Stary, dobry napowietrzacz

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: Alenquer » 10 sty 2011, 18:01

Na ile zbiorników starczy ta pompka? Ile litrów na godzinę powietrza pompuje?

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: Danter005 » 10 sty 2011, 19:26

Tego ile litrów powietrza daje nie wiem (nie ma instrukcji heh).
Ile zbiorników obsłuży?
wszystko zależy od tego jakie mocne jest natlenianie i filtracja i od wielkości akwariów, czyli za bardzo tego nie potrafie określić.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: arturo » 11 sty 2011, 08:20

Taaa.....i kolejny wielki hałasujący grat w kącie.... nie dziękuję.... jak dojdziesz do momentu obsługi paru tysięcy litrów wody to zmienisz podejście do tematu, można się bawić "dla zasady" i chęci cieszenia się rzeczami, które mogą tylko spełniać rolę prawie historyczną... ale to Wasz wybór...
Ja korzystam z pompy w innym pomieszczeniu ok 55W na parę tysięcy litrów wody... i nie zamienię tego na nic innego, a mam jeszcze spory zapas powietrza.... pozdrawiam

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: Danter005 » 11 sty 2011, 11:04

Ten "hałasujący grat" jak to określono mam w tym samym pokoju koło łóżka za głową i nie narzekam.
Rozumiem ma Pan taką pompę do oczek wodnych która ma żeberka do odprowadzania ciepła bo się tak nagrzewa? ;D
2w a 55w to jest różnica z tym, że jak bym założył silniczek mocniejszy pompa byłaby znacznie wydajniejsza.
Stare nie znaczy gorsze...
Następna sprawa ja mam dom i tutaj mieszkam stoi kilka zbiorników i taka pompa mi wystarcza, czy Pan mieszka w pałacu i ma tylko same akwaria to nie wnikam...
Jeżeli ktoś lubi majsterkować to polecam wykonanie takiej pompy. ja miałem szczęście bo swoją odkupiłem
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: Alenquer » 11 sty 2011, 13:03

DAnter, nie gorączkuj się :D to tylko duskusja.
Fizyki nie oszukasz, poza tym wierzyć mi się nie chce aby ta Twoja pompa miała tylko 2W - jak włączysz amperomierz w obwód podczas pracy to wtedy dopiero będziesz wiedział ile to prądu żre. Bez tego można tylko teoretyzować.
To jest po prostu niemożliwe, że taka konstrukcja jest wydajniejsza od najnowszych rozwiązań.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: arturo » 11 sty 2011, 14:50

Nie neguję Twojej pomki, i pewnie jeśli kilkanaście zbiorników ma po 20L albo 3 po 200L i tylko je napowietrzasz to ok, niech sobie pyrka... Pamiętaj też o jednym, im większy opór zadasz silniczkowi i tłoczkowi "ze skórki" tym głośniej zacznie chodzić że nie wspomnę i trwałości podzespołów... Wiedz też, że przerabiałem tego typu rozwiązania, akwarystyką bawię się już ponad 30 lat, kiedyś to był "chleb powszedni"... Jeśli mój najmniejszy zbiornik ma 100L a największy 1000L i powietrze musi obsłużyć napowietrzanie i filtry pod dość dużym ciśnieniem, zamkniętym w sporym obwodze z rurek PCV i sporej średnicy to sprawa przyjmuje inny obrót, zresztą, nie będę się sprzeczał, zasil np. 5000L wody tym "kołowrotnkiem", zbiorniki minimum 50cm wysokości i zobacz, co się stanie, wtedy podyskutujemy....
"Panowie" tutaj już dawno wymarli..... :D pozdrawiam

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: Danter005 » 11 sty 2011, 19:13

silniczek typ saz 7-3 pisze ze ma 2,3w
alenguer kup więc amperomierz i sprawdzaj po kolei swój sprzęt w domu bo producent mógłby Cie w konia robić z poborem prądu...
Arturo ja tylko mówiłem, że u mnie pompa się sprawdza na tych kilka zbiorników. Myślę, że nie każdy ma u siebie w domu jeden wielki basen. w tedy jakaś pompa o wysokiej mocy na pewno będzie nie zastąpiona.
Pozdro

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: Danter005 » 11 sty 2011, 21:34

Arturo mógłbyś podać jakiś link np allegro Twojej pompy?
Zawsze przydało by się mieć coś na zapas w razie jakby się mój "kołowrotek"? zepsół ;P
tylko raczej coś słabszego o mniejszym poborze mocy by mnie interesowało.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Musisz podłanczać tą pompe do zbiorniczka wyrównawczego jak w przypadku mojej, czy podłanczasz bezpośrednio pod przewody i dmucha równo powietrze?
Pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: TURYSTA » 12 sty 2011, 13:25

Jak podpinasz bezpośrednio pod przewody to pompuje w rytm pracy tłoka i też umożliwia zassanie wody w razie zaniku prądu lub jakiejś awarii. Zbiornik wyrównawczy z zaworkiem zwrotnym ( ja stosowałem część z maski przeciwgazowej ) pompowanie powietrza jest równomierne i nie zasysa wody w razie zaniku prądu.
U mnie przez wiele lat taka pompa pracowała dodatkowo miałem regulację skoku tłoka jak i regulację w postaci przekładni na napędzie silnika np wolniej a mocniej .

Znajomy w hodowli zmodyfikował taka pompę i zamiast tłoku była poduszka z dętki samochodowej pracowała też przez wiele długich lat zanim u nas nastała demokracja :)

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: Danter005 » 12 sty 2011, 20:49

Noo właśnie tej regulacji skoku tłoka w mojej brakuje.
Wydaje mi się, że silnik nie wyrabia muszę podciągać czymś cylinder ;]
A to majster z Pana... jak Pan wykonał taką regulacje skoku tłoka?
Można na takim silniczku od magnetofonu szpulowego jak ja mam zmajstrować coś takiego, żeby miało mniej obrotów a była mocniejsza?
Pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: TURYSTA » 13 sty 2011, 10:39

Na silniku zakładasz małą szpulkę a na tłoku duże koło . Teraz w zależności od obrotów jakie chcesz uzyskać na silniczku dajesz większa szpulkę . Koło tłokowe obraca się wolniej ale za to mocniejsze jest przełożenia ( przerzutki roweru )

Regulacje tłoku można zrobić bardzo prosto , trzeba dołożyć element w którym będziesz mógł podnieść skok są na to dwa sposoby. Jeden z ośki koła zakładasz wahadło z regulacją lub do koła mocujesz szynę, do szyny oś , do osi mocujesz tłok. W zależności jaki skok potrzebujesz oś podnosisz lub opuszczasz.
U mnie taka pompa pracowała na silniczku z adapteru.
Przypomniało mi się, mój sąsiad dość znany hodowca ryb z czasów PRL (danio ,mieczyki,gupiki itd ) miał podobną pompę jak ja z tym że dwu tłokową. Z czasem ten patent się rozwijał aż powstała pompa 4 tłokowa napędzana dość mocnym silnikiem .

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: arturo » 13 sty 2011, 11:04

I suma-sumarum jego moc z ok.3W wzrastała wprost proporcjonalnie do dokładanych silniczków..... ech... miało być tanio i ładnie, wychodzi jak zwykle....
U nas cała instalacja powietrzna jest zainstalowana na suficie, do zbiorników schodzą tylko wężyki z regulacją przepływu i zaworem zwrotnym na przewodzie pomiędzy instalacją a pompą, pompa też podwieszona pod sufitem w drugim pomieszczeniu gospodarczym. Zamiast zbiornika jest instalacja sporej średnicy rozprowadzona pod sufitem i pracuje podobnie jak zbiornik wyrównawczy i dmucha równo na wszystkich zaworach.
Nie pamiętam modelu i symbolu pompy, kupowałem ją w hurtowni, ale zdaje się, że to była najmniejsza z modeli, które nas interesowały, mniejsze były już sporo słabsze....
Nadal powtarzam, nie krytykuję Twojej inwencji twórczej, tylko po co nam w domach takie pseudo ozdobniki??!! Zawsze uważałem, że należy sobie życie i świat wokół nas upiększać, a chyba przyznasz, że to ani piękne ani praktyczne..... Chociaż, może taki masz gust, a o tym się nie dyskutuje... Nadal będę uważał, że to tylko "ozdobniki" które jednym się podobają innym nie i trudno je porównywać do zdobyczy dzisiejszej techniki... w przeciwnym razie ciągle truptali byśmy w miejscu..... pozdrawiam

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: TURYSTA » 13 sty 2011, 11:25

Widzisz Arturze są ludzie którzy mają w domu meble w stylu Ludwika XVI i są zachwyceni. Przyjdzie do nich gościu który lub styl modern i powie Jezu ale zabytek.
Może kolega lubi klasykę niż styl modern. Cała reszta się tu nie liczy po porostu hobby i cóż tu więcej dodać.

Nie jeden z nam ma w domu filtry, i inne pomoce do akwarium zrobione przez swą myśl techniczna, są to rozwiązania nie jedno krotnie lepsze niż urządzenia za xxl PLN.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: arturo » 13 sty 2011, 11:51

Przysłowiowy "amen" w temacie....

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Stary, dobry napowietrzacz

Post autor: Danter005 » 13 sty 2011, 12:17

No, bo to nie jest temat do sporów ;]
Powiem tak. U mnie pompa się sprawdza, dmucha powietrze, które mi wystarcza do obsłużenia zbiorników, które mam w domu.
Na pewno te nowe pompy są bardzo wydajne, ale idzie za tym pobór mocy.
Miałem brzęczyk który pobierał 4w prądu na 1 akwarium, ale po co jak za 2w jest efekt lepszy.
I tu nie chodzi o sam wygląd tego urządzenia ale o pracę jaką wykona względem poboru mocy.
Mam nadzieje, że kiedyś też będę potrzebował dużo mocniejszej pompy :D
..noo ale wszystko jeszcze przede mną
Pozdrawiam

P.S
Panie Mariuszu nie ma gdzieś Pan fotki tego urządzenia?

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość