Nawóz aquapotas ????

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
discus_ostrowiec
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 14 lut 2008, 17:56
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Kontaktowanie:

Nawóz aquapotas ????

Post autor: discus_ostrowiec » 17 lut 2008, 11:32

Witam posiadam zbiornik 300l mam zamiar zasadzic roslinki i czy ten nawóz bedzie dobry na poczatek w nowym akwarium i czy nie będzie szkodliwy dla paletek...

I jak ktos wie to jak go sie dawkuje..

link nawozu
http://www.allegro.pl/item307365284__na ... otas_.html

Z góry dziękuje za pomoc!!

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 17 lut 2008, 12:13

Jeżeli to jest na prawdę świeże akwa. To nie radzę nawozić czymkolwiek.
Czy Twoje rośliny wykazują niedobory?

Awatar użytkownika
mors29
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 690
Rejestracja: 20 sie 2007, 13:51
Imie i Nazwisko: Maciek Dźwigała
Lokalizacja: Miechów

Post autor: mors29 » 17 lut 2008, 12:44

Zakładasz świeży zbiornik i od razu chcesz lać nawozy, w jakim celu???? Wydaje mi się, że wiem, o co chodzi to typowy błąd, który sam na początku przerabiałem. Też wydawało mi się, że jak wleję nawozy to samo będzie rosło a akwa będzie jak na obrazkach nic bardziej mylnego. Napisz coś więcej o oświetleniu, parametrach wody i oczywiście o roślinach, jakie zamierzasz posadzić gatunki i ilość. Jeśli zaczniesz nawożenie dla samego nawożenia będziesz maił bujny wzrost, ale niestety glonów

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Re: Nawóz aquapotas ????

Post autor: CraNcH^MS » 17 lut 2008, 13:35

discus_ostrowiec pisze:Witam posiadam zbiornik 300l mam zamiar zasadzic roslinki i czy ten nawóz bedzie dobry na poczatek w nowym akwarium i czy nie będzie szkodliwy dla paletek...
Dla paletek napewno nie będzie szkodliwy jak go nie przedawkujesz :), lecz
na początek na pewno nie będzie dobry. Najlepiej posadź roślinki i zobacz jak rosną, zaobserwuj czego masz za mało w wodzie.

Polecam odwiedzenie serwisu SMRW www.roslinyakwariowe.pl .

Potas to makroelement, którego najczęściej brakuje w akwarium roślinnym i ten nawóz służy do tego aby uzupełnić niedobór tego pierwiastka.
discus_ostrowiec pisze:I jak ktos wie to jak go sie dawkuje..
PAMIĘTAJ !!! KAŻDE AKWARIUM JEST INNE !!!!

Producenci nawozu piszą np. 1ml/100l dziennie ale to zawsze dawka orientacyjna. Ty musisz patrzeć w szkło i zaobserwować co się dzieje w zbiorniku. Dlatego akwarystyka jest taka piękna.
discus_ostrowiec pisze: link nawozu
http://www.allegro.pl/item307365284__na ... otas_.html
Jeśli mogę coś Ci polecić do akwarium paletkowego to RoślineX dostępny także na Allegro. Sam go stosuje od lat z bardzo dobrym skutkiem. Lecz jak pisałem nawozu nie stosuje się od razu gdy posadzisz roślinki. Jak zrobisz inaczej, glony masz murowane.

Poczytaj SMRW szczególnie dział Nawożenie.

Awatar użytkownika
discus_ostrowiec
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 14 lut 2008, 17:56
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Kontaktowanie:

Post autor: discus_ostrowiec » 17 lut 2008, 18:12

Dzięki za pomoc będę się tego trzymac:)

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 17 lut 2008, 19:43

Rzuciłem okiem na opis aukcji, jeśli już specyfik dotarł do Ciebie to czy masz na butelce skład tego "cudownego środka zwalczającego wszystko złe z roślinami"?
Jeśli nie masz, to nie wiesz nawet co lejesz i w jakich ilościach. Dobrze, że już wiesz po co masz go nie lać.
Jakie rośliny, jakie oświetlenie, jaka wysokość akwa, ile i jakich ryb masz? A zresztą to nieważne, paletki wystarczą spokojnie do nawożenia przy czystym RO, spójrz na fotki z mojego podpisu.
Odeślij to i nie dawaj się nabić w butelkę na przyszłość.

Awatar użytkownika
Emi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 18 cze 2007, 08:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Post autor: Emi » 06 maja 2008, 15:48

Nawożenie potasem od początku życia akwarium z roślinami nie grozi żadnym niebezpieczeństwem rozrostu glonów itp. Ww specyfik jest nawozem do szybkometabolizujących akwariów roślinnych i prawdopodobnie wcale nie będzie Ci w zwykłym akwarium potrzebny.

Tańszym odpowiednikiem tego potasu jest K2SO4, który można kupić na allegro albo w POCHu.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 06 maja 2008, 22:15

Emi pisze: Tańszym odpowiednikiem tego potasu jest K2SO4, który można kupić na allegro albo w POCHu.
Można powiedzieć dużo tańszym. Przy okazji tematu polecam odwiedzić link:

http://www.akwamad.ota.pl/nawo-enie/naw ... owy-2.html

Gdy wystąpił u mnie brak tego makroelementu zastosowałem się do sporządzenia nawozu potasowego i dawkowania go według tego opisu.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 11 lis 2008, 21:49

mam Aquapotas oraz makro i mikro tej samej firmy (PlantaActiv) . Woda 100% RO , rośliny wykazują takie coś jak : dziurawienie liści , marszczące się liście , blade młode liście , nie wybarwiające się podczas wzrostu. Akwa 170L , 60W T8 35cm tafla wody od dna.
W jaki sposób (częstotliwość i dawki) podawać do wody aby nie tracić roślin i nie dać glonom szans na atak ?

grzegorzcisek
junior
junior
Posty: 73
Rejestracja: 08 mar 2007, 14:07
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Post autor: grzegorzcisek » 12 lis 2008, 11:28

Witam. Stosuje ten nawóz już dosyć długo i z całym spokojem mogę powiedzieć, że jest bardzo dobry a wręcz zalecany do zbiorników z dyskowcami. Jego największymi zaletami jest to, że jak ktoś ma kłopoty z nadmiarem azotu (no3) to nie musi dolewać PG makro, który zwiększa mu jeszcze bardziej stężenie no3. Druga zaleta to, że jest to czyściutki potas a nie jak K2SO4 zanieczyszczony, co wpływa też jakoś na rybki. Jeśli chodzi o przedawkowanie to na pewno nie zaszkodzi rybką może jedynie się przyczynić do wzrostu nadmiernego glonów, jednak w moim przypadku to mi pomógł w walce z glonami, bo tak jak już wspomniałem przyczynił się do zmniejszenia no3. Polecam.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 12 lis 2008, 11:31

Jak to ma być łaka pod wodą to dodaj świetlówkę :)

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 12 lis 2008, 15:14

OK, na temat potasu już wiem , a co z makro i mikro ?

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 12 lis 2008, 20:46

Grzegorz podawanie potasu wpływa ujemnie na glony.
Powiem tak hamuje ich wzrost.I należy go systematycznie uzupełniać.
Co do k2so4 ja podaje nie widzę różnicy między pg aquapotas a k2so4.
Jak jedno tak i drugie spełnia swa rolę. Najważniejsze nie przedawkować.
Przez podmiany eliminujesz gromadzenie so4.

Dawid jak lejesz czyste ro i rośliny się nie wybarwiają może być i pewnie jest brak magnezu.
Pewnie i węglowodanów itd
Rośliny na czystym ro bez dodatków do wody jak np pg hydro mineral czy sera mienral salt to naprawdę nie łatwa sprawa.
Dodatkowo jeśli rośliny są blado zielone a jasnej barwie może brakować fe, zólte fosforu, dziurawe potasu.
Mikro jak masz dużo roślin możesz podawać zacznij od 1/3 dawki producenta.
Macro jak masz niedobory azotu i fosforu ale ma w sobie też potas i o ile pamiętam pa i pg jest przesunięte w stronę fosforu więc może się okazać że potrzebujesz kno3.
Najlepiej zrobić testy aby wiedzieć ile się ma azotu fosforu. Przy podmianie dodać potas.
A najlepiej jak dawkę policzysz od podmiany do podmiany.
Jak możesz dobrą metodą jest mieszanie ro+kran , nawet minimalna dawka kranu jest lepsza niż nawóz z najlepszej półki.
Niebagatelna rolę też ma oświetlenie im słabsze tym mniej nawozów i tu swą role doskonale spełni ro+ kran.
Po prostu musisz się nauczyć nawozić co wcale nie jest łatwe.
Dobrze też w dno pod korzenie jest wsadzić tetra instant stick ponieważ nie wszystkie nawozy są brane z kolumny wody. Korzenie to też ważny czynnik życia pokarmowego roślin no i je ma nie bez powodu.
Powodzenia

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Post autor: enzo » 19 sty 2009, 16:48

Stosowałem aqapotas i rośliny rosły bajecznie wiec go polecam, przestawiłem się na k2so4 (bo chciałem zaoszczedzic) widzę kolosalną różnice (dziury w lisciach) wiec mam mieszane odczucia co do niego jeszcze spróbuje zwiekszyć dawke -zobaczymy.

NHL
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 04 wrz 2008, 22:31
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: NHL » 19 sty 2009, 23:45

Młody1919 pisze:mam Aquapotas oraz makro i mikro tej samej firmy (PlantaActiv) . Woda 100% RO , rośliny wykazują takie coś jak : dziurawienie liści , marszczące się liście , blade młode liście , nie wybarwiające się podczas wzrostu. Akwa 170L , 60W T8 35cm tafla wody od dna.
W jaki sposób (częstotliwość i dawki) podawać do wody aby nie tracić roślin i nie dać glonom szans na atak ?
Pamiętaj że te nawozy są sporządzone dla wody kranowej i nie ma w nich ważnych pierwiastków, które występują w kranówce. Tak więc przy czystym RO będzie ich brakować. Popatrz co napisał TURYSTA, ma rację jeśli chodzi o uzdatnianie wody z czystego RO dla roślin.

Jeśli chodzi o dostarczanie potasu, to zależy jak mocno roślinami jest obsadzone akwarium i jak bardzo są wymagające te rośliny. Przy bardzo dużej obsadzie roślin i do tego wymagających, zalecane będzie stosowanie potasu od początku, bo może go brakować, przez co zaburzy się bilans między potasem a innymi makroelementami co może doprowadzić do wysypu glonów. Natomiast gdy roślin jest mniej to nie zużywają potasu tak szybko więc go nie zdąży braknąć za nim inaczej się dostanie do akwarium.

Odpowiedz

Wróć do „Nawożenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość