Kulki JBL

Moderator: Sylwek

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 29 wrz 2007, 16:59

Oki zamało światła ale...
niedawno miałem akwa 10l z krewetkami i mech w nim rósł.Świeciła się czasem lampka nocna jak karmiłem krewetki.Mieszanka wody taka sama jak w akwa z paletkami.
A tu nawet mech niechce rosnąć

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 29 wrz 2007, 17:16

Jaką masz temp. i jakie rośliny?

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 29 wrz 2007, 17:35

jak na brzydkiej fotce heteranthera_zosterifolia i coś co można nazwać mchem :(
Temp.29 stopni

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 29 wrz 2007, 17:57

Mech przy tej temp. raczej kiepsko rośnie. Obniż temp. do 28*, zwiększ oświetlenie, posadź więcej roślin, najlepiej szybko rosnących. Z moich obserwacji wynika, że przy paletkach nawożenie jest zbędne. Ja tylko czasami leję żelazo i to bardzo nieregularnie. Ewentualnie raz na ruuuski rok kulki w podłoże. Mech rósł u krewetek bo i temp. była pewnie inna. Zauważyłem, że przy temp. pow. 28* rośliny są, ale rosną baaaaardzo wolno. Przynajmniej większość. Tak więc trzeba balansować na granicy 27-28, żeby i rybom pasowało i rośliny rosły. No, ale światło moim zdaniem musisz zwiększyć.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 29 wrz 2007, 21:01

Moja propozycja na roślinki jest w zasadzie podobna do rady3. Ja w swoim zbiorniku mam temperaturę 27,5 stopnia, mieszam kranówkę z osmozą do twardości TWW=2, TWO=5, PH utrzymuję ~6 ((Zoolek) używam kalkulatora do podmian wody). Oświetlenie w mam 2,33 W na litr wody. Rośliny w moim akwarium to żabienica amazońska, anubiasy, cryptocoryny, blyxa japonica, microzorium oskrzydlone, jeszcze dwie inne których nazw teraz nie pamiętam. Ja natomiast nawożę RoślineX (nawóz dostępny na allegro za 10 zł + przesyłka) gdy wystąpiły mi braki potasu "donawoziłem" Bioflorinem Tropicala, obecnie mam w pogotowiu samo K2SO4. Rośliny jak i rybki mają swoje upodobania i musisz dobrać je do swojego akwarium. Np. nurzaniec lubi drobny żwirek, żabienica amazońska uwielbia kulki pod korzenie, kryptokoryny nie lubią przesadzania i dobrze rosną w starym zamulonym podłożu.

Co mogę Ci poradzić patrząc na Twój zbiornik.

1. Podmień 50% wody i odmul dobrze dno

2. Przesadź roślinki tak jak już mają rosnąć na stałe (czyt. dłuższy okres czasu)

3. Zainwestuj w RoślineX lub inny nawóz microelementowy, dodawaj przez pierwszy tydzień połowę dawki potem już normalnie, ale obserwuj rozwój roślin i glonów, ewentualnie koryguj dawkę.

4. Obniż temperaturę do 27,5 stopni

5. Nie przekarmiaj rybek

6. Polecam dokupić szybkorosnącą roślinę np. paproć sumatrzańska

Na koniec jeszcze drobna rada, jak dokonujesz zmian odnośnie roślin w swoim akwarium nie dokonuj ich gwałtownie. Tzn. jak pozbywasz się nadmiaru roślin nie rób tego za jednym razem, lecz wykonaj to w np. dwóch etapach.

Ja, gdy dokonywałem gwałtownych zmian kończyło się to większym lub mniejszym atakiem glonów.

To tyle na początek. Powodzenia.

BTW: PAMIĘTAJ. Każde akwarium jest inne pewne metody musisz wypracować sobie sam. Trening czyni mistrza ;)

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 30 wrz 2007, 12:12

Oki dzięki
Zastosuję się do rad i po jakims czasie dam znać czy cos się zmieniło
Pozdrawiam

dzoker10
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 01 mar 2008, 16:33
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: dzoker10 » 17 kwie 2008, 19:12

Witam czy ktoś moze zna przepis na samodzielne zrobienie kulek gliniano-torfowych.Mam gline czerwoną i torf oczywiście z torfowiska i nie wiem co z ty zrobić,czy to się nadaje do zrobienia kulek nawozowych.Czytalem że gline trzeba potraktować tempraturą 180st w piekarniku a z torfem nie wiem co zrobić i jakie są proporcje.Czy można dodać do tego symfoni złotej bo akurat tego nawozu używam i jestem zadowolony. Pozdrawiam Tomek.L

wojam
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2006, 20:13
Imie i Nazwisko: Wojtek Mackiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojam » 17 kwie 2008, 19:59


Odpowiedz

Wróć do „Nawożenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość