spożywczym prawie sto (ponad 99%)

G.dog
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2008, 15:51
Lokalizacja: glasgow UK

Post autor: G.dog » 18 lut 2009, 21:41

Pojecie gaz (techniczny) gaz(spozywczy) jest absurdem! W spawalnictwie uzywalo sie 100%co2 ale wtedy zwykly reduktor bardzo szybko ulega zamrozeniu po przez zbyt szybkie przepuszczanie czystego co2 przez reduktor! Kiedys uzywano specjalnych reduktorow ktore ogrzewaly gaz przy wyjsciu z butli, w dzisiejszych czasach do spawania uzywa sie gazu mieszanego np:2%tlen o2, 30% dwutlenek wegla co2, 73% argon,oczywiscie te wartosci so zroznicowane , ma to na celu zaprzestac zamrazania reduktora, oraz w wiekszym stopniu poprawic jakosc owego spawu. Dwutlenek wegla co2 jest tylko jeden. Jezeli w przyszlosci bedziemy napelniac butle trzeba zapytac w tym punkcie o 100%co2 i po sprawie pozdro

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: andzio65 » 05 mar 2009, 12:19

Różnica oczywiście jest proszę zerknąć tu http://azoty.tarnow.pl/media/documents/ ... _wegla.pdf i wszystko będzie jasne. Myślę, że to wyczerpująca odpowiedź. Ja stosuję techniczny ba taki jest używany do gaśnic śniegowych i jest ok.

Odpowiedz

Wróć do „Nawożenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość