ZDROWE DYSKOWCE

Nowości wydawnicze

Moderatorzy: seba*1*, tuptus

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Post autor: Ambra » 19 paź 2005, 14:34

marek732 pisze:.......... I bardzo dobrze bo nie ma co powielać informacji tylko poświęcić więcej miejsca konkretom.
Konkretów jest sporo, dałeś też sporo do myślenia.
Kiedy będzie druga część ?......
Zbiorczo - Anka i Marek

Nie przewiduję 3 tomu "Zdrowe Dyskowce", gdyż moim zdaniem w dwóch tomach wyczerpałem powyższy zakres tematyczny.
Moim zdaniem na zdrowie dyskowców i innych ryb wpływają 3 czynniki:
- warunki w środowisku naturalnym i akwarium,
- metody żywieniowe i składniki pokarmowe,
- profilaktyka, przegląd preparatów leczniczych i choroby.

Klasyfikacja form barwnych, odmian i metody zaliczania ich do grup barwnych, to całkowicie odmienny temat i nie ma nic wspólnego ze zdrowiem ryb. Kundel, przepraszam pies wielorasowy choruje w identyczny sposób jak pies rasowy. Podobnie z dyskowcami - mieszaniec, hybryda czy jak kto woli próba hodowlana w przypadku pandemii pasożytów zakończy życie tak samo jak jego czysty genetycznie pobratymiec. Bakteria, wirus czy pasożyt nie rozróżnia "czystości rasowej". Zabija identycznie.

Moim zdaniem II tom jest jeszcze trudniejszy niż pierwszy ale i temat mniej rozpoznany. Spodziewam się też, że ten tom wzbudzi więcej emocji, gdyż choroby w zbiorniku, to najgorsze co może spotkać akwarystę. Na dodatek każdy z nas ma nieco inne spostrzeżenia, a co za tym idzie, wyciąga inne wnioski. Pewnie pojawią się tacy, co uznają że w pewnych zagadnieniach bredzę, gdyż oni widzą to inaczej..........

Cały czas zadaję sobie pytanie, czy zdołałem sprostać wyzwaniu?

Podobnie jednak w I tomie, zrobiłem wszystko, by zgromadzić maksimum wiadomości na temat wszelkiego rodzaju chorób, ich cyklu rozwojowego, a także sposobów leczenia. Znów będzie chemia, biologia i dziedziny pokrewne.......
Nie jest to prosta książka, a co gorsza uświadamia czytelnikowi jak niewiele jeszcze wiemy, oraz jak bywamy bezsilni, choć za choroby ryb często można winić jedynie ich właściciela.
Dlatego naszą najskuteczniejszą bronią jest PROFILAKTYKA.
By ją skutecznie realizować niezbędna jest jednak wiedza na temat rozwoju pasożytów, bakterii czy wirusów.

Prawdę mówiąc, pisząc tę książkę dałem jej tytuł "Zdrowe dyskowce", gdyż te ryby są najbliższe od lat memu sercu. W rzeczywistości jednak - takie mam odczucie - oba tomy są przydatne każdemu akwaryście, który chce mieć zdrowe ryby.

Wydanie II tomu zależne jest od mego wydawcy. Posiada on wszystkie niezbędne materiały. Kiedy się na to zdecyduje - nie wiem. Myślę, że warunkować to będzie tempo sprzedawania I tomu, który na rynku pojawił się 38 dni temu........

Awatar użytkownika
aperitif
senior
senior
Posty: 114
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:54
Imie i Nazwisko: Patryk R.
Miejsce zamieszkania/miasto/: mieścina w małopolsc
Lokalizacja: mieścina w małopolsce

Re: ZDROWE DYSKOWCE

Post autor: aperitif » 09 sty 2010, 16:40

Witam,
Nie chcąc powielać wątków pozwolę sobie zapytać Szanownego Autora oraz czytelników owej literatury, którą książkę polecają początkującemu hodowcy paletek na "pierwszy rzut" lub jako jedyny wybór. Czy DYSKOWCE czy ZDROWE DYSKOWCE tom I i II? Rozumiem, że ZD to pełniejsza tematycznie literatura, ale czy potrzebna każdemu? Lubie czytać, z tym, że jeśli czegoś jest za dużo to często i tak pomijam wiele wątków, więc chciałbym się dowiedzieć którą książkę wybrać.
Pozdrawiam.
Patryk

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Re: ZDROWE DYSKOWCE

Post autor: IreneuszKaczor » 09 sty 2010, 20:15

Zacznij od DYSKOWCE - krótko i węzłowato.

Ja tak zacząłem - jeśli ma to dla Ciebie jakieś znaczenie?

Awatar użytkownika
Sylwek
członek PKMD
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2007, 16:56
Imie i Nazwisko: Sylwester Dawidowicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kędzierzyn-Koźle
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Kontaktowanie:

Re: ZDROWE DYSKOWCE

Post autor: Sylwek » 09 sty 2010, 22:49

Również zaczynałem od tej publikacji tj. "dyskowce", a teraz opieram się bardziej na "Zdrowych dyskowcach", choć lubię wracać do poprzedniej książki :) .

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: ZDROWE DYSKOWCE

Post autor: Ambra » 10 sty 2010, 09:35

aperitif pisze: ............ Rozumiem, że ZD to pełniejsza tematycznie literatura, ale czy potrzebna każdemu? Lubie czytać, z tym, że jeśli czegoś jest za dużo to często i tak pomijam wiele wątków, więc chciałbym się dowiedzieć którą książkę wybrać................
Trudno radzić w takiej sytuacji.
Już sama objętość książek mówi sama za siebie.
"Dyskowce", to była pierwsza w Polsce książka na temat tych ryb i w pewnym sensie była to moim zdaniem rewolucja, gdyż odkrywała to, co było nieraz skrzętnie ukrywane. W wielu przypadkach nie wyczerpywała jednak tematu a jedynie sygnalizowała niektóre zagadnienia.
"Zdrowe dyskowce" - to książka, która podejmowała znacznie więcej zagadnień i w praktyce wyjaśniała wiele zagadnień, które będąc pomocne podczas pielęgnacji dyskowców, stanowiła też poradnik mogący słyżyć innym akwarystom.

Obecnie ukończyłem opracowywać kolejną książkę, która nie będąc co prawda trzecim tomem "ZD", stanowi jakby kontynuację i rozwinięcie wątków, których tam nie poruszałem. Nosi ona tytuł: "Hodowla, dobór i rozmnażanie dyskowców".

Do opracowania tego materiału skłoniły mnie w pewnym stopniu otrzymywane od czytelników listy. Jednak główną rolę sprawczą w tym wypadku przypisuję moim koleżankom i kolegom - członkom Polskiego Klubu Miłośników Dyskowców. To właśnie oni w czasie naszych spotkań namawiali mnie do opracowania tego, jak i kolejnych tematów.
Problematyka prokreacji dyskowców stanowi dla większości zafascynowanych pielęgnacją tych ryb akwarystów zagadnienie szczególnej wagi. Ich pomyślne rozmnożenie to w wielu przypadkach ukoronowanie dotychczasowych zabiegów i potwierdzenie własnych zdobytych umiejętności, które w brew pozorom wcale do błahych nie należą.
Niektóre hodowlane formy barwne bardzo niechętnie przystępują do rozrodu, co powoduje, że właściciel musi niekiedy stosować różnego rodzaju „zabiegi”. Bardzo kłopotliwe bywa także rozmnażanie dyskowców pochodzących z naturalnego odłowu. Wszystkim specjalistom znana jest także niechęć do rozmnażania się w akwariach dyskowców należących do gatunku Symphysodon discus.
By pomyślnie rozmnożyć dyskowce, akwarysta musi posiadać między innymi niezbędny zakres wiedzy na temat: wody i jej uzdatniania, sposobów przygotowania akwarium tarliskowego, przebiegu tarła, wylęgu larw i ich dalszego pielęgnowania, a także reguł własnego postępowania, które wynika z uprzednio wymienionych zagadnień.
Niezmiernie ważny jest też właściwy dobór pary tarliskowej, by pozyskane potomstwo było w przyszłości zdrowe, cieszyło pięknymi kształtami, miało apetyt, a gdy zacznie dorastać, zachwycało właściwymi barwami i wzorami na ciele.
Sadzę, że pewne trudności będą mieć nie przygotowani fachowo akwaryści w zrozumieniu tematyki dziedziczenia, selekcji i metod kojarzenia par dyskowców. Zagadnienia te zajmują w książce wiele miejsca, ale też stanowią drogę do przyszłych sukcesów hodowlanych.

Na koniec, by uprzedzić ewentualne pytanie - kiedy stanie się dostępna - odpowiadam , nie wiem, gdyż trzeba będzie znaleźć wydawcę, a to bywa czasami trudne i czasochłonne :D

Awatar użytkownika
Rafal1974
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 30 maja 2012, 13:18
Imie i Nazwisko: Rafal Kłaczynski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Boguszów
Lokalizacja: Boguszów

Re: ZDROWE DYSKOWCE

Post autor: Rafal1974 » 14 cze 2012, 11:55

Witam. Gdzie mógłbym zdobyć książki pt. Zdrowe Dyskowce tom 1 oraz Back to Nature - przewodnik po świecie dyskowców? Książki te od dłuższego czasu nie są dostępne w księgarniach, jak również są białym krukiem na allegro. Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: ZDROWE DYSKOWCE

Post autor: przynenta » 18 cze 2012, 14:09

Moze od autora?

Awatar użytkownika
Rafal1974
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 30 maja 2012, 13:18
Imie i Nazwisko: Rafal Kłaczynski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Boguszów
Lokalizacja: Boguszów

Re: ZDROWE DYSKOWCE

Post autor: Rafal1974 » 19 cze 2012, 10:43

Wiem, że autor jest w naszym gronie, jednak na prywatne zapytanie nie otrzymałem odpowiedzi. Pytam więc po użytkownikach forum.

Odpowiedz

Wróć do „Literatura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości