rośliny w piasku???

Moderator: Sylwek

cogitek
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2007, 17:38
Lokalizacja: Kraków

rośliny w piasku???

Post autor: cogitek » 17 mar 2007, 10:24

Witam serdecznie.
To mój pierwszy post na forum - ale do czegoś trzeba zacząć :D
Po kilkuletniej przerwie wróciłem do akwarystyki.
W jednym baniaku hoduję obecnie pyszczaki Malawi a drugi chcę przeznaczyć na paletki.

A teraz do meritum.

Sprawdziłem to już w akwarium z pyszczakami, że piasek jest dużo lepszy do utrzymania czystości aniżeli żwirek (pokarm nie wnika w podłoże i przy odmulaniu bardzo łatwo go zebrać).
W akwarium z paletami też chciałbym zastosować piasek ale zastanawiam się, jak w piasku będą rosły rośliny.
Czy dla roślin nie będzie lepszy żwir?
A może posadzić rośliny w doniczkach i przysypać piaskiem (a przyznam, ze rośliny w doniczkach to ostatnie rozwiązanie, na które chciałbym się zdecydować)?

Czekam na sugestie i odpowiedzi.

Pozdrawiam
Tomasz

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 17 mar 2007, 13:13

Mimo powszechnie panującego mniemania, jakoby roślinki w piasku nie rosły, mi rosną, ale moje roślinki mogą o tym nie wiedzieć.

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 18 mar 2007, 02:49

Ja również miałem pewne opory przed posadzeniem roślin w piasku, ale jak pokazuje przykład Łukasza i innych forumowiczów to jest możliwe. Sam niedługo będę przygotowywał nowe szkiełko i jako podłoże użyję piasku.

Awatar użytkownika
bobas
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2007, 17:14
Lokalizacja: ZGIERZ
Kontaktowanie:

Post autor: bobas » 18 mar 2007, 09:09

Z roslinami to jest roznie rosna w piasku
a innym to i nawoz
nie pomoze
wiele sie slyszy ze trzeba porobic drenaze aby powietrze dochodzilo ,mnie osobiscie rosliny nie rosly co spowodowalo ze przenioslem je w doniczki z grubszym zwirkiem ale to tylko sa moje spostrzezenia ,obecnie jestem po wymianie podlorza na piasek kwarcowy i spruboje posadzic jakas roslinke mam nadzieje ze masz lepsza reke do roslin - powodzenia.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 27 wrz 2007, 19:04

No to może i ja się podłączę z pytaniem w tym wątku. Planuję wymienić podłoże na piasek kwarcowy o granulacji do 0,4 mm i obsadzić akwarium samymi trawami różnej wielkości/rodzaju. Czy ma ktoś z Was doświadczenia z chodowaniem traw w takim podłożu?

Awatar użytkownika
amen999
junior
junior
Posty: 60
Rejestracja: 15 mar 2007, 20:58
Imie i Nazwisko: Bartek Dutkiewicz
Lokalizacja: Leszno

Post autor: amen999 » 27 wrz 2007, 19:28

Ja miałem piasek 0.2 -0.5 mm i rośliny rosły jak wściekłe więc nie ma obawy o rośliny. Musisz mieć jednak piach sortowany ponieważ piach kwarcowy o różnej granulacji potrafi się zbić tak jak beton.

Awatar użytkownika
snip
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 23 sie 2007, 07:29
Imie i Nazwisko: Kamil Witkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kutno
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Post autor: snip » 09 paź 2007, 18:26

Ja osobiście mam wymieszany piasek kwarcowy ze żwirkiem . Żwirek tylko i wyłącznie po to aby rośliny ładnie zakorzeniły się :) . Zrobiłem tylko w kilku miejscach prześwity w których widać żwirek ; celowo dla ozdoby a pozostały jest zasypany piaskiem kwarcowym :)

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 06 gru 2007, 19:53

Musisz mieć jednak piach sortowany ponieważ piach kwarcowy o różnej granulacji potrafi się zbić tak jak beton.
Posiadam taki "beton" nad swoim plenum. W ciągu tygodnia żabienica mi puściła 4 liść wie chyba jej to nie przeszkadza ;)
Mimo powszechnie panującego mniemania, jakoby roślinki w piasku nie rosły, mi rosną, ale moje roślinki mogą o tym nie wiedzieć.
Hehehe mam to samo i dlatego nie rozmawiam w pokoju z akwarium o uprawie roślin :D

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 06 gru 2007, 20:38

Rośliny możesz sadzić w piasku jak i żwirku. Nie jest to stwierdzenie odkrywcze, ale aby mieć ładne rośliny i dobrze działające akwarium trzeba także interesować się potrzebami roślin w takim samym stopniu jak zwierząt akwariowych. Wtedy to Twoje akwarium będzie prawdziwą ozdobą a nie katastrofą ekologiczną w 375 litrach.

Mam niewielki zbiornik 60l typu Low-Tech w nim na spodzie ziemię z ogródka a w górnej warstwie piasek o bardzo drobnej granulacji (był używany do robienia zaprawy podczas tynkowania ścian). Akwarium to ma się bardzo dobrze.

Polecam zajrzeć na forum www.holenderskie.pl lub www.roslinyakwariowe.pl i poczytać trochę o "ziołach", lecz nie idź w skrajność i nie leć na drugi dzień po zestaw CO2. Ktoś tu niedawno na tym forum napisał CO2 i paletki to pomyłka, podpisuję się pod tym stwierdzeniem.

Osobiście do moich paletek mam żwir o granulacji 2-4 mm i wydaje się dobrym rozwiązaniem nie widać odchodów leżących na dnie a odmulam dno przy podmianie wody.

Po lekturze książki Diany Walstad "Rośliny w akwarium", mój świat, ten akwarystyczny stanął do góry nogami na głowie i z ciekawości założyłem Low-Techowy zbiornik.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 15 gru 2007, 12:52

CraNcH^MS pisze:Osobiście do moich paletek mam żwir o granulacji 2-4 mm i wydaje się dobrym rozwiązaniem nie widać odchodów leżących na dnie a odmulam dno przy podmianie wody.

Po lekturze książki Diany Walstad "Rośliny w akwarium", mój świat, ten akwarystyczny stanął do góry nogami na głowie i z ciekawości założyłem Low-Techowy zbiornik.
Dyskutujcie panowie, dyskutujcie, właśnie jestem na etapie kombinowania ze zmianą podłoża. Planuję zmianę na piasek kwarcowy, opinie na jego temat mile widziane.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 15 gru 2007, 17:11

fangornn pisze:Dyskutujcie panowie, dyskutujcie, właśnie jestem na etapie kombinowania ze zmianą podłoża. Planuję zmianę na piasek kwarcowy, opinie na jego temat mile widziane.
Na tym forum chyba hypno z jednym z wątków zademonstrował dobrze rosnące rośliny z zdrowymi korzeniami w piasku kwarcowym. Były to o ile pamiętam żabienice.

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 20 gru 2007, 00:12

W moim akwarium, gdzie obecnie mam piasek prosto z rzeki (wyprażony w piekarniku) roślinki rosną doskonale, a cabomba, mam wrażenie, znacznie lepiej niż kiedykolwiek w żwirku.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 26 sty 2008, 19:49

Mam jeszcze jedno pytanie związane z podłożem z piasku, mianowicie czy jak usypię piasek na dnie akwarium nierównomiernie, to czy dyski nie rozwalą mi go po całym akwarium w ten sposób, że wszędzie będzie w miarę równa warstwa? Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 26 sty 2008, 19:58

To nie tyylko dyski o to zadbają ale i prawa fizyki :-) Inną sprawą jest to, że dyski POTRZEBUJĄ drobnego piaseczku do trawienia. A jeżeli masz jeszcze jakieś bocje czy kiryski to powoli warstwa będzie się powoli wyrównywać.

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: kolejarz65 » 27 sty 2008, 14:15

W moim akwa. ryby (dyski) potrafią nawet roślinki wyrwać z podłoża ,oczywiście mam je w piasku, na nim żwir gruboziarnisty.

Odpowiedz

Wróć do „Rośliny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość