SUMP - dynamika wody

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Rafal_K.
junior
junior
Posty: 45
Rejestracja: 08 kwie 2005, 11:22
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_K. » 01 lip 2005, 19:08

!!! a do Rafal .K hmm niewiem czy ma sens budowanie sampa wiekszego od akwarium troche duzo miejsca nam zajmie:P zwlaszcza chcac postawic go np: pod akwa w szafce

Sory ale widze zę mam doczynienia z ignorantem ja wskazałem ci kierunek (mmorszczyzna)jesli ty dalej twierdzisz że sump musi być wiekszy od aqa no to sadz tak dalej ,poczytaj , a zrozumiesz działanie , nie bedziesz wypisywał takich ciekawostek .
własnie zastanawiajac sie nad sumpem poziomym mam watpliwość co do pierwszego stopnia filtracji waty , czy ona bedzie tak 'grzecznie" lezeć w pionie . ?

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 02 lip 2005, 08:23

haha dobre banerman dobre czacha !!! a do Rafal .K hmm niewiem czy ma sens budowanie sampa wiekszego od akwarium troche duzo miejsca nam zajmie:P zwlaszcza chcac postawic go np: pod akwa w szafce a tak swoja droga to ile taki samp moze miec pojemnosci 100 l moze troche wiecej do takiego zbiornika np 300 l czy 500 l to teraz pomysl kolo 100 l w sampie akwa pelne bo chyba niebedziesz napelnial akwa w 1/3 lub 1/2 to tez mijaloby sie z celem dlatego jakis zawor odcinajacy prad do papy ssacej wode z akwa bylby wskazany
ps: a ztymi chycajacymi paletkami to mialbyc taki zart kumasz ? ale widze ze kiepskie poczucie humoru masz i zbyt powazne podejscie do zycia:P no to czacha i spoko wazne zeby ryby byly zdrowe
Moim zdaniem nie wiesz nic o tym temacie - wielkość sump-a jest w zasadzie dowolna im większa tym lepiej . Budowa i działanie polega na tym że obojetnie jaki będzie wielkości do sump-a spłynie tylko tyle wody ile jest jego pojemność . Pompa ssąca w akwarium dla sump-a to dla mnie coś nowego .
Traktuję więc Twój post jako "kiepskie poczucie humoru " - i mam nadzieję że w domu reszta zdrowa .

Awatar użytkownika
jurek48
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:57
Lokalizacja: Nowy Dwór Maz.
Kontaktowanie:

Post autor: jurek48 » 03 lip 2005, 22:39

Traktuję więc Twój post jako "kiepskie poczucie humoru " - i mam nadzieję że w domu reszta zdrowa .

Nie lepiej facetowi wytłumaczyć jak to działa niż go dołować. Pewno napiszesz, że ci się nie chce, że pełno tego jest w internecie a za leniów nie będziesz robił.”

Rafal_K.
junior
junior
Posty: 45
Rejestracja: 08 kwie 2005, 11:22
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_K. » 04 lip 2005, 20:30

http://www.triamond.prv.pl/ -> 850 -> filtracja
to nie morszczyzna ale zasade pokazuje

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 04 lip 2005, 21:47

pigeon pisze:haha dobre banerman dobre czacha !!! a .......

.......ps: a ztymi chycajacymi paletkami to mialbyc taki zart kumasz ? :P

Banerman kuma a teraz kolej na ciebie

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 04 lip 2005, 22:19

dlaczego nikt nie wstawi zdjęcia komina. I będzie wszystko jasne. Ja niestety nie mam takiej możliwości.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 04 lip 2005, 23:47

dlaczego nikt nie wstawi zdjęcia komina. I będzie wszystko jasne.
jesteś pewien ? że komin wytłumaczy wszystko ??

spróbuję na podstawie zdjęcia ;)

i Bóg się wkurzył na gatunek ludzki i zesłał potop - woda przykryła wszystko na wyskokość 32 metrów . Poważnie to trochę wody było ;)
ale dzielny Noe przewidział gniew Pana postawił oto ten komin i połączył go ze zbiornikiem zrobionym tanim sump-tem . Niestety spieprzył robotę i nie zakupił odpowiedniej ilości materiałów ( wydał na kwiatki i pomatki dla przyszłej matki ) komin miał tylko 31999,99 mm . Pytanie brzmi ile wody wleciało do zbiornika przyjmując że ziemia jest idealna kulą a równik jest jej obwodem . odpowiedź można podać w litrach .

Poważnie to komin w akwarium ratuje przed potopem domowników . Czyli mamy w akwarium "komin" i jego wysokość odpowiada wysokości lustra wody . Następnie dolewamy tyle aby zapełnić wodą filtr ( sump ) i sprawa jasna do sump-a nie wleci ani trochę więcej niż wynosi nadmiar wody nad krawędzią komina .Pompa przepompowuje wodę z sump-a do akwarium gdzie znów jest więcej niż wysokośc komina dlatego ponownie wpływa do sump-a . I tak w kółko czyli syzyfowe pracę robi ta pompa myśląc że da radę . Jest tez pewien mankament ilość wody w sump-ie maleje wraz z odparowaniem wody z akwarium . Poprostu aby to zrozumieć należy mieć biblię i trochę wyobraźni .
Załączniki
komin.jpg
komin.jpg (18.07 KiB) Przejrzano 7009 razy

Awatar użytkownika
Miecho_I
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 18 lis 2005, 19:06
Lokalizacja: Ksawerów k/Łodzi
Kontaktowanie:

Post autor: Miecho_I » 02 gru 2005, 15:52

NAlezy jeszcze uwzglednic w akwa miejsce na wode z sumpa w przypadku zapchania komina (tez sie zdarza) bo pompa w pompuje ale czy sie zmiesci jak damu sump 100l ?!

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 02 gru 2005, 18:24

hmm czy ktoś wie co to jest to "czacha" ??? stary nie jestem młody chyba raczej więc powinienem kumać...czy to coś w rodzaju joł, nara ...? :-)
ok do rzeczy.. Miecho_I wiec mozna dodac dodatkowy odpływ z komina, jest to najczęściej rurka retencyjna wystajaca ponad dno komina. Pigeon po co pisać samp, a nie sump. Troche razi takie spolszczanie. Używając kilkakrotnie słowa "samp" pomimo walorów dydaktycznych postów innych(z sumpami)wykazujesz dość obrażliwa ignorancje. Nie dość ze nie rozumiesz działania filtra i pleciesz farmazony, to na dodatek jesteś niemiły. Jezeli chcesz to wymyśl albo poszukaj polskiej nazwy takiego filtra. Pozdrawiam

mikos
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 18 paź 2005, 16:18
Lokalizacja: Bielawa
Kontaktowanie:

Post autor: mikos » 06 gru 2005, 21:38

Jest jedna zaleta sumpów z przepływem pionowym -to że nie trzeba zapewnić miejsca na cały sump :D a rewizja tez sie może zapchać.

Mam jeszcze pytanie:
Czy deszczownica musi być powyżej poziomu górnej krawędzi komina żeby woa nie zpłyneła pompą, a może jest jakieś inne rozwiązanie takie jak do napwietrzaczy ???

Mój pierwszy post
Pozdrawiam
Mikołaj

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 06 gru 2005, 21:53

Deszczownica nie musi , choć wtedy nieźle natlenia.
Żeby nie zassało można zastosować oczywiście zawór zwrotny np . taki :
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=75272546

hojnorek
Posty: 1
Rejestracja: 08 sty 2007, 16:50

Post autor: hojnorek » 08 sty 2007, 17:23

witajcie. też mam sump z przepływami pionowymi (wszystkie przegrody za wyjątkiem ostatniej, gdzie jest przepływ poziomy górny). mój problem z tym sumpem polega na tym, że dość szybko zapychają się gąbki w pierwszej przegordzie, wzrasta w niej poziom wody co skutkuje również wzrostem poziomu wody w kominie (do tego stopnia że zaczyna działać rewizja). dlaczego tak się dzieje to wiem - pytanie jak Wy poradziliście sobie z tym problemem??

Awatar użytkownika
IreneuszKaczor
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 467
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:39
Imie i Nazwisko: Ireneusz Kaczor
Lokalizacja: Bogatynia
Kontaktowanie:

Post autor: IreneuszKaczor » 21 sty 2007, 12:00

mikos pisze:Mam jeszcze pytanie:
Czy deszczownica musi być powyżej poziomu górnej krawędzi komina żeby woa nie zpłyneła pompą, a może jest jakieś inne rozwiązanie takie jak do napwietrzaczy ???
Mikołaj
Myślę, że deszczownię można ustawić pionowo pod warunkiem, że pierwszy w niej otwór (o odpowiedniej średnicy) będzie na wysokości górnej krawędzi komina, co spowoduje zassanie powietrza tym otworem w przypadku braku prądu.

Mnie natomiast interesuje:
1. Jak zabezpieczyć się przed zapchanym kominem (i rewizją), w przypadku dużego sumpa z przepływem poziomym? Chodzi mi o ilość wody (pojemność sumpa) wtłoczoną do akwa.
2. Jak zabezpieczyć się przed ewentualną pracą pompy na sucho, a dodatkowo wysuszeniem pewnej części złoża biologicznego (sump z przepływem poziomym)?

Pepe90
senior
senior
Posty: 149
Rejestracja: 11 mar 2007, 19:25
Lokalizacja: Okolice Tomaszowa Lubelskiego
Kontaktowanie:

Post autor: Pepe90 » 25 cze 2007, 14:32

Witam

Yoyi możesz mi powiedzieć jaki masz litraż tego sumpa.... :?:
Tak czytam przyglądam się i chyba zrobię tą samą technika co ty.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 25 cze 2007, 17:17

Mój sump ma 85 litrów. Ale teraz jak będe stawiał nowe akwa o podobnych rozmiarach to myśle o sumpie 200l. Wtedy będę miał spokój.

Ireneuszkaczor
Mnie natomiast interesuje:
1. Jak zabezpieczyć się przed zapchanym kominem (i rewizją), w przypadku dużego sumpa z przepływem poziomym? Chodzi mi o ilość wody (pojemność sumpa) wtłoczoną do akwa.
2. Jak zabezpieczyć się przed ewentualną pracą pompy na sucho, a dodatkowo wysuszeniem pewnej części złoża biologicznego (sump z przepływem poziomym)?
Sterownik taki co chroni przed przelaniem się wody przy automatycznej podmianie wody. Z tym, że podłączamypod niego pompę a nie elektro-zawór

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości