SUMP - dynamika wody

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

SUMP - dynamika wody

Post autor: fomalhaut » 05 sty 2005, 09:00

Spotkałem się na forum z rozmieszczeniem przegród sumpa nie w pionie ale w poziomie. Jaka będzie różnica w efektywności materiału filtracyjnego. Czy nie będzie tak, iż niektóre obszary - przy takim poziomym przepływie wody - będą mniej efektywne od innych?
Zakładam umieszczenie pompy na dnie, a nie w środku wysokości zbiornika.
Na razie :) myślę, że różnice powinny jednak być...
Jak duże i jak znaczące... oto jest pytanie....
Wojtek

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

re

Post autor: yoyi » 05 sty 2005, 11:59

Sam posiadam takiego sump-a z przepływem bocznym i z mioich obserwacji mogę powiedzieć, że wszystkie poziomy wkładów sa zabrudzone identycznie. Chodzi to u mnie od ok. 3 miesięcy, czyli można powiedzieć że nic się już w tym temacie nie zmieni. Sam wybrałem takie rozwiązanie po namowie Thewalda (speca od klejenia zbiorników itp.). Jak mi powiedział przepływ pionowy stosuje się (raczej powinno sie stosować dopiero przy bardzo dużych sump-ach, gdzie występuje duży przepływ wody i różnica 5-10 cm w poziomie wody pomiędzy poszczególnymi komorami nie zmusza nas do zbyt szybkiego czyszczenia mediów filtracyjnych (szczególnie tych ceramicznych itp.).

Awatar użytkownika
eugen
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 320
Rejestracja: 15 lis 2004, 20:48
Lokalizacja: Mühlheim am Main
Kontaktowanie:

Post autor: eugen » 05 sty 2005, 12:19

Piotrku , a moze zamiescisz jakies zdjecia?? aby tak ....obrazowo to zobaczyc?
eugen

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 05 sty 2005, 15:37

Oj, fajnie by było... Mam przygotowany zbiornik na sump - 126 l brutto (50x60wysokośćx42) i właśnie kombinuję jak go ugryźć (jak wsadzić w to-to szyby, ile i jakiej szerokości komory.....). Piotrze, jak możesz.... podziel się swoimi sugestiami (co do wypełnień również chętnie uzupełniłbym wiedzę....
Sump - oprócz dwóch Fluvali 404 - będzie filtrował 760 l wody.... w akwa ozdobnym.
Z góry dzięki!
Wojtek

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

re:

Post autor: yoyi » 06 sty 2005, 00:36

Proszę bardzo poniżej zamiszczam zdjęcia:
Jak widac mam wklejonych 4 ścianki co dzieli mi sump-a na 5 części.
I komora od prawej to filtracja wstępna mechaniczna - wypełnienie gabką i watą syntetyczną, II, III, IV komora jest wypełniona w całości ceramiką a V komora to miejsce na grzałki, odpływy wody do kanalizacji i do pompy.
Załączniki
0032.JPG
0032.JPG (49.05 KiB) Przejrzano 8308 razy
0006.JPG
0006.JPG (39.43 KiB) Przejrzano 8314 razy
23.JPG
23.JPG (55.33 KiB) Przejrzano 8310 razy

Awatar użytkownika
fomalhaut
członek PKMD
Posty: 968
Rejestracja: 06 gru 2004, 12:48
Imie i Nazwisko: Wojciech Grzegorzyca
Miejsce zamieszkania/miasto/: Polska
Lokalizacja: Polska

Post autor: fomalhaut » 06 sty 2005, 14:23

Dziękuję bardzo!
Na pewno się przyda - i informacja i zdjęcia!!!!

Leszek_P
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 08 sty 2005, 13:42
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: Leszek_P » 08 sty 2005, 20:18

Mi osobiście brakuje w tym sumpie "serca" w postaci złoża zraszanego.

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 10 sty 2005, 00:37

Nie jestem spacem od sumpa, ale z informacji od Triamonda wynika ze taki sumpy są mniej wrażliwe na poziom wody w alwarium. Obniżenie poziomu wody nie ma wpływu na przepływ wody przez sumpie.

paletka6
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 15 sty 2005, 20:20

Post autor: paletka6 » 15 sty 2005, 20:59

zawsze miałem taki dylemat jakiej pompy czy jakich pomp użyć nigdy nikt nie odpowiedział mi na te pytanie z gury bo jak ma się dwie pompy i jak jedna się popsuje to całą wode mamy na podłodze jak to jest jak wy to robicie???

Mislavo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 213
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:13

Post autor: Mislavo » 15 sty 2005, 23:13

To akurat jest proste. Linijka i odrobina matematyki :wink:

A tak poważnie, pojemność zbiornika sumpa ma być taka, żeby w razie awarii pompy albo braku prądu, cała "spuszczona" woda zmieściła się w zbiorniku a nie na podłodze.

pigeon

Post autor: pigeon » 30 cze 2005, 00:20

hehe super a ryby wyskocza sobie same z akwa i chyc do sampa :), a tak powaznie to chyba lepiej zrobic bez wiekszego ryzyka taki przeplywowy na jedna pompe zasysajaca wode ze zbiornika cos w stylu filtra z " rury " tylko sampa trzeba by umiescic powyzej zbiornika lekko:)
pozdrawiam Zbyszek

Rafal_K.
junior
junior
Posty: 45
Rejestracja: 08 kwie 2005, 11:22
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_K. » 30 cze 2005, 18:03

twój post swiadczy ze nie znasz dokładnego działania sumpa , woda nigdy nie zleci cała z zbiornika głownego , i ryby nie musza przeskakiwać :>:>. poprostu jak zaznaczył przedmowca nalezy dokładnie wyliczyć aby nadmiar wody z gornego aqa spłynął do dolnego gdzie musi byc na niego rezerwa , sam mam sumpa pionowego . Z dzialania jestem zadowolnony , popełniłem tylko bład pry wkładzie - dałem za drobną lawę i woda mi przez pierwsze przegrody górą szła . po wymianie na gąbke na m2 wszystko pieknie śmiga , Fakt że wziołem pompe na zapas i teraz chodzi stłumiona zaworem na jakieś 1/2 mocy . Dzieki temu zauwazyłem ze ciszej pracje :> . a i woda po przejsci przez sumpa ma niemiezalne no3 w baniku 10-15 . aqa 450 - supm~130
złorze zraszane mam ale w kominie a nie w sumpie , (biobale10 L )
zasade i schematy działania sumpa najlepiej pokazują zbiorniki z morszczyzną .
A i fakt Thewald wielki jest , wiercił mi otwory -sporo sie napocił , ma rekę do szkła .W moim rodzinnym mieście szklarze nie słyszeli o czymś takim jak SUMP .

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 30 cze 2005, 19:58

hehe super a ryby wyskocza sobie same z akwa i chyc do sampa
nie ma co , sampatyczny post - a może autor ma coś innego na myśli niż temat sump

Awatar użytkownika
banerman
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 223
Rejestracja: 13 gru 2004, 00:25
Lokalizacja: Leszczyny
Kontaktowanie:

Post autor: banerman » 01 lip 2005, 00:01

Cha , na zdjęciu 0006.jpg widzę przygotowaną "tratwe" i spakowaną walizkę :D
Więc jestes przygotowany na to ,że można "odpłynąć" .
Przezorny zawsze ubezpieczony ;-).

PS. pomysł b.dobry i pewnie baardzo efektywny.

pozdrawiam
Piotrek

pigeon

Post autor: pigeon » 01 lip 2005, 11:02

haha dobre banerman dobre czacha !!! a do Rafal .K hmm niewiem czy ma sens budowanie sampa wiekszego od akwarium troche duzo miejsca nam zajmie:P zwlaszcza chcac postawic go np: pod akwa w szafce :) a tak swoja droga to ile taki samp moze miec pojemnosci 100 l moze troche wiecej do takiego zbiornika np 300 l czy 500 l to teraz pomysl kolo :) 100 l w sampie akwa pelne bo chyba niebedziesz napelnial akwa w 1/3 lub 1/2 to tez mijaloby sie z celem dlatego jakis zawor odcinajacy prad do papy ssacej wode z akwa bylby wskazany
ps: a ztymi chycajacymi paletkami to mialbyc taki zart kumasz ? ale widze ze kiepskie poczucie humoru masz i zbyt powazne podejscie do zycia:P no to czacha i spoko wazne zeby ryby byly zdrowe :P

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości