Węgiel leczniczy.

Moderator: Sylwek

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Węgiel leczniczy.

Post autor: fangornn » 08 mar 2008, 17:37

Witam. Przygnębiony ogólnym widokiem moich roślin w akwarium, postanowiłem poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Po zakupie książki autorstwa Diany Walstad pt."Rośliny w akwarium - ekologia roślin wodnych dla akwarystów" , wyczytałem, że powodem może być brak węgla w podłożu. Zakupiłem wyżej wymieniony specyfik w aptece i zadałem pod korzenie osłabionym roślinkom. Węgiel leczniczy, taki dla naszego gatunku na s....ę. Pożyjemy, zobaczymy, może rzeczywiśćie to coś pomoże. Czy ktoś z Was już używał węgla jako nawozu w podobny sposób?

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 08 mar 2008, 20:33

na której stronie jest opis jak stosowac ten wegiel? szybciej znajde - dzieki ;).

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 08 mar 2008, 20:54

Jeeezu... tyle prostszych "brakujących i niezbędnych" zazwyczaj roślinom rzeczy a Ty "węgiel"? Nie ma w tej książce, że przypadkiem może brakować czegoś innego?
Ja to zawsze widzę tak: najpierw porządne światło, później ewentualnie normalne nawozy lub pojedyncze brakujące składniki ale roślinom na sraczkę karbonem dawać... Nie, miliard akwarystów z roślinami nie dających C do Si nie może się mylić...

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 08 mar 2008, 21:03

kafarski pisze:na której stronie jest opis jak stosowac ten wegiel? szybciej znajde - dzieki ;).

Nie napisałem w swoim pośćie że to jest ten węgiel , tylko chodzi mi o to że brak węgla w podłożu, (nie nawożę także CO2) chciałem uzupełnić tym właśnie rodzajem dostępnego dla mnie węgla. Zadałem w tym celu także pytanie.
A tak generalnie rzecz ujmując na ten temat czyli węgla , jego nadmiaru , braku , pozyskiwania przez rośliny, to znajdziesz na stronach 87,88,89.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 08 mar 2008, 21:16

amorphis pisze:Nie, miliard akwarystów z roślinami nie dających C do Si nie może się mylić...
Metoda prób i błędów, ja pitole no. Please.

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 09 mar 2008, 10:20

tak jak myslalem wcześniej, węgiel zawarty w nieorganicznych związkach jak choćby węgiel na biegunkę czy diamenty nie może być pokarmem dla roślin. dobry będzie organiczny cukier - tez zawiera węgiel przecież a bakterie rozloza go na co2 ,który rośliny mogą jeść. w tej książce tez o tym pisze.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 09 mar 2008, 21:28

Można zrobić kulki gliniano torfowe z węglem aktywnym .
Kiedyś tak właśnie odżywiałem rośliny w podłożu .
Obecnie od kilku miesięcy mam całkowicie podłoże oparte na Diany Walstad i efekt niesamowity .
Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie jak takie podłoże by się sprawowało w zbiorniku z dyskami .
Czy ktoś z was próbował i może coś powiedzieć na ten temat ?

Awatar użytkownika
Emi
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 18 cze 2007, 08:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Post autor: Emi » 06 maja 2008, 15:11

Ja bym była bardzo ostrożna przed umieszczaniem ziemi ogrodowej w akwarium z dyskami ze względu na pasożyty i ryzyko niezbyt ciekawych parametrów wody w przypadku użycia niewłaściwej ziemi.

Co do węgla to bardzo wątpię czy on zadziała. Spróbuj kulkami gliniano torfowymi pod korzenie. Kulki torfowo-węglowe ją jałowe i nic roślinom nie dadzą.

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość