Dziury w liściach

Moderator: Sylwek

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Dziury w liściach

Post autor: Młody1919 » 03 maja 2008, 10:43

Tak jak w temacie ,
U lotosu : Liści wyrośnie , rozłoży sie , urośnie do rozmiarów otwartej dłoni a następnie dostaje jasne plamki , w tych plamkach robią się dziurki m następnie łodyga robi się w jednym miejscu czarna i liść odpada.
U żabienicy : Liść wyrastający ze środka już ma dziurki w sobie.
Nie mam ślimaków. Do wody Leje Garnier Classic i Pro przy podmianach . Woda RO , rośliny rosną w szaleńczym tempie... ALe dziurawią sie... Co jest tego przyczyną? Jak temu zaradzić ?

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 03 maja 2008, 11:39

Myślałem że Ph mogło spaść , ale trzyma sie w granicach 6.9-7.3 wiec ok , NO3 raczej nie wysokie bo podmiany częste.. Nie mam pomysłu. doradź ktoś coś ?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 03 maja 2008, 11:44

pewnie niedobór żelaza lub innych mikroelementów, lotosowi wsadź tabletki nawozowe pod korzenie.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 03 maja 2008, 11:53

wsadziłem kulki gliniano-torfowe. Mam jeszcze tabletki SERA florette A , a nie wiem czy mogą byc...A ten Garnier Classic i Pro nie uzupełniają braków ? W opisie tego PRO jest wzmianka ze zapobiega powstawaniu dziur w lisciach.. stosuje od miesiąca i nic... no może minimalna poprawa , ale prawie żadna...

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 03 maja 2008, 12:19

Jeśli chodzi o żabienice to daj kulki nawozowe pod korzeń. Większość żabienic pobiera makro i mikroelementy przede wszystkim przez korzeń. Przypuszczam, że gnijące czarne miejsca na łodygach są blisko podłoża. Liść jest zielony i mimo to odlatuje :(.

Możesz mieć również brak potasu dosyć często występuje. U mnie dziury wypadały w żabienicy przede wszystkim z braku K po tym jak akwarium zostawiłem na jeden tydzień bez obsługi i wyjechałem.

Możesz mieć też czegoś w nadmiarze i masz probvlem z roślinami.

Jeśli stosujesz te nawozy i RO to zobacz:

http://www.aqua-art.pl/polski/art_nawozenie

Nie powinieneś stosować "Classika".

Zobacz jeszcze:

http://www.roslinyakwariowe.pl/art.php?go=45

http://www.roslinyakwariowe.pl/art.php?go=48

http://www.roslinyakwariowe.pl/art.php?go=51

W akwarium z skalarami i średnią obsadą roślin (0,4W/l) stosuję nawóz mikroelementowy RoślineX. Makro Azot i Fosfor pochodzą z przemiany materii. Tak nawożę od dłuższego czasu i nie mam problemu. W akwarium mam rośliny wolno jak i szybko rosnące.

Mam też coś w rodzaju LOW-TECH ( nawożę go i nie wiem czy mogę go nazywać low-techem) tam jest 0,9W/l dużo roślin, nie nawożę CO2, stosuję tam także RoślineX a gdy zauważam spowolnienie wzrostu dolewam Bio-Florin Tropicala (NPK). W moim low-techu są jedynie trzy otoski i pokaźne stado red-chery.

Awatar użytkownika
Emi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 18 cze 2007, 08:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Post autor: Emi » 06 maja 2008, 15:28

Stawiam na potas. K2SO4 do wody i pałeczki z potasem lub kulki gliniane pod korzenie powinny pomóc.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 06 maja 2008, 17:05

Ja bym się wstrzymał z dodawianiem jakichkolwiek nawozów dopóki nie zbadałbym co MAM w WODZIE.
Stawiam na potas
a ja na Tolka Banana :D

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 06 maja 2008, 17:57

A ja nie wiem o czym mówicie.... nie znam się, nie stosuję nawozów, mam podłoże czynne pod żwirkiem i stosuję CO2 i dodaję odrobinę żelaza do wody podmienianej, rośliny wyłażą z wody są zieloniutkie i czerwoniutkie, nic nie gnije nic nie odpada, sam tnę jak kosą..... pozdrawiam

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 06 maja 2008, 19:05

A do czego potrzebne ci jest CO2 ???
Można mnieć dobrze i nie wiedzieć dlaczego. :shock:
A możesz też robić tak jak chcesz.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 06 maja 2008, 22:03

MikołajCz pisze:
Stawiam na potas
a ja na Tolka Banana :D
Myślę, że Emi trafniej od Ciebie obstawia.

Kilka cytatów pochodzących z strony SMRW www.roslinyakwariowe.pl odnośnie potasu:

[...]

Potas (K)
Potas zaliczany jest do makroelementów, stanowi on ok. 1% suchej masy roślin. Pierwiastek ten jest aktywatorem ponad 50 enzymów, uczestniczy w osmoregulacji oraz w zachowaniu równowagi jonowej. Potas należy do pierwiastków mobilnych, objawy jego niedoboru pojawiają się więc w pierwszej kolejności na starszych liściach. Rośliny pobierają go w postaci jonów K+. Najczęściej stosowanym źródłem potasu jest siarczan potasu (K2SO4) oraz chlorek potasu (KCl). Zazwyczaj stosuje się dawki od kilku do kilkunastu ppm na tydzień. W akwariach roślinnych, w których nie podaje się tego pierwiastka istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia jego niedoboru. Woda wodociągowa zawiera bowiem zazwyczaj stanowczo za mało potasu w stosunku do zapotrzebowania roślin. W przypadku gdy konieczne jest podawanie znacznych ilości KNO3 w celu utrzymania odpowiedniego poziomu azotanów raczej nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia potasem.

Niedobór
W akwariach roślinnych występuje stosunkowo często. W przypadku umiarkowanego niedoboru dochodzi jedynie do spowolnienia wzrostu (w ciężkich przypadkach może dojść do jego zatrzymania). Chloroza wierzchołków i brzegów starszych liści, często przechodząca w nekrozę, w poważniejszych stanach rozprzestrzeniająca się w kierunku środka blaszki liściowej (okolice nerwu głównego zazwyczaj pozostają jednak żywe). W innych przypadkach na liściach pojawiają się żółte, brązowe lub białe plamki przechodzące w nekrozę. Niedobór potasu może także objawiać się chlorozą międzyżyłkową całej blaszki liściowej. Według niektórych źródeł może również powodować obumieranie stożków wzrostu, kruchość pędów, słaby rozwój systemu korzeniowego oraz opadanie liści (w cięższych przypadkach).

------

Potas (jony K+)
- aktywator kilkudziesięciu enzymów
- pełni rolę substancji osmotycznie czynnych - jest czynnikiem regulującym stopien otwarcia aparatów szparkowych u form emersyjnych

niedobór:
- żółknienie, brunatnienie i w końcu zamieranie liści
- chlorozy lub nawet plamy nekrotyczne (w środku blaszki i na krawędziach liści)
- silna redukcja organów spichrzowych

[...]


Z czego mi wiadomo do stwierdzenia ilości potasu w wodzie K (potasu) nie ma testów kropelkowych. Badanie laboratoryjne jest trochę kosztowne więc jedynie możemy stwierdzić prawdopodobieństwo jego braku na podstawie obserwacji.

Gdzieś czytałem (nie pamiętam w który miejscu sieci to było), że przy braku potasy składniki pokarmowe do dalszego życia rośliny są pobierane bezpośrednio z rośliny i dlatego wypadają dziury (jeśli ktoś jest w temacie proszę o wypowiedź) . U mnie najlepiej widać było to na amazonce.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 06 maja 2008, 22:07

MikołajCz pisze:A do czego potrzebne ci jest CO2 ???
Można mnieć dobrze i nie wiedzieć dlaczego. :shock:
A możesz też robić tak jak chcesz.
Jak arturo ma masę roślin szybkorosnących i bardzo mocne oświetlenie to CO2 jest uzasadnione. Z CO2 pobierany jest sam węgiel C a O2 pobierają rybki a cała reszta idzie do atmosfery.

MikołajCz
senior
senior
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2006, 08:08
Imie i Nazwisko: Mikołaj Czernichowski
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: MikołajCz » 07 maja 2008, 13:14

Jak arturo ma masę roślin szybkorosnących i bardzo mocne oświetlenie
a jak nie ma ?
CO2 + oświetlenie + nawożenie = roslina

Samo dodanie potasu niczego nie załatwi. Musisz znać również zawartośc jeszcze Azotu, Fosforu no i m.in. Żelaza. I wówczas odpowiedni ich stosunek oraz zawartość mikroelementów może się przyczynic do prawidłowego wzrostu roslin. Jeżeli będzie odpowiednia ilość potasu i nadmiar azotu wynik będzie podobny.

A samo stawianie na coś, to jak w leczeniu: stawiam na nicienie.
pozdrawiam

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 07 maja 2008, 14:39

mam akwa roślinne, po południu buzuje tlenem jak napowietrzacz w całym zbiorniku, światła 162W na 240L wody, aż miło popatrzeć, pozdrawiam

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 07 maja 2008, 15:50

Jeśli masz tyle oświetlenia na tyle litrów i mocno obsadzone akwarium, to z cała pewnością mógł wystąpić brak potasu. Ale, by rozwiać wątpliwości, napisz coś więcej o swoim zbiorniku. Rośliny obsada podłoże, oświetlenie (ile na dobę), parametry wody, itd. Wtedy tu wszyscy będziemy mogli trafniej Ci pomóc, a nie tylko przypuszczać :).

lizard
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 04 cze 2007, 21:02
Imie i Nazwisko: Krisu
Miejsce zamieszkania/miasto/: Piase/Wroce
Lokalizacja: Piase/Wroce
Kontaktowanie:

Post autor: lizard » 09 maja 2008, 19:28

brak zelaza najprawdopodobniej

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości