Pokrywa Aluminiowa - wykonanie własne

Pomysły na modernizację akwarium

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Pokrywa Aluminiowa - wykonanie własne

Post autor: Andrew72 » 10 lut 2009, 23:12

Witam wszystkich :D
Jeśli ktoś zwrócił uwagę na moje posty to zaobserwował kolejne etapy, jakie realizuje przy budowie akwarium 575l.
Po wzmocnionej szafce i tle przyszła kolej na pokrywę. Do decyzji realizacji pokrywy w własnym zakresie przyczyniła się odpowiedz jednego z producentów pokryw a mianowicie: że realizują pokrywy do wymiaru 160cm. A że ja potrzebowałem pokrywę o wymiarach 200 x 48 postanowiłem sam zrobić z rozwiązaniem swoich pomysłów i założeń.

Najważniejszym moim założeniem było:
- zrobić pokrywę nieprzytłaczającą swoim wymiarami akwarium
- solidną a zarazem w miarę lekką
- stosować dostępne materiały dla zwykłego akwarysty
- zdejmowana z akwarium bez demontażu rurek od filtrów

I tak narodził się pomysł
Krótki opis:
Pokrywa będzie miał wysokość 7 cm (na rynku zazwyczaj są wysokość 10cm) wyniku uzyska się wizualny odczucie delikatności. Wykorzystane będą profile aluminiowe standardowe o grubości 2mm. Łączenie poszczególnych profili będzie po przez lutowanie za pomocą miniaturowego palnika kupionego kiedyś w Praktikerze za ok. 50zł. W pokrywie będzie 6 świetlówek 39W T5 oraz 3 stateczniki podwójne z regulacją jasności sygnałem 0-10V.

Realizacja
Dziś pojechałem do sprzedawcy profili i kupiłem
1. Arkusz blachy aluminiowej 1000x2000x2
2. Kątownik 70x20 x2 - 1 szt., czyli w tym wypadku dł. 6m
3. Ceownik 35x35x3 - 2 szt., czyli w tym wypadku 2x4m (być może 1sz by wystarczyła)
Zapłaciłem 350zł

Przy okazji zaobserwowałem pewną zależność ze przy takich sklepach, hurtowniach jest bardzo często zakład mechaniczny, który może przyciąć na dowolny wymiar zakupiony towar :D I tak było w moim przypadku. Więc zakupiony towar nawet nie załadowałem do samochodu tylko magazynier przełożył po przez ogrodzenie towar do warsztatu.
Tam mi wszytko przycięli na wymiar w ciągu 1 godziny. Ku mojemu miłemu zaskoczeniu zapłaciłem 30 zł. :D . Za jedno ciecie profila pod dowolnym kątem brał 1 zł . Troszkę więcej wziął za ciecie na gilotynie blachy. W sumie za przycinkę zapłaciłem 30 zł. Jak ładowałem do samochodu pytał się, co z tego robię? I tak sobie gadu gadu i się zgadaliśmy, że może mi profil "L" pospawać i że juz będę miał ramkę gotową. Przystałem na to i za pospawanie wyszlifowanie miejsc po spawaniu zapłaciłem 50zł.
Oczywiście pokrywa nie jest skończona.
Zamówiłem na allegro lut do aluminium, odbłyśniki, i gniazda hermetyczne do świetlówek T5. teraz oczekuje na przesyłkę
Postaram się umieszczać postęp prac w miarę na bieżąco

A teraz kilka fotek.
Załączniki
Ramka.jpg
Ramka pospawana w warsztacie
Ramka.jpg (108.87 KiB) Przejrzano 12402 razy
Idea.jpg
Przekrój profila - Idea
Idea.jpg (24.73 KiB) Przejrzano 12402 razy
Profile AL.jpg
Profile
Profile AL.jpg (61.36 KiB) Przejrzano 12402 razy

kawal62
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2008, 17:10
Imie i Nazwisko: Sławek Kawałkowski
Lokalizacja: Komorów/Pruszkowa

Post autor: kawal62 » 11 lut 2009, 00:13

Ja zrobilem pokrywę aluminiową używając kleju .
Wysokośc pokrywy 7 cm IMO malo przykryje Ci zbiornik licząc od gornej krawędzi max 2,4 cm resztę miejsca zajmą belki belki 4x4cm w mniejsze nie wciśniesz opraw i nie wlożysz do środka statecznika

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 11 lut 2009, 00:18

Zbiornik przykrywa dokładnie 33 mm z zapasem 3 mm zakrywa wzmocnienie poprzeczne akwarium. Stateczniki zmieszczą się bez problemu. Mam na to miejsce przewidziane. :D . I jeszcze kilka innych newsów będzie udogadniających . Ale to po kolei a 7 cm to naprawdę dużo miejsca dla T5

kawal62
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2008, 17:10
Imie i Nazwisko: Sławek Kawałkowski
Lokalizacja: Komorów/Pruszkowa

Post autor: kawal62 » 11 lut 2009, 00:29

zrobiłem z profilu 8x4cm i belki mają luz 2mm ale powodzeni a lutem z alegro można tylko zasmarkać a nie pospawać .
Załączniki
pokrywa 4.jpg
pokrywa przed malowaniem proszkowym
pokrywa 4.jpg (51.59 KiB) Przejrzano 12352 razy

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 11 lut 2009, 10:19

kawal62 pisze:a lutem z alegro można tylko zasmarkać a nie pospawać .
Może masz racje, a może nie. Ja jeszcze nie lutowałem. Ale polecam obejrzeć poniższy film.
http://elmech.ovh.org/alumweld.wmv

Ja zastosuje inne oprawki dzięki nim mam więcej miejsca.
Wg moich obliczeń zmieściłbym się jeszcze w 60 mm wysokości pokrywy ale niestety średnica rurki od filtra wymusiła mi wymiar 70 mm.

Twoja pokrywa wyglada całkiem fajnie , ale ja mam swoją koncepcje i się jej trzymam, gdyż moje oczekiwania ma spełnić. I nie jestem pewien czy oby malowanie proszkowe pokryje Tobie klej jakim kleiłeś profile. Bo chyba ta techlogia wyklucza nie metaliczne części. O to czeba było by się lakiernika zapytać.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2009, 11:27 przez Andrew72, łącznie zmieniany 1 raz.

kawal62
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2008, 17:10
Imie i Nazwisko: Sławek Kawałkowski
Lokalizacja: Komorów/Pruszkowa

Post autor: kawal62 » 11 lut 2009, 11:25

70-40(belka)-2(grubość kontownika)-2!(Profil, na którym oprzesz obudowę na akwarium) 2 luz zostaje 24 na przykrycie zbiornika.No chyba, że zrezygnujesz z belek przesuwnych i oświetlenie zamontujesz inaczej.Oprawek nie wciśniesz w mniejszy profil
Film widziałem i mam racje, co do lutu, ale widzę, że jesteś z tych naj....I nie zależy CI na radach ( nawet nie zapytałeś o klej, który stosowałem)..ŻEGNAM

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 11 lut 2009, 12:01

Albo ja nie umiem liczyć albo nie rozumiemy się. Poniżej rys. z wymiarami. A świetlówki będą przesuwne, gdyż to jest jeden z moich planów. Kurcze a może opatentuje pomysł za nim opublikuje :idea: :D.

Co do lutowanie : Pisałem że nie lutowałem i nie wiem jak pójdzie. Jak będzie źle to będę się zastanawiać. Jak na razie film przemawia do mnie - może jest spreparowany i pod publikę, ale to szybko życie zweryfikuje.
Załączniki
Idea z wymarami.jpg
Idea z wymarami.jpg (29.61 KiB) Przejrzano 12281 razy

kawal62
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2008, 17:10
Imie i Nazwisko: Sławek Kawałkowski
Lokalizacja: Komorów/Pruszkowa

Post autor: kawal62 » 11 lut 2009, 12:26

Rysunek jest o.k . Ale jakie belki? (wymiar)? na czym oparte?
jakie oprawy? gdzie stateczniki?

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 11 lut 2009, 12:41

Proszę o trochę cierpliwości. Nadal czekam na przesyłkę, mam tylko stateczniki które wysokość mają 22mm. Resztę powinienem dostać w tym tygodniu.

Na razie zakładam budowę z odbłyśnikami. Jak Ty to zrealizowałeś?. Czy będziesz polerować spodnią część?. Czy wyklejał folą aluminiową? czy pozostanie przy odbiciu własnym?

PS. Twoja pokrywa jest naprawdę OK (podoba mi się) i widać włożoną pracę, ale to nie znaczy, że czeba negować wsztko co się różni.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 11 lut 2009, 12:58

Najlepiej folia lustrzana. Kupisz ją za parę groszy a efekt że się nie będzie targać i odklejać.

Awatar użytkownika
tomasz334
senior
senior
Posty: 163
Rejestracja: 04 sie 2006, 06:46
Imie i Nazwisko: Tomasz Jajo
Lokalizacja: Będzin

Post autor: tomasz334 » 11 lut 2009, 15:38

Jakie będą wymiary belki oświetleniowej i jak będzie zamocowana.

paweł_c
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2007, 13:16
Imie i Nazwisko: Paweł Cieśliński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin

Post autor: paweł_c » 11 lut 2009, 17:23

A jak wygląda temat ewentualnego malowanie lub lakierowania ? jakie mogą być tego koszty?

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 11 lut 2009, 17:43

Malowanie proszkowe w kolorze czarnym matowym kosztuje ok 60-70 zł
za powierzchię 2 m2. (Cena z wczoraj) Czyli mniewięcej takiej pokrywy jaką robię.

kawal62
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 02 lis 2008, 17:10
Imie i Nazwisko: Sławek Kawałkowski
Lokalizacja: Komorów/Pruszkowa

Post autor: kawal62 » 11 lut 2009, 18:22

Ja zapłaciłem, 120zl malowanie dwustronne + malowanie belek + malowanie ramki z dolnej, która zasłania podłoże.
Andrzej pamiętaj, że przed daniem do malowania w każdym elemencie musisz zrobić otwory do zawieszenia,ja zrobiłem 2mm.Oczywiście w samej ramie i w belkach nie.

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrew72 » 11 lut 2009, 18:37

kawal62 pisze:Andrzej pamiętaj, że przed daniem do malowania w karzdym elemencie musisz zrobić otwory do zawieszenia,ja zrobiłem 2mm.Oczywiście w samej ramie i w belkach nie.
Dzięki, będę miał to na uwadze
tomasz334 pisze:Jakie będą wymiary belki oświetleniowej i jak będzie zamocowana.
Oto kilka szczegółów. Z racji że nie mam tych elementów jeszcze to będę się posiłkować rysunkami.
Foto 1 - obrazuje ramkę nałożoną na akwarium
Foto 2 - obrazuje lokalizacje stateczników. Pomiędzy statecznikami będą LED-y, które będą miały podwójną funkcję. Pierwszą funkcję to doświetlenie zacienionej strefy (choć mam wątpliwości nad koniecznością – na razie tak założyłem). A druga funkcja to tz. oświetlenie nocne (nie wszystkie LED-y będą się świecić może co 2 albo co 3)- to wyjdzie podczas realizacji projektu.
Foto 3 - zamknięty obszar ze statecznikami
Foto 4 – poglądowa lokalizacja świetlówek
Rys – poglądowy sposób umieszczenia świetlówek

CDN...
Załączniki
stateczniki zamknięte.jpg
stateczniki zamknięte.jpg (50.45 KiB) Przejrzano 12125 razy
stateczniki.jpg
stateczniki.jpg (58.94 KiB) Przejrzano 12125 razy
ramka na akwarium.jpg
ramka na akwarium.jpg (57.91 KiB) Przejrzano 12125 razy

Odpowiedz

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości