2 000 l dla altumów

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
AlexB47
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 10 sty 2013, 00:35
Imie i Nazwisko: Aleksander Bielski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Supraśl

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: AlexB47 » 01 lis 2014, 19:06

Dziękuję wszystkim wspierajacym nas :D . Roman, Ania już nawet zaniepokoiła się, że nie dzwonisz i nie pytasz. Altumki przeżyły transport i już mieszkają w Orinoko. Wygląda na to, że czują się tam świetnie. A było to tak:

Ania odwiozła dzieci do szkoły na 8:00 i pojechała na drugi koniec Białegostoku po rybki. Oczywiście miała olbrzymie problemy ze znalezieniem właściwego adresu. Kiedy już dogadała sie telefonicznie z dostawcą musiała jeszcze czekać na parkingu do 11:00, bo tak. Siedziała tam bidulka, głodna od 5:30, bo o tej godzinie wstaje. Potem przez cały dzień, aż do mojego powrotu z pracy robiła im kwarantannę. Najpierw dwie partie deszczówki do wiaderka, intensywne napowietrzanie, ozon co kilka godzin i w końcu dolewki z Orinoko. Kiedy wróciłem z roboty, nawet nie chciała zajrzeć do wiaderka w obawie przed nieszczęściem. Podniosłem wieczko, patrzę - altumki choć bladzieńkie, to całe i zdrowe. Ale - pomiędzy nimi gwałtownie śmigał jakiś gratis - malutka rybka ale bardzo żwawa. Odłączyłem napowietrzanie i wlałem zawartość wiaderka do akwa. W ciągu ok. 30 sek. altumki odzyskały pasy, po następnych już miały resztę kolorków i zaczęły zwiedzać swój nowy domek. Zabawnie wyglądało, kiedy przez jakiś czas uderzały się o szybę zbędnego już komina. Chwilę póżniej było najciekawiej - zaczęły ganiać gratisa, z którym odbyły podróż. Musiałem odłowić biedaka i przenieśc do ogólniaka zwłaszcza, że nasze u-boty zaczęły się niebezpiecznie zbliżać do nieszczęśnika. Ania twierdzi, że jest to otosek. Fakt, trudno go było odgonić od szyby. Fajnie też wygląda, jak te maluchy próbują zabrać kawałki mrożonych ryb u-botom. Czasami nawet im się udaje - małe, ale zadziorne :D . Wkrótce Ania zamieści na FB film z wczorajszego karmienia. Będzie na co popatrzeć.

Pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: roh » 02 lis 2014, 09:40

Super Alex. Dzięki za relację. Fajowo, że się wszystko dobrze skończyło. Ryby zapakowałem do ciepłego auta do 10 godzin. Tak się umówiłem z dostawcą (ciepłe auto).
Reszt ajuz była poza mną, ale fajnie, że jest fajnie. Wiem, że cos tam wpadło do worka. (otocinclus lub corydoras pigmey)
Nie chciałem już bruździć rybom , bo wpadł pod koniec. Altumy muszą być żwawe , śa zdrowe i obgryzały mi paznokcie perzy karmieniu.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: roh » 11 lis 2014, 19:07

Dawajcie jakieś fotki i info na temat ryb. Ja rozumiem, że milczenie jest złotem, ale........... :? :?

Awatar użytkownika
AlexB47
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 10 sty 2013, 00:35
Imie i Nazwisko: Aleksander Bielski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Supraśl

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: AlexB47 » 11 lis 2014, 20:54

Ania montuje filmik z karmienia rybek w Orinoko - wkrótce na forum.
Dzisiaj zrobilismy reset ogólniaka, niestety nie sfilmowalismy tego, a było na co popatrzeć. Narybek molinezji i platek poszedł na pokarm dla altumów i u-botów. U-boty okazały się za wolne. 90% żywego pokarmu przechwyciły altumy. Ataki były nieprawdopodobnie szybkie. Skąd u nich taka dzikośc?. Poprzednie dorosłe stado (św. pamięci) w ogóle nie było zainteresowane żywym pokarmem, wszystko pożerały szczupieńce. Wyglada na to, że kupiliśmy od Ciebie niezły narybek, który da szansę na rozmnożenie w przyszłości :D .

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: roh » 12 lis 2014, 07:08

AlexB47 pisze:Ania montuje filmik z karmienia rybek w Orinoko - wkrótce na forum.
Dzisiaj zrobilismy reset ogólniaka, niestety nie sfilmowalismy tego, a było na co popatrzeć. Narybek molinezji i platek poszedł na pokarm dla altumów i u-botów. U-boty okazały się za wolne. 90% żywego pokarmu przechwyciły altumy. Ataki były nieprawdopodobnie szybkie. Skąd u nich taka dzikośc?. Poprzednie dorosłe stado (św. pamięci) w ogóle nie było zainteresowane żywym pokarmem, wszystko pożerały szczupieńce. Wyglada na to, że kupiliśmy od Ciebie niezły narybek, który da szansę na rozmnożenie w przyszłości :D .
Alex. powiem tak. Prawopodobieństwo tego, że poprzenikom zostało coś z genów altuma jest duże , ale gen ten na pewno został przez Niemca skaleczony. Chociażby pół oka czerwonego o tym świadczy. Altum musi mieć całą tęczówkę żółtą.
Marcin sprzedaje kilka sztuk ode mnie w niezłym rozmiarze. Zobacz giełdę, może Cię zainteresuje.

thaz
junior
junior
Posty: 61
Rejestracja: 27 lip 2013, 06:30
Imie i Nazwisko: Piotr Jedliński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Białystok
Kontaktowanie:

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: thaz » 16 lis 2014, 23:18

Alex, zeznawaj jak tam jak tam bo doczekać się nie mogę :-)

Awatar użytkownika
AlexB47
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 10 sty 2013, 00:35
Imie i Nazwisko: Aleksander Bielski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Supraśl

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: AlexB47 » 29 lis 2014, 19:09

Wpadnij, to zobaczysz :D

Awatar użytkownika
AlexB47
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 10 sty 2013, 00:35
Imie i Nazwisko: Aleksander Bielski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Supraśl

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: AlexB47 » 14 gru 2014, 13:41


Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: roh » 14 gru 2014, 13:57

Aniu i Alku przekażcie sowoje spostrzeżenia na temat zachowania tych rybek i ich poprzedników. To bedzie bezpośrednia relacja naocznych świadków zachowania altuma FX i F0.
Generalnie zbiornik jest zarąbisty Borguella robi wrażenie, Widzę tam 2000 neonów czerwonych i 200 pstrążenic na powierzchni, co prawda krótko je tam widzę ale widzę :lol: :lol: :lol: :lol:
Czy wszystkie te altumy to jedno źródło--nie pamiętam. Dużo mi się wydaje. :D :?

Awatar użytkownika
AlexB47
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 10 sty 2013, 00:35
Imie i Nazwisko: Aleksander Bielski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Supraśl

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: AlexB47 » 13 sty 2016, 16:16

Wróciłem w końcu do świata żywych, więc wracam też na fora.
Wszyskim akwarystycznym popaprańcom życzę w rozpoczynajacym się Nowym Roku banalnie, ale już nie dla mnie - Zdrowia, dla Was, Waszych rodzin i tych ważnych dla Was członków rodziny - Ryb.

Nuda, nuda i raz jeszcze nuda. Ryby rosną, hydroponika szaleje, nic się nie dzieje. Mam nowy pomysł na oświetlenie i coś w rodzaju pokrywy dla akwa, ale w tym momencie moje pomysły drastycznie rozmijają się z zawartością mojego portfela.
Przed świętami zatkał się filtr hydroponiczny i woda poszła przelewem awaryjnym. Zajrzałem w końcu do środka po wielu miesiacach spokoju - zero gabek, woda jak kryształ, ale bryły korzeniowe wylazły odpływem. W pośpiechu nie wyłączyłem pompy (poważny błąd), nożyczki do ręki i ostre cięcia. Takiej ilości syfu, który spłynął do akwa dawno nie widziałem - prawdziwe czarne wody. Ania spanikowała:
- Skrzela altumom się zatkają i ryby padną
- Nie - odpowiedziałem - to sa ich naturalne warunki. Za dwa dni woda będzie znowu krystaliczna.
Pomyliłem się - kryształ zrobił się po pięciu dniach. Godzinę po akcji do szyby przykleiły się glonojady. W końcu widać było już jakieś żyjące ryby. Potem było wieczorne karmienie - nic nie widać, mętność widzę. W pierwszy dzień świat pojawiły się kontury i zarysy wnętrza akwarium. Całe towarzystwo miało się świetnie, imprezka w mętnej wodzie była chyba udana.
Wnioski:
1.
To Ania kilka lat temu zauważyła, że filtr hydroponiczny po jakimś czasie może pełnić rolę filtra mechanicznego. W to, że nie ma nic lepszego od filtracji biologicznej niż hydroponika, nie wątpiliśmy od początku.
2.
Hydroponika jest w stanie wyeliminować waty, gąbki i inne sztuczne wynalazki.
3.
Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość, jak w życiu - chcesz szybko, idziesz do burdelu lub dyskoteki, chcesz przeżyć coś niepowtarzalnego - musisz bardzo się postarać i POCZEKAĆ

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: jzajonz » 14 sty 2016, 08:10

Fajnie że wróciłeś o z przyjemnością czytałem twoje poczynania nie tylko przy tym zbiorniku ale i tej inwestycji na zewnątrz domu. Czy powiesz ta spełniła twoje oczekiwania?

Awatar użytkownika
AlexB47
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 10 sty 2013, 00:35
Imie i Nazwisko: Aleksander Bielski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Supraśl

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: AlexB47 » 14 sty 2016, 21:58

Ostatnio zmieniony 14 sty 2016, 22:52 przez AlexB47, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AlexB47
junior
junior
Posty: 85
Rejestracja: 10 sty 2013, 00:35
Imie i Nazwisko: Aleksander Bielski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Supraśl

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: AlexB47 » 14 sty 2016, 22:38


Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: jzajonz » 14 sty 2016, 23:05

dzięki tej folii staliście się samowystarczalni, świetna robota

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: 2 000 l dla altumów

Post autor: roh » 20 sty 2016, 10:34

POWALAJĄCE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości