POWSTAJE NOWA KSIĄŻKA.

Nowości wydawnicze

Moderatorzy: seba*1*, tuptus

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

POWSTAJE NOWA KSIĄŻKA.

Post autor: Ambra » 26 gru 2005, 12:05

Ilość pisanych do mnie listów z pytaniami, jak też tematów na Forum PKMD spowodowała, że znów postanowiłem chwycić za pióro.

Tym razem tytuł książki brzmi "ROZMNAŻANIE DYSKOWCÓW".

Dla mnie jako autora to poważne wyzwanie, ale chcę się z zadania wywiązać jak najsumienniej.
Muszę się przyznać, że wstępnie książkę w rękopisie "już popełniłem".
Przeczytałem swoje wypociny kilka razy i naszły mnie refleksje......
Nie piszę przecież dla siebie, ale dla Was!!!!!!!!

Wiem co napisałem, ale nie wiem co jeszcze powinienem, aby była jak najbardziej przydatna i wiernie Wam służyła.
Nie chcę przy tym pisać o tematach, które już podejmowałem w innych książkach, a najwyżej najważniejsze kwestie potraktować skrótowo.

I tu sedno problemu.

W tym temacie podsuwajcie zagadnienia które Was nurtują.
Zadawajcie pytania itp.

Będę ten temat sumiennie studiował i patrzył, czy czegoś nie pominąłem w opracowaniu opierając się o Wasze sugestie, a jeśli, to mam szansę uzupełnić zagadnienie.
Często jest tak, że dla mnie sprawa wydaje się banalna i nie warta strzępienia pióra, a dla innego to poważny problem.

Na listy raczej odpisywać nie będę, bo tu nie chodzi o polemikę, co nie znaczy że coś bagatelizuję.

Nie pytajcie kiedy pojawi się książka, bo najpierw trzeba ją napisać............
Liczę bardzo na Waszą pomoc.

anka
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 21 sie 2005, 14:52

Post autor: anka » 26 gru 2005, 13:22

Juz od dawna czekalam na taki post.Co wiecej na ksiazke o takiej wlasnie tematyce. Interesuje mnie szczegolnie zagadninie powstawania poszczegolnych form barwnych jak rowniez utrwalania juz istniejacych.szukam wszelkich wiadomosci na temat genetyki.Przede wszystkim z praktycznego punktu widzenia.Skoro hodowcy gupikow maja taka ksiazke to dlaczego my nie mozemy :) juz czekam z niecierpliwoscia pozdrawiam Anka

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 26 gru 2005, 20:28

Oooo bardzo ciekawe ... nie wiem tylko czy tutaj moje wrodzone gadulstwo nie będzie dla Ciebie Andrzeju zbyt uciążliwe. Napiszę kilka swoich pytań-zagadnień i będę na pewno je studiował dalej i dopisywał/korygował na żywo. Zaczynam więc.

1) Dobór tarlaków, i nie chodzi mi tutaj o subiektywne odczucia, ale o jakieś usystematyzowane wiadomości. Np. ryby leczone środkiem X nie nadają się do tarła, a środkiem Y powinny przejść 2-u miesięczną karencję, najlepiej nadają się ryby w wieku N miesięcy, poza tym brakuje mi informacji na temat stabilności genetycznej odmian barwnych, które odmiany dadzą w większości potomstwo identyczne z rodzicami a które nie itp., jakie cechy wykluczają dobór do tarła a jakie powinny zachęcać (np. czy niespotykany wzór barwny ma szansę być przeniesiony na potomstwo)

2) Przygotowanie wybranych ryb (karmienie, środki zapobiegawcze, parametry wody itd...)

3) Jeżeli to możliwe i ktokolwiek przeprowadzał takie badania, jaki jest wpływ różnych czynników na: a) dzietność (czyli ilość składanej ikry w zależności od pokarmu, temperatury, wielkości zbiornika, ilości podmienianej wody itd....) b) na % wylęgu narybku też w zależności od...., c) na szybkość wzrostu młodych w zależności od....

4) i jeszcze jedna choć przykra sprawa, czyli wybór i ewentualna selekcja/eliminacja otrzymanego przychówku....

Na chwilę obecną tyle...

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 27 gru 2005, 07:29

anka pisze:...........Skoro hodowcy gupikow maja taka ksiazke to dlaczego my nie mozemy :) juz czekam z niecierpliwoscia pozdrawiam Anka
Jest zasadnicza różnica w sytuacji gupika a dyskowca.

1. Gupiki są rybami, na ktorych, z uwagi na szybkość rozrodu, prowadzona jest większość badań naukowych. Na dyskowcach nikt ich nie robi.

2. Gupiki i dyskowce, za wyjątkiem faktu że są rybami więcej dzieli jak łączy.

Hypno - dzięki, cos wyłowiłem.......... :D

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 27 gru 2005, 12:58

W tego typu publikacji chciałbym znaleźć wskazówki dotyczące konkretnych rozwiązań dotyczących przygotowania wody....
Wiem - na pewno to ująłeś, ale... Cały czas mam problem z pleśniejącą ikrą - woda była przerabiana na kilkanaście sposobów...
m.in.:
- RO + minerały
- Ro + kranówa
- kranówa
Parametry różne od pH 6,5 do 5,5.
Węglanowa od 5 do 250 mikrosimensów...
Filtracja od gąbki do głowicy z regulowanym przepływem wody....
To wszystko w przeróżnych kombinacjach i efekt ten sam... pleśniejąca ikra...
Jak do tego typu problemu podejść? Już nie mam pomysłów.
Teoretycznie robię wszystko jak trzeba a wychodzą nici....
Propozycje jakichś odkażalników...?
Coś na kształt algorytmu postępowania - jeśli to możliwe.....
Na przykładach, np. jak są takie i takie parametry, zrobić to i to, zadbać o to i tamto... Bynajmniej nie chodzi mi o dziesiątki przykładów, ale parę - wzorcowych.
Jak już to masz w swojej książce, to szybko ją wydaj:)))))
Pozdrowienia
Wojtek

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 27 gru 2005, 14:22

Andrzej myślę, że w Twojej książce powinien znaleźć się rozdział poświęcony relacji albo lepiej wywiady z hodowcami paletek. Mam na myśli ludzi, którzy na rozmnażaniu dysków zjedli zęby. Porównanie rozwiązań technicznych, metod hodowli, ciekawostki itp. Całość poparta zdjęciami. Dla tych ludzi byłaby to pewien rodzaj nobilitacji a dla nas czytelników źródło inspiracji.

Awatar użytkownika
Mondeja
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 240
Rejestracja: 14 gru 2004, 17:25
Imie i Nazwisko: Przemek Laskowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skawina
Lokalizacja: Skawina

Post autor: Mondeja » 28 gru 2005, 16:06

Andrzeju ja zagadnień podsuwał nie będę bo już trochę się dysków namnożyłem , natomiast chętnie służę pomocą , mam też kilka fotek jak te poniższe - może się przydadzą ?
Załączniki
hodowla 2.jpg
hodowla 2.jpg (31.4 KiB) Przejrzano 6302 razy
hodowla 1.jpg
hodowla 1.jpg (29.09 KiB) Przejrzano 6304 razy
hodowla 3.jpg
hodowla 3.jpg (31.96 KiB) Przejrzano 6306 razy

Odpowiedz

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości