żabienica

Moderator: Sylwek

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

żabienica

Post autor: jkkk3 » 01 cze 2007, 17:19

Witam
Dlaczego żabienica rośnie taka wysoka i ma pozwijane liście tzn. takie pofalowane.Jak ją kupiłem miała o połowe mniejsze zielone.Teraz już u mnie jest prawie miesiąc i coraz wieksze sie robia te listki
Ostatni liść jak na fotce nawet wyrósł taki żółtawy i ma brązowe plamki
Załączniki
Obraz 5751.jpg
Obraz 5751.jpg (104.23 KiB) Przejrzano 11922 razy

Awatar użytkownika
jaroslawp
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 03 cze 2006, 17:58
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: jaroslawp » 01 cze 2007, 21:18

Leci do góry, bo rośnie i lgnie do światła.
A zółte liście lub brązowe plamki to może być oznaka braku minerałów (chloroza lub nawet nekroza).
Azotu i fosforu to pewnie jest pod dostatkiem, ale może być brak np., żelaza.
Zawijanie liści to bodajże brak potasu, ale głowy nie dam.
Do poczytania polecam artykuł na holenderskie.pl "O oznaczaniu niedorobów" oraz książkę A.Sieniawskiego ;)
P.S. Nie napisałeś czy nawozisz baniaczek i jakie masz oświetlenie.

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 01 cze 2007, 22:16

IMO to co masz u sibie to Echinodorus macrofilus. Ten potrafi wyrosnąć z akwarium jak jest za niskie. Młode liście są jasniejsze i mają w sobie plamki ciemniejsze. Jak dorosną to plamki znikają.
Tu trza się cieszyć, ze jak odkryjesz zbiornik to masz dwa w jednym:
- akwarium z rosliną;
- rośline pokojową z akwarium.
Adam

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 01 cze 2007, 23:11

U mnie ta roślinka ma około 1m
kazik

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 02 cze 2007, 09:54

Jeśli chodzi o nawożenie to tak:
Woda z RO + rurowit(3 do 1) kulki JBL(TWW 4,TWO 5,PH ok. 6.5)Wymiana 40l tygodniowo
CO2 cała dobe + PG Classic 4ml

Awatar użytkownika
gienierator
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 20 lis 2005, 15:07
Imie i Nazwisko: Eugeniusz Araminowicz
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: gienierator » 03 cze 2007, 09:10

Zamiast się martwić to lepiej porządnie zakryj aqua.. bo może wyskoczyć (mam podobnie ale z Echinodorus rose )
pozdrowienia

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 03 cze 2007, 13:03

TWW 4,TWO 5,PH ok. 6.5
:lol: cosik ta woda albo te testy nie za ba :P

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 03 cze 2007, 20:04

quote="jkkk3"]
CO2 cała dobe [/quote]

:?:
Ciekawe jak za jakiś czas na to ryby zareagują :?:
Ciekawa metoda aż się boję następstw w przyszłości.
Adam

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 04 cze 2007, 07:05

Też podaję CO2 całą dobę i nic się nie dzieje. Pomimo strasznych ilości roślin po nocy nie ma przyduchy ... PH poniżej 6,5 nigdy nie spadło ... ale to może tylko tak jest u mnie :)

jkkk3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 269
Rejestracja: 08 sty 2007, 20:40
Lokalizacja: Sędziszów

Post autor: jkkk3 » 04 cze 2007, 07:14

Sory pomyłka w opisie.Od niedawna elektrozawór odcina CO2 na noc.

Raffy
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 03 gru 2006, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Post autor: Raffy » 06 cze 2007, 08:18

Też mam idetyczną żabienicę. Pięknie rosła pod wodą, puszczała dorodne liście i wszystko było ok. Byłem z niej zadowolony, ale ostatnio wypuszcza liście poza wodą :( :( :( I to mnie strasznie nie cieszy, nie da się jakoś skrócić ta szaloną roślinę?

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 06 cze 2007, 11:31

Macrophyllus taki jest, nie zmienisz tego łatwo ;).
Gdybyś trafił na E. Horizontalis (Żabienica Pozioma), to w formie jest z grubsza podobna(moim zdaniem ładniejsza) do tego egzemplarza ze zdjęcia i nie stwarza takich problemów, choć oczywiście większość żabienic z natury "ciagnie" nad powierzchnię, ale niektóre bardziej od innych ;).
Przykład - Amazonicus też wyjdzie z akwarium w odpowiednich warunkach, ale Macrophyllus zrobi to na pewno :mrgreen:.

pozdr

Raffy
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 03 gru 2006, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Post autor: Raffy » 06 cze 2007, 11:55

Czyli na to nie ma rady ? Chyba jednak oddam tą zabienicę :?

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Re: żabienica

Post autor: andzio65 » 05 sie 2009, 18:38

Sposób na te żabienice jest taki, przetestowany u mnie wielokrotnie. Jeśli ktoś nie chce mieć rośliny nad powierzchnią wody to w momencie kiedy kolejny liść zaczyna wychodzić ponad wodę trzeba oberwać wszystkie liście poczynając od najstarszych, ale zostawić tylko 2, a max 3 najmłodsze liście. Następne, które roślina puści będą niskie i cały proces budowania pięter rozpocznie się od nowa. Jak roślina będzie miała już 3-4 liście w niskich piętrach można usunąć te najwyższe (najstarsze wówczas) i mamy ponownie niską roślinkę. Prowadząc w ten sposób uzyskuje się rośliny bardzo mocno ukorzenione. W moim akwarium 240l jedna żabienica tak przerosła podłoże z drobnego żwirku, że jak próbowałem ją wyrwać to nie dało rady. Z rośliną szło do góry prawie pół powerzchni dna i musiałem poprzerywać korzenie. Minusem takiego postępowania jest to, że z czasem na wskutek obrywania liści u podstawy tworzy się coś w rodzaju kłącza, które w miarę obrywania liści się wydłuża, co niektórym osobom może się nie podobać. Jeśli ktoś nie chce go widzieć to należy roślinę wykopać i ostrym nożykiem uciąć niepotrzebną część kłącza pozostawiając ok 1 cm z najmłodszymi korzeniami i wszadzić powtórnie głębiej w podłoże. Przy okazji będzie można zaobserwować, że korzenie z którymi została posadzona (jeśli ktoś pamięta ile miała) uległy zniszczeniu, a w zamian roślina wypuściła nowe będąc już posadzona w podłożu.
Był czas, kiedy miałem w akwarium same żabienice i mogłem eksperymentować, a do tego co napisłem wcześniej doszedłem przez przypadek, kiedy to na jednej z nich liście uległy mechanicznemu zniszczeniu i musiałem je oberwać, tak, że zostały tylko 2, jeden duży i drugi mały jeszcze nie rozwinęty. Przy oświetleniu 3x54W T5, nawożeniu CO2 pod kontrolą sterownika oraz dodawaniu makro i mikro przyrosty były takie,że mody liść potrafił zwiększyć swoją powierzchnię prawie dwukrotni w ciągu doby. Nie mogłem w to uwierzyć co widziałem. To nieprawdopodabne jak rosliny potrafią szybko rosnąć.

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości