rośliny vs. ślimaki i sól

Moderator: Sylwek

m_16
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 17 maja 2008, 20:40
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

rośliny vs. ślimaki i sól

Post autor: m_16 » 16 lip 2008, 11:55

Ostatnimi czasy miałem problem z zatoczkami. Gdzieś na forum znalazłem informacje o kąpieli w soli. Przy okazji restartu wyparzyłem wszystko prócz roślin. Te wsadziłem na kilkuminutową kąpiel w roztworze solnym. Ślimaków rzeczywiście nie ma ale liście roślin stały się miękkie i jasne. Część z nich pożółkła. Czy jest szansa, że rośliny odbiją, czy już powinienem szukać nowych a te wyrzucić do śmieci? Czy ktoś już robił coś takiego i czy jest jakiś sposób aby pomóc im w "dojściu do siebie".

Tak to wygląda. Liście kładą się jakby były bezwładne.

Obrazek

Obrazek


Najgorzej wygląda nurzaniec i moczarka argentyńska. Oprócz tego mam w akwarium jeszcze sagittaria sublata oraz echinodorusy rose barthi i amazonkę.

Zbiornik to standardowa 200l i oświetlenie 2x30W. Przed tą akcją rośliny rosły ja szalone, pewnie dzięki temu, ze wybrałem same mało wymagające.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 16 lip 2008, 12:10

Szansa jest, że rośliny to przeżyją, ale jak odżyją to poprzez puszczenie nowych i młodych liści, a te pożółknięte i popalone solą odrzucą z czasem, odpadną pewnie z czasem i zrobią miejsce nowym.
Czy ślimaków się pozbyłeś ocenisz dopiero z kilka tygodni, ja bym na Twoim miejscu nie ogłaszał sukcesu jeszcze.

m_16
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 17 maja 2008, 20:40
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Post autor: m_16 » 16 lip 2008, 12:23

_TOM_ pisze:Szansa jest, że rośliny to przeżyją, ale jak odżyją to poprzez puszczenie nowych i młodych liści, a te pożółknięte i popalone solą odrzucą z czasem, odpadną pewnie z czasem i zrobią miejsce nowym.
Czy ślimaków się pozbyłeś ocenisz dopiero z kilka tygodni, ja bym na Twoim miejscu nie ogłaszał sukcesu jeszcze.
W takim razie odpukać, ale jeśli już to nie pomogło top chyba się załamie.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 16 lip 2008, 18:34

Kąpiel w soli wskazana ale w soli siarczanu miedzi. Kup kilka gram (1-2g na 200 litrów), rozpuść, zalej, wymień wodę, ewentualnie po tygodniu powtórka (zależy od ślimaka) i po kłopocie.

m_16
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 17 maja 2008, 20:40
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontaktowanie:

Post autor: m_16 » 16 lip 2008, 21:36

amorphis pisze:Kąpiel w soli wskazana ale w soli siarczanu miedzi. Kup kilka gram (1-2g na 200 litrów), rozpuść, zalej, wymień wodę, ewentualnie po tygodniu powtórka (zależy od ślimaka) i po kłopocie.
Dzięki. Może przyda się na przyszłość chociaż oby nie :?

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 23 gru 2008, 00:04

Podepnę się. Mam pytanie co do snail Ex (sera) on zabija ślimaki czy tylko je unieruchamia na jakiś czas? Bo wlałem do akwa dawkę większa niż wskazana (ok. 50L wiecej) , ślimaki spadały jak śmieg , ale zauważyłem że niektóre chodzą po dnie. Co o tym myśleć? A muszę działać bo robią szkody. Na ulotce było napisane że woda powyżej ph 7 , a ja mam 6 , czy to ma jakieś znaczenie ?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 23 gru 2008, 11:00

Młody1919 pisze: Na ulotce było napisane że woda powyżej ph 7 , a ja mam 6 , czy to ma jakieś znaczenie ?
Uważam, że tak. Gdyby nie miało, to by o tym nie pisali.

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 23 gru 2008, 11:28

Potwierdzam to, co napisał Amorphis, siarczan miedzi to 100% skuteczny środek na ślimaki i nie niszczy roślin. Sprawdziłem w swoim akwarium. Dawka jaką zastosowałem to 0.7g na 200 litrów. Od roku nie widziałem żadnego ślimaka.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 23 gru 2008, 12:16

zgadza się, tylko pamiętaj żeby po wsypaniu siarczanu miedzi do akwa, wymienić wodę za jakieś 30 minut.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 23 gru 2008, 15:09

jaki procent wody i co z jajami ślimaków ? Ktoś mi opisze jak to zastosować i co z filtrami i rybami...

wojam
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2006, 20:13
Imie i Nazwisko: Wojtek Mackiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojam » 23 gru 2008, 18:29

Swego czasu, dawno, dawno temu "spaliłem" siarczanem miedzi swoje rośliny, uzyskując efekt podobny do zamieszczonego na pierwszym zdjęciu. Roślinki niestety nie odżyły, ślimaki oczywiście też padły. Jak widzę moim błędem była zbyt długa kąpiel roślin w tej chemii.
Obecnie w krewetkarium, gdzie miedź nie wchodzi w grę, sprawdzam pewien "patent". Trochę pustych skorup już widać, ale na efekty trzeba jeszcze poczekać, bo walczymy dopiero kilka dni.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 23 gru 2008, 21:14

na to wszystko (ślimaki) jeszcze ryby mi przestały jeść... załamka...

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 29 gru 2008, 16:41

Młody1919 pisze:jaki procent wody i co z jajami ślimaków ? Ktoś mi opisze jak to zastosować i co z filtrami i rybami...
Filtry i ryby żyją normalnie.
Jaja w najgorszym wypadku katujesz za tydzień jeszcze raz.
Najlepiej 100% wody po paru minutach - zawsze to chemia jakaś i jak widać po ślimakach zabójcza + ich trupy = mieszanka wybuchowa. Przez kolejne dni też jak najwięcej się uda.

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 29 gru 2008, 22:01

Ostatnio znowu bez powodzenia chciałem pozbyć się slimaków, tym razem odstawiłem wybieranie reczne i postanowiłem uzyć sera snailex. Zastosowałem dawkę jaka jest zalecana na opakowaniu (całe zawierało około 0,7 g siarczanu miedz i pisało że na 800l) okazało się ze jest to dawka za mała- fakt połowa populacji zgineła ale reszte cieszy się wspaniałym zdrowiem!!!! Co do braku pobierania pokarmu to u moich ryb wystapił ale krótkotrwały i po 24h znowu jadły ale ten fakt spowodował że już na pewno nie użyje tego specyfiku gdy ryby są w akwa ogólnym, moim zdaniem najlepiej je odłowić i nie męczyć niepotrzebnie. Fakt po aplikacji podmieniłem po dwuch godzinach tylko jakieś 30% a po następnych 12h następne 30%. Może jakby podmienić od razu 100% to ryby żerowałyby normalnie. Pozdrawiam...

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości