Akwa 160cm długości - wątpliwości

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Akwa 160cm długości - wątpliwości

Post autor: Młody1919 » 16 mar 2012, 23:32

Witam ! Po krótkiej (ok3 letniej) przerwie z paletkami , powiedzmy wywołanej (nie)licznymi niepowodzeniami , postanowiłem powrócić do zawracania głowy na forum czyli do startu na nowo . Akwarium z paletkami mam już od jakiegoś czasu ale jak to bywa , rybki podrosły - czas pomyśleć o nowym zbiorniczku . Jako że chce wykorzystać maksymalnie miejsce , postanowiłem zbudować (zamówić) szkiełko o długości 160cm , wysokości 45cm i szerokości 35cm (a no mało - miejsce) . Jako że kiedyś wspominałem że mieszkam w "starym budownictwie" mam drewniane podłogi , co za tym idzie dość problematyczne. Mam w sumie 2 główne pytania
1) producent twierdzi że akwarium o podanych prze ze mnie wymiarach wykona z szyby 10mm - czy ta grubość jest odpowiednia ? Z jednej strony wydaje mi się że tak , gdyż np. seryjne 240 sa wykonywane z 8mm i nie dzieje się z tym nic złego.
2) Drugie pytanie dotyczy szafki - czy przy pracującej podłodze potrzebna będzie szafka wykonana na stelażu , czy wystarczy zrobienie całości z podwójnej płyty 18mm ? Myślałem też nad samym stelażem tylko pod płaszczyznę ze szkłem - reszta płyta 2x18mm ?

Co do pokrywy dam sobie rade - tutaj wszystko jasne.
Wiem że są tu osoby z ogromnym doświadczeniem , z którymi miałem przyjemność pisać od 2007r , więc liczę na rady i sugestie oraz na cenne wskazówki dotyczące budowy - planowania .

Pozdrawiam i witam po nieobecności - Dawid .

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Akwa 160cm długości - wątpliwości

Post autor: nobleKoziol » 17 mar 2012, 00:09

Jaka to plyta? Wiurowa , mdf,czy moze (teraz nie wiem jak to sie nazywa dokladnie) plyta drewniana (jest klejona z listewek drewnianych, i jest mocniejsza niz drewno, wiurowki, i mdf) ja nie polecam wiurowej i mdf.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Re: Akwa 160cm długości - wątpliwości

Post autor: Młody1919 » 17 mar 2012, 00:18

Wszystkie szafki , terraria i mniejsze szafki pod akwaria robię z laminowanej płyty wiórowej - z resztą z takiej też płyty wykonują swoje szafki producenci min.owych akwarystycznych.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Akwa 160cm długości - wątpliwości

Post autor: stanpiter » 17 mar 2012, 18:35

Młody1919 pisze:producent twierdzi że akwarium o podanych prze ze mnie wymiarach wykona z szyby 10mm - czy ta grubość jest odpowiednia ?
Tak, ta 10 spokojnie wystarczy, tylko niech wklei wzmocnienia

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Re: Akwa 160cm długości - wątpliwości

Post autor: Młody1919 » 17 mar 2012, 18:48

Znając życie wklei wzdłużne , zostawi po 15-20cm z każdej strony , a o poprzecznych pewnie zapomni... chyba że twardo zaznaczyć WZMOCNIENIA WZDŁUŻNE na całej długości szyb + poprzeczne. Tak czy siak ma to sens , ponieważ nie będzie naprężeń na końcach szyb, a węże od filtra i tak poprowadzę na ścianie bocznej. Co do szafki widzę nikt nie ma zastrzeżeń więc chyba koncepcja dobra. Aktualnego akwa nie będę pokazywać , nie ma czego po prostu , bo jest to najzwyklej mówiąc sterylniak w którym rybka ma rosnąc i puki co jest wszytko ok. Postaram się zrobić ciekawą fotorelację z powstawania nowego akwa. W dalszym ciągu czekam na wskazówki , oraz przeglądam oferty sprzedaży - szukam lajona . Co do zawracania głowy na forum to oczywiście żart - nie mam zamiaru tego robić :wink: powiedzmy - nie te czasy - nie te podejście

Marcu
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2012, 21:58
Imie i Nazwisko: Tomasz Marzec
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tuszyma
Lokalizacja: Tuszyma

Re: Akwa 160cm długości - wątpliwości

Post autor: Marcu » 25 kwie 2012, 20:30

Witam
Ja swoje akwa 576l *160x60x60h) mam wykonane z 12mm szkła oraz mam wzmocnienia;)
pozdraiwam

tomasz1973
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2012, 13:44
Imie i Nazwisko: Tomasz Palka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bandon Irlandia
Lokalizacja: Bandon Irlandia

Re: Akwa 160cm długości - wątpliwości

Post autor: tomasz1973 » 03 maja 2012, 20:16

moje akwa 170x60x60 szyba 10mm wzmocnienia wzdluzne na calosci +na srodku 2x wlasnej roboty

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości