Filtr podzwirowy inaczej

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 25 wrz 2007, 19:46

tuptus pisze: Jeszcze jest problem z oddzieleniem piaskownicy od żwirówki.
Postawić szybę w poprzek baniaka żeby się podłoże nie mieszało na na wierzchy jakimś korzeniem albo kamykami to zamaskować??
Raczej wklej w podłoże paski szkla o szerokosci 12-15 cm i uloz z nich jakas w miare nieregularna.figure geometryczna. Ja, oszczedzajac myslenie, zrobilem piaskownice w ksztalcie prostokata i dopiero po nasypaniu podloza i zalaniu zbiornika dotarlo do mnie ze zrobilem ogromny blad. Moglem przeciez zrobic piaskownice chocby w ksztalcie pentagramu albo sierpa i mlota, prezentowalaby sie lepiej no i o wiele latwiej byloby zamaskowac krawedzie.
J-23

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 28 wrz 2007, 14:03

Paski przyłożę od góry kawałkami drewna.
Żeby to w miarę wyglądało i co najważniejsze pełniło swoją rolę.
Ale dobry pomysł z tymi kształtami ;)

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 19 kwie 2008, 17:39

Sorki za odkopanie tematu i post pod postem ale...
Powoli decyzja zapada, przesiadka z sumpa na podżwirówkę.
Mam dosyć przecieków, wytrąconych węży, samoistnych rozszczelnień.
Komin zostaje do podmian wody, co nakapie z ro przeleje sie do komina, rurki z komina podłączę bezpośrednio do kanalizacji.
Tymczasowo uruchomię 2217 żeby jakoś biologię utrzymać i zakładam podżwirówe.
Cały dylemat mam w tym gdzie umieścić pompę, jakiej pompy użyć (typ pompy) i jak rozwiązać cyrkulacje w zbiorniku.
Hans pomóż błądzącemu :)

Do dyspozycji od zaraz mam New-Jet 2300, ale będzie szpecić wnętrze baniaka swoim gabarytem, konieczne maskowanie roślinami lub drewnem.
Myślę jeszcze nad zastosowaniem pompy CO ale nie bardzo wychodzi mi ułożenie hydrauliki z pompą ponad poziomem wody i rodzą się obawy o zapowietrzenie pompy :?
Taki system by mi pasował bo chcę założyć grzałkę przepływową DIY i lampę UV na czarna godzinę.
Pompa napędzała by to wszystko.

Ostatnim dylematem jest rozdzielenie piasku z plenum od żwiru, zastanawiałem się nad sklejeniem z otoczaków czegoś w rodzaju tarasu który dzieliłby akwa w poprzek. 1/3 powierzchni dna wystarczy na podżwirówe??

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 20 kwie 2008, 16:17

Użyj pompy od C.O. (jeśli wybierzesz) z LFP lub grundfosa (inne mają gorsze opinie) najmniejszą jaką znajdziesz (około 100-150zł). Resztę poprowadź rurkami pcv od zimnej wody z klejem (klej 10zł, rurki 6zł/3m, kształtki po 1zł). Podżwirówkę też możesz z pcv zrobić. Obejrzyj link skalniak z mego podpisu, tam masz dokładnie opisane ze zdjęciami filtrów, rurek, pomp, jak łączyłem, co z czym i którędy i nie tylko...

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 20 kwie 2008, 21:14

tuptus pisze: Cały dylemat mam w tym gdzie umieścić pompę, jakiej pompy użyć (typ pompy) i jak rozwiązać cyrkulacje w zbiorniku.
Ponieważ nie będzie ci potrzebna duża wysokość podnoszenia to proponuję Atmana AT-305 lub AT-306. Tani, wirnik na ceramicznej osi, stosunkowo cichy i mało prądu żre. U mnie na At-306 (nominalnie 2500 l/h) wisi cale akwa 840l.
Alternatywa mogą być pompy Hailea (spory wybor od wydajności 500 do 7000l/h) które mogą pracować zarówno zatopione jak i na zewnątrz, maszyny innych firm są na ogół dużo droższe i wątpię żeby ich zakup miał sens w tym przypadku.
Co do cyrkulacji wody to jest jedna jedyniesluszna i logiczna- woda jest pobierana z powierzchni i tłoczona pod żwir. Jeżeli uda ci się zorganizować to z wydajnością rzeczywistą przynajmniej 1x objętość zbiornika na godzinę to możesz śmiało zrezygnować z napowietrzania.
Gdzieś tu opisywałem mój DIY skimmer powierzchniowy pracujący nawet przy poborze rzeczywistym 1500 l/h. Ostatnio trochę go zmodyfikowałem i stał się praktycznie bezawaryjny.
J-23

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 20 kwie 2008, 22:27

J-23 możesz pokazać to swoje akwarium? Chciałbym zobaczyć jak się ten osprzęt sprawuje w rzeczywistości. Ekstra kryształ wodę znam przy "normalnej " filtracji, chciałbym zobaczyć efekty tej "nowatorskiej" lub jak kto woli rzadziej stosowanej.

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 20 kwie 2008, 23:12

Michcio pisze:J-23 możesz pokazać to swoje akwarium? Chciałbym zobaczyć jak się ten osprzęt sprawuje w rzeczywistości.
Przecież tego na zdjęciu nijak widać nie będzie. Gdyby azotany czy inne zanieczyszczenia wody były kolorowe to owszem..ale niestety nie są.
Ekstra kryształ wodę znam przy "normalnej " filtracji, chciałbym zobaczyć efekty tej "nowatorskiej" lub jak kto woli rzadziej stosowanej.
Wode kryształ to sie robi przy pomocy zwyklej gąbki i odpowiednio wydajnej głowicy. A woda przy podżwirówce jest lekko mętnawa niestety i prawie nie sposób tego uniknąć. Jutro wstawię jakąś fotkę aktualną żeby zobrazować skalę "problemu".
J-23.

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 21 kwie 2008, 00:10

A ja przecież pytam o klarowność a nie o parametry wody ;-) Kryształ czyli idealnie przejrzysta, lekko zabarwiona może być ;-) Co do azotanów a raczej azotynów to i przy gąbce czy przy kubełku przy odpowiednim przepływie będzie zero. Bo mówimy o podżwirówce a nie o plenum o ile się nie mylę.

Co do głowicy na zbyt wydajnej klarowności się nie uzyska, zresztą w ogóle się nie uzyska no chyba ze głowic będzie dużo mało wydajnych na odpowiednich gąbkach lub jedna silna z ogromną gąbką- przypchaną.
Oczywiście mam na myśli żywy zbiornik a nie o dopiero zalany osmozą wystawowym zbiornik bo do tego to i włóknina wystarczy.

Awatar użytkownika
tuptus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 306
Rejestracja: 28 mar 2005, 14:06
Imie i Nazwisko: Piotrek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post autor: tuptus » 02 maja 2008, 18:55

Postanowiłem zrobić coś takiego.
Ogólny schemacik, pompa CO Grundfos 25-40, grzałka przepływowa ~300-500wat (zależy jaki się trafi element grzewczy) i UV (albo okazyjna z allegro albo DIY)
Żwir kwarcowy czy bazaltowy??
Pasował by mi kwarcowy, naturalniej by to wyglądało. Chyba że na spodzie trochę bazaltu bym sypnął. Jak się ziele nie utrzyma to nie będę rozpaczał ;)
Załączniki
projekt DIY 1.JPG
projekt DIY 1.JPG (18.01 KiB) Przejrzano 5007 razy

Awatar użytkownika
Michcio
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 578
Rejestracja: 31 paź 2005, 22:20
Imie i Nazwisko: Michał Próchnicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Michcio » 11 cze 2008, 17:51

Uv od razu sobie daruj bo to nieprzydatny bajer. Sam zakupiłem ową lampę w celu zwiększenia liczebności wylęgu, z tym ze nie zauważyłem różnicy- kiedy woda jest odpowiednia to i bez uv można mieć wylęg rzędu 90 %. W przypadku zbiornika dekoracyjnego lampa uv to nawet błąd. Pracując non stop przyniesie więcej szkód niż pożytku, a pracując okresowo nie da żadnego efektu ...

Awatar użytkownika
krawiecm
junior
junior
Posty: 72
Rejestracja: 24 cze 2008, 13:27
Imie i Nazwisko: Martinez K
Miejsce zamieszkania/miasto/: Opole
Lokalizacja: Opole

wasze opinie o podzwirówce.

Post autor: krawiecm » 24 cze 2008, 13:35

witam wszystkich
Może się powtażam zle co sądzicie o zamontowaniu podżwirówki ale ssącej(chciałbym żeby jak najżadziej odmulac dno)
Mój pomysł to zrobic na dnie z nawierconych rórek pcv coś w rodzaju zykzaka, zwir tylko żeby przykryć te pcv. Wsztko podłaczone do kubełka,który wodę będzie oddawał przez deszczown...
chcę zamontować ewentualnie dodatkowy filtr który bedzie pracował tylko w nocy(czy konieczny?)może on powodować dodatkowy duży róch wody. Rośliny posadzone w kokosach a anubiasy na korzeniu.

Jakie wskazówki?.

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości